عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 24 آذر 1396

كاهش رونق یك مجموعه هنری در پایتخت

تئاتر شهر دیگر تئاتر شهر نیست!

تئاتر شهر روزگاری قلب هنر نمایش در پایتخت و از رونق خاصی برخوردار بود، اما مدتی است كه این مركز هنری از آن شور و حال سابق تنزل كرده است.

زمان ارسال خبر 1395/10/22 ، ساعت 10:02
کد خبر : 3181

به گزارش مجمل ، مجموعه تئاتر شهر در بهمن ۱۳۵۱ با روی صحنه رفتن نمایش باغ آلبالو نوشته آنتوان چخوف و به كارگردانی آربی به عنوان مدرن‌ترین سالن تئاتر تهران افتتاح شد. موقعیت مركزی این مجموعه در جغرافیای پایتخت و انطباق معماری آن با مفاهیم هنر تئاتر و نیز مدرن بودن این مجموعه باعث شد به سرعت به قطب اصلی هنر تئاتر در كشور تبدیل شود. تئاتر شهر ابتدا تنها برای اجرا در تالار اصلی ساخته شده بود ولی بعدها سالن‌های دیگری نیز در كنار آن تعبیه شد و در كل با پنج سالن به كار خود ادامه داد. سالن‌های فرعی تئاتر شهر بارها به دلیل بازسازی و حتی ملاحظات امنیتی به لحاظ استحكام آن تعطیل و مجدد بازگشایی شد و در حال حاضر هم اجرای نمایش در سالن‌های فرعی این مجموعه سروشكل كاملاً منظمی ندارد.  ساخت و توسعه سالن‌های تئاتر در مكان‌های دیگری از شهر باعث شده با مراجعه به این سالن‌ها تا حدودی عطش تماشای تئاتر در بین بخشی از مخاطبان این هنر فروكش كند. به خصوص كه بسیاری از كارگردان‌های اسم و رسم‌دار تئاتر نیز از روی صحنه بردن كارهای‌شان در مجموعه‌های جدید‌التأسیس استقبال می‌كنند و از اینكه انحصار سالن‌های تئاتر از سلطه مدیریت دولتی این مجموعه درآمده و بشكند، استقبال می‌كنند.


البته موضوع نظارت وزارت ارشاد همچنان بر همه سالن‌ها ادامه دارد و تغییری در این‌باره رخ نداده است، اما همین كه تیم‌های تئاتری، دیگر مانند سال‌های نه‌چندان دور ماه‌ها معطل ارائه سالن از سوی مركز هنرهای نمایشی نمی‌مانند و نیاز خود را از طریق سالن‌های تازه‌تأسیس تأمین می‌كنند، موضوعی است كه برای تئاتری‌ها مثبت تلقی می‌شود. اعتراض به رعایت نكردن عدالت در ارائه سالن‌های تئاتر جزو اتفاقات تكراری سال‌های اخیر است كه از سوی بخش عمده‌ای از اهالی تئاتر همواره انجام شده است و همزمان با توسعه سالن‌های تئاتر خصوصی در شهر تا حدودی این مطالبات فروكش كرده است. یكی از سالن‌های تئاتر خصوصی كه در سال‌های اخیر تأسیس و با استقبال خوبی هم مواجه شده و تا حدودی توانسته جای خالی سالن‌های تعطیل شده تئاتر شهر را پر كند، مجموعه تئاتر باران است كه از فرصت پیش آمده به خوبی استفاده كرد و با توجه به نزدیكی به این مجموعه، بخشی از مخاطبان هنر تئاتر را جذب كرد.  البته ساخت و توسعه سالن تئاتر موضوعی است كه شهرداری‌ها نیز به آن ورود كرده‌اند و در این‌باره شهرداری تهران اقدام به ساخت مجموعه تئاتری خاوران كرد؛ مجموعه‌ای كه بخشی از اهالی تئاتر موقعیت مكانی آن را مناسب ندانستند و استقبال گرمی از آن نكردند.

اگر این گزاره را كه تئاتر هنری با مخاطب خاص است، بپذیریم لاجرم باید قبول كنیم كه مخاطب عمده این هنر در بخش‌های مرفه‌نشین شهر بیشتر بوده و با وضع اقتصادی فعلی نباید از مردمان پایین شهر انتظار داشت برای هنر تئاتر هزینه كنند.  رونق مجموعه تئاتری ایرانشهر طی یك دهه اخیر را نیز باید از دلایل كم‌رونق شدن تئاتر شهر دانست. مجموعه ایرانشهر به لحاظ موقعیت جغرافیایی كه در قلب یك مجموعه فضای سبز شهری قرار گرفته، علی‌القاعده جایگاه جذاب‌تری برای مخاطبان تئاتر قلمداد می‌شود. هرچند تئاتر شهر نیز در حاشیه پارك دانشجو قرار دارد، اما ایرانشهر از موقعیتی دنج‌تر و خلوت‌تر برخوردار است و سازگاری بیشتری با روحیه افرادی دارد كه مخاطب هنر محسوب می‌شوند.   تأثیر مدیریت ضعیف مجموعه تئاتر شهر در سال‌های اخیر به عنوان یكی از دلایل كاهش رونق این مركز هنری نباید از نظر دور بماند. اقدام به بازسازی و تعمیر تئاتر شهر داستان جنجالی سال‌های اخیر بوده و هنوز هم این تعمیرات تكمیل نشده است. متأسفانه كار بازسازی این مجموعه در هر دو باری كه اتفاق افتاد زیر نظر افراد و كارشناسانی كه اشراف كامل بر موضوع معماری هنر دارند، انجام نشد و در این مسئله سیاسی‌كاری‌ها و ملاحظات غیركارشناسانه نیز دخالت كرد و باعث شد به‌رغم هزینه‌های سنگین نتیجه مطلوبی حاصل نشود.  در كل همانطور كه مجموعه سنگلج پس از ساخت مجموعه تئاتر شهر در اوایل دهه 50 تقریباً به محاق رفت، به نظر می‌رسد رونق مجموعه ایرانشهر و سالن‌های خصوصی و دولتی در جای‌جای شهر تهران تا حدودی جایگاه مجموعه تئاترشهر را از قطب تئاتر پایتخت تنزل داده است .
 

منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved