عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 01 بهمن 1396

دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی

سینمای ایران در نوروز 96 اكران خود را به سه فیلم كمدی، دو فیلم اجتماعی و یك فیلم در ژانر پلیسی جاسوسی در كنار فیلم‌هایی در گروه هنر و تجربه اختصاص داده است.

زمان ارسال خبر 1396/01/03 ، ساعت 10:54
کد خبر : 3580
به گزارش مجمل ، سینمای ایران در نوروز 96 اكران خود را به سه فیلم كمدی، دو فیلم اجتماعی و یك فیلم در ژانر پلیسی جاسوسی در كنار فیلم‌هایی در گروه هنر و تجربه اختصاص داده است.
در آخرین جلسه شورای صنفی نمایش فهرست فیلم‌های انتخاب شده برای اكران در نوروز 96 تكمیل و نام شش فیلم برای نمایش در این مقطع نهایی شد. به این ترتیب در اولین برنامه اكران سینماها در سال جدید نمایش فیلم‌های «خوب، بد، جلف»، «آباجان»، «سه بیگانه»، «ماجرای نیمروز»، «یك روز بخصوص» و «گشت 2» قرار دارند كه در اینجا برخی حواشی و اطلاعات آن را مرور می‌كنیم.
  
ماجرای نیمروز
تریلر پلیسی- جاسوسی ماجرای نیمروز كه توانست در جشنواره فیلم فجر نگاه‌ها را به خود جلب كند و در كنار بهترین فیلم، جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران و نیز بهترین فیلم از نگاه ملی را به خود اختصاص دهد در اكران نوروزی سینمای ایران قرار دارد.
محمدحسین مهدویان پس از ساخت فیلم «ایستاده در غبار» كه مورد تحسین قرار گرفت، در دومین ساخته سینمایی‌اش به تهیه‌كنندگی محمود رضوی سراغ مقطعی از تاریخ معاصر ایران رفت كه در ان نیروهای سپاه به دنبال دستگیری سركردگان سازمان تروریستی مجاهدین خلق هستند كه دست به ترور شهید بهشتی و شهید رجایی زده‌اند.
در«ماجرای نیمروز» مهرداد صدیقیان، احمد مهرانفر، هادی حجازی‌فر، مهدی زمین پرداز، حسین مهری، محیا دهقانی، لیندا كیانی، امیراحمد قزوینی، امیرحسین هاشمی و جواد عزتی با حضور مهدی پاكدل به ایفای نقش پرداخته‌اند.
 
تناقض حوزه هنری در اكران گشت2
كمدی گشت 2، فیلم جدید سعید سهیلی از آن دست فیلم‌هایی بود كه از همان زمان شروع به ساختش، انتظار می‌رفت استقبال «گشت ارشاد» را تكرار كند، چون قرار بود در این فیلم ادامه داستان زندگی سه شخصیت اصلی «گشت ارشاد» را ببینیم، اما حاشیه‌ این فیلم كه سازنده‌اش مجبور به تغییر اسمش هم شد، از رونمایی در جشنواره سی‌وپنجم فجر شروع شد و حتی می‌رفت كه به توقیف هم منجر شود. اغلب خبرنگاران در نشست خبری به برخی دیالوگ‌های فیلم انتقاد وارد كردند؛ انتقادهایی كه به نظر می‌رسد در كوتاه و اصلاح كردن فیلم و تهیه نسخه اكران آن تأثیرگذار بوده است. ضمن اینكه اظهارنظر مسعود فراستی درباره گشت 2 در مجلس نیز مدتی جنجال‌آفرین شد و واكنش حمید فرخ‌نژاد بازیگر و تهیه‌كننده فیلم را در پی داشت. فراستی در جریان پایین كشیدن گشت ارشاد 1 از سینماها در سال 90 در مقابل حوزه هنری و انصار حزب‌الله قرار داشت. جالب است كه حوزه هنری كه در زمان شمقدری اقدام به تحریم فیلم سهیلی كرده بود این‌بار و در دولت یازدهم در رویكردی كاملاً متفاوت گشت 2 را به عنوان سرگروه اكران می‌كند.
 
ضد حماسه‌ای به نام آباجان
هاتف علیمردانی كه مدتی قبل فیلم «هفت‌ماهگی» را بر پرده داشت، فیلم جدیدش را به دبیرخانه جشنواره ارائه كرد كه با انجام اصلاحاتی در بخش سودای سیمرغ پذیرفته شد. او می‌گوید، «آباجان» از دهه ۶۰ و واقعیت‌هایی كه در آن دوران بود ساخته شده است. وی تأكید دارد: در این فیلم قلمم به سمت خاصی نلغزیده است و «آباجان» فیلم جناح‌بندی‌ها نیست. به گفته علیمردانی «آباجان» با بازی فاطمه معتمدآریا در ادامه فیلم‌های دیگرش مضمونی اجتماعی دارد كه در زمان جنگ روایت می‌شود و اگرچه شاید آن را بتوان در حوزه دفاع مقدس گنجاند، اما نگاه متفاوتی دارد چون با تمركز بر زندگی اجتماعی مردم ساخته شده است. آباجان بیش از اینكه حماسه دفاع مقدس را در بازنمایی شكوه و بردباری خانواده‌ها در پشت جبهه نشان دهد بر تلخكامی‌ها و مصائب جنگ تمركز كرده است و تصویری ضدحماسی از دفاع مقدس ارائه می‌دهد. در این فیلم علاوه بر فاطمه معتمدآریا، شبنم مقدمی، سعید آقاخانی و فریبا متخصص هم بازی كرده‌اند.
 
كمدی ساده و روان قاسمخانی
برای علاقه مندان سینمای طنز و كمدی امسال دو فیلم در نوروز اكران می‌شود. اولین ساخته پیمان قاسمخانی در مقام كارگردان، اتفاقا اولین اثری هم بود كه خیلی زود به عنوان اولین فیلم اكران نوروزی معرفی شد. قاسمخانی كه فیلمش را با محوریت دو شخصیت امتحان پس داده در سریال «پژمان» یعنی پژمان جمشیدی و سام درخشانی با نام «خوب، بد، جلف» ساخته، از اكران جشنواره‌ای آن بازخورد خوبی گرفت و همین مسئله باعث شد اعضای شورای صنفی نمایش را برای در لیست اكران قرار دادن آن در نوروز مجاب كند. قاسمخانی با تیزهوشی از پژمان جمشیدی در این فیلم سود می‌برد؛ بازیگری كه پیش از این به عنوان یك بازیكن فوتبال در تیم پرسپولیس توپ می‌زد و به طور جدی در دنیای بازیگری نیز چندسالی است كه خود را محك می‌زند.
قاسمخانی در جشنواره فجر، هدف از ساخت این فیلم را دیده شدن و ساخت یك فیلم تجاری خاص عنوان كرد و گفت: به دنبال این بودم، فیلمی بسازم تا مردم با آن ارتباط برقرار كنند.  
 
یك ملودرام درباره مسئولیت اجتماعی
همایون اسعدیان حدود پنج سال پس از ساخت فیلم «بوسیدن روی ماه» این بار یك فیلم اجتماعی ساخته كه شخصیت اصلی آن یك روزنامه‌نگار است. او كه طرح اصلی «یك روز بخصوص» را مربوط به چند سال قبل و ماجرای میدان كاج و قتل فجیع آنجا می‌داند، تأكید دارد كه در فیلم «یك روز بخصوص» به‌دنبال خلق موقعیتی بوده كه تماشاگر، خود را در آن شرایط تصور كند.
اسعدیان با اشاره به وقوع آن حادثه كه عده زیادی از مردم با موبایل عكس و فیلم می‌گرفتند آن هم بدون اینكه كمكی كنند، می‌گوید: آن زمان این سؤال برایم پیش آمده بود كه مسئولیت اجتماعی چه جایگاهی دارد و بعد وقتی در یك روزنامه مصاحبه‌ای با یك دلال عضو بدن انسان خواندم، ماجرا را به مسئولیت اجتماعی پیوند زدم.
 
 
در خلاصه داستان «یك روز بخصوص» كه فیلمی در ژانر ملودرام و با مضمونی اجتماعی است، آمده: «حامد باید برای عمل قلب خواهرش دست به یك انتخاب بزند، انتخابی كه در آینده مسیرهای متفاوتی را پیش روی او قرار داده است.»
فیلم دیگری كه در نوروز اكران می‌شود كمدی سه بیگانه است كه از مدت‌ها پیش برای اكران عمومی آماده می‌شد ولی چند ماه قبل به واسطه فعالیت مهدی مظلومی ـ كارگردان‌ ـ در یكی از شبكه‌های ماهواره‌ای با مشكل روبه‌رو شد كه در نهایت پس از برطرف شدن به اكران نوروزی رسید. تهیه‌كننده «سه بیگانه» مدتی قبل در پی ارائه درخواست برای اكران نوروزی درباره اتفاقات این فیلم توضیح داده بود: این فیلم یك سال و نیم است در نوبت اكران قرار دارد و طی این مدت، دو بار اكران آن به تعویق افتاده است؛ یك ‌بار به توصیه مدیران سینمایی اكرانش به زمان دیگری موكول و یك بار دیگر هم از اكران آن جلوگیری و فیلم توقیف شد. با این حال این فیلم كمدی سرانجام پس از رفع موانع به عنوان دومین فیلم نوروزی روانه سینماها شد. امین حیایی، محمدرضا شریفی‌نیا و مجید صالحی نقش سه مأمور اصلی فیلم را در «سه بیگانه» بازی می‌كنند كه در موقعیت‌های طنزی قرار می‌گیرند.
 
نظرات
آخرین اخبار
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved