عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 28 تیر 1398

چـرنوبیل نسخه آمریكایی ترس‌فروشی

تحریف «چرنوبیل» به روایت «نیویوركر»

میانگین نمره‌ای كه كاربران این سایت به «چرنوبیل» داده‌اند، عدد شگفت‌انگیز ۹.۶ است. با این حال روایت این مینی‌سریال از لحاظ تاریخی مورد برخی انتقادات قرار گرفته است.

زمان ارسال خبر 1398/04/14 ، ساعت 15:21
کد خبر : 3721
چرنوبیل

مجمل نیوز: این روز‌ها همه‌جا صحبت از «چرنوبیل» است؛ مینی‌سریال پنج قسمتی شبكه آمریكایی HBO كه هفته پیش قسمت آخر آن پخش و خیلی سریع، به شدت محبوب شد. «چرنوبیل» به اندازه‌ای مخاطبان را تحت‌تأثیر قرار داد كه با رأی كاربران وب سایت IMDB، به صدر فهرست محبوب‌ترین سریال‌های تاریخ رفت. میانگین نمره‌ای كه كاربران این سایت به «چرنوبیل» داده‌اند، عدد شگفت‌انگیز ۹.۶ است. با این حال روایتی كه این مینی‌سریال از واقعه انفجار نیروگاه هسته‌ای در اوكراین به دست می‌دهد، از لحاظ تاریخی مورد برخی انتقادات قرار گرفته است. به تازگی مجله معتبر «نیویوركر» در مقاله‌ای به اشتباهات تاریخی سریال پرداخته است. در ادامه مطلب، گزیده‌ای از مقاله این مجله آمریكایی را در چهار بخش می‌خوانید:

 


بدون اختلاف طبقاتی

 


اولین اشتباه سریال، نادیده گرفتن اختلاف گسترده طبقاتی از نظر اقتصادی و اجتماعی حاكم در شوروی سابق است. در روایت «چرنوبیل» این گونه به نظر می‌رسد كه شخصیت «والری لگاسوف» دانشمند هسته‌ای و عضو آكادمی علوم شوروی، همان طوری زندگی می‌كند كه یك آتش‌نشان عادی ساكن شهر كوچك «پریپیات». وضعیت خانه و زندگی دانشمند هسته‌ای به همان اندازه كثیف و درهم‌وبرهم به نظر می‌رسد.

ترس همیشگی از گلوله؟

یكی از نقص‌های بزرگ «چرنوبیل» بدون تردید روایت غیردقیق آن از ساختار قدرت در شوروی سابق است. به جز معدودی سكانس، بقیه آن چه در سریال می‌بینیم، جز كاریكاتوری احمقانه از آن چه «واقعا» در شوروی سابق می‌گذشت، نیست. مثلاً در قسمت ۲؛ شخصیت «بوریس شربینا» عضو كمیته مركزی حزب كمونیست، «لگاسوف» را تهدید می‌كند كه اگر طرز كار نیروگاه را به وی توضیح ندهد، وی را خواهد كشت. سراسر سریال مملو از اتفاقات این چنینی است كه افراد از ترس گلوله، كار‌هایی انجام می‌دهند. در حالی كه این دقیق نیست. اگرچه كشته شدن به ضرب گلوله، اتفاق غیرممكنی نیست، اما واقعیت این است كه افراد در شوروی سابق، به خاطر ترس از گلوله یا هیچ تنبیه دیگری نبود كه كار‌های محول‌شده را انجام می‌دادند. یكی از سكانس‌های انگشت‌شمار «چرنوبیل» كه روابط پیچیده و عجیب قدرت در شوروی سابق را نمایش می‌دهد، در همان اپیزود اول آمده است؛ جایی كه «ژاركوف» یك دولتمرد كهنه‌كار شوروی، در شورای حكومتی منطقه سخنرانی كوتاهی انجام می‌دهد. او درباره «باور داشتن» صحبت می‌كند و می‌گوید، باید شهر قرنطینه شود تا از انتشار اطلاعات اشتباه و به وجود آمدن شایعات جلوگیری شود. سخنرانی شورانگیز وی در این جمع ۱۰-۱۲ نفره، نمایی از همه چیزی است كه در سیاست شوروی می‌گذشت.

انتقادات عجیب دانشمندان

مواجهه‌های انتقادی شخصیت‌های دانشمند سریال با سیاستمداران، گاهی خنده‌دار است! مثلا در قسمت ۳ «لگاسوف» می‌پرسد: «ببخشید، شاید من زمان زیادی را در آزمایشگاه گذرانده باشم یا شاید اصلا احمق باشم، اما آیا واقعاً همه‌چیز (حكومت) این طوری كار می‌كند؟ یك تصمیم ناآگاهانه و خودسرانه توسط یك عضو بلندپایه حزب گرفته می‌شود و فقط خدا می‌داند به قیمت جان چند انسان تمام می‌شود؟» بله، قطعاً تصمیمات همان‌طور گرفته می‌شد و افراد همان‌طوری كشته می‌شدند، اما آیا كسی كه زمان زیادی را در آزمایشگاهش گذرانده، این چیز‌ها را نمی‌داند؟ در واقع اگر او نمی‌دانست كه حكومت چطور تصمیم می‌گیرد، اصلاً صاحب آن آزمایشگاه نمی‌شد!
در مثالی دیگر، در قسمت دوم، «اولیانا هومیوك» دانشمند زن كه در این زمینه از «لگاسوف» هم بدتر است، به یكی از مقامات حزب می‌گوید: «من یك فیزیكدان هسته‌ای هستم. قبل از این كه تو معاون وزیر بشوی، در یك كارخانه كفش كار می‌كردی.» اولاً كه چنین دیالوگی هیچ گاه گفته نمی‌شد. ثانیاً ممكن است كه یك مقام بلندپایه حزب كمونیست، قبلاً در كارخانه كفش كار می‌كرده، اما این به آن معنا نبوده كه او قبلاً پینه‌دوز بوده! شاید در كارخانه كفش كار كرده، اما نه در كف كارخانه، بلكه از جایی مثلاً در مدیریت كارخانه شروع و در حزب كمونیست پیشرفت كرده است.

یك دانشمند همه‌چیزدان

بزرگ‌ترین قصه‌پردازی سریال اما، همان وجود شخصیت «اولیانا هومیوك» است كه برخلاف دیگر شخصیت‌ها، تخیلی است و ده‌ها دانشمندی را نمایندگی می‌كند كه به «لگاسوف» یاری می‌رساندند. «هومیوك» دقیقاً بر اساس كلیشه «همه‌چیزدان هالیوودی» ساخته شده؛ بلافاصله بعد از انفجار، سریع متوجه می‌شود كه اتفاقی صد‌ها كیلومتر آن‌طرف‌تر افتاده و به سرعت به سراغ حل مشكل می‌رود، برخلاف انبوه حاضران در محل انفجار كه انگار ساعت‌ها باید بگذرد تا متوجه حقیقت اتفاق به‌وقوع‌پیوسته شوند. به علاوه او آن‌قدر حقیقت‌جوست كه با ده‌ها نفر از افرادی كه از شدت تشعشعات در حال مردن هستند، مصاحبه می‌كند، متوجه سانسور بعضی اسناد علمی می‌شود و با ژرف‌نگری، دقیقه‌به‌دقیقه متوجه ماهیت وقایع هست، او حتی دستگیر هم می‌شود، اما به فاصله‌ای كم به جلسه مهمی كه در حضور «گورباچف» رهبر شوروی تشكیل شده، راه می‌یابد! وقوع این اتفاقات محال است. در واقع مشكل این نیست كه شخصیت «هومیوك» تخیلی است، بلكه مسئله اصلی آن است كه این همه دانایی و تخصص تنها در یك «قصه» وجود دارد، نه در واقعیت.

منبع: روزنامه خراسان

نظرات
آخرین اخبار
. مخالفت فرمانداری تهران با طرح «زیست شبانه»
. پلمب ۲۶ آرایشگاه برای خدمات‌دهی به جنس مخالف
. وضعیت وقوع جرائم مسلحانه در پایتخت
. واكنش ظریف و زنگنه به ۲ برنامه تلویزیونی
. امروزه هرزه‌نگاری را به ژانر بدل كرده‌اند!
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved