عضویت در کانال تلگرام
 امروز شنبه 02 بهمن 1395

پرونده عباس كیارستمی مختومه شد

بهمن كیارستمی در پی اظهارات اخیر وزیر بهداشت درباره‌ پرونده عباس كیارستمی، متنی را منتشر كرد.

زمان ارسال خبر 1395/10/06 ، ساعت 10:28
کد خبر : 3133
کیارستمی ، پرونده پزشكي

به گزارش مجمل ، در متن بهمن كیارستمی - فرزند عباس كیارستمی - كه در پی اظهارات اخیر وزیر بهداشت در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: «سرانجام نتیجه كمیسیون پزشكی قانونی هم صادر شد، این گزارش به دادسرای جرائم پزشكی ارائه خواهد شد و رای نهایی توسط این دادسر صادر می‌شود. اما یك جمله از متن این گزارش برایم تامل برانگیز است: «پس از جراحی اول و بروز خونریزی، عمل جراحی دوم با تاخیر صورت گرفته است. هرچند این تاخیر صورت گرفته در درمان عوارض، تاثیری در فوت بیمار نداشته، اما در تشدید و بروز مشكلات بعدی از جمله عفونت‌های مكرر و طولانی شدن مدت بستری موثر بوده است.»

در عین حال به تازگی دكتر هاشمی وزیر بهداشت چنین گفته‌اند: «متاسفیم كه شخصیت ارزشمندی چون كیارستمی را از دست دادیم و می‌توانست این اتفاق نیفتد. درباره پرونده آقای كیارستمی هم اینكه آیا واقعلا تخلف انجام شده یا خیر را قانون باید تعیین كند و این موضوع هم كه آیا نسبت جرم با مجازاتی كه در نظر گرفته شده، متناسب است یا خیر را هم قانون باید در موردش اظهار نظر كند.»

اگر اظهار نظر قانون را به اظهار نظر وزیر اضافه كنیم به چنین عبارتی می‌رسیم: «این اتفاق می‌توانست نیفتد هرچند قصور پزشك معالج در فوت بیمار بی‌تاثیر بوده است.» حالا پرسش این است كه این اتفاق چگونه می‌توانست نیفتد اگر قصور پزشك معالج در فوت بیمار بی‌تاثیر بوده.

جواب این سوال را دكتر حاجی میر اسماعیل رییس دانشگاه علوم پزشكی ایران در شانزدهم تیرماه یعنی ده روز بعد از مرگ كیارستمی و پیش از آغاز بررسی پرونده توسط نظام پزشكی یا پزشكی قانونی به بنده داده‌ است و حالا نزدیك به ۶ ماه بعد از بررسی علت مرگ كیارستمی توسط این دو سازمان، وزیر بهداشت نیز با تشخیص اولیه ایشان هم‌نظر است كه نوشته‌ بودند: «به یقین دیدارتان با وزیر بهداشت را در دفتر ایشان به خاطر دارید. همان موقع كه درخواست حضور پزشكی از فرانسه را بر بالین پدر داشتید و دكتر هاشمی شخصا این موضوع را پیگیری كردند و برای بار دوم با سفر استاد به فرانسه مخالفت كردند. ما همچنان باور داریم اگر مرحوم كیارستمی در ایران می ‌ماندند، مانند بسیاری از بیمارانی كه چنین سیر درمانی را طی می‌كنند و گاهی اوقات هم عارضه‌ای برایشان پیش می‌آید و رفع می‌گردد، به سلامت از بیمارستان مرخص می‌شدند. شما اما تصمیم متفاوتی گرفتید، پس تبعاتش را نیز بپذیرید و انگشت اتهام را به سوی دیگران نگیرید.»

با اظهار نظر سازمان پزشكی قانونی و البته با اشاره وزیر بهداشت، علت اصلی مرگ كیارستمی مشخص شد، این پرونده مختوم شد و این فیلم به سكانس پایانی رسید. برای خطوط پایانی این یادداشت هم از بخش‌هایی از همان نامه دكتر حاجی میر اسماعیل استفاده می‌كنم: «در هر صورت خوب است بدانید موضوع درمان مردم كشور نه یك فیلم است؛ نه پایانی دارد و نه تماشاچی می‌خواهد اما ملت شریف ایران، بهترین قاضی این عرصه هستند.»

هاشمی وزیر بهداشت به تازگی درباره ناگفته‌ها از درگذشت كیارستمی، گفته است: «درباره آقای كیارستمی نكته جدیدی وجود ندارد و هرچه كه بوده، گفته شده است. البته ترجیح می‌دهم در این زمینه خانواده‌شان صحبت كنند. در عین حال همه ما به قانون تمكین می‌كنیم.

ما از اولین روزهایی كه مشكل برای مرحوم كیارستمی پیش آمد تا كنون، در كنار خانواده آقای كیارستمی بودیم و فكر می‌كنم این كار وظیفه‌مان بوده است. البته متاسفیم كه شخصیت ارزشمندی چون "كیارستمی" را از دست دادیم و می‌توانست این اتفاق نیفتد.»

وی درباره خطای پزشكی نیز معتقد است:« البته نمی‌توان گفت كه در حوزه سلامت تخلف یا خطایی صورت نمی‌گیرد، بلكه خطا یا تخلف از هر كسی و در هر لباسی به هر دلیلی ممكن است اتفاق افتد؛ چرا كه هیچكس معصوم نیست و هركسی در هر حرفه‌ای اعم از مهندس، پزشك و مدیر ممكن است خطا كند، اما مهم این است كه از تخلف حمایت نكنیم و اگر كسی واقعا تخلفی انجام داد، او را به دست قانون بسپاریم.

درباره پرونده آقای كیارستمی هم اینكه آیا واقعلا تخلف انجام شده یا خیر را قانون باید تعیین كند و این موضوع هم كه آیا نسبت جرم با مجازاتی كه در نظر گرفته شده، متناسب است یا خیر را هم قانون باید در موردش اظهار نظر كند.»

عباس كیارستمی كارگردان سرشناس سینمای ایران و هنرمند عكاس كه از اسفند سال ۹۴ تا اوایل اردیبهشت ۹۵ به دلیل انجام چند عمل جراحی در ناحیه روده در بیمارستان بستری شده بود، سرانجام 8 تیر ماه برای تكمیل مراحل درمان به پاریس رفت و 14 تیر ماه از دنیا رفت.


منبع: ايسنا

نظرات
آخرین اخبار
. مواردی كه باید برای خرید بلیت فیلم فجر بدانید
. حضور شبانه یك بازیگر در محل حادثه پلاسكو
. عكس/ واكنش دایی به سلفی بگیران فاجعه پلاسكو
. خرید سربازی در سال آینده هم انجام می شود
. خاموشی سینما در برابر قهرمان‌های آتش خاموش‌كن
. حجاب این دختر آمریكائی خبرساز شد
. هشدار پلیس فتا در مورد خطرات عكس‌های یهویی
. رازگشایی از جسد زن جوان در هاله ابهام
. نبرد خونین سگ‌ها به خاطر یك مشت اسكناس
. چهارمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی برگزار می‌شود
. مصلای تهران مكان اقامه نماز یا درآمدزایی!
. معمای سرُم هندی در ایران +عكس
. پای «فروشنده» هم به شبكه‌های ماهواره‌‌ای باز شد!
. بازیگر زن جنجالی آمریكا مسلمان شد+عكس
. بانجی جامپینگ سحر قریشی در یك سریال
. مرحوم دولابی: از جوانی شروع كن
. تلویزیون به دنبال بسته نگه داشتن دروازه
. «امپراطور جهنم» در مسلخ
. تسلیت حاتمی كیا در پی درگذشت آیت الله هاشمی
. 5 فیلم به سودای سیمرغ اضافه شدند
. كلاه‌گیس عیاری بر سر سینمای ایران
. تئاتر شهر دیگر تئاتر شهر نیست!
. شرایط معافیت كفالت سربازی چیست؟
. تجمع بدون شناسنامه‌ها مقابل مجلس+ تصاویر
. ارسطوی پایتخت به حاشیه ها واكنش نشان داد
. یك بازیگر زن دیگر به شبكه جم رفت+عكس
. چند هزار نفر در مطبوعات بیمه هستند؟
. احسنت رهبر انقلاب به سازندگان «قندپهلو»
. «آنكه» گرا می‌دهد چه چیزی بساز
. «نه» به غائله عقیم‌سازی كارتن‌خواب‌ها
. آغاز دور جدید ثبت‌نام‌های عتبات از هفته آینده
. سهم سینمای دفاع مقدس فقط 6 فیلم
. آلودگی حرف اول را می‌زند مسئولان حرفی برای گفتن ندارند
. پافشاری بر عقیم كردن قربانیان اجتماعی
. روش عجیب ماساژ در ژاپن+تصاویر
. فیلم‌اولی‌ها در راه جشنواره
. عاملان قتل طلافروشان محاكمه شدند
. عكس/ تبریك سال نوی میلادی به سبك رامبد جوان
. اقدام به خودكشی كودك 12 ساله در شوش
. دعوای دو برادر بر سر ارث منجر به قتل شد
. واكنش ها به آهنگ «حماسه بصیرت» سالار عقیلی
. ممنوعیت ازد‌واج زیر ١٣ساله‌ها منتظر اجماع مراجع
. تلخند فحشا و همجنس‌بازی حوزه كتاب به حقوق شهروندی!
. دوست دارم به عشق مردم در تلویزیون كار‌كنم
. چطور فیلم كارگردان جِم رفع توقیف شد؟
. انتقام مجازی خواستگار از نوعروس
. پایان فیلمبرداری «معمای شاه» بعد از چهار سال
. قدردانی رهبر انقلاب از «پرسمان» شبكه قرآن
. معافیت مشمولان دارای فرزند معلول
. دشوارترین زبان‌های دنیا كدامند؟ +عكس
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved