عضویت در کانال تلگرام
 امروز شنبه 02 بهمن 1395

فست‌دودها می‌تازند

همه چیز از یك گفت‌وگوی خودمانی شروع شد، پرسیدیم مگر می‌شود در فضای مجازی هم قلیان سرو كنند؟ بعد كلی سایت و صفحه و گروه و كانال پیدا كردیم كه در آن از طریق فضای مجازی، ثبت سفارش می‌گیرند و بعد قلیان را به منزل یا محل كار مشتری می‌فرستند.

زمان ارسال خبر 1395/10/07 ، ساعت 09:40
کد خبر : 3136
قليان ، فست دود ، فضاي مجازي

به گزارش مجمل ، اسمش را هم گذاشته‌اند قهوه‌خانه مجازی، یا به قول خودشان «فست‌دود». بدون هیچ مزاحمتی در فضای مجازی جولان می‌دهند و مشتری جذب می‌كنند.

به یكی از آنها زنگ می‌زنیم و می‌خواهیم دو قلیان چاق شده با پیك برایمان بفرستد. می‌گوید برای سفارش‌های كمتر از پنج قلیان، اصلا صرف نمی‌كند كه قلیان بفرستیم، چون به قول خودش، زیر دو سفارش، اصلا به رفت و آمدش نمی‌ارزد.

وارد سایت دیگری می‌شویم كه ادمینش حاضر است دو قلیان چاق شده به محل كارمان بفرستد. می‌گوید «كام‌دهی»اش را تضمین می‌كنم، فقط باید بابت هر قلیان، 50 هزار تومان هم به عنوان ضمانت پرداخت كنید. مظنه را كه می‌پرسیم، می‌گوید ارسال هر قلیان حدود ده هزار تومان هزینه دارد و با احتساب 50 هزار تومان ضمانت برای هر قلیان، باید 120 هزار تومان پرداخت كنید. البته بعد از پس دادن قلیان ها، دوباره صد هزار تومان مبلغ ضمانت، به مشتری پس داده می‌شود.

كمی كه بیشتر جست‌وجو می‌كنیم، می‌بینیم بین خود فست‌دودی‌ها هم رقابت زیرپوستی جریان دارد، طوری كه هر كسی سعی می‌كند هزینه سرو قلیان را پایین بیاورد تا مشتری ثابت داشته باشد. حتی یكی از آنها كه در صفحه اینستاگرام هم كلی دنبال‌كننده دارد، می‌گوید همراه با قلیان، تخمه و آجیل هم برایمان می‌فرستد.

فست‌دودها فقط هم در تهران كار نمی‌كنند، یكی از همین قهوه‌خانه‌های مجازی در اردبیل، برای خودش برو و بیایی دارد. «ارائه انواع قلیان‌های میوه‌ای و عصرانه» شعار این فست‌دود مجازی است. می‌پرسیم مگر قلیان هم عصرانه و صبحانه دارد؟ می‌گوید: قلیان‌های صبحانه، سبك است، اما قلیان‌های عصرانه، گیرایی بیشتری دارد كه سرو آن در تخصص ماست.

فست‌دود دیگری در بابلسر، هم در فضای مجازی و هم در فضای غیرمجازی فعال است. به قول مسئولش، این قهوه‌خانه، به همین خاطر دوگانه‌سوز است و برای مشتریان ویژه، بدون حساب كردن هزینه پیك، قلیان را به منزل یا محل كار مشتری می‌فرستد.

بازار داغ قلیان؛ از لبی و شیلنگ تا سفری و برقی!

وقتی فست‌دودها را در شهرهای مختلف جست‌وجو می‌كردیم، به اطلاعات جالبی از بازار مكاره قلیان در فضای مجازی رسیدیم كه شنیدنش خالی از لطف نیست، طوری كه حتی به این نتیجه رسیدیم بازار فروش ادوات قلیان، خیلی پررونق‌تر از سرو قلیان است.

یكی از فروشنده‌ها در فضای مجازی، فقط شیلنگ قلیان می‌فروشد. شیلنگ یك بار مصرف قلیان را به شرطی كه خریدار به شكل عمده خرید كند هر عدد را 800 تومان می‌فروشد؛ اما قیمت خرده‌فروشی هر شیلنگ 3500 تومان است. او هیچ علاقه‌ای به سرو قلیان در فضای مجازی ندارد، چون خودش می‌گوید نمی‌خواهد وارد كاری شود كه هم دردسرش زیاد است و هم سودش به پای فروش قلیان و تجهیزات آن نمی‌رسد.

فروشنده دیگری فقط لبی (یا لب‌گیر) قلیان می‌فروشد؛ وسیله‌ای كه به سر شیلنگ قلیان وصل می‌شود تا به گفته خودش، استفاده از قلیان، بهداشتی تر شود. لبی‌های عربی، بلندتر و گران‌تر از نمونه‌های ژله‌ای و كوچك هستند. خرید 500 لبی عربی قلیان در فضای مجازی، 800 هزار تومان آب می‌خورد كه البته این نرخ عمده‌فروشی است.

خرید یك كارتن 1728 عددی لب‌گیر فیلتردار قلیان هم از فروشنده‌های فضای مجازی، حدود 311 هزار تومان هزینه دارد. خرید خود قلیان هم نرخ‌های متفاوتی در فضای مجازی دارد. با توجه به كنده‌كاری قلیان، جنسش و برند آن، نرخ‌های متفاوتی وجود دارد. خرید یكی از معروف‌ترین برندهای قلیان در ایران كه استفاده از آن خیلی متداول است، اما گران‌ترین نوع قلیان نیست، حدود 200 هزار تومان آب می‌خورد.

قلیان‌های گران‌تر، یا كنده‌كاری دارند و یا جنسشان ویژه است. یكی از فروشنده‌های قلیان در فضای مجازی، می‌گوید می‌تواند 30 قلیان تنه برنج را به قیمت 15 میلیون تومان به ما بفروشد.

با رشد فناوری، قلیان فروش‌ها هم به‌روز شده‌اند. الان یك قلیان دیجیتال، یعنی قلیانی كه نیاز به زغال و تنباكو ندارد و با برق كار می‌كند، حدود 320 هزار تومان هزینه دارد.

حتی فروشنده‌ها برای كسانی كه دنبال یك قلیان جمع و جور و كوچك هستند هم راه‌حل ابداعی ارائه كرده‌اند. فروشنده دیگری در فضای مجازی، فقط از این نوع قلیان‌ها می‌فروشد. قیمت را كه می‌پرسیم، می‌گوید قیمت این قلیان‌های جیبی 35 هزار تومان است و بیشتر از یك خودكار هم جا نمی‌گیرد. یك ساعت باید شارژ برقی شود و زغال و تنباكو هم نمی‌خواهد.

البته قلیان‌های سفری با قیمت ده هزار تومان هم در فضای مجازی پیدا می‌شود كه جنس تنه قلیان معمولا از همان جنس پلاستیكی است كه در سرنگ آمپول‌ها استفاده می‌شود.

در این بازار پررقابت و پرمشتری، عده‌ای هم پیدا می‌شوند كه حاضرند جواز قدیمی قهوه‌خانه‌شان را بفروشند، چون دیگر به مجوزهای جدید قهوه‌خانه، اجازه سرو قلیان نمی‌دهند. با یكی از این افراد كه تماس می‌گیریم، می‌گوید حاضر است در قبال مبلغ صد میلیون تومان، مجوز را كلا واگذار كند یا با گرفتن 20 میلیون پول پیش و سه میلیون اجاره ماهانه، جواز را به مدت یك سال به ما اجاره بدهد.

تبلیغ قلیان در فضای مجازی و غیرمجازی، جرم است

شاید اگر از خود فروشنده‌های قلیان یا سروكننده‌های آن بپرسید، خودشان هم ندانند كه با تبلیغ در فضای مجازی در حال ارتكاب جرم هستند. غلامرضا حیدری، رئیس مركز تحقیقات كنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در گفت‌وگو با جام‌جم تاكید می‌كند كه طبق ماده3 قانون جامع كنترل و مبارزه ملی با دخانیات، هرگونه تبلیغ، تشویق و ترغیب به مصرف دخانیات جرم است و باید با متخلف برخورد شود.

به گفته حیدری، مفاد این قانون هم در فضای واقعی و هم در فضای مجازی، مشروعیت دارد و طبق قانون، این‌گونه تبلیغات و بازاریابی برای سرو و فروش قلیان، جرم واضح است.

دكتر حسن آذری‌پور، عضو كمیته كشوری كنترل مصرف دخانی وزارت بهداشت هم در گفت‌وگو با جام‌جم بر این مساله تاكید می‌كند و می‌گوید: تا وقتی اجماع ملی به وجود نیاید و همه سازمان‌ها با همكاری و مشاركت همدیگر برای رفع این بحران تلاش نكنند، تبلیغات مصرف دخانیات در فضای مجازی و غیرمجازی متوقف نخواهد شد.

آذری‌پور عقیده دارد برای برخورد با تبلیغ دخانیات در فضای مجازی، نیاز به تدوین قوانین جدید نداریم، بلكه فقط باید بین سازمان‌های مسئول، هماهنگی بیشتری ایجاد شود.

نباید از خاطر برد كه حدود ده سال از تصویب قانون جامع كنترل و مبارزه ملی با دخانیات می‌گذرد، اما پس از گذشت یك دهه، در جایگاهی قرار گرفته‌ایم كه نه‌تنها سودجویان به اجرای این قانون وقعی نمی‌نهند، بلكه دامنه تبلیغاتشان هم روز به روز بیشتر از قبل می‌شود.


منبع: جام جم آنلاين

نظرات
آخرین اخبار
. مواردی كه باید برای خرید بلیت فیلم فجر بدانید
. حضور شبانه یك بازیگر در محل حادثه پلاسكو
. عكس/ واكنش دایی به سلفی بگیران فاجعه پلاسكو
. خرید سربازی در سال آینده هم انجام می شود
. خاموشی سینما در برابر قهرمان‌های آتش خاموش‌كن
. حجاب این دختر آمریكائی خبرساز شد
. هشدار پلیس فتا در مورد خطرات عكس‌های یهویی
. رازگشایی از جسد زن جوان در هاله ابهام
. نبرد خونین سگ‌ها به خاطر یك مشت اسكناس
. چهارمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی برگزار می‌شود
. مصلای تهران مكان اقامه نماز یا درآمدزایی!
. معمای سرُم هندی در ایران +عكس
. پای «فروشنده» هم به شبكه‌های ماهواره‌‌ای باز شد!
. بازیگر زن جنجالی آمریكا مسلمان شد+عكس
. بانجی جامپینگ سحر قریشی در یك سریال
. مرحوم دولابی: از جوانی شروع كن
. تلویزیون به دنبال بسته نگه داشتن دروازه
. «امپراطور جهنم» در مسلخ
. تسلیت حاتمی كیا در پی درگذشت آیت الله هاشمی
. 5 فیلم به سودای سیمرغ اضافه شدند
. كلاه‌گیس عیاری بر سر سینمای ایران
. تئاتر شهر دیگر تئاتر شهر نیست!
. شرایط معافیت كفالت سربازی چیست؟
. تجمع بدون شناسنامه‌ها مقابل مجلس+ تصاویر
. ارسطوی پایتخت به حاشیه ها واكنش نشان داد
. یك بازیگر زن دیگر به شبكه جم رفت+عكس
. چند هزار نفر در مطبوعات بیمه هستند؟
. احسنت رهبر انقلاب به سازندگان «قندپهلو»
. «آنكه» گرا می‌دهد چه چیزی بساز
. «نه» به غائله عقیم‌سازی كارتن‌خواب‌ها
. آغاز دور جدید ثبت‌نام‌های عتبات از هفته آینده
. سهم سینمای دفاع مقدس فقط 6 فیلم
. آلودگی حرف اول را می‌زند مسئولان حرفی برای گفتن ندارند
. پافشاری بر عقیم كردن قربانیان اجتماعی
. روش عجیب ماساژ در ژاپن+تصاویر
. فیلم‌اولی‌ها در راه جشنواره
. عاملان قتل طلافروشان محاكمه شدند
. عكس/ تبریك سال نوی میلادی به سبك رامبد جوان
. اقدام به خودكشی كودك 12 ساله در شوش
. دعوای دو برادر بر سر ارث منجر به قتل شد
. واكنش ها به آهنگ «حماسه بصیرت» سالار عقیلی
. ممنوعیت ازد‌واج زیر ١٣ساله‌ها منتظر اجماع مراجع
. تلخند فحشا و همجنس‌بازی حوزه كتاب به حقوق شهروندی!
. دوست دارم به عشق مردم در تلویزیون كار‌كنم
. چطور فیلم كارگردان جِم رفع توقیف شد؟
. انتقام مجازی خواستگار از نوعروس
. پایان فیلمبرداری «معمای شاه» بعد از چهار سال
. قدردانی رهبر انقلاب از «پرسمان» شبكه قرآن
. معافیت مشمولان دارای فرزند معلول
. دشوارترین زبان‌های دنیا كدامند؟ +عكس
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved