عضویت در کانال تلگرام
 امروز سه‌شنبه 26 دی 1396

پرونده عباس كیارستمی مختومه شد

بهمن كیارستمی در پی اظهارات اخیر وزیر بهداشت درباره‌ پرونده عباس كیارستمی، متنی را منتشر كرد.

زمان ارسال خبر 1395/10/06 ، ساعت 10:28
کد خبر : 3133
کیارستمی ، پرونده پزشكي

به گزارش مجمل ، در متن بهمن كیارستمی - فرزند عباس كیارستمی - كه در پی اظهارات اخیر وزیر بهداشت در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: «سرانجام نتیجه كمیسیون پزشكی قانونی هم صادر شد، این گزارش به دادسرای جرائم پزشكی ارائه خواهد شد و رای نهایی توسط این دادسر صادر می‌شود. اما یك جمله از متن این گزارش برایم تامل برانگیز است: «پس از جراحی اول و بروز خونریزی، عمل جراحی دوم با تاخیر صورت گرفته است. هرچند این تاخیر صورت گرفته در درمان عوارض، تاثیری در فوت بیمار نداشته، اما در تشدید و بروز مشكلات بعدی از جمله عفونت‌های مكرر و طولانی شدن مدت بستری موثر بوده است.»

در عین حال به تازگی دكتر هاشمی وزیر بهداشت چنین گفته‌اند: «متاسفیم كه شخصیت ارزشمندی چون كیارستمی را از دست دادیم و می‌توانست این اتفاق نیفتد. درباره پرونده آقای كیارستمی هم اینكه آیا واقعلا تخلف انجام شده یا خیر را قانون باید تعیین كند و این موضوع هم كه آیا نسبت جرم با مجازاتی كه در نظر گرفته شده، متناسب است یا خیر را هم قانون باید در موردش اظهار نظر كند.»

اگر اظهار نظر قانون را به اظهار نظر وزیر اضافه كنیم به چنین عبارتی می‌رسیم: «این اتفاق می‌توانست نیفتد هرچند قصور پزشك معالج در فوت بیمار بی‌تاثیر بوده است.» حالا پرسش این است كه این اتفاق چگونه می‌توانست نیفتد اگر قصور پزشك معالج در فوت بیمار بی‌تاثیر بوده.

جواب این سوال را دكتر حاجی میر اسماعیل رییس دانشگاه علوم پزشكی ایران در شانزدهم تیرماه یعنی ده روز بعد از مرگ كیارستمی و پیش از آغاز بررسی پرونده توسط نظام پزشكی یا پزشكی قانونی به بنده داده‌ است و حالا نزدیك به ۶ ماه بعد از بررسی علت مرگ كیارستمی توسط این دو سازمان، وزیر بهداشت نیز با تشخیص اولیه ایشان هم‌نظر است كه نوشته‌ بودند: «به یقین دیدارتان با وزیر بهداشت را در دفتر ایشان به خاطر دارید. همان موقع كه درخواست حضور پزشكی از فرانسه را بر بالین پدر داشتید و دكتر هاشمی شخصا این موضوع را پیگیری كردند و برای بار دوم با سفر استاد به فرانسه مخالفت كردند. ما همچنان باور داریم اگر مرحوم كیارستمی در ایران می ‌ماندند، مانند بسیاری از بیمارانی كه چنین سیر درمانی را طی می‌كنند و گاهی اوقات هم عارضه‌ای برایشان پیش می‌آید و رفع می‌گردد، به سلامت از بیمارستان مرخص می‌شدند. شما اما تصمیم متفاوتی گرفتید، پس تبعاتش را نیز بپذیرید و انگشت اتهام را به سوی دیگران نگیرید.»

با اظهار نظر سازمان پزشكی قانونی و البته با اشاره وزیر بهداشت، علت اصلی مرگ كیارستمی مشخص شد، این پرونده مختوم شد و این فیلم به سكانس پایانی رسید. برای خطوط پایانی این یادداشت هم از بخش‌هایی از همان نامه دكتر حاجی میر اسماعیل استفاده می‌كنم: «در هر صورت خوب است بدانید موضوع درمان مردم كشور نه یك فیلم است؛ نه پایانی دارد و نه تماشاچی می‌خواهد اما ملت شریف ایران، بهترین قاضی این عرصه هستند.»

هاشمی وزیر بهداشت به تازگی درباره ناگفته‌ها از درگذشت كیارستمی، گفته است: «درباره آقای كیارستمی نكته جدیدی وجود ندارد و هرچه كه بوده، گفته شده است. البته ترجیح می‌دهم در این زمینه خانواده‌شان صحبت كنند. در عین حال همه ما به قانون تمكین می‌كنیم.

ما از اولین روزهایی كه مشكل برای مرحوم كیارستمی پیش آمد تا كنون، در كنار خانواده آقای كیارستمی بودیم و فكر می‌كنم این كار وظیفه‌مان بوده است. البته متاسفیم كه شخصیت ارزشمندی چون "كیارستمی" را از دست دادیم و می‌توانست این اتفاق نیفتد.»

وی درباره خطای پزشكی نیز معتقد است:« البته نمی‌توان گفت كه در حوزه سلامت تخلف یا خطایی صورت نمی‌گیرد، بلكه خطا یا تخلف از هر كسی و در هر لباسی به هر دلیلی ممكن است اتفاق افتد؛ چرا كه هیچكس معصوم نیست و هركسی در هر حرفه‌ای اعم از مهندس، پزشك و مدیر ممكن است خطا كند، اما مهم این است كه از تخلف حمایت نكنیم و اگر كسی واقعا تخلفی انجام داد، او را به دست قانون بسپاریم.

درباره پرونده آقای كیارستمی هم اینكه آیا واقعلا تخلف انجام شده یا خیر را قانون باید تعیین كند و این موضوع هم كه آیا نسبت جرم با مجازاتی كه در نظر گرفته شده، متناسب است یا خیر را هم قانون باید در موردش اظهار نظر كند.»

عباس كیارستمی كارگردان سرشناس سینمای ایران و هنرمند عكاس كه از اسفند سال ۹۴ تا اوایل اردیبهشت ۹۵ به دلیل انجام چند عمل جراحی در ناحیه روده در بیمارستان بستری شده بود، سرانجام 8 تیر ماه برای تكمیل مراحل درمان به پاریس رفت و 14 تیر ماه از دنیا رفت.


منبع: ايسنا

نظرات
آخرین اخبار
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved