عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 28 تیر 1398

سلبریتی‌ها و بومرنگ فضای مجازی

«شبكه‌های اجتماعی» آن‌روی خود را به سلبریتی‌ها نشان داد

در روز‌های اخیر، شبكه‌های اجتماعی آن روی خود را به سلبریتی‌هایی همچون مهدی هاشمی، ستاره اسكندری، امیر جعفری و محسن افشانی نشان داده است.

زمان ارسال خبر 1398/04/14 ، ساعت 15:18
کد خبر : 3720
سلبریتی‌ها - فضای مجازی

مجمل نیوز: ممكن است دوست داشته باشم از خوراك و پوشاكم گرفته تا جایی كه می‌روم و منظره‌ای كه می‌بینم و به‌طور كل جزئی‌ترین موارد زندگی‌ام، برای دیگران جذاب باشد. دوست دارم اینكه درباره هر رویداد اجتماعی چه نظری دارم، برای همه مهم باشد. این بالاترین سطح برای ارضای حس خویش‌بیش‌بینی است. دوست دارم واكنش من به اتفاقات پیرامونی، از قتل عام مسلمانان میانمار گرفته تا سیل در چند استان ایران، بلافاصله در رسانه‌های رسمی بازتاب پیدا كند. من ممكن است دوست داشته باشم ساده‌ترین و پیش‌پا افتاده‌ترین نظرات و رفتار‌های شخصی‌ام در بالاترین درجه اهمیت برای طیف وسیعی از اجتماع قرار بگیرد. اما دلم می‌خواهد خودم تعیین كنم مردم كدام بخش از زندگی شخصی من و اظهارنظرهایم را ببینند و كدام را نبینند، و حتی از این هم خودخواهانه‌تر؛ دلم می‌خواهد نوع واكنش مردم به زندگی شخصی و اظهارنظرهایم همان‌طوری باشد كه دوست دارم. من دلم می‌خواهد به‌عنوان یك هنرپیشه مشهور، وقتی با یكی از هم‌صنف‌های خودم ازدواج كردم، خبر آن همه جا بپیچد، این ازدواج برای همه مهم باشد و به قول معروف بتركاند. اما وقتی كه مدتی بعد از همسرم جدا شدم و مردم یك كمپین برای جدا نشدن ما راه انداختند، از موضع آدم متمدن‌تر و فهمیده‌تر با عتاب و تمسخر بهشان بگویم كه چرا در زندگی خصوصی دیگران دخالت می‌كنید؟ هیچ‌كدام از مخاطبانی كه در چنین عتاب و تمسخری روی صحبت با آن‌ها بود، تریبونی به بزرگی من ندارند كه در آن بگویند چطور ازدواج شما به ما ربط داشت، ولی طلاق‌تان ندارد؟ چطور شما در صفحه‌ای عمومی عكس گربه مرده خودتان را می‌گذارید و از ادبیات مادران بی‌فرزندشده درباره‌اش استفاده می‌كنید، اما توقع دارید با موج واكنش‌های منفی جامعه مواجه نشوید و مردم در این‌باره همان‌طور نظر بدهند كه شما دوست دارید؟ من مست از توجه میلیونی مردم به خودم، فرصت نكردم به دولبه بودن این تیغ توجه كنم. شهرت همین است؛ به‌خصوص شهرت در زمینه‌های غیرتخصصی. نقد بازی یك بازیگر، خوانندگی یك خواننده، فعالیت یك ورزشكار، قلم یك نویسنده و چیز‌های دیگری از این دست با واكنش مردم به رفتار‌های غیرتخصصی سلبریتی‌ها تفاوت دارد.

 


تمسخر علی كریمی به خاطر غلط‌های املایی و نقل قول‌های اشتباه از كوروش كبیر كه در حقیقت دو جمله متعلق به شكسپیر و حضرت علی (ع) بود، باعث ژانر شدن هشتگی با عنوان «سلبریتی بی‌سواد» در فضای مجازی شد كه بعد‌ها در مورد افراد دیگر هم بسیار مورد استفاده قرار گرفت. كریمی تا وقتی فوتبالیست باقی مانده بود، با نقد‌های مخالف یا موافق خودش مواجه می‌شد كه نه اینقدر او را بالا می‌بردند و نه اینچنین بر زمینش می‌كوبیدند. این، اما قاعده بازی است؛ یا باید آن را پذیرفت یا اینكه وارد بازی نشد. كسی كه غیر از فعالیت حرفه‌ای در سینما، موسیقی، ادبیات، ورزش و… از ظرفیت‌های حاشیه‌ای برای دیده شدن استفاده می‌كند، باید این را هم بپذیرد كه حاشیه در حق كسی رحم نمی‌كند. شاید آقازاده منفوری مثل ساشا سبحانی یا انسان‌هایی ضداجتماعی مثل امیرحسین مقصودلو و محسن افشانی كه مقدار بسیار كمی به خاطر فعالیت هنری و مقدار بسیار بیشتری برای حاشیه‌سازی مشهور شده‌اند، با این فضای بی‌رحم مشكلی نداشته باشند. آن‌ها با پیروی از قاعده «بدنامی بهتر از گمنامی است»، روی این حواشی موج‌سواری می‌كنند، اما هنرپیشه‌ای مثل پرویز پرستویی یا فوتبالیست پرافتخاری مثل علی كریمی، چنان نبوده كه چیزی برای از دست دادن نداشته باشند و این حواشی در مجموع به نفع‌شان نبود.

اساساً «اظهارنظر در مورد همه چیز» كه طی چند سال اخیر، انحصار آن در اختیار سلبریتی‌ها قرار گرفته، دقیقاً چیزی است كه در توان این طیف قرار نداشت. روشنفكران، روزنامه‌نگاران و بعضی از طیف‌های دیگر جامعه، متخصص نظر دادن درباره همه چیز هستند. این نظر‌ها می‌تواند درست یا غلط، مغرضانه یا منصفانه، جذاب یا غامض یا به هر شكل دیگری باشد؛ اما به هر حال توسط كسانی ادا می‌شود كه تخصص‌شان همین است. ولی هنرپیشه، فوتبالیست، خواننده و تمام چهره‌هایی كه در چنین ساحاتی فعالیت می‌كنند، برای حفظ نمك فعالیت‌شان بهتر است دست‌نیافتنی و از لحاظ حقیقی و شخصی تاحد امكان ناشناخته بمانند. ما هرچقدر از زندگی شخصی یك هنرپیشه كمتر بدانیم، تأثیر بازی‌های او روی ما بیشتر خواهد شد و باورپذیرتر از آب درمی‌آید. ما هرچقدر یك خواننده را در زندگی شخصی‌اش كمتر بشناسیم، صداقتش را در مضامین ترانه‌هایی كه می‌خواند، بهتر به خودمان تلقین می‌كنیم. هرقدر یك ورزشكار را به لحاظ فردی كمتر بشناسیم و از ضعف‌ها و قوت‌های شخصی‌اش كمتر آگاه باشیم، او را بهتر می‌توانیم نماد خودمان در مبارزات تصور كنیم. جریان سلبریتی‌ها در چند سال اخیر باعث شد هنرمندان و ورزشكاران بزرگ و باسابقه ایرانی، در كنار افراد دون‌پایه و بی‌مایه‌ای قرار بگیرند كه متخصص حاشیه‌سازی و ایجاد تنفر برای بیشتر دیده شدن بودند. اینچنین بود كه نام محسن افشانی در كنار مهدی هاشمی قرار گرفت. این حاشیه‌ها شاید برای دیده شدن به نفع افشانی باشد، اما آیا امثال هاشمی هم همین‌طور هستند؟ این جریان باعث شد هنرمندان و ورزشكاران ایرانی پشت فرمان اتومبیلی بنشینند كه رانندگی با آن را اصلاً بلد نبودند و به جای حركت مستقیم و منطقی در مسیر اصلی جاده، در حاشیه بیفتند و یكی‌یكی به دره سقوط كنند. آن‌ها نباید پشت رل این اتومبیل می‌نشستند. نباید از شهرت فراگیرشان برای قرار گرفتن در جایگاه مرجعیت اجتماعی استفاده می‌كردند و نباید اینچنین از دیده شدن و مورد توجه قرار گرفتن جزئی‌ترین اظهارنظر‌ها و رفتارهایشان، بی‌اینكه بدانند چنین روندی در ادامه چطور می‌تواند به آن‌ها صدمه بزند، ذوق‌زده می‌شدند. به نفع خیلی از هنرمندان و ورزشكاران ایرانی بود كه سلبریتی نشوند، اما شدند. به نفع‌شان بود كه در جایگاه مرجعیت اجتماعی برای ترویج یك سبك زندگی بخصوص قرار نگیرند، اما حالا كه این اتفاقات افتاده، نتایج آن هم هرچند تلخ و در بسیاری از موارد تراژیك باشد، نمی‌شود در طبیعی بودنش تردید داشت. این قاعده بازی است؛ لاجرم آنكس كه بالاتر نشست / استخوانش سخت‌تر خواهد شكست.

مهدی هاشمی و ماجرای ازدواج مجدد

مهدی هاشمی یكی از ستاره‌های هنر بازیگری در ایران بود. در نسل او ۶ ستاره بزرگ وجود داشتند؛ خسرو شكیبایی یكی از این ۶ نفر بود كه سال‌ها پیش درگذشت. جهانگیر الماسی و احمد نجفی اعتبارشان را پای دولت قبل گذاشتند و پرویز پرستویی و رضا كیانیان پای دولت فعلی آن را باختند. فقط مانده بود مهدی هاشمی كه تا مدت‌ها توانست به این فضا‌های حاشیه‌ای آلوده نشود؛ اما چند روز پیش به نوعی دیگر، این اتفاق برای او هم افتاد.

مهنوش صادقی كه هنرجوی كلاس‌های بازیگری گلاب آدینه، همسر مهدی هاشمی بود، در ویدئویی اعلام كرد مدتی است همسر قانونی آقای هاشمی شده است. كاربری در فضای مجازی راجع‌به این موضوع از گلاب آدینه پرسید. او پاسخ داد بشنوید و بخندید. اما مهدی هاشمی ساعاتی بعد ویدئویی بیرون داد و قضیه را تأیید كرد. او در این ویدئو به مردم گفت: «چرا فضای مجازی اینقدر به چنین مسائل زردی پروبال می‌دهد؟» و گفت: «فضای مجازی جای پرداختن به موضوعات مهم‌تر اجتماعی، سیاسی و… است.» اعتراض آقای هاشمی اصلاً بجا نبود. نمی‌شود هیجان عمومی مردم نسبت به خبر ازدواج مخفیانه یك مرد ۷۰ ساله، واكنش همسر و دختر او و اظهارنظر همسر دوم را با این سخنان فاضلانه و نخبه‌گرایانه سركوب كرد. حتی اگر این مرد شخصیت معروفی نباشد، چنین سوژه‌ای توجه مردم را به‌شدت جلب خواهد كرد و این واكنش‌ها طبیعی است. آقای هاشمی در این ویدئو هیچ اعتراضی به همسر دومش كه با انتشار فیلمی از خود، این خبر را در فضای مجازی نشر داد، نكرده، در حالی‌كه اگر مقصری در كار باشد، نه كاربران عادی، بلكه منتشركننده این خبر در فضای مجازی است. به‌علاوه، مهدی هاشمی گفته است فضای مجازی نه جای پرداختن به موضوعات زرد، بلكه محل بحث‌های جدی اجتماعی است. اگر حرف او درست باشد، معلوم نیست چرا بیشترین دنبال‌كننده‌های این فضا، چهره‌های مشهور موسیقی، سینما و ورزش هستند نه جامعه‌شناسان و فیلسوفان. در ضمن، ازدواج مخفیانه یك مرد در سن ۷۰ سالگی، از نظر خیلی از كاربران یك مساله اجتماعی به‌حساب می‌آید كه خیلی‌ها در مورد آن مخالفتی جدی با آقای هاشمی دارند و ورودشان به بحث از این حیث است.

محسن افشانی و ویدئوی دردسرسازی كه به دستگیری‌اش منجر شد!

ویدئوی دابسمش محسن افشانی و همسرش در یك اتومبیل كه در آن از سلاح‌های سرد و گرم برای نمایش طنازانه‌ای از قتل بدخواهان معشوقه استفاده شده بود، باعث واكنش فضای مجازی در ایران شد. بلافاصله عده‌ای از دستگاه قضائی مطالبه كردند كه با افشانی به جرم حمل اسلحه برخورد شود. محسن افشانی گفت: این كلت كمری اسباب‌بازی است، اما كاربران فضای مجازی با استناد به جزئیاتی در همان فیلم، غیرواقعی بودن اسلحه را زیر سوال بردند و درنهایت محسن افشانی با حكم مقام قضائی دستگیر و روانه زندان شد.

تا به حال حتی یك نفر از دستگیری افشانی اظهار ناراحتی نكرده است. او كه دوست صمیمی ساشا سبحانی بود، در نوجوانی جلوی دوربین تلویزیون آمد و مدت‌هاست نه در سینما و نه در تلویزیون، پیشنهادی برای بازی نداشته است. اما تنها راهی كه باعث دیده شدن چنین فردی می‌شود، نفرت‌پراكنی در فضای مجازی است. این قاعده‌ای است كه محسن افشانی از آن برای دیده شدن استفاده می‌كند؛ «وقتی نمی‌توانی بی‌اندازه یا حتی تا اندازه‌ای محبوب باشی، بی‌اندازه منفور باش و از این طریق دیده شو.» به چنین كسی هر قدر نقد كنید یا حتی فحش بدهید، بدش نمی‌آید؛ چون باعث مطرح‌تر شدن او خواهد شد. راه برخورد با این جور آدم‌ها همان است كه كاربران فضای مجازی انجام دادند. آن‌ها از دستگاه‌های امنیتی و قضائی خواستند كه «لطفا این دستگاه لج‌درآوری را از برق بكشید» و به همین راحتی تئوری «منفور باش و مطرح شو» از شمایل ابدی و توقف‌ناپذیرش بیرون آمد.

عكس‌های حاشیه‌ساز ستاره اسكندری در تركیه

ستاره اسكندری از هنرپیشه‌های پركار سینما و تلویزیون ایران و تقریباً از كم‌حاشیه‌هایشان بود. چند روز پیش فیلمی از او در تركیه منتشر شد كه در آن بدون حجاب تردد می‌كرد. خانمی كه از او فیلم می‌گرفت، با تنفر و انزجار تمام عبارت سلبریتی خائن را تكرار كرد و دست آخر پرسید چرا حجاب نداری؟ این اتفاق موج واكنش‌ها را در شبكه‌های اجتماعی پدید آورد.

عده‌ای می‌گفتند اسكندری در ایران به علت وجود قوانین داخلی حجاب را رعایت می‌كند و در كشوری دیگر كه قانون دیگری دارد، می‌تواند با وضعیتی متفاوت حضور داشته باشد، اما عده‌ای دیگر دوگانگی او را نمی‌پسندیدند. بلافاصله گروه دوم برای مقابله با گروه اول، مصاحبه‌ای از ستاره اسكندری را بازنشر كردند كه در آن از حجاب و دینداری صحبت كرده بود. تعداد كسانی كه اسكندری را محكوم می‌كردند به نظر بیشتر می‌رسید، اما گروه مقابل هم كم نبودند و قضاوت در این‌باره، جامعه را به دو دسته تقسیم كرد. ظاهراً رفتار ستاره اسكندری در این فقره نمادی از تقیه سیاسی و سیال بودن پرنسیپ اجتماعی قرار گرفته بود و واكنش‌های منفی به آن هم از همین جهت بودند. اسكندری در چند انتخابات اخیر، حمایت‌های پرشور و واضحی از یك جریان سیاسی بخصوص كرده بود كه در واكنش‌ها نسبت به او بی‌تاثیر نبودند. نتیجه ماجرا هرچه باشد، به نظر نمی‌رسد ستاره اسكندری رغبت داشته باشد در رقابت‌های سیاسی بعدی، به نفع جریان متبوعش وارد عمل شود.

حرف‌های شاذ امیرخان جعفری

این هم یكی از قوانین نانوشته شبكه‌های اجتماعی است كه سراغ صندوقچه خاطرات و اظهارنظر‌های سلبریتی‌ها می‌روند و حرف‌های شاذی كه در زمان خودش كمتر دیده شده را بیرون می‌كشند و توی صورت سلبریتی می‌زنند. جاروجنجال‌هایی هم كه بعد از بازنشر یك كلیپ كوتاه قدیمی از امیر جعفری شكل گرفت، از این جنس بود. این بازیگر دو سال پیش در ایام نزدیك به انتخابات ریاست‌جمهوری به طرفداری از كاندیدایی كه حالا رئیس دولت است، حرف‌هایی زده بود كه مردم ایران را به تن‌پروری متهم می‌كرد و همان روز‌ها هم با واكنش كاربران فضای مجازی مواجه شد، تا حدی كه مجبور شد به خاطر حرف‌هایش عذرخواهی كند.

هفته پیش بخش‌های دیگری از این مصاحبه غریب بازخوانی شد كه این‌بار امیر جعفری در بخشی از سخنانش گفت: «اگر فرزند وزیر بنز سوار می‌شود، حق دارد، چون پدرش بی‌خوابی كشیده، زحمت كشیده و حالا پسرش می‌تواند بنز سوار شود.» امیر جعفری همچنین درباره خودش گفت: «بعد از انتشار این حرف كاربران اینستاگرام می‌گویند شما‌ها پول بیت‌المال را می‌گیرید. كدام بیت‌المال؟ من زحمت كشیدم. من بی‌خوابی كشیدم.» اتفاقاً این بخش از حرف‌های جعفری درست از آب درآمد و با انتشار این كلیپ، امیر جعفری یك طرف ماجرا قرار گرفت و مردمی كه این روز‌ها زیرفشار بی‌تدبیری اقتصادی دولت قرار دارند، هم طرف دیگر ماجرا؛ كاربران فضای مجازی عكس‌های یادگاری این بازیگر در كنار بابك زنجانی مجرم اقتصادی مشهور را منتشر می‌كردند و از او می‌پرسیدند چطور می‌تواند درقامت یك تئوریسین اقتصادی از بنزسواری آقازاده‌های وزیر دفاع كند.

 


منبع: فرهیختگان

نظرات
آخرین اخبار
. مخالفت فرمانداری تهران با طرح «زیست شبانه»
. پلمب ۲۶ آرایشگاه برای خدمات‌دهی به جنس مخالف
. وضعیت وقوع جرائم مسلحانه در پایتخت
. واكنش ظریف و زنگنه به ۲ برنامه تلویزیونی
. امروزه هرزه‌نگاری را به ژانر بدل كرده‌اند!
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved