عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 24 آذر 1396

تجمع بدون شناسنامه‌ها مقابل مجلس+ تصاویر

گروهی از مردم بدون شناسنامه سیستان و بلوچستان در حالی كه زن‌ها لباس سوزن‌دوزی‌های رنگارنگ بلوچی را به تن كرده‌ و مردها سازهای محلی را همراه خود داشتند.با تجمع مقابل مجلس، سرود «ای ایران» خواندند.

زمان ارسال خبر 1395/10/17 ، ساعت 11:36
کد خبر : 3179

به گزارش مجمل ، ظهر چهارشنبه، جمعی از بلوچ‌های ایرانی ساكن استان البرز در مقابل در ورودی ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع كردند تا به نمایندگان مجلس یادآوری كنند، صدها كودك، پیر و جوان بلوچ سال‌هاست با معضلی بزرگ به نام بی‌شناسنامه‌بودن دست به گریبان هستند.

«از دیشب كه قرار شده، بیایم جلوی مجلس جمع بشیم با بچه‌ها تمرین كردیم كه هماهنگ باشیم»؛ این را زهرا می‌گوید. او عضو یكی از ده‌ها خانواده بلوچی‌ است كه همین دو ماه پیش، چادرهایشان در شهریار كرج به‌دست مأموران سوزانده شد. مادرش می‌گوید: «هرچه گفتیم چادرها را آتش نزنید، كسی به حرفمان گوش نكرد. گفتند، شما غیر‌قانونی آمده‌اید؛ اصلا ایرانی نیستید؛ از همین حرف‌ها كه سال‌هاست به ما می‌زنند. ما همه ایرانی هستیم، فقط چون شكل زندگیمون، زبونمون و لباس‌هامون با شما فرق میكنه و شناسنامه نداریم، كسی حرفمون رو باور نمیكنه.»

آنها مشتی نمونه خروارند از صدها بلوچی كه در سیستان‌و‌بلوچستان، مشهد، گرگان و جای‌جای ایران بدون شناسنامه زندگی می‌كنند؛ گروهی از شهریار و قلعه‌حسن‌خان آمدند و جمع شدند تا از نمایندگان مجلس بخواهند طلسم چندین‌ساله بی‌شناسنامه بودنشان شكسته شود.

 
هیچ‌كس ما رو نمی‌بینه
 
سكینه، زن بلوچی كه همراه دخترش به این تجمع آمده، می‌گوید: «هیچ چیزی بدتر از بی‌شناسنامه‌بودن نیست. بچه‌هایمان، نه حق درس‌خواندن دارند، نه اجازه كار. شوهرم میره تو كوچه‌ها ساز میزنه، پول درمیاره؛ شكل زندگیمون اینجوریه، شغل دیگه‌ای هم نداریم. فقط چون شناسنامه نداریم، انگار اصلا جزء این مملكت نیستیم. هیچ‌كس ما رو نمیبینه.» سكینه می‌گوید: محرومیت‌ها باعث شده آمار ازدواج زودهنگام در بین بلوچ‌ها بالاتر برود. «اون‌وقت میگن چرا بچه‌هاتون زود ازدواج میكنن؛ خب، وقتی نمیتونن درس بخونن، ازدواج میكنن دیگه.»
 
سكینه چهار دختر دارد. از او می‌پرسم دخترهای خودت ازدواج كرده‌اند؟ می‌گوید: «نه، من دخترامو شوهر نمیدم. دختر بزرگم ۱۳سالشه، همینه كه همراهم اومده اینجا. نه خودش میخواد، نه من میذارم حالا‌حالاها ازدواج كنه ولی خیلیای دیگه اینجوری نیستن؛ بچه‌ها‌شون زود ازدواج میكنن درحالی‌كه این بچه‌ها خیلی با‌استعداد و هنرمندن.» با دستش به دختربچه‌ای كه كنارش ایستاده، اشاره می‌كند و می‌گوید: «مثلا همینو می‌بینی؟ تازه‌عروسه؛ اون پسره كه اونجا وایساده هم شوهرشه، جفتشون كم‌سن و سالن.»
 
بچه‌های بی‌شناسنامه از خانواده جدا می‌شوند
 
سكینه می‌گوید: خیلی از بچه‌های بلوچ به‌وسیله بهزیستی از خانواده‌هایشان جدا می‌شوند. «چون این لباس تنشون بوده، یه جا دیدنشون، فكر كردن مثلا اینا بچه خیابونی‌ان یا كار میكنن تو خیابون و گرفتنشون. همین چند وقت پیش، بچه فامیلمونو همین‌جوری از مادرش جدا كردن و حالا بردنش بهزیستی. زن بیچاره هرچی رفته دنبال بچه، بچه رو بهش ندادن. گفتن باید دی‌ان‌ای بده تا ثابت بشه بچه این مادر و پدره. خب، وقتی هویت شناسنامه‌ای نداریم، این مشكلاتم داریم.»
 

منتظریم نمایندگان مجلس كاری كنند
 
طی ساعتی كه آنها در مقابل مجلس حضور داشتند، هیچ نماینده‌ای برای شنیدن دغدغه‌های آنها، حاضر نشد. «به نماینده‌ها نامه نوشتیم و مشكلات بچه‌ها رو با آنها در میان گذاشتیم. در این چند سال خیلی تلاش كردیم به اهالی منطقه و مسئولین شهریار ثابت كنیم اینها ایرانی هستند و بی‌شناسنامه‌بودن برای پیر و جوانشان دردسر‌های زیادی درست كرده.» زهره صیادی، فعال حقوق كودك، از افرادی است كه همراه بلوچ‌های مقیم شهریار و قلعه‌حسن‌خان برای رساندن صدای بچه‌های بی‌شناسنامه بلوچستانی به مقابل مجلس آمده است.
 
او می‌گوید: «واقعیت این است كه این آدم‌ها به‌دلیل نداشتن شناسنامه از حداقل‌ حقوق اجتماعی بی‌بهره‌اند؛ حق آموزش و تحصیل هم همان‌طور كه از ابتدا از بزرگ‌ترها گرفته و به نسل‌های جدید هم كشیده شده و فرزندانشان هم به‌دلیل نداشتن شناسنامه كه مهم‌ترین سند هویت همه ماست از دسترسی به امكانات آموزشی و شغلی بازمانده‌اند.»
 
 
شیوه خاص زندگی بلوچ‌ها و نگاه تلخ جامعه
 
به گفته این فعال مدنی، تعداد زیادی از كودكان بلوچ به‌دلیل همین موضوع در خیابان‌ها به كار مشغول هستند و درواقع، بخش قابل‌توجهی از كودكان كار را تشكیل می‌دهند. او می‌گوید: «وضعیت بلوچ‌هایی كه به دلایلی چون بیكاری از استان سیستان‌و‌بلوچستان به استان‌های دیگر مهاجرت كرده‌اند، به مراتب بدتر از آنهایی ا‌ست كه با وجود بی‌شناسنامه‌بودن، همچنان در زادگاهشان هستند.» به گفته صیادی، شیوه زندگی این افراد باعث شده درگیر مشكلات متفاوتی شوند. «اینها به‌خاطر كار از دیارشان مهاجرت می‌كنند و به سایر استان‌ها می‌آیند. همان‌طور كه می‌دانید سیستان‌و‌بلوچستان نرخ بیكاری بالایی دارد. گروهی از این افراد كه نوازنده‌های بلوچ هستند با وجود اینكه زندگی دوره‌گردی دارند و از این راه درآمدزایی می‌كنند، در خارج از استان با محدودیت‌های ریزودرشت بسیاری روبه‌رو هستند.»
 

از آتش‌زدن چادرها تا فشار‌های جانبی
 
این فعال مدنی می‌گوید: «بدترین و خشونت‌آمیزترین شكل پذیرش بلوچ‌های فاقد شناسنامه ایرانی در شهریار و قلعه‌‌حسن‌خان دیده می‌شود.» به گفته او، برخورد حذفی صورت‌گرفته با بلوچ‌های ایرانی ساكن این مناطق باعث شده تاكنون چندین‌بار محل اقامت این افراد كه چادرهایشان بود، سوزانده شود و اینها مجبور شوند به محل‌های دیگری نقل مكان كنند.
 
صیادی به واقعه اخیر آتش‌زدن چادرهای این افراد كه محل سكونتشان بوده، اشاره می‌كند و می‌گوید: «در همین مورد اخیر، برای سومین‌بار مدرسه‌ای را كه برای بچه‌ها در یكی از این چادرها برپا كرده بودیم، در آتش سوزاندند و حالا هم كه تعدادی از این افراد و خانواده‌هایشان را در واحدهای مسكونی به‌صورت اجاره‌ای سكونت داده‌ایم، مرتبا از سوی متنفذان محلی تحت فشارند كه از آنجا هم بروند.» او می‌گوید: «این افراد برای اقامت در خانه‌های مسكونی باید هزینه آب و برق بپردازند.
 
این درحالی است كه به‌دلیل كم‌درآمد‌بودن و دریافت‌نكردن یارانه به‌خاطر بی‌شناسنامه بودن، معلوم نیست كه بتوانند از پس هزینه‌هایی از این دست بربیایند؛ درنتیجه امكان اینكه دوباره این چرخه بازگشت به چادرها و آتش‌زدن دوباره محل زندگی آنها تكرار شود، وجود دارد و این دور باطلی بوده كه ما را بیش‌ازپیش نگران كرده است.»
 
هزینه‌های گزاف به‌دلیل بی‌شناسنامه‌بودن
 
به گفته این فعال مدنی، نداشتن شناسنامه باعث شده برخی از كودكان به ظن به كار گرفته‌شدن از سوی خانواده‌هایشان از سوی بهزیستی گرفته شوند و پروسه انجام تست دی‌ان‌ای درباره برخی خانواده‌ها انجام شود.
 
او می‌گوید: «در صورت مثبت‌بودن تست دی‌ان‌ای باید مبلغی حدود یك میلیون و 200 هزار تومان به حساب دادسرا و پزشكی‌قانونی ریخته شود تا اثبات نسب تأیید شود»؛ پروسه‌ای كه به گفته او هزینه‌های بی‌شناسنامه‌بودن را برای این افراد صدچندان می‌كند.
 
حالا بی‌شناسنامه‌های بلوچ با نوشتن نامه‌ای به نمایندگان مجلس از آنها قول گرفته‌اند به وضعیتشان رسیدگی شود. آنها می‌گویند، اگر به وعده‌هایی كه قبلا داده‌اند، عمل نشود با اجتماع وسیع‌تری مطالباتشات را به گوش نمایندگان در خانه ملت خواهند رساند.

منبع: عصر ايران

نظرات
آخرین اخبار
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved