عضویت در کانال تلگرام
 امروز شنبه 02 بهمن 1395

واكنش ها به آهنگ «حماسه بصیرت» سالار عقیلی

خواننده ضد مردمی، پاچه خوار، ساندیس خور و...اینها برچسب هایی اند كه در واكنش به آهنگ «حماسه بصیرت» در فضای مجازی به سالار عقیلی نسبت داده اند.

زمان ارسال خبر 1395/10/11 ، ساعت 09:33
کد خبر : 3155

به گزارش مجمل ، لغتنامه دهخدا را باز میكنیم و میبینیم كه روبروی كلمه «معیار» اینچنین آمده است: اندازه و پیمانه . وسیله ای كه بدان چیز دیگر را بسنجند و برابر كنند بنابراین ترازو و پیمانه معیار است زیرا به وسیله آن دو شیء سنجیده و پیموده میشوند.
ترازوی زر. زرسنجه . ترازوی زرسنجه. ترازوی زرسنج. ترازوی صیرفی . ترازو مثقال.
اما انگار در سالهای اخیر این تعریف را بنا به منافع و ملاحظات تغییر دادیم و گاه نیز تحریف كردیم. معیار دل ماست. معیار آن چیزی است كه خشنود ماست و لاغیر. یكی از مواردی كه معیار به كار میآید و نقش اساسی بازی میكند، در نسبت دوست داشتن و دوست نداشتن افراد و لوازم است. در روزهای گذشته كسانی كه طرفدار صدای آقای سالار عقیلی بودند- دقت كنید- صدای سالار عقیلی، پس از شنیدن آهنگ «حماسه بصیرت» وی به مناسبت 9 دیماه، ناگهان متوجه شدند كه وی اساساً و اصلاً خواننده نبوده است و نیست!

ضد مردم
خواننده ضد مردمی، پاچه خوار، ساندیس خور و...اینها برچسبهایی اند كه در واكنش به آهنگ «حماسه بصیرت» در فضای مجازی به سالار عقیلی نسبت داده اند. كسانی كه به هنگام حضور سالار عقیلی در شبكه من و تو، وی را صاحب اختیار و عقل و مستقل میدانستند حالا وی را متهم به صفات مختلفی میكنند. حتی خواندن تیتراژ ماندگار سریال متوسط معمای شاه را نیز در راستای حركت در مقابل مردم میدانند و فراموش كردند كه خودشان در قضیه لغو كنسرت عقیلی در سبزوار چه كردند. پیش از این نیز نشان دادیم كه تعریفمان از معیار، علایق شخصی و عموماً سیاسی است. درباره سالار عقیلی قضیه حادتر است. خواننده ای كه در مردادماه سال جاری مورد ستایش همین جماعت منتقد امروز قرار میگیرد، به دلیل خواندن یك آهنگ و فقط یك آهنگ از صدر به ذیل كشیده میشود. این اتفاق عموماً از طرف كسانی است كه ادعای آزادیخواهی و دموكراسی دوستی دارند. آدمها در انتخاب علایق شخصیشان آزادند اما ظاهراً اگر برخلاف امیال و منافع ما باشد دیگر آزاد نیستند. هنرمندان دیگری هم در موضوع 9 دیماه فعالیت داشتند اما اینچنین مورد عتاب قرار نگرفتند.

مخالفت با لغو كنسرت سالار
روز 15 مردادماه در شهر سبزوار قرار بود كنسرت سالار عقیلی برگزار شود كه این مراسم به دستور دادستانی این شهر لغو شد.
سالار عقیلی همان زمان در گفتوگو با «صبح نو» با بیان اینكه خود و گروهش در برگزاری كنسرتهایی از این دست، تمام الزامات و هنجارهای قانونی و چارچوبهای عرفی را مد نظر قرار داده و آنها را رعایت میكنند، گفته بود: چنین اقداماتی برای كسانی كه سعی میكنند در حوزه تولید و عرضه موسیقی فاخر سنتی فعالیت كنند، تأثیر منفی داشته و انگیزه های آنان را كاهش میدهد. چرا كه این افراد با رعایت تمام جوانب و ملاحظات فرهنگی و قانونی و حفظ چارچوبها در حال فعالیت در همین كشورند و سعی دارند اثر فاخر هنری به مردم ارائه دهند.»
عقیلی در ادامه با اشاره به اینكه ظاهراً حسب دیدگاه برخی مقامات محترم قضایی استان، برگزاری كنسرت در آن استان از منع برخوردار است، گفت: اگر واقعاً این گونه است كاش این مسأله به مدیركل محترم ارشاد خراسان رضوی هم اطلاع داده و گفته شود تا از صدور مجوز خودداری كنند چرا كه یك تهیه كننده كنسرت برای برگزاری چنین مراسمی ولو آنكه در پایتخت یا مركز استان نباشد، متحمل هزینه های زیادی میشود و وقتی بعد از صدور مجوزهای لازم، به هر دلیلی كنسرت برگزار نمیشود، هزینه هایی روی دست تهیه كننده باقی میماند كه محلی برای تأمین آنها ندارد. مردم هم در این میان قصوری ندارند؛ آنها هزینه ای متحمل شده و قرار بوده تا از اثر هنری یك هنرمند استفاده كنند. كاش هماهنگی لازم میان نهادهای مربوط به گونه ای صورت گیرد كه منِ هنرمند شرمنده مردم نشده و با ناراحتی آنها روبرو نشوم.»
این جملات بخشی از واكنش عقیلی به لغو كنسرتش بود. واكنشهای دیگر اما از سمت طرفدارانی بود كه امروز به مخالف تبدیل شده اند. خواننده مردمی، شجاع، مظلوم، استاد صدا و...نمونه هایی از توصیفات آن زمان برخی از مردم برای سالار بود. برخی از لغو حق طبیعی سالار انتقاد كردند و بعضی دیگر به نبودن یك ساختار قانونمند در حوزه موسیقی تاختند. خروجی كار اما محبوبیت بیشتر سالار عقیلی بود.

بیمه ای كه افتخار شد
از 15 مردادماه تا 15 آبانماه نیز روزگار برای سالار عقیلی بر وفق مراد بود. در نیمه پاییز امسال خبر بیمه شدن حنجره سالار عقیلی در رسانه ها منتشر شد. بیمه 500میلیون تومانی حنجره سالار عقیلی توسط بیمه ایران. خبری كه واكنشهای متفاوت و گاه متناقضی به همراه داشت؛ از كسانی كه بیمه شدن حنجره اش را نشان اهمیت بالای وی و هنرش می دانستند تا مخالفانی كه این كارها را نمونه های كپی شده ناقصی از هنر در غرب می نامیدند. برخی دیگر این بیمه نامه را به طنز گرفتند و لطایفی برایش ساختند و دوستان دیگر از بیمه نبودن هنرمندان دیگر انتقاد كردند. با این همه، حجم مخالفت ها به اندازه نهم دی ماه جاری نبود. فضای مجازی را كه مرور میكنیم، هشتگ و گاه جملاتی را میبینیم كه نشان از دلخوری شدید از سالار عقیلی دارد؛ دلخوری بی دلیلی كه احتمالاً در روزها و ماه های آینده گریبان هنرمندان یا ورزشكاران را نیز خواهد گرفت.

شرح ماوقع!
جدیدترین قطعه موسیقی سالار عقیلی به نام «حماسه بصیرت» با اجرای وی و به مناسبت سالروز نهم دیماه در همایش مردمی بزرگداشت حماسه بصیرت رونمایی شد. این ویژه برنامه به همت ستاد مركزی بزرگداشت حماسه نهم دیماه، شهرداری تهران و بسیج صدا و سیما و شبكه سه و با حضور جمعی از مدیران شهری، كشوری و لشكری، هنرمندان، فعالان فرهنگی و رسانه ای و بیش از سه هزار نفر در سالن شهید آوینی فرهنگسرای بهمن برگزار شد.

تحریم؛ قرار ما
ظاهراً مخالفان سالار عقیلی به ناسزا گفتن و برچسب زدن بسنده نكرده اند و قرار گذاشته اند تا اولین كنسرت سالار را تحریم كنند و آلبومهایش را نیز نخرند تا این هنرمند بفهمد با مردم در افتادن یعنی چه! این اتفاق البته مسبوق به سابقه نیز است. چند سال پیش نیز قرار بود اخراجی های
ده نمكی نیز تحریم شود اما به فروش چند میلیاردی رسید و در حوزه كتاب نیز این تحریم ها تكرار شده بود. حالا باید منتظر بمانیم تا نخستین كنسرت سالار عقیلی در ایران و انتشار آمار فروش زمستانی آلبومهای موسیقی.


منبع: صبح نو

نظرات
آخرین اخبار
. مواردی كه باید برای خرید بلیت فیلم فجر بدانید
. حضور شبانه یك بازیگر در محل حادثه پلاسكو
. عكس/ واكنش دایی به سلفی بگیران فاجعه پلاسكو
. خرید سربازی در سال آینده هم انجام می شود
. خاموشی سینما در برابر قهرمان‌های آتش خاموش‌كن
. حجاب این دختر آمریكائی خبرساز شد
. هشدار پلیس فتا در مورد خطرات عكس‌های یهویی
. رازگشایی از جسد زن جوان در هاله ابهام
. نبرد خونین سگ‌ها به خاطر یك مشت اسكناس
. چهارمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی برگزار می‌شود
. مصلای تهران مكان اقامه نماز یا درآمدزایی!
. معمای سرُم هندی در ایران +عكس
. پای «فروشنده» هم به شبكه‌های ماهواره‌‌ای باز شد!
. بازیگر زن جنجالی آمریكا مسلمان شد+عكس
. بانجی جامپینگ سحر قریشی در یك سریال
. مرحوم دولابی: از جوانی شروع كن
. تلویزیون به دنبال بسته نگه داشتن دروازه
. «امپراطور جهنم» در مسلخ
. تسلیت حاتمی كیا در پی درگذشت آیت الله هاشمی
. 5 فیلم به سودای سیمرغ اضافه شدند
. كلاه‌گیس عیاری بر سر سینمای ایران
. تئاتر شهر دیگر تئاتر شهر نیست!
. شرایط معافیت كفالت سربازی چیست؟
. تجمع بدون شناسنامه‌ها مقابل مجلس+ تصاویر
. ارسطوی پایتخت به حاشیه ها واكنش نشان داد
. یك بازیگر زن دیگر به شبكه جم رفت+عكس
. چند هزار نفر در مطبوعات بیمه هستند؟
. احسنت رهبر انقلاب به سازندگان «قندپهلو»
. «آنكه» گرا می‌دهد چه چیزی بساز
. «نه» به غائله عقیم‌سازی كارتن‌خواب‌ها
. آغاز دور جدید ثبت‌نام‌های عتبات از هفته آینده
. سهم سینمای دفاع مقدس فقط 6 فیلم
. آلودگی حرف اول را می‌زند مسئولان حرفی برای گفتن ندارند
. پافشاری بر عقیم كردن قربانیان اجتماعی
. روش عجیب ماساژ در ژاپن+تصاویر
. فیلم‌اولی‌ها در راه جشنواره
. عاملان قتل طلافروشان محاكمه شدند
. عكس/ تبریك سال نوی میلادی به سبك رامبد جوان
. اقدام به خودكشی كودك 12 ساله در شوش
. دعوای دو برادر بر سر ارث منجر به قتل شد
. واكنش ها به آهنگ «حماسه بصیرت» سالار عقیلی
. ممنوعیت ازد‌واج زیر ١٣ساله‌ها منتظر اجماع مراجع
. تلخند فحشا و همجنس‌بازی حوزه كتاب به حقوق شهروندی!
. دوست دارم به عشق مردم در تلویزیون كار‌كنم
. چطور فیلم كارگردان جِم رفع توقیف شد؟
. انتقام مجازی خواستگار از نوعروس
. پایان فیلمبرداری «معمای شاه» بعد از چهار سال
. قدردانی رهبر انقلاب از «پرسمان» شبكه قرآن
. معافیت مشمولان دارای فرزند معلول
. دشوارترین زبان‌های دنیا كدامند؟ +عكس
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved