عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

3 برابر كردن مستمری مددجویان فقط یك ماه دوام آورد

زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان

اگر از وعده روحانی در زمان تبلیغات ریاست جمهوری سال ۹۲ مبنی بر اینكه قول داد تا اوضاع اقتصادی مردم طوری خوب شود كه...

زمان ارسال خبر 1396/02/26 ، ساعت 09:32
کد خبر : 3633
به گزارش مجمل ، اگر از وعده روحانی در زمان تبلیغات ریاست جمهوری سال ۹۲ مبنی بر اینكه قول داد تا اوضاع اقتصادی مردم طوری خوب شود كه دیگر به یارانه نیاز نباشد، بگذریم، به سیاست شكست خورده دولت یازدهم در زمینه حذف یارانه‌ها می‌رسیم كه اوضاع بد اقتصادی مردم مانع از آن شد تا به انصراف از همین مبلغ اندك بسنده كنند. یارانه‌ای كه دولت تحت عنوان «مصیبت عظما» از آن یاد كرد، دستاویز انتخابات خوبی شد تا یكبار دیگر دولت وعده سه برابر كردن آن را به نیازمندان بدهد. وعده‌ای كه به گفته برخی نیازمندان اجرایی نشده است. این در حالی است كه بار دیگر در شب انتخابات دولت اقدام به تقسیم یارانه میان آن دسته از افرادی كرده است كه پیش‌تر از این به بهانه كمبود بودجه یارانه آنان حذف شده بود.
 
 

یكی از وعده‌های دولت یازدهم در انتخابات سال 92 بی‌نیاز كردن مردم از یارانه 45 هزار 500 تومانی بود و در اینباره تأكید می‌شد «دولت تدبیر و امید به دنبال این است كه آن‌چنان مردم را از درآمد سرشار كنند كه اصلاً به یارانه 45 هزار تومانی نیازی نداشته باشند.»
  در ادامه رئیس دولت عقیده داشت: «امروز مردم زندگی خود را با پول یارانه تنظیم كرده‌اند و این بخش باید ادامه پیدا كند، ولی در كنار آن باید كارهای دیگری هم انجام شود؛ چراكه بر اساس محاسبات كنونی ارزش 45 هزار تومان یارانه به اندازه 15 هزار تومان كاهش‌یافته بر همین اساس باید تورم را مهار كرد.»

 
سكانداری كشور با شعار و وعده‌های اقتصادی

اینگونه بود كه با شعار وعده‌های اقتصادی و بهبود معیشت شهروندان ایرانی، دولت یازدهم سكان اجرایی را در دست گرفت و به سمتی هدایت كرد كه امروز بعد از گذشت چهار سال، اقتصاد كشور در ركود بی‌سابقه‌ای غرق شده است و هزینه‌های خانوارهای ایرانی به نحوی افزایش یافته كه خط فقر برای خانواده‌های چهار نفره به بالای 3میلیون تومان رسیده است.
در شرایطی كه نظام پرداخت دستمزدها برای كارگران و كارمندان در سطح نازلی به سر می‌برد، تصمیم گرفته شد تا با حذف یارانه  دهك‌های پردرآمد، بر میزان دریافت نیازمندان افزوده شود، موضوعی كه ژنرال‌های اقتصادی دولت را به نتیجه نرساند؛ چراكه اوضاع بد اقتصادی مردم مانع از آن شد كه از همین مبلغ اندك هم صرف‌نظر كنند.
در حالی كه قیمت حامل‌های نفتی افزایش یافته و درآمدهای دولت از هدفمندی یارانه بیشتر شده ولی باز هم دولتمردان از عذاب الیم و مصیبت عظما سخن گفتند و پرداخت یارانه را یكی از مشكلات ماهانه و عذاب‌آور برای دولت معرفی كردند.

 
تلاش دولت برای موجه جلوه دادن بدعهدی

با نزدیك شدن به انتخابات، سیاست حذف یارانه‌ها با كندی اجرا شد و به خاطر حساس بودن چنین سیاستی و احتمال تأثیرگذاری بر سبد آرای دولت، خبر حذف یارانه بگیران ضد و نقیض به گوش رسید تا اینكه دولت تصمیم گرفت یارانه اقشار آسیب پذیر و مددجویان را افزایش دهد و با این كار نشان دهد كه تا قانون هدفمندی یارانه‌ها به اهداف اصلی خود یعنی حمایت از نیازمندان نزدیك شده است.

پیش از این نیز محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت از افزایش 5/ 2 برابری دریافتی مستمری‌بگیران كمیته امداد و بهزیستی خبر داده بود.
 
 

بر اساس این تصمیم، در صورت اجرایی شدن این موضوع، حدود 5 میلیون نفر (6 درصد جمعیت كل كشور) مشمول افزایش یارانه می‌شدند و به گفته دولت اعطای یارانه به خانوارها در گام نخست از سوی سازمان هدفمندی و در قالب یارانه صورت می‌گیرد كه ممكن است در آینده این مبلغ در قالب مستمری از سوی سازمان‌های حمایتی نیز پرداخت شود.

مسئولان وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در توضیح مكانیزم افزایش مقدار یارانه افراد كم‌درآمد تحت پوشش كمیته امداد و سازمان بهزیستی، این افزایش را در پنج ردیف برای خانوارهای بعد «یك نفره» تا «پنج نفره و بیشتر» را ترسیم كردند.
 
 

و برنامه‌ریزی‌ها را اینگونه معرفی كردند كه مجموع مستمری و افزایش یارانه پرداختی برای خانوارهای یك نفره معادل 16 درصد و برای خانوارهای پنج نفره، 50 درصد «حداقل دستمزد وزارت كار (930 هزار تومان)» قرار گیرد.
بر اساس آنچه دولت وعده داده بود، خانوارهای یك نفره كه 53 هزار تومان از محل دستگاه اجرایی و 45هزار تومان نیز از محل هدفمندی یارانه‌ها دریافت می‌كردند، به استناد این ماده قانونی، باید با افزایش 95 هزار تومان از منبع یارانه، مجموع دریافتی خود را به 193 هزار تومان مشاهده می‌كردند و حداقل حقوق مستمری مددجویان را به بیش از 20 درصد رشد می‌رساند.

  
اعتراض مددجویان كمیته امداد
این در حالی است كه تعدادی از افراد تحت پوشش كمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی بعد از وصل غیرمنتظره یارانه حذف‌شدگان در آستانه انتخابات در تماس با «جوان» اظهار داشتند «خبری از مبلغ افزایش یافته مورد ادعای سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیست.» چراكه بر اساس گفته‌های برخی از افراد تحت پوشش كمیته امداد به رغم اینكه قول مساعد در مورد پرداخت مستمری در كنار یارانه داده شده بود، نه‌تنها این وعده در ماه فروردین تحقق نیافته است، بلكه دریافتی آنان تنها 140 هزار تومان بوده است و در جواب اعتراض آنها نسبت به واریز این مبلغ، گفته شده است كه یارانه و مستمری توأمان با یكدیگر پرداخت شده است.
 
 

وعده سه برابری یارانه نقدی بیش از 10 میلیون نفر تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی در حالی است كه تعدادی از آنها اعلام كرده‌اند در پیامك ارسالی خبری از این افزایش نیست و مطابق با قبل مشمول دریافت نقدی خواهند شد. جالب این است كه طی چند روز گذشته پیامك‌های گسترده‌ای با شماره پیامكی سازمان هدفمندی یارانه‌ها مبنی بر وصل مجدد یارانه نقدی حذف‌شدگان از سبد دریافت یارانه نقدی ارسال شده است.
فارغ از اما و اگرها مبنی بر اینكه آیا اساساً دولت اجازه قانونی برای وصل كردن مجدد حذف‌شدگان از دریافت یارانه را دارد یا خیر؟! اما چگونه است كه دولت زیر بار قول‌های مساعد خود در زمینه افزایش یارانه نیازمندان نرفته است و آن را به بهانه نبود منابع مالی به تعویق می‌اندازد اما در آستانه انتخابات توان مالی برای پرداخت یارانه حذف‌شدگان دارد؟!


منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved