عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

در حاشیه گفت و گوی خارج از عرف «تی وی پلاس» با زوج‌های جوان؛

«شوك» بزرگ به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی

عمده تفاوت‌های این شبكه كه در همان وهله اول به چشم می‌آید؛ حجاب مجریان زن این شبكه و همچنین حجاب مهمانان زن آن است كه غالباً وضعیت نامناسبی دارند.

زمان ارسال خبر 1396/01/18 ، ساعت 17:32
کد خبر : 3610

به گزارش مجمل ، وقتی هنر و فرهنگ، ابزاری شوند صرفاً برای سرگرمی و خنده مخاطبان، باید فاتحه آن را خواند، اگر ابزاری شوند برای جذب مخاطب به هر قیمتی، باید برایش نگران شد و اگر بخواهد ابزاری شود برای ترویج یه «فرهنگ غلط» باید جلویش ایستاد!

اما اینكه چه كسانی باید جلوی یك رویه غلط فرهنگی بایستند، سوال مهمی است كه باید حتما به آن پاسخ داد؛ با گسترش روزافزون شبكه‌های اجتماعی و فراگیری هر چه بیشتر رسانه‌های مجازی دیگر نمی‌شود مانند گذشته عمل كرد و همان راهكارهایی را برای ساماندهی مسائل فرهنگی در پیش گرفت كه در گذشته صورت می‌گرفته است. مطمئناً‌ در وهله اول این خود مردم هستند كه باید جلوی یك رویه غلط فرهنگی را بگیرند؛ چه آنكه امروز هر كدام به نوبه خود دارای یك رسانه مهم و تأثیر گذار هستند! كاربران شبكه‌های مجازی می‌توانند در صفحه شخصی خود در اینستاگرام یا در كانال تلگرامی‌َشان مسائل مختلف فرهنگی را رصد و به تحلیل محتوای آن بپردازند؛ چه بسا تأثیر گذاری آن بسیار بیشتر از اقدامات مسئولان باشد. رسانه‌های ارتباط جمعی، دیگر مانند سابق نیستند كه به تلویزیون و رادیو ختم شوند؛ امروز در كنار این رسانه‌ها، مجله‌های ویدئویی اینترنتی، سایت‌های ویدئویی و غیره نیز وظیفه فرهنگ‌سازی جامعه را برعهده دارند.

 

 

اینكه مجله‌های ویدئویی اینترنتی را یك تهدید قلمداد كنیم كار بسیار اشتباهی است؛ زیرا این یك ظرفیت استثنایی برای فرهنگ‌سازی جامعه آن هم بدون اتكا به بودجه‌های دولتی است. اما نكته‌ای كه در این میان حائز اهمیت است نظارت دستگاه‌های ذیربط بر فعالیت این شبكه‌هاست كه مبادا به مرور زمان و با افزایش فعالیت این شبكه‌ها در كشور، فرهنگی عمومی مردم به قهقرا برود.شاید مهم‌ترین نكته پیرامون فعالیت این شبكه‌های اینترنتی، نحوه فعالیت آنهاست كه سعی می‌شود چیزی خارج از چارچوب صدا و سیما باشد.اما اینكه این عبور از چارچوب تلویزیون باید به كدام سمت باشد بسیار مهم است؛ مسئله‌ای كه تا به امروز آنچنان كه باید و شاید در مسیر صحیح قرار نگرفته است.

آنچه كه در این شبكه‌ها مشاهده می‌شود گفت‌ و گوهای بی پرده و صریح با برخی اشخاص سیاسی، فرهنگی، ورزشی و غیره است كه در برخی موارد گفت و گوها جذاب و دیدنی می‌شود و در برخی موارد هم حرف‌هایی زده می‌شود كه نباید. از دیگر فعالیت‌های این شبكه‌های اینترنتی برای جذابیت مخاطب بیشتر، روی آوردن به كارهایی است كه تا پیش از آن در رسانه‌ها مرسوم نبوده است؛ از نحوه انتخاب سوالات گرفته تا نحوه انتخاب افراد. تی‌وی‌پلاس یكی از این شبكه‌های اینترنتی ویدئویی است كه طی سال‌های گذشته فعالیت خود را آغاز كرده است.

عمده تفاوت‌های این شبكه كه در همان وهله اول به چشم می‌آید؛ حجاب مجریان زن این شبكه و همچنین حجاب مهمانان زن آن است كه غالباً وضعیت نامناسبی دارند.این شبكه در گفت‌وگوهای خود سوالاتی را می‌پرسد كه تا پیش از این مرسوم نبوده است؛ مثلاً‌ از یك ورزشكار، هنرمند یا سیاستمدار سوالاتی درباره یك ورزشكار، هنرمند و سیاستمدار دیگر می‌پرسد و فرد مصاحبه شونده هر چی می‌گوید بدون سانسور پخش می‌شود تا یك دعوا و جنجال جدید در كشور راه بیافتد!

یكی ازاقدامات این شبكه كه طی روزهای اخیر صدای بسیاری از اهالی فرهنگ و مردم را درآورده است؛ گفت‌وگوهای جنجالی با زوج‌های جوان، تحت عنوان یك مسابقه است؛ مجری این برنامه در توضیح مسابقه‌اش می‌گوید؛ قرار است در این مسابقه شما(مردم) با لایك‌هاتون به جرئت و شهامت شركت كنندگان رأی بدهید!

در یكی از این ویدئوها  از خانم جوان پرسیده می‌شود كه آیا قبل از ازدواج به بازیگری علاقه‌مند بوده‌اید و خانم جوان می‌گوید: شهاب حسینی. سپس مجری ادامه می‌دهد:‌ آن روز در اتوبوس قبل از همسرتان،‌ شهاب حسینی می‌آمد از شما خواستگاری می‌كرد و می‌گفت فاطمه جان من هم شما را دوست دارم؛ صادقانه به كدامشان جواب مثبت می‌دهید و خانم جوان می‌گوید:‌ شهاب حسینی مجری سپس از همسر این خانم می‌گوید: بین شما و شهاب حسینی،‌ شهاب را انتخاب كرد، نظرت را بگو؟ و مرد جوان گفت: منطقی است! این همان «نسبیت گرایی» است كه طی سال‌های اخیر بیش از گذشته در فضای هنری و فرهنگی ما جولان می‌دهد و در برخی فیلم‌های سینمایی هم مشاهده می‌كنیم؛‌ اساساً نگاه نسبی و بی‌قواعد به هر مقوله‌ای آن را به نابودی می‌كشاند، انسان نسبی كه تكلیفش با دین و مذهب و فرهنگ مشخص نیست قرار است چطور و با چه اصول و قواعدی به ادامه زندگی بپردازد؟ یكی از نكات كلیدی دین اسلام تأكید بر همین قواعد و لزوم مرزبندی با مسائل مختلف است؛ برای نمونه جایی تأكید می‌شود كه زن و مرد نامحرم زیر یك سقف نباشند؛‌ یعنی از اساس این كار را انجام ندهند نه آنكه بگویند ما زیر یك سقف قرار می‌گیریم و بعد خودمان تصمیم می‌گیریم كه مرتكب خطایی نشویم!

یا آنجا كه تأكید می‌شود خود را در موقعیت گناه قرار ندهید! یعنی اصلا به آن نزدیك نشوید كه بعدش بخواهید بگویید من جلوی خودم را می‌گیرم. جریان نسبی گرایی خطرناك‌ترین جریان حال حاضر فرهنگ كشورمان است؛ اینكه هیچ چیزی مطلقاً‌ خوب نیست و هیچ چیزی مطلقاً بد!

روزی پلاكارد دست می‌گیرند كه سگ فحش نیست و روزی زن متأهل را در موقعیت ازدواج مجدد با شخص دیگری می‌گذارند تا شهامت آن فرد را بسنجند! اگر چه انتشار این ویدئو موجی از انتقادات را به سوی سازندگان آن روانه كرد اما همین گروه در روزهای اخیر بار دیگر ویدئویی از همین جنس در فضای مجازی منتشر كردند. با این تفاوت كه این بار مصاحبه كننده در اقدامی عجیب و قبح شكنانه با یك مرد در خصوص زیبایی همسرش در حضور او سوال می‌كند و می‌خواهد كه وی به آن نمره دهد. ترویج بی‌غیرتی همان مسئله‌ای است كه چندی پیش در یكی از فیلم‌های سینمایی پرمخاطب كشور هم به چشم خورد و به نظر می‌رسد باید نهادهای نظارتی به جز نظارت بر صدا و سیما، نظارت خود را نیز بر شبكه‌های اینترنتی ویدئویی بیشتر كنند تا مبادا با گذشت زمان فرهنگ اسلامی-ایرانی مردم كشور به كلی رنگ و بوی ضددینی به خود بگیرد.

شاهین صمدپور كه پیش از این مجری برنامه شوك بود؛ در برنامه جدیدش سعی می‌كند با سوالات خلاف عرف؛ زن جوان را به چالش نامتعارف بكشاند.


منبع: روزنامه افكار

نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved