عضویت در کانال تلگرام
 امروز شنبه 25 آذر 1396

كلاه‌گیس عیاری بر سر سینمای ایران

چه كسی به عیاری تضمین و مشورت داده كه در سال آخر دولت می‌تواند قرارداد 40 ساله سینمای انقلاب را به هم بزند...

زمان ارسال خبر 1395/10/22 ، ساعت 10:05
کد خبر : 3183
کلاه‌گيس، عياري ف سينما ، جشنواره فجر

به گزارش مجمل ، دبیر جشنواره سی‌و‌پنجم فیلم فجر جمعه شب ساعاتی پس از اعلام اسامی فیلم‌های حاضر در بخش سودای سیمرغ این دوره از جشنواره با حضور در برنامه هفت در بخشی از صحبت‌هایش كه درباره حذف برخی از فیلم‌ها بود، وقتی به فیلم «كاناپه» كیانوش عیاری رسید، گفت: «این فیلم به دلیل حساسیت موضوع و محتوایش، باید در جایی بالاتر از جشنواره درباره نمایش آن تصمیم‌گیری شود.»

اینكه مورد فیلم عیاری چه چیزی می‌توانست باشد كه محمد حیدری توپ حل مشكل آن را به زمین مراجع بالاتر می‌اندازد، سؤالی بود كه برای خیلی‌ها پیش آمد و البته برخی هم جواب آن را می‌دانستند. استفاده از كلاه‌گیس به جای روسری برای بازیگران زن خبری بود كه به سرعت در فضای مجازی پیچید و از سوی هیچ شخصی هم تكذیب نشد؛ رویكردی نادر در تاریخ سینمای پس از انقلاب ایران كه باعث حیرت همه شد و این سؤال مطرح شد كه عیاری با چه انگیزه‌ای تصمیم به عبور از یكی از خط قرمزهای سینمای ایران گرفته و چه تحلیلی و تضمینی سبب شده كه او بدون سروصدا و دغدغه از این خط قرمز بدیهی عبور كند.
   
اعتراضی ندارم بلكه منتظرم به من اعتراض كنند!
عیاری بالاخره در آخرین ساعات روزگذشته نسبت به حذف فیلمش از جشنواره واكنش نشان داد و گفت: «من از ابتدا می‌دانستم كه این فیلم برای بخش جایزه انتخاب نخواهد شد و با این علم فیلم را ساختم. هیچ اعتراضی ندارم بلكه منتظرم آنها به من اعتراض كنند كه چرا این بازیگران خانم را بدون روسری جلوی دوربین فرستادی! دیگر هیچ فیلم سینمایی نمی‌سازم كه خانم‌ها در آن روسری به سر داشته باشند چه در خلوت خودشان چه در مقابل محارم این كار را نخواهم كرد.»
 
استفاده از كلاه‌گیس در فیلم مشهود است
عیاری در حالی در تازه‌ترین اظهاراتش تصریح كرده در فیلم «كاناپه» تشخیص كلاه‌گیس خانم‌ها كاملاً مشهود است كه پیشتر به نقل از او دلیل این رویكرد تمایل به واقع‌گرایی عنوان شده بود! او چگونه می‌تواند این تناقض را توضیح دهد.

پوریا ذوالفقاری، منتقد مجله فیلم جزو افرادی بود كه به این موضوع واكنش نشان داد و در صفحه فیس‌بوك خود نوشت: «دارم به پاسخ صادقانه و صددرصد سینمایی و خالی از حسابگری عیاری فكر می‌كنم. وقتی سر صحنه «كاناپه» از او پرسیدم نگران نیستید بابت استفاده از كلاه‌گیس اذیت‌تان كنند، او گفت: «واقع‌گرایی من را به اینجا رسانده(!)، دیگر توانش را ندارم. در روزگار قریب از آبدارچی پروژه هم خجالت می‌كشیدم كه دارم پرستارهای دهه 50 را با مقنعه تصویر می‌كنم!»
اینكه عیاری از خبری شدن این مسئله در جریان فیلمبرداری ممانعت كرده، ناخودآگاه ذهن را به این سمت می‌برد كه او احتمالاً تضمینی برای عبور از قرارداد چهل ساله سینمای انقلاب دریافت كرده بوده است! البته اینطور هم می‌توان تحلیل كرد كه كارگردان فیلم «كاناپه» روی اینكه فیلم او بتواند آغازی بر یك پایان در سینمای ایران باشد، حساب كرده است. با فرض اینكه عیاری با چنین فرضی اقدام به تولید فیلم خود كرده باشد، این سؤال پیش می‌آید كه چه كسانی در این تصمیم و برآورد اشتباه به او مشورت و یا تضمین داده‌اند و باعث شده‌اند این فیلمساز به وادی تحلیل‌های اشتباه بیفتد. عیاری به احتمال زیاد می‌دانسته كه عبور از چنین خط قرمزی منجر به توقیف فیلم می‌شود و این فیلم سرنوشتی بهتر از اثر پیشین او یعنی خانه پدری پیدا نمی‌كند.
   
قراردادی كه پذیرفته شده است
سینما در همه دنیا با قراردادهای نانوشته‌ای كه میان فیلمسازها و تماشاگران منعقد شده، كارایی دارد و كار می‌كند. مخاطبان سینما می‌دانند كه فلان بازیگر مشهور در حال ایفای نقش یك كاراكتر فرضی است. اینكه زنان در ایران مقابل محارم خود روسری نمی‌پوشند یك موضوع بدیهی است كه با قرار داد میان مخاطب و فیلمساز برای سر كردن روسری در منزل خللی به فیلم وارد نمی‌شود. نزدیك 40 سال است كه این قرار داد در سینمای ایران جواب داده و كار می‌كند.
  
واقع‌نمایی به چه قیمتی؟
از میان واكنش‌ها به ماجرای فیلم «كاناپه»، یادداشت طولانی مهرزاد دانش، نویسنده و منتقد سینمایی را باید سرآغاز پشتیبانی رسانه‌ای از رویكرد سؤال‌برانگیز عیاری تلقی كرد. این فعال سینمایی طی یادداشتی كه در سایت حامی سیاست‌های سینمایی دولت یازدهم منتشر شد با برشمردن استدلال‌هایی كوشیده نفس استفاده از كلاه‌گیس توسط عیاری در فیلم كاناپه را توجیه كند. این نویسنده سینمایی در بخشی از یادداشت خود آورده است: «در استفتاهای عادی كه بدون در نظر گرفتن كاربرد در فیلم‌های سینمایی از مراجع انجام شده است، عموم ایشان فتوا بر حرمت استفاده از آن نزد نامحرمان به قصد تلذذ داده‌اند. تبعیت از این موضوع قاعدتاً برای مقلدان مراجع به لحاظ شرعی واجب است، ولی در خصوص بحث سینما (به عنوان یكی از موضوعات مستحدثه) هم همین روال جاری است؟ اتفاقاً پیش از این از برخی آقایان مراجع درباره كاربرد سینمایی این موضوع هم استفتا به عمل آمده بود كه اغلب قریب به اتفاق‌شان، استفاده سینمایی آن را در صورتی كه مناسبات غیراخلاقی در میان نباشد، با در نظر گرفتن شرایطی یا حتی بعضاً به صورت مطلق، بلااشكال دانسته‌اند.»

قصد باز كردن مسائل فقهی را نداریم، اما نویسنده متن بالا به این مسئله اشاره نكرده كه مسئله حجاب زنان در سینما و تلویزیون ایران بیش از هر چیز جزو احكام ثانویه بوده و در وادی فقه حكومتی و مصلحت جامعه موضوعیت پیدا می‌كند. حتی به فرض ممنوع نبودن استفاده از كلاه‌گیس در سینما این مسئله پیش می‌آید كه چه مرجعی باید در تشخیص و راستی‌آزمایی میان موی بازیگر و كلاه‌گیس وارد عمل بشود؟ آیا مرجع مربوط باید نماینده‌ای ویژه برای این امر در زمان فیلمبرداری به كار بگمارد یا اصولاً می‌توان قول فیلمسازان در اینكه در فلان مورد از كلاه‌گیس استفاده شده است را حجت قرار داد و اصلاً آیا برداشتن این ممنوعیت منجر به پیامدهای دیگری خواهد شد یا خیر؟ نویسنده طرفدار كلاه‌گیس در بخش دیگری از متن خود به این مسئله اشاره می‌كند كه استفاده از كلاه‌گیس برای بازیگران زن بی‌سابقه نبوده و پیش از این در سریال یوسف پیامبر نیز به كار رفته است و به این اشاره كرده كه « چگونه است كه این موضوع برای آقای سلحشور بلاایراد بوده و حالا برای عیاری ایراد به حساب می‌آید؟ آن خدابیامرز خودی بود و این عزیز ناخودی؟ او شهروند درجه یك بود و این یك، از نوع دوم؟ اگر كلاه‌گیس حرام است، حرام است و اگر نه كه نه. دیگر با تغییر نام كارگردان قرار نیست حلال حرام شود و برعكس.»

پاسخ مغلطه بالا نیز این است كه اساساً جنس سریال‌های تاریخی به گونه‌ای است كه مخاطب از نوع و آرایش مو كاملاً به این پی می‌برد كه كلاه‌گیس بر سر بازیگر است، اما در فیلم‌هایی كه به سبك رئال ساخته می‌شود و تاریخی نیست تشخیص این مسئله قاعدتاً باید برای مخاطب غیرممكن به نظر برسد. كیانوش عیاری را همه به عنوان كارگردانی می‌شناسند كه بر واقع‌گرایی در آثارش تأكید ویژه‌ای دارد و این رویكرد در سینما برای كمك به واقع‌گرایی آثار منطقی به نظر نمی‌رسد ضمن اینكه در عالم واقع حوادث و اتفاقات زیادی روی می‌دهد و آیا می‌توان همه واقعیت‌ها را در سینما بازنمایی كرد و آیا سینما اجازه چنین كاری را دارد؟

كیانوش عیاری در حالی اقدام به ساخت فیلمی با عبور از یكی از خط قرمزهای بدیهی سینما كرده كه فیلم پیشین او با نام «خانه پدری» نیز به دلیل محتوای مسئله‌دارش هیچ‌گاه رنگ اكران را به خود ندید و به‌طور طبیعی انتظار می‌رفت این كارگردان كه اتفاقاً جزو فیلمسازان خوب و كاربلد سینمای كشور است و آثار ماندگاری چون سریال «دكتر قریب» را در كارنامه دارد در اثر سینمایی جدیدش بیش از پیش خود را به رعایت استانداردها و خطوط قرمز سینمای ایران ملزم بداند، اما به نظر می‌رسد كه تحلیل‌های اشتباه عیاری این‌بار نیز كار دست او داده و باعث شده فیلم «كاناپه» را نیز از حالا جزو آثار در محاق رفته سینما بدانیم.

نظرات
آخرین اخبار
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved