عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 01 بهمن 1396

دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!

در برابر شكاف عمیق حداقل دستمزد و حداقل زندگی همه چیز برای رشد فزاینده آسیب‌های اجتماعی آماده است...

زمان ارسال خبر 1396/01/06 ، ساعت 18:18
کد خبر : 3591
به گزارش مجمل ، مهمان‌نواز كه باشی و فصل دید و بازدید عید برسد دست خالی و سفره بی‌رونق بیش از پیش مایه شرمساری‌‌ات می‌شود. امسال هم سفره‌های مردم مهمان‌نواز كشورمان در برابر مهمانان نوروزی شان كوچك‌تر از قبل شده و بسیاری از خانواده‌های ایرانی به دلیل مشكلات مالی و معیشتی نتوانستند برای ایام نوروز خرید كنند چراكه مطابق آمار بانك مركزی طی سال‌های اخیر سفره مردم 8 درصد كوچك‌تر شده است.
 
 

انتخاب شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال از سوی رهبر معظم انقلاب نشان دهنده اهمیت این مهم به عنوان یك ركن اساسی در ارتقا و خودكفایی جامعه است. حضرت آیت الله خامنه‌ای در سخنرانی نوروزی خود در حرم مطهر رضوی درباره اهمیت اقتصاد برای امروز كشورمان اینگونه توضیح دادند: «مسئله‌ اقتصاد، مسئله‌ اولویت‌دار كشور است، نه‌‌فقط امسال كه چند سال است این مسئله در رأس اولویت‌های فوری كشور قرار دارد و نیاز به تحرك اقتصادی به شكل صحیح و با برنامه‌ریزی صحیح، در این چند سال محسوس بوده است و كارهایی هم شده است كه من اشاره خواهم كرد. اولویت امروز ملّت ایران، مسئله‌ اقتصادی است و توجه كنید كه اولویت دشمن هم مسئله‌ اقتصادی است؛ یعنی امروز دشمنان جمهوری اسلامی برای اینكه بتوانند اهداف خودشان را در مورد ایران و ایرانی و جمهوری اسلامی محقّق كنند، دنبال راهكارهای اقتصادی، یا به تعبیر درست‌تر، دنبال ضربه‌زدن اقتصادی به ملّت ایرانند.»‌به رغم این اما عملكرد برخی مسئولان در كشور به گونه‌ای بوده كه قدرت خرید مردم و به خصوص اقشار كم درآمد جامعه همچون كارگران كاهشی جدی داشته است به گونه‌ای كه طبق گزارش رسمی بانك مركزی كه آذرماه سال گذشته منتشر شد، سفره مردم در دولت یازدهم 8 درصد كوچك‌تر شده است. ‌برونداد جدی‌تر این آمار را می‌توان در تدارك شب عید و پذیرایی از مهمانان نوروزی به روشنی دریافت.

   
از ادعا تا واقعیت

مرام خانواده‌های سنتی كشورمان این است كه بهترین هایشان را پیشكش مهمان كنند و اگر دستشان تنگ باشد و سفره هایشان خالی این موضوع می‌تواند بار روانی زیادی را برایشان ایجاد كند. حالا اما بر خلاف اظهارات برخی مسئولان از جمله شخص رئیس‌جمهور درباره افزایش قدرت خرید مردم آمارهای رسمی چیز دیگری می‌گویند. حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی یكی از چهره‌هایی است كه مدعی است بر اساس آمار مستند و قابل اثبات قدرت اقتصادی و خرید مردم افزایش پیدا كرده است. وی می‌گوید: «ما بالای 50 میلیون نفر خانواده حقوق‌بگیر در بخش‌های مختلف دولتی، غیردولتی، كارگران، بازنشستگان و نیز اقشار تحت پوشش بهزیستی و كمیته امداد خمینی(ره) در كشور داریم كه در سه سال اخیر، بر اساس تمام آمارها، به‌طور متناوب افزایش حقوقی بیشتر از نرخ تورم داشته‌اند و رشدی كه طبقات پایین داشته‌اند به‌مراتب بیشتر از رشد طبقات بالاتر بوده است. این آمار واقعی نشان می‌دهد ضمن اینكه رشد اقتصادی كشور در 9ماهه امسال 5/7 درصد و بدون نفت 5 درصد بوده است در سفره مردم نیز تأثیر مستقیم داشته و ضمن آنكه قدرت خرید مردم كاسته نشده، چند درصد هم افزوده شده است.»‌ محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت هم با ادبیات معمول دولت یازدهم در برابر منتقدان، انتقادات نسبت به كاهش قدرت خرید مردم را «كیلویی حرف زدن» می‌داند و معتقد است كوچك شدن سفره‌های مردم القای رسانه‌ای است.

   
سفره مردم در آینه آمار

در حالی دولت از كاهش نرخ تورم و تك‌رقمی شدن آن در یك سال اخیر خبر می‌دهد كه نرخ تورم با مقایسه رشد قیمت‌ها در سبدی از 310 قلم كالا و خدمات محاسبه می‌شود كه بخش زیادی از این كالاها و خدمات در سبد مصرفی اقشار ضعیف و متوسط قرار ندارد و اگر بخواهیم نرخ تورم را برای مردمی كه عمده كالاها و خدمات مصرفی آنها كالاهای ضروری است، محاسبه كنیم، نرخ تورم بیشتر از این ارقام خواهد شد. بانك مركزی هر هفته گزارش‌های مستندی از تغییرات قیمت 11 گروه كالایی در بخش مواد غذایی و خوراكی شامل لبنیات، تخم‌مرغ، برنج، حبوبات، میوه‌های تازه، سبزی‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قند و شكر، چای و روغن نباتی منتشر می‌كند كه تصویر شفافی از تأثیر قیمت‌ها بر سفره‌های مردم را می‌تواند نشان دهد. به ‌رغم افزایش حدود 4برابری درآمد نفت كشور در یك سال پس از برجام، مستند به‌گزارش‌های رسمی بانك مركزی نه‌تنها گشایشی در سفره‌های مردم رخ نداده است، بلكه آمار افزایش قیمت‌ها نشان می‌دهد سفره‌های مردم در یك سال پسابرجام نسبت به یك سال قبل از برجام با شتاب بیشتری كوچك‌تر شده است.
مقایسه رشد قیمت‌ها در 11 گروه مواد غذایی و خوراكی نشان می‌دهد غیر از سبزی‌های تازه، قیمت 10 گروه كالایی شامل لبنیات، تخم‌مرغ، برنج، حبوبات، میوه‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قند و شكر، چای و روغن نباتی از 0/1 درصد تا 45/7 درصد در یك سال اخیر افزایش یافته است.

  
كاهش قدرت خرید به یك سوم

جعفر عظیم‌زاده، سخنگوی اتحادیه  كارگران اخراجی و بیكار هم معتقد است مقایسه قدرت خرید كارگران در28 سال گذشته نشان می‌دهد قدرت خرید حقوق واقعی كارگران از سال 58 تاكنون یك سوم كاهش یافته است.
به گفته وی براساس آمار رسمی در حال حاضر در كشور بیش از 70درصد كارگران دستمزد كمتر از 250 هزار تومان دریافت می‌كنند و 3 میلیون و 500 هزار كارگر بیكار در كشور وجود دارد. همچنین امروزه 80 درصد كارگران قرارداد موقت با شرایط قراردادهای سفید امضا و چك و سفته  تضمینی در كارخانه‌ها فعالیت می‌كنند. عظیم زاده می‌گوید: «براساس آمار موجود، در شش ماهه  اول سال گذشته بیش از 200 هزار كارگر اخراج شده‌اند، از طرف دیگر كارفرمایان اقدام به اخراج كارگران قراردادی و موقت كارخانه‌ها كرده‌اند، به گونه‌ای كه ظرف دو هفته اول خردادماه بیش از 12 هزار نفر از كارگران كارخانه‌های سطح كشور اخراج شده یا دستمزد دریافت نكرده‌اند.»
وی تصریح می‌‌كند: «بیش از 50 درصد كارگران كشور از حداقل دستمزد واقعی برخوردار نیستند، به طور مثال دستمزد كارگران كارخانه‌های دستمال كاغذی قم در سال گذشته 180 هزار تومان در سال بود و كارفرمای كارخانه نساجی استان سیستان و بلوچستان تمامی كارگران مرد خود را اخراج كرده و كارگران زن را با دستمزد ماهانه 50هزار تومان استخدام كرده‌است.»

عظیم‌زاده با بیان اینكه«در حال حاضر 60 درصد كارگران از مصوبات قانون كار محروم هستند»، ادامه می‌دهد: «در حال حاضر حدود 30 هزار شركت پیمانكاری بیش از یك میلیون كارگر دارند كه 75 درصد شركت‌ها پایین‌تر از حداقل دستمزد حقوق به كارگران خود می‌دهند.» سخنگوی اتحادیه كارگران اخراجی و بیكار كارگران ساختمانی را آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه معرفی می‌‌كند و می‌گوید: «در سال 58 یك كارگر ساده ساختمانی با روزی 90تومان دستمزد قدرت خرید چهار كیلوگرم گوشت در روز را داشت، اما در حال حاضر یك كارگر با دریافت روزانه 6 الی 7 هزار تومان قدرت خرید 1/5 كیلوگرم گوشت را دارد.»
 
 

به گفته علیرضا حیدری، دبیر كانون عالی هماهنگی شوراهای اسلامی كار كشور ولی شكاف بین حداقل دستمزد و حداقل معیشت كه آن هم از طریق مراجع رسمی اعلام می‌شود رو به افزایش است و وضعیت كارگران روز به روز بدتر می‌شود. وی می‌گوید: «بنابر تحقیقات موجود، كارگران برای كسری وضعیت خود كار جبرانی انجام می‌دهند و كسری معیشتی خانواده كارگر با افزایش اضافه‌كاری و پركاری جبران می‌شود كه 30 درصد سبد درآمدی كارگران را اختصاص می‌دهد كه به طور متوسط در واحدهای بزرگ كارگری اتفاق افتاده است. در حقیقت كارگران برای كمبود درآمدهای خود از سیاست‌های جبرانی اضافه‌كاری- پركاری و چند شغله استفاده می‌كنند.»

  
همه چیز مهیای رشد آسیب‌های اجتماعی

در برابر شكاف عمیق حداقل دستمزد و حداقل زندگی، نمایش ثروت اقشار ثروتمند جامعه روز به روز پر‌رنگ‌تر می‌شود و در شرایطی كه بسیاری از مردم قادر به‌ تأمین حداقل‌های معیشتی خود نیستند، ‌در آستانه سال نو تورهای اروپایی چند ده میلیونی بسیاری از آژانس‌های مسافرتی از مدت‌ها قبل پر شده است. همه اینها نشان می‌دهد همه چیز برای رشد آسیب‌های اجتماعی مهیاست پس اگر روی مسائل اقتصادی و معیشتی چشم ببندیم باید چشم انتظار فراگیرتر شدن آسیب‌های اجتماعی باشیم.


منبع: جوان

نظرات
آخرین اخبار
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved