عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 01 بهمن 1396

مهر پایان وزیربهداشت بر نسخه‌های چندده‌میلیاردی

تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان

قاضی‌زاده‌هاشمی در ماه‌های پایانی دولت و پس از فشار رسانه‌ها از تعیین سقف برای نسخه‌های پزشكان خبر داد

زمان ارسال خبر 1395/12/22 ، ساعت 11:28
کد خبر : 3569

به گزارش مجمل ، رسانه‌ای شدن ماجرای نسخه‌های میلیاردی پزشكان از سوی مدیران تأمین اجتماعی برگ دیگری از جابه‌جایی پول‌های نجومی را رو كرد؛ حكایتی كه هم سازمان‌های بیمه‌گر بابت ناتوانی از پایش و بررسی و برخورد نكردن با پزشكانی كه نسخه‌های میلیاردی می‌نویسند، مورد انتقاد قرار گرفتند و هم وزارت بهداشت به دلیل نظارت نداشتن بر نسخه‌های تجویزی، آن هم در شرایطی كه كفگیر سلامت به ته دیگ خورده و دولت برای جبران بار مالی طرح تحول دست به عرضه اوراق مشاركت زده است. حالا و پس از آنكه نسخه‌های نجومی به تیتر یك رسانه‌های خبری تبدیل شد، وزیر بهداشت هم به صرافت افتاده تا برای نسخه‌ها و بستری‌ها سقف و ضابطه تعیین كند؛‌تدبیری در روزهای پایانی دولت تدبیر و امید كه نشان می‌دهد بر خلاف برخی اظهارنظرها در رد نسخه‌های میلیاردی، ‌نسخه‌های نجومی هم مانند حقوق‌ها و كارانه‌های نجومی واقعی‌تر از آن است كه قابل كتمان باشد.

 
نسخه‌های میلیاردی پزشكان آخرین ورژن از میلیاردی‌هایی است كه طی یك ساله اخیر رونمایی شد و مانند ورژن‌های قبلی خود ابتدا با انكار و تكذیب همراه بود، اما اسناد موجود و حالا تصمیم وزیر بهداشت بر تعیین سقف برای نسخه‌ها از تأیید تلویحی وجود نسخه‌های میلیاردی حكایت دارد.
 
رونمایی از ورژن جدید نجومی‌ها

نسخه ۶ میلیارد تومانی یك پزشك عمومی رونمایی از وضعیت نابسامان نظارت بر عملكرد پزشكان از سوی وزارت بهداشت و بیمه‌ بود. محسن سرخو، عضو هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی گفته بود، وقتی كه در نسخ وضعیت به این صورت است، در مورد اعمال جراحی و هزینه‌های بستری چه اطمینانی می‌توانیم بكنیم. احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت كار و رفاه اجتماعی هم در واكنش به انتشار خبری مبنی بر نسخه‌پیچی 6 میلیارد تومانی یك پزشك عمومی گفته بود: پزشكی داشتیم كه طی حدود یك سال ۳۷ میلیارد تومان نسخه نوشته است.

وی در پاسخ به این پرسش كه مسئولیت نظارت بر نسخ بر عهده كیست، افزوده بود: وزارت بهداشت حدمجازها را تعریف نكرده است. ما شماره نظام پزشكی و نسخه‌هایی را كه پزشك نوشته است، داریم و به بیمه‌ها داده‌ایم. اطلاعات كامل داروهای تفاهمنامه‌ای هم مشخص است. بیمه‌ها كارنامه‌ای به پزشك می‌دهند و اگر مقادیر بالایی دارو در نسخ نوشته باشد باید برود و توضیح بدهد.
 
 

در برابر این ماجرا، علیرضا زالی، رئیس سازمان نظام پزشكی هم وجود نسخه‌های نجومی را به كلی انكار كرد، آن هم با این استدلال كه اگر پزشكان عمومی اقلام نسخ آنها بیش از 50 هزار تومان شود باید در كمیته تأیید نسخ بیمار بررسی شود و بیمه‌ها آن را ممیزی ‌كنند.
 به گفته زالی اگر نسخه نجومی وجود داشته  است، چرا بیمه‌ها صبر كرده‌اند تا به چنین مبالغ كلانی برسد و بعد آن را رسانه‌ای كنند، آن هم در شرایطی كه كمیته‌های بررسی نسخ وجود دارد؟ وی در برابر این نكته كه آیا نسخه‌های میلیاردی اعلام شده از سوی تأمین اجتماعی دروغ است؟ پاسخ داد: اغلب داروهای شیمی‌درمانی گران است و طبیعتاً پزشكانی كه در این حوزه كار می‌كنند، نسخه‌هایشان گران‌تر تمام می‌شود.

 
ورود بهارستان

بهارستانی‌ها هم از كنار این ماجرا بی‌تفاوت عبور نكردند. اكبر رنجبرزاده، عضو هیئت رئیسه مجلس در این باره می‌گوید: در حال حاضر نسخه‌های پزشكی همانند چك‌های سفید امضایی است كه از سوی پزشكان و بیمارستان‌ها صادر و به سازمان‌های بیمه‌گر ارسال می‌شود این در حالی است كه نظارتی از سوی سازمان بیمه سلامت و سایر سازمان‌های بیمه‌ای بر عملكرد پزشكان درنسخه‌نویسی وجود ندارد. محمدحسین قربانی، نایب رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم معتقد است در شرایطی كه آزمایش‌های بی‌مورد پاراكلینیكی و داروهای بی‌دلیل تجویز می‌شود و پزشك به شكل دلخواه دارو تجویز می‌كند به طورحتم نسخه‌های میلیاردی در جامعه نمود پیدا می‌كند.
حیدرعلی عابدی، عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است در خصوص این مشكل وزارت بهداشت و بیمه‌ها مقصرند. وی می‌گوید: به طور حتم این وزارتخانه باید گایدلاین‌ها را اعلام و بیمه‌ها نیز باید سیستم نظارتی خود را دقیق اجرا می‌كردند. به باور این نماینده مجلس بیمه‌ها می‌توانند اگر پزشكی اقدام خلافی در تجویز دارو داشت، قراردادش را لغو كنند یا با تشكیل كمیته‌ای بر این موضوع نظارت داشته باشند.

 
تأیید نسخه‌های نجومی

حالا وزیر بهداشت از تعیین سقف برای نسخ خبر می‌دهد.‌ هاشمی می‌گوید: ‌آنچه از اول هم به آن معتقد بودیم و اكنون در قالب سازمان بیمه سلامت اجرا می‌كنیم، این است كه نظام باز پرداخت با دفترچه‌های بیمه بدون محدودیت كه یك دفترچه را دست مردم می‌دهند و هر چه خواستند هزینه می‌كنند به روش بسته تبدیل می‌شود.
وی می‌افزاید: در این روش برای هزینه‌های درمانی چه سرپایی و چه بستری سقف گذاشته می‌شود، زیرا این روش درستی نیست كه هر چه خواستند در دفترچه‌ها بنویسند. البته این كاری است كه باید یكسال و نیم پیش انجام می‌شد، اما به علت ناهماهنگی كه بین برخی دستگاه‌ها وجود داشت، انجام نشد كه امیدوارم سال آینده اجرا شود تا تضمین‌كننده ادامه طرح تحول سلامت باشد. در این بین با توجه به تولیت وزارت بهداشت همه بیمه‌ها باید با وزارت بهداشت هماهنگ شوند و جامعه پزشكی هم باید همراهی كند، زیرا منابع مالی، محدود است و باید مدیریت هزینه‌ها اعمال شود.

نظرات
آخرین اخبار
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved