عضویت در کانال تلگرام
 امروز شنبه 02 بهمن 1395

v

«آنكه» گرا می‌دهد چه چیزی بساز

گزارش جامع بخش خبری 20:30 را درباره جشنواره برلین كه دو شب پیش از شبكه2 پخش شد، باید نمونه‌ای موفق از این دست قلمداد كرد.

زمان ارسال خبر 1395/10/15 ، ساعت 09:54
کد خبر : 3172

به گزارش مجمل ، گزارش جامع بخش خبری 20:30 را درباره جشنواره برلین كه دو شب پیش از شبكه2 پخش شد، باید نمونه‌ای موفق از این دست قلمداد كرد. در این گزارش خبری برای اولین‌بار تصاویری اختصاصی از خانم آنكه لویكه به نمایش درآمد كه نشان می‌داد این نماینده جشنواره برلین كه هر سال به ایران می‌آید با بعضی از فیلمسازان ایرانی كه عمدتاً جوان هستند، نشست‌های خصوصی در اماكن مختلف داشته است. اشاره دقیق به زوایای مختلف سیاست‌های جشنواره برلین و حضور چمدانی در ایران در این گزارش جالب توجه بود. 

 
مضامین تلخ اجتماعی در آثار سینمای ایران در دولت یازدهم رشد چشمگیری یافته و همین مسئله سبب شده كه جشنواره‌ای مثل برلین به روش‌های غیرمتعارفی برای شركت دادن آثار ایرانی دست بزند. در واقع امید در مضامین سینمایی تولید شده در دولتی كه شعار تدبیر و امید را در موسم انتخابات برای خود برگزیده بود كمرنگ‌تر شده و جای آن را مضامین تلخ و منفی گرفته است. 
شاید سابقه نداشته باشد كه رئیس جشنواره‌ای غربی به سیاسی بودن جشنواره‌ای كه برگزار می‌كند، اعتراف كند اما این اتفاق درباره جشنواره فیلم برلین افتاده و «دیتر كاسلیك» سال گذشته به صراحت به این نكته اشاره كرده كه گرایش این جشنواره برای انتخاب و جایزه دادن به آثار سینمایی سیاسی است. البته حرف كاسلیك با عملكرد جشنواره برلین به‌طور كامل منطبق است. برلیناله همواره عطش و ولع خاصی به حضور آثار ضدملی از ایران و سایر كشورهایی كه احیاناً به لحاظ فرهنگی تفاوت‌هایی با تفكر غرب دارند، نشان داده است. به عنوان مثال، جعفر پناهی فیلمسازی است كه گرایشات ضدمیهنی او باعث شده از سوی محاكم قضایی برای مدت چند سال از ساخت فیلم محروم شود، با این حال این كارگردان دو سال پیش به‌طور مخفیانه اقدام به ساخت فیلمی با گوشی موبایل كرده و جشنواره برلیناله نیز در همان سال یكی از جوایز مهم خود را به این فیلم موبایلی تقدیم كرد. دیتر كاسلیك، رئیس جشنواره بین‌المللی برلین به هنگام افتتاحیه فیلم تاكسی تصریح كرد: پافشاری جعفر پناهی به ادامه فیلمسازی به‌‌رغم ممنوعیت‌ها حقیقتاً ستودنی است. 
   
تشویق به ساخت مضامین منفی 
تشویق فیلمسازان جوان ایرانی به تولید آثاری كه در آن نقاط ضعف كشور و جامعه زیر ذره‌بین قرار می‌گیرد نكته‌ای است كه جشنواره برلین طی سال‌های اخیر بسیار روی آن تمركز كرده و از روش‌های غیرمتعارفی نیز برای این منظور استفاده می‌كند. روش چمدانی از جمله این روش‌هاست كه آنكه لویكه، عضو هیئت انتخاب و مشاور بخش ایران جشنواره فیلم برلین و تحصیلكرده رشته حقوق اقدام به آن می‌كرد، اما امسال با هوشیاری مسئولان با چمدان خالی راهی كشورش شد. 
   
مدل چمدانی 
روال شركت فیلم در جشنواره‌های مختلف از این قرار است كه فیلمساز نسخه‌ای از اثر خود را از طریق اینترنت یا به طرق دیگر به دبیرخانه جشنواره ارسال می‌كند و آنها پس از بازبینی نسبت به پذیرش یا نپذیرفتن اثر اعلام نظر می‌كنند، اما جشنواره فیلم برلین چند سالی است كه روش دیگری را برگزیده بود و ترجیح می‌داد با گسیل نماینده خود به ایران و حضور فیزیكی وی اقدام به گزینش آثار كند و در نهایت هم فیلم‌ها را با چمدان از ایران خارج می‌كرد. آنكه لویكه هر ساله چند ماه پیش از برگزاری جشنواره برلین به ایران می‌آمد و طی جلساتی كه با فیلمسازان جوان ترتیب می‌داد به آنها نكاتی را برای بهتر دیده شدن فیلم و شانس جایزه گرفتن آموزش می‌داد و با رابطه نزدیكی كه با آنها برقرار می‌كرد به نوعی به مضامین سینمای ایران خط می‌داد.
 
نماینده جشنواره برلین فیلم‌هایی را انتخاب می‌كرد كه بعضا نه تأییدیه قانونی از وزارت ارشاد داشتند و نه مجوز اكران و بدون اطلاع مسئولان وزارت ارشاد این فیلم‌ها را در جشنواره شركت می‌داد تا جایی كه حتی صدای برخی مسئولان فرهنگی را هم درآورد. سخنگوی وزارت ارشاد در مقطعی به این مسئله واكنش نشان داد و گفت كه این آثار اغلب انتقادی نیست و عناد در آن مشاهده می‌شود. 
    
صدای پای سیاست در هنر
حجت‌الله ایوبی نیز همان زمان طی نامه‌ای با عنوان «صدای مهیب پای سیاست را در جشنواره برلین می‌شنوم» با اظهار تأسف از گفته‌های رئیس جشنواره برلین نوشت: «متأسفم از اینكه شما به بهانه فیلم كارگردانی كه به موجب قانون كشورش فعلاً نمی‌تواند فیلم بسازد‌ (گرچه دارد می‌سازد‌) می‌خواهید همه را سوار تاكسی سوء‌تفاهم‌های تازه‌ای علیه مردم ایران كنید، ‌اما خوشبختم اعلام كنم كه سازنده فیلم «تاكسی» به‌رغم آنچه در جشنواره برلین گفته شد، در ایران سوار بر قطار پرشتاب زندگی خویش است و از همه مواهب زندگی آزادانه خود‌ برخوردار است. به عنوان رئیس سازمان سینمایی ایران، از كار نكردن هیچ سینماگری خرسند نیستم، اما این را نیز خوب می‌دانم كه تسلیم در برابر قانون تنها راه كامیابی هر ملتی است. من هم مانند میلیون‌ها علاقه‌مند به سینما، صدای مهیب پای سیاست را در جشنواره برلین می‌شنوم. من هم مانند همه آنها دوست داشتم برلین یادآور فرهنگ و هنر باشد، اما گویی شما سیاست را بر هنر ترجیح دادید. صدای پای سیاست می‌آید و آجرهایی كه در جشنواره شما روی هم قرار می‌گیرد به سرعت دیوار برلین تازه‌ای بر گرد جشنواره شما خواهد كشید. دیواری كه می‌تواند به مراتب بلندتر از دیوار چین باشد؛ سیاست یعنی جدایی؛ ‌یعنی دیوار برلین... و فرهنگ و سینما، اما یعنی برچیدن پرچین‌ها و دیوارها...»
 
البته خوش‌بینی مسئولان سینمایی طی ادوار مختلف و نبود سیاست‌های راهبردی منطبق با روح انقلاب اسلامی را باید ریشه چنین مشكلاتی دانست و این خوش‌بینی همچنان در نامه رئیس سازمان سینمایی نیز دیده می‌شود. توسعه سینمای موسوم به هنر و تجربه با مخاطب خاص اصولاً با سینمایی كه به لحاظ محتوایی به مضامین تلخ گرایش دارد، منطبق‌تر است و این رویكرد در سازمان سینمایی دولت یازدهم با جدیت دنبال می‌شود. 
 
اما جشنواره برلین به مضامین دیگری هم امتیاز می‌دهد. روی خوش جشنواره برلین به همجنس‌بازان و فرقه‌هایی چون فمنیسم جزو گرایش‌های پررنگ این جشنواره محسوب می‌شود؛ دقیقاً همان اهرم فشار حقوق بشری غرب علیه ایران. شیرین نشاط، فیلمساز فمنیست ایرانی‌الاصل جزو مهمانان تكراری این جشنواره است و حتی در مقطعی تا هیئت داوران آن هم راه یافته است. فیلمساز همجنس‌باز ایرانی دیگری نیز كه آثار خود را به این موضوع اختصاص داده یك دوره در هیئت داوران جشنواره برلین قرار گرفته است. 
   
فیلم اجتماعی چیست؟ 
توسعه و ترویج فیلم‌های تلخ كه بخشی از معضلات اجتماعی را با رویكرد نه‌چندان دلسوزانه و از سر درد جلوی دوربین می‌برند، مسئله‌ای است كه طی سال‌های اخیر در سینمای ایران زیاد دیده می‌شود و تمایل جشنواره‌های غربی به چنین آثاری را باید ریشه این رشد منفی‌گرایی در سینمای ایران دانست. اخیراً صالحی امیری‌، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با سینماگران به این نكته اشاره كرده بود كه سینما می‌تواند در حل معضلات اجتماعی نقش داشته باشد. این نكته درستی است، اما مشكل اینجاست كه سینمای ایران طی سال‌های اخیر نه‌تنها در كاهش ناملایمات اجتماعی نقش نداشته بلكه در ترویج و انتشار بداخلاقی‌های اجتماعی نیز سهم عمده‌ای بازی كرده است. تمركز بر نقاط منفی جامعه و به زیر ذره‌بین بردن زشتی‌های جامعه و انتشار آن از طریق سینما نه‌تنها به از میان برداشتن مشكلات منجر نشده بلكه فضایی تیره و تار و ناامیدانه از جامعه ایرانی ترسیم و اینگونه القا می‌كند كه هیچ راه برون‌رفتی از مشكلات وجود ندارد. همین نگاه است كه طمع جشنواره‌های خارجی فیلم را افزایش و مطالبه محتوای تلخ و ناامیدانه آثار را افزایش می‌دهد. امسال آنكه لویكه با چمدان خالی راهی كشورش شد. امید كه تدبیر مسئولان سینمایی در سال‌های آتی منجر به رویش فیلمسازانی شود كه امید در آثارشان نقش محوری داشته باشد و هیچ چمدانی به طمع انباشته شدن از آثار منفی‌گرا راهی ایران نشود. 

منبع: جوان

نظرات
آخرین اخبار
. مواردی كه باید برای خرید بلیت فیلم فجر بدانید
. حضور شبانه یك بازیگر در محل حادثه پلاسكو
. عكس/ واكنش دایی به سلفی بگیران فاجعه پلاسكو
. خرید سربازی در سال آینده هم انجام می شود
. خاموشی سینما در برابر قهرمان‌های آتش خاموش‌كن
. حجاب این دختر آمریكائی خبرساز شد
. هشدار پلیس فتا در مورد خطرات عكس‌های یهویی
. رازگشایی از جسد زن جوان در هاله ابهام
. نبرد خونین سگ‌ها به خاطر یك مشت اسكناس
. چهارمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی برگزار می‌شود
. مصلای تهران مكان اقامه نماز یا درآمدزایی!
. معمای سرُم هندی در ایران +عكس
. پای «فروشنده» هم به شبكه‌های ماهواره‌‌ای باز شد!
. بازیگر زن جنجالی آمریكا مسلمان شد+عكس
. بانجی جامپینگ سحر قریشی در یك سریال
. مرحوم دولابی: از جوانی شروع كن
. تلویزیون به دنبال بسته نگه داشتن دروازه
. «امپراطور جهنم» در مسلخ
. تسلیت حاتمی كیا در پی درگذشت آیت الله هاشمی
. 5 فیلم به سودای سیمرغ اضافه شدند
. كلاه‌گیس عیاری بر سر سینمای ایران
. تئاتر شهر دیگر تئاتر شهر نیست!
. شرایط معافیت كفالت سربازی چیست؟
. تجمع بدون شناسنامه‌ها مقابل مجلس+ تصاویر
. ارسطوی پایتخت به حاشیه ها واكنش نشان داد
. یك بازیگر زن دیگر به شبكه جم رفت+عكس
. چند هزار نفر در مطبوعات بیمه هستند؟
. احسنت رهبر انقلاب به سازندگان «قندپهلو»
. «آنكه» گرا می‌دهد چه چیزی بساز
. «نه» به غائله عقیم‌سازی كارتن‌خواب‌ها
. آغاز دور جدید ثبت‌نام‌های عتبات از هفته آینده
. سهم سینمای دفاع مقدس فقط 6 فیلم
. آلودگی حرف اول را می‌زند مسئولان حرفی برای گفتن ندارند
. پافشاری بر عقیم كردن قربانیان اجتماعی
. روش عجیب ماساژ در ژاپن+تصاویر
. فیلم‌اولی‌ها در راه جشنواره
. عاملان قتل طلافروشان محاكمه شدند
. عكس/ تبریك سال نوی میلادی به سبك رامبد جوان
. اقدام به خودكشی كودك 12 ساله در شوش
. دعوای دو برادر بر سر ارث منجر به قتل شد
. واكنش ها به آهنگ «حماسه بصیرت» سالار عقیلی
. ممنوعیت ازد‌واج زیر ١٣ساله‌ها منتظر اجماع مراجع
. تلخند فحشا و همجنس‌بازی حوزه كتاب به حقوق شهروندی!
. دوست دارم به عشق مردم در تلویزیون كار‌كنم
. چطور فیلم كارگردان جِم رفع توقیف شد؟
. انتقام مجازی خواستگار از نوعروس
. پایان فیلمبرداری «معمای شاه» بعد از چهار سال
. قدردانی رهبر انقلاب از «پرسمان» شبكه قرآن
. معافیت مشمولان دارای فرزند معلول
. دشوارترین زبان‌های دنیا كدامند؟ +عكس
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved