عضویت در کانال تلگرام
 امروز شنبه 02 بهمن 1395

كاهش رونق یك مجموعه هنری در پایتخت

تئاتر شهر دیگر تئاتر شهر نیست!

تئاتر شهر روزگاری قلب هنر نمایش در پایتخت و از رونق خاصی برخوردار بود، اما مدتی است كه این مركز هنری از آن شور و حال سابق تنزل كرده است.

زمان ارسال خبر 1395/10/22 ، ساعت 10:02
کد خبر : 3181

به گزارش مجمل ، مجموعه تئاتر شهر در بهمن ۱۳۵۱ با روی صحنه رفتن نمایش باغ آلبالو نوشته آنتوان چخوف و به كارگردانی آربی به عنوان مدرن‌ترین سالن تئاتر تهران افتتاح شد. موقعیت مركزی این مجموعه در جغرافیای پایتخت و انطباق معماری آن با مفاهیم هنر تئاتر و نیز مدرن بودن این مجموعه باعث شد به سرعت به قطب اصلی هنر تئاتر در كشور تبدیل شود. تئاتر شهر ابتدا تنها برای اجرا در تالار اصلی ساخته شده بود ولی بعدها سالن‌های دیگری نیز در كنار آن تعبیه شد و در كل با پنج سالن به كار خود ادامه داد. سالن‌های فرعی تئاتر شهر بارها به دلیل بازسازی و حتی ملاحظات امنیتی به لحاظ استحكام آن تعطیل و مجدد بازگشایی شد و در حال حاضر هم اجرای نمایش در سالن‌های فرعی این مجموعه سروشكل كاملاً منظمی ندارد.  ساخت و توسعه سالن‌های تئاتر در مكان‌های دیگری از شهر باعث شده با مراجعه به این سالن‌ها تا حدودی عطش تماشای تئاتر در بین بخشی از مخاطبان این هنر فروكش كند. به خصوص كه بسیاری از كارگردان‌های اسم و رسم‌دار تئاتر نیز از روی صحنه بردن كارهای‌شان در مجموعه‌های جدید‌التأسیس استقبال می‌كنند و از اینكه انحصار سالن‌های تئاتر از سلطه مدیریت دولتی این مجموعه درآمده و بشكند، استقبال می‌كنند.


البته موضوع نظارت وزارت ارشاد همچنان بر همه سالن‌ها ادامه دارد و تغییری در این‌باره رخ نداده است، اما همین كه تیم‌های تئاتری، دیگر مانند سال‌های نه‌چندان دور ماه‌ها معطل ارائه سالن از سوی مركز هنرهای نمایشی نمی‌مانند و نیاز خود را از طریق سالن‌های تازه‌تأسیس تأمین می‌كنند، موضوعی است كه برای تئاتری‌ها مثبت تلقی می‌شود. اعتراض به رعایت نكردن عدالت در ارائه سالن‌های تئاتر جزو اتفاقات تكراری سال‌های اخیر است كه از سوی بخش عمده‌ای از اهالی تئاتر همواره انجام شده است و همزمان با توسعه سالن‌های تئاتر خصوصی در شهر تا حدودی این مطالبات فروكش كرده است. یكی از سالن‌های تئاتر خصوصی كه در سال‌های اخیر تأسیس و با استقبال خوبی هم مواجه شده و تا حدودی توانسته جای خالی سالن‌های تعطیل شده تئاتر شهر را پر كند، مجموعه تئاتر باران است كه از فرصت پیش آمده به خوبی استفاده كرد و با توجه به نزدیكی به این مجموعه، بخشی از مخاطبان هنر تئاتر را جذب كرد.  البته ساخت و توسعه سالن تئاتر موضوعی است كه شهرداری‌ها نیز به آن ورود كرده‌اند و در این‌باره شهرداری تهران اقدام به ساخت مجموعه تئاتری خاوران كرد؛ مجموعه‌ای كه بخشی از اهالی تئاتر موقعیت مكانی آن را مناسب ندانستند و استقبال گرمی از آن نكردند.

اگر این گزاره را كه تئاتر هنری با مخاطب خاص است، بپذیریم لاجرم باید قبول كنیم كه مخاطب عمده این هنر در بخش‌های مرفه‌نشین شهر بیشتر بوده و با وضع اقتصادی فعلی نباید از مردمان پایین شهر انتظار داشت برای هنر تئاتر هزینه كنند.  رونق مجموعه تئاتری ایرانشهر طی یك دهه اخیر را نیز باید از دلایل كم‌رونق شدن تئاتر شهر دانست. مجموعه ایرانشهر به لحاظ موقعیت جغرافیایی كه در قلب یك مجموعه فضای سبز شهری قرار گرفته، علی‌القاعده جایگاه جذاب‌تری برای مخاطبان تئاتر قلمداد می‌شود. هرچند تئاتر شهر نیز در حاشیه پارك دانشجو قرار دارد، اما ایرانشهر از موقعیتی دنج‌تر و خلوت‌تر برخوردار است و سازگاری بیشتری با روحیه افرادی دارد كه مخاطب هنر محسوب می‌شوند.   تأثیر مدیریت ضعیف مجموعه تئاتر شهر در سال‌های اخیر به عنوان یكی از دلایل كاهش رونق این مركز هنری نباید از نظر دور بماند. اقدام به بازسازی و تعمیر تئاتر شهر داستان جنجالی سال‌های اخیر بوده و هنوز هم این تعمیرات تكمیل نشده است. متأسفانه كار بازسازی این مجموعه در هر دو باری كه اتفاق افتاد زیر نظر افراد و كارشناسانی كه اشراف كامل بر موضوع معماری هنر دارند، انجام نشد و در این مسئله سیاسی‌كاری‌ها و ملاحظات غیركارشناسانه نیز دخالت كرد و باعث شد به‌رغم هزینه‌های سنگین نتیجه مطلوبی حاصل نشود.  در كل همانطور كه مجموعه سنگلج پس از ساخت مجموعه تئاتر شهر در اوایل دهه 50 تقریباً به محاق رفت، به نظر می‌رسد رونق مجموعه ایرانشهر و سالن‌های خصوصی و دولتی در جای‌جای شهر تهران تا حدودی جایگاه مجموعه تئاترشهر را از قطب تئاتر پایتخت تنزل داده است .
 

منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. مواردی كه باید برای خرید بلیت فیلم فجر بدانید
. حضور شبانه یك بازیگر در محل حادثه پلاسكو
. عكس/ واكنش دایی به سلفی بگیران فاجعه پلاسكو
. خرید سربازی در سال آینده هم انجام می شود
. خاموشی سینما در برابر قهرمان‌های آتش خاموش‌كن
. حجاب این دختر آمریكائی خبرساز شد
. هشدار پلیس فتا در مورد خطرات عكس‌های یهویی
. رازگشایی از جسد زن جوان در هاله ابهام
. نبرد خونین سگ‌ها به خاطر یك مشت اسكناس
. چهارمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی برگزار می‌شود
. مصلای تهران مكان اقامه نماز یا درآمدزایی!
. معمای سرُم هندی در ایران +عكس
. پای «فروشنده» هم به شبكه‌های ماهواره‌‌ای باز شد!
. بازیگر زن جنجالی آمریكا مسلمان شد+عكس
. بانجی جامپینگ سحر قریشی در یك سریال
. مرحوم دولابی: از جوانی شروع كن
. تلویزیون به دنبال بسته نگه داشتن دروازه
. «امپراطور جهنم» در مسلخ
. تسلیت حاتمی كیا در پی درگذشت آیت الله هاشمی
. 5 فیلم به سودای سیمرغ اضافه شدند
. كلاه‌گیس عیاری بر سر سینمای ایران
. تئاتر شهر دیگر تئاتر شهر نیست!
. شرایط معافیت كفالت سربازی چیست؟
. تجمع بدون شناسنامه‌ها مقابل مجلس+ تصاویر
. ارسطوی پایتخت به حاشیه ها واكنش نشان داد
. یك بازیگر زن دیگر به شبكه جم رفت+عكس
. چند هزار نفر در مطبوعات بیمه هستند؟
. احسنت رهبر انقلاب به سازندگان «قندپهلو»
. «آنكه» گرا می‌دهد چه چیزی بساز
. «نه» به غائله عقیم‌سازی كارتن‌خواب‌ها
. آغاز دور جدید ثبت‌نام‌های عتبات از هفته آینده
. سهم سینمای دفاع مقدس فقط 6 فیلم
. آلودگی حرف اول را می‌زند مسئولان حرفی برای گفتن ندارند
. پافشاری بر عقیم كردن قربانیان اجتماعی
. روش عجیب ماساژ در ژاپن+تصاویر
. فیلم‌اولی‌ها در راه جشنواره
. عاملان قتل طلافروشان محاكمه شدند
. عكس/ تبریك سال نوی میلادی به سبك رامبد جوان
. اقدام به خودكشی كودك 12 ساله در شوش
. دعوای دو برادر بر سر ارث منجر به قتل شد
. واكنش ها به آهنگ «حماسه بصیرت» سالار عقیلی
. ممنوعیت ازد‌واج زیر ١٣ساله‌ها منتظر اجماع مراجع
. تلخند فحشا و همجنس‌بازی حوزه كتاب به حقوق شهروندی!
. دوست دارم به عشق مردم در تلویزیون كار‌كنم
. چطور فیلم كارگردان جِم رفع توقیف شد؟
. انتقام مجازی خواستگار از نوعروس
. پایان فیلمبرداری «معمای شاه» بعد از چهار سال
. قدردانی رهبر انقلاب از «پرسمان» شبكه قرآن
. معافیت مشمولان دارای فرزند معلول
. دشوارترین زبان‌های دنیا كدامند؟ +عكس
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved