عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها

به دنبال اعلام تبلیغات رسمی كاندیداهای شوراهای شهر و روستا، گاهی شاهد ولنگاریسم فرهنگی زیادی در این حوزه هستیم. بنرهای بزرگ تبلیغاتی از برخی زنان كه بسیار تعجب‌برانگیز و تأسفبارند...

زمان ارسال خبر 1396/02/26 ، ساعت 09:34
کد خبر : 3636

به گزارش مجمل ، به دنبال اعلام تبلیغات رسمی كاندیداهای شوراهای شهر و روستا، گاهی شاهد ولنگاریسم فرهنگی زیادی در این حوزه هستیم. بنرهای بزرگ تبلیغاتی از برخی زنان كه بسیار تعجب‌برانگیز و تأسفبارند؛ به صورتی كه تصاویر بزرگ و منقش شده آنها بیشتر از رزومه و كارنامه كاری‌شان جلوه‌گری می‌كند. تصاویر آنها بیشتر به رفتن به مجلس عروسی شباهت دارد تا رفتن به شورای شهر! معلوم نیست چرا برای چنین انتشار بنرهایی نظارت و قانونی وجود ندارد؟! متأسفانه در این دوره از انتخابات شوراهای شهرها، فشن‌ها حضور چشمگیری پیدا كرده‌اند، به طوری كه در اغلب شهرها تصاویر برخی نامزدها با آرایش غلیظ و روتوش همراه است تا از این طریق رأی جذب كنند یا دیده شوند. یكی از زنان روزنامه‌نگار كه در یكی از روزنامه‌های استانی فعالیت دارد، می‌گوید: موقع ناهار صدای آقایان همكار می‌آمد كه با تمسخر می‌گفتند ما به فلان خانم رأی می‌دهیم خوشگل‌تر است!

وقتی در یك فضای فرهنگی چنین دیدگاهی درباره انتخابات شورا وجود داشته باشد چه انتظاری از مردم عادی می‌رود كه در سر هر كوی و برزن به ناچار چشمشان به یك بنر بزرگ از زنی با آرایش غلیظ و نامتعارف می‌خورد! زنانی كه هنوز نمی‌دانند علت حضور برای شورای شهرچیست و چه وظایفی به آنان سپرده می‌شود، البته طبق مقررات این‌گونه بنرهای منقش از زنان كاندیدا تخلف و غیرقانونی است اما این‌كه ناظران نسبت به چنین مسئله‌ای سكوت كرده‌اند جای تعجب دارد!
 در شیوه تبلیغاتی مردان، آنها با قرار دادن دست زیرچانه و نوع نگاه و ژستی كه می‌گیرند سعی در تأثیرگذاری و جذب آرای بیشتر دارند، اما گویا در تبلیغات برخی از زنان، آنها به دنبال جاذبه‌های جنسی خود و تأثیرگذاری از این دست هستند و از آن‌جا كه در ایران عموماً شاهد تصاویر زنان بر بیلبوردهای تبلیغاتی بزرگ با این شكل و شمایل‌های روتوش شده نبوده‌ایم این موضوع سبب می‌شود تا بین پوستر یك مرد و یك زن، عمدتاً نگاه‌ها به سوی پوستر زن گرایش پیدا كند و مخاطب بدون توجه به كارنامه كارایی او، جنسیت و ظاهرش را ارزیابی كند كه یك شیوه غلط و غیراسلامی است.
علاوه بر اهمال ورزی عمدی یا سهوی هیئت نظارت بر قوانین انتخابات شوراها كه خود جای تأمل دارد، نوك پیكان سؤالات ما به سمت رسانه ملی نیز نشانه می‌رود كه چرا بعد از گذشت چند سال هنوز تلویزیون نتوانسته است در كنار برنامه‌ها و تولیداتی كه دارد به چنین مسئله‌ای بپردازد و ذهنیت مردم را درباره جایگاه و اهمیت شورای شهر و روستا همچنین وظایفی كه اعضای آن به عهده دارند آشنا سازد؟! چرا نتوانسته است نخبگان علمی و متخصصان عرصه علوم را آنگونه كه باید و شاید به تصویر بكشد و در طول سال به صورت آیتم‌های كوتاه آنها را برای مردم معرفی كند تا حضور چنین متخصصان نام آشنایی مانع از ایجاد موج سواری رسانه‌ای و پدیده سانتی مانتال در فضای انتخابات شورای شهر شود؟! آنقدر كه بستر تلویزیون جولانگاه بازیگران و هنرپیشه‌هایی با رنگ و لعاب است محملی برای اندیشمندان و متخصصان علوم مختلف نیست تا مردم هم با آنها آشنایی بیشتری پیدا كنند و انتظار داشته باشند چنین افرادی باتجربه اجرایی و توانایی بر كرسی شورای شهر و روستایشان بنشینند نه اینكه فضای سانتی‌مانتال حاكم شود و حالا نیز در وضعیتی بدتر بعضاً دختران و زنانی با صورت‌های نقاشی شده و طنازی‌گری تبلیغات داشته باشند، گویی اصلاً نمی‌دانند ساختمان شورای شهر محل كار و خدمت است نه مزون و مهمانی زنانه!
تلویزیون یك رسانه عمومی است و وظایف سنگینی به عهده دارد. مردم هم در انتخابات مختلف به چهره‌هایی رأی می‌دهند كه آنها را می‌شناسند یا احساس می‌كنند روی آنها شناخت دارند. اینجاست كه باید رسانه ملی را یكی ازمقصران اتفاقات حال، پیش‌رو و آینده دانست؛ چه آنكه اگر مدیریت مكان‌هایی همچون شورای شهر تهران، مجلس یا حتی كرسی ریاست جمهوری به دست افرادی بیفتد كه به دور از تخصص، تنها محبوبیت چهره‌ای و رسانه‌ای دارند باید حساس‌تر بود، زیرا این نامزدها ممكن است به هر دلیلی از سر عدم توانایی یا شناخت در كار به آلت دست سیاسیون پشت پرده تبدیل شوند و بیشتر نماد بی‌غیرتی در سطح شهرها و روستاها باشند تا نماد حضور مقتدرانه برای خدمت و كار.
البته باید گفت می‌توان تبلیغات اخیر را نمودی از كم‌كاری‌های فرهنگی و نیز تأثیر ماهواره‌ها هم دانست كه نشان می‌دهد دشمن تا حدودی توانسته است تأثیرات خود را بر عده‌ای بگذارد و خروجی آن نیز همین تصاویر نابهنجار است. این تصاویر زنگ هشداری هم است كه مراقب باشیم ارزش‌ها با بی‌مبالاتی مسئولان امر تغییر نكند چه آنكه همواره مهم‌ترین عنصر ارزش مدارانه در جامعه ایران غیرت خانواده‌ها و همسران بوده است؛ چیزی كه در بنرهای تبلیغاتی برخی از كاندیداهای شورای شهرها زیرسؤال رفته است. مراقب باشیم اگر امروز در مقابل این اتفاقات قانون موضع جدی نگیرد فردا كنترل آن به عنوان اتفاقی كه به هنجار تبدیل شده سخت خواهد بود هرچند بعید به نظر می‌رسد در زمان باقیمانده شاهد همت خاصی از سوی مسئولان امر باشیم.

نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved