عضویت در کانال تلگرام
 امروز دوشنبه 11 اردیبهشت 1396

خبری از بودجه مدارس نیست

مشكلات دانش‌آموزان مناطق محروم تمامی ندارد/ آموزش و پرورش در خواب!

نگرانی خانواده‌ها بابت فرزندانشان تمامی ندارد. یك بار جان دانش آموز از دست می‌رود، یك بار عضوی از بدن دانش آموز، زمانی هم سلامت روانی وی...

زمان ارسال خبر 1395/10/22 ، ساعت 10:08
کد خبر : 3186

به گزارش مجمل ، مشكلات رفاهی دانش آموزان كه حل می‌شود مشكلات دیگر خود را نشان می‌دهد گویی نگرانی خانواده‌ها بابت فرزندانشان تمامی ندارد. یك بار جان دانش آموز از دست می‌رود، یك بار عضوی از بدن دانش آموز، زمانی هم سلامت روانی وی و وقتی هم امنیت و آرامش او. بودجه‌های عمومی هم كه نوشته می شود، در همهمه زیاده خواهی برخی از مسئولان، به فراموشی سپرده می شود و تنها در حد یك نوشته باقی می ماند.

 
خراب شدن سقف كلاس بر سر دانش آموزان
 
 
 
طبق مشاهدات موجود هر سال یك سوژه خبری تاسف بار از مدارس در فضای عمومی منتشر می‌شود و هیچ گوش شنوایی برای رسیدگی به آن وجود ندارد. حوادث دردناك و تلخ از گذشتهٔ مدارس و دانش آموزان كه نمونه بارز آن آتش سوزی مدرسه درود زن و آسیب جسمی آن به دانش آموزان بود، خبر از این دارد كه گذشتهٔ بد فضای آموزشی و خاطرات خطرناك آن نمی‌خواهد برای دولت و مسئولان درس عبرت باشد.
 
امسال نیز دیوار یكی از مدارس روی دانش آموزان آوار شد و گرچه تلفات جانی نداشت اما دانش اموزان را راهی بیمارستان كرد كه این هم البته نه به لطف همت كسی از مسئولان بلكه به لطف تقدیر و شانس دانش آموزان بود. 
 
۲۰ درصد مدارس تخریبی و ۲۰ درصد هم نیاز به مقاوم سازی دارد
 
 
وجود مدرسه‌های نا‌امن كه تعداد آن فقط در یك استان به ۲۰۰ و در برخی از استان‌ها به ۴۰۰ مورد می‌رسید باعث شده مسئولان در سال‌های اخیر در تدارك برنامهٔ جدی تری برای مقاوم سازی و ایمنی مدارس برآیند كه یكی از مهم‌ترین آن تصویب بودجهٔ ۳میلیارد دلاری برای مقاوم‌سازی مدارس در كمیسیون تلفیق مجلس است.
 
در حال حاضر طبق آمار‌ها ۲۰ درصد مدارس تخریبی است و ۲۰ درصد هم نیاز به مقاوم سازی دارد. اما مشكل دانش آموزان تنها به كهنگی و ایمنی مدارس ختم نمی‌شود از سرویس‌های نا‌امن گرفته و تا وسایل گرمایشی و خوراك و تغذیهٔ دانش آموزان و مهم‌تر از همه رفتار بهینه با دانش آموز جای دغدغه دارد. 
 
 
این مسائل به خصوص در مناطق محروم و روستاهای دورافتاده بیشتر خود را نشان می‌دهد چرا كه در اینجا خطر نه فقط دانش آموز بلكه معلم و تمامی كاركنان مدارس را تهدید می‌كند. بیش از ۳۰ درصد مدارس در این مناطق خشتی، گلی و كپری هستند و ۸۴ هزار كلاس درس كه تعداد دو میلیون دانش آموز را پوشش می‌دهد با بخاری نفتی گرم می‌شوند. 
 
 
 طبق گفتهٔ برخی معلمان در برخی از مناطق محروم دانش آموزان حتی از اساسی‌ترین نیاز خود برای رفتن مدرسه محروم‌اند. مشكلات فرهنگی مانند والدین بی‌سواد و عدم توجه به امر سوادآموزی هم كه به این مسائل اضافه می‌شود موضوع مدرسه را در این مناطق بغرنج‌تر می‌كند. به همین دلیل یكی از رایج‌ترین مسائل در مدارس مناطق محروم افت آموزشی دانش آموزان است. 
 
 
مشكلات مدارس در مناطق محروم بیشتر است
 
 
مهدی تقوی استاد بازنشسته دانشگاه در این رابطه به خبرنگار «فردا» می‌گوید: «مدارس خطر آفرین نشان از بی‌توجهی مسئولان بخش آموزش دارد. دانش اموزان در سنی قرار دارند كه شاید توان بازخواست و یا گلایه نداشته باشند، بیشتر مواقع نسبت به وضعیت و شرایطی كه دارند سكوت می‌كنند. این مسئولان و افراد ناظر در بخش آموزش و پرورش هستند كه نباید نسبت به مشكلات دانش آموزان غافل باشند. البته ناگفته نماند كه چنین مشكلاتی معمولا در مناطق محروم وجود دارد و یا در این مناطق است كه بیشتر است. با این وجود همین امر برای سیستم علمی و آموزشی بسیار تاسف بار است.»
 
 
برنامه ریزان نظام آموزشی بابت كم كاری‌ها بازخواست نمی‌شوند
 
 
وی توضیح می‌دهد: «البته فضای آموزشی خود درگیر یك سری مسائل مانند سودجویی و دلالی است. آموزش بیش از آنكه به دنبال افزایش سطح علمی و سواد مردم باشد درگیر یك سری مسائل مادی شده است كه گاهی هم همین مسائل حقوق معلم‌ها و دانش اموزان را زیر پا می‌گذارد. كمترین مورد ضایع شدن حقوق معلم‌ها تاخیر در حقوق‌های پرداختی آنها و عدم هماهنگی میزان دستمزدشان با نیازهای ضروری زندگی است. از سوی دیگر برنامه ریزان نظام آموزشی نسبت به برخی از مسائل بی‌توجه هستند و یا اینكه هیچ گونه بازخواستی از آنها بابت كم كاری‌های موجود نیست.»
 
 
نظام آموزشی به اساسی‌ترین نیاز‌ها پاسخ نداد
 
 
این استاد دانشگاه ادامه می‌دهد: «مسئله مهم‌تر اینكه حوادثی كه برای دانش آموزان اتفاق می‌افتد علی رغم اینكه به گوش همه هم می‌رسد باز هر سال به شكل‌های مختلف تكرار می‌شود و نتوانسته درس عبرت باشد. نظام آموزشی‌ای كه نمی‌تواند پاسخ گوی اساسی‌ترین نیاز دانش آموزان باشد، نمی‌تواند برای حل مشكلات بعدی چاره‌ای داشته باشد. اول از همه باید دید این مشكلات به چه خاطر به وجود می‌آید و پس از آن به دنبال چاره بود. طبیعی است كه دانش اموزان باید اولویت مسئولان و نظام آموزشی باشند. نسل آینده به وجود آن‌ها مدیون است و اشتغال، اقتصاد و آینده متعلق به آن‌ها است.»
 
بسیاری از دانش آموزان، امنیت جسمی و روانی ندارند
 

 
در حال حاضر طبق آنچه مسئولان ذكر كرده‌اند دانش آموزان تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند از جمله موارد بیمه دانش آموزان به این صورت است: هزینه درمان سرپایی و بیمارستانی ناشی از هر حادثه تا سقف یك میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، جبران غرامت نقص عضو دائم و جزیی ناشی از حادثه تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان، جبران هزینه كاشت حلزون برای ۵۰ نفر در كل كشور تا سقف ۱۰ میلیون تومان، هزینه درمان اعمال جراحی. ناشی از بیماری‌ها تا سقف ۶۰۰ هزار تومان، هزینه خرید و پیوند كلیه تا سقف ۲ میلیون تومان، جبران غرامت فوت ناشی از حادثه تا سقف ۷ میلیون تومان. با این حال به گفته برخی از كار‌شناسان حل مشكلات بیمه‌ای دانش آموزان درحالی است كه هنوز اقدامی عملی برای ایمن سازی مدارس، امنیت جسمی و روانی دانش آموزان انجام نشده است.


منبع: فردانيوز

نظرات
آخرین اخبار
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
. 4 سال زمین‌گیری 7 كاوشگر ایرانی
. آقای وزیر! هیچ‌كس نباید از مرزهای دینی عبور كند
. موضع جالب 2 روزنامه اصلاح‌طلب و اصولگرا درباره فرهادی
. جزئیات تماس تلفنی ابتكار با وزیر بهداشت عراق
. فعالیت‌ كارگروه «مد و لباس» چقدر به كجا رسید؟
. قتل عام خانوادگی به خاطر ارثیه
. فواید مصرف روغن ماهی
. سریال‌هایی كه برای نوروز آماده می‌شوند
. چرا خانواده تلگرامی یك خانواده منزوی است؟
. «قرارگاه انتخابات» تشكیل شد
. استقبال مردم از نمایش آئینی «غبار2»
. آخرین وضعیت امدادرسانی به استان‌های تحت تاثیر برف و كولاك
. تصویربرداری «پایتخت ۵» از یونان آغاز می‌شود
. رئیس كمپ، معتاد عصبانی را كشت
. آخرین وضعیت راه اندازی كمپ ترك اعتیاد دانش آموزی
. جزئیات قیمت بلیت مترو در سال 96
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. كودكانی كه روزی 3 وعده تریاك می خورند
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved