عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

درخواست برای روشن شدن تكلیف فیلم‌های توقیفی!

سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد

بعد از حمایت سینمایی‌ها از دكتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، این بار نوبت به اهالی سینما رسیده تا درخواست‌های‌شان را از نامزد پیروز انتخابات مطرح كنند...

زمان ارسال خبر 1396/03/01 ، ساعت 10:27
کد خبر : 3644

به گزارش مجمل ، بعد از حمایت سینمایی‌ها از دكتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، این بار نوبت به اهالی سینما رسیده تا درخواست‌های‌شان را از نامزد پیروز انتخابات مطرح كنند؛ درخواست‌هایی كه دایره بزرگی را از خواسته‌های صنفی تا نگاه‌های ویژه رانتی دربر می‌گیرد. البته دولت در سال‌های گذشته نشان داده در رابطه با هنرمندان سینما، كاملاً محتاط عمل می‌كند و در قبال حمایت‌های زبانی، حاضر است به راحتی فیلم‌هایی را كه می‌تواند مسئله ایجاد كند، توقیف كند.

 
سلبریتی‌های سینمایی در فضای مجازی از هر نوع كمكی به بالا بردن آرای دكتر روحانی در انتخابات فروگذار نكردند؛ از انتشار بنر‌های حمایتی گرفته تا قرار‌های انتخاباتی و پیام‌های مشخصی در حمایت از دكتر روحانی كه همگی با خرج كردن از شهرت و جایگاه اجتماعی هنرمندان سینما همراه بود. اكنون بعد از پایان انتخابات، نوبت حامیان هنرمند دولت است تا خواسته‌های خود را از نامزد پیروز مطرح كنند.
   
درخواست برای روشن شدن تكلیف توقیفی‌ها!
فیلم‌های توقیفی چالشی همیشگی میان دولت‌ها و سینمایی‌ها بوده است؛ فیلم‌هایی كه سینماگران با دور زدن قوانین دولتی ساخته‌اند و دولت‌ها حاضر نشده‌اند از تخلفات فیلمساز چشم‌پوشی كنند. در نهایت نیز اثر تولید شده برای مدتی كه می‌تواند تا ابد هم باشد! توقیف می‌شود. دولت یازدهم هم در كارنامه‌اش چندین اثر توقیف شده در سینما را دارد؛ آثاری كه به خاطر مسائل اخلاقی، سیاسی، دینی و حتی اختلاف‌نظر میان فیلمساز و مدیران توقیف شده است.
 
 
دولت یازدهم كه خانه سینما را بازگشایی كرد، در مقابل آثار سینمایی چندان انعطاف‌پذیر نبود و لیست فیلم‌های توقیف شده در این دولت اگر زیاد نباشد، كم هم نیست! اكنون بعد از پیروزی مجدد دكتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یكی از اولین خواسته‌های سینماگران از نامزد پیروز تعیین تكلیف آثار توقیفی است؛ خواسته‌ای كه از سوی كیانوش عیاری، كارگردانی كه در سال‌های اخیر دو فیلمش توقیف شده، مطرح شده است. عیاری می‌گوید: «مهم‌ترین موضوعی كه رئیس‌جمهور منتخب باید به آن توجه داشته باشد، فیلم‌های توقیفی است كه تا به امروز بنا بر شرایطی فرصت نمایش پیدا نكرده‌اند. باید به اهمیت موضوع این فیلم‌ها توجه شود و شرایط بهبود پیدا كند.» وی می‌افزاید: «بعد از رفع توقیف این فیلم‌ها، دولت باید به فكر مسائل بنیادی سینما و موضوعات زیربنایی آن باشد، مثل موضوع بیمه، حمایت و پشتیبانی از سینمای مستقل و به خصوص سینماگران جوان كه بتوانند به راحتی فیلم بسازند، اما مهم‌ترین موضوع تعیین تكلیف تعدادی فیلم است كه دو عدد از آنها متعلق به خود من است.
 
به هر حال پراهمیت‌ترین كار این است كه اطمینان به دولت از سوی سینماگران نسبت به قبل بیشتر شود.»
عیاری می‌گوید: «مطمئن باشید اگر به سینما و معیشت سینماگران به خوبی توجه شود، اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.» قطعاً خواسته عیاری برای تعیین تكلیف فیلم‌های توقیفی به معنای اجازه دولت برای رفع توقیف این فیلم‌هاست؛ چیزی كه در دولت یازدهم رخ نداد. چه حجت‌الله ایوبی و چه جانشین وی محمد حیدریان تلاش كرده‌اند فضای سینمای ایران را به سمت مطالبه خواسته‌هایی از این دست پیش نبرند، حتی دولت حاضر نشد در مناقشه به وجود آمده بر سر اكران فیلم سینمایی «رستاخیز» میانجی خوبی باشد و با وجود اینكه احمدرضا درویش جزو كارگردانان حامی دولت به شمار می‌رفت، فیلم پرهزینه‌اش چند سالی است كه در توقیف به سر می‌برد.
 
 
احمدرضا درویش زمانی در برنامه هفت گفته بود: دولت تدبیر و امید با این همه قول و تعهد در حوزه فرهنگ، اما اینگونه با فیلم برخورد كرد. بالاخره سرنوشت سینمای ایران را كه نباید در حوزه‌شان قوانین و هویتی با رفتار غلط خود زیر سؤال برد. در دولت تدبیر و امید رستاخیز از پرده سینماها پایین كشیده شد و من امیدوارم در انتهای دولت تدبیر و امید هم رستاخیز به پرده بازگردد و مرهمی باشد بر این زخم بسیار.
 
 

زمانی كه درویش این سخنان را می‌گفت علی‌جنتی، وزیر ارشاد بود و حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی و اكنون در ماه‌های آخر عمر دولت دوازدهم سیدرضا صالحی‌امیری بر مسند وزارت تكیه زده و حیدریان هم مسئولیت سازمان سینمایی را عهده‌دار شده است؛ تركیبی كه احتمالاً در دولت دوازدهم نیز باقی خواهد ماند! خواست برای مساعدت به فیلم‌های توقیفی می‌تواند اولین درخواست رانتی از نامزد پیروز انتخابات باشد. آیا روحانی از مردان فرهنگی‌اش می‌خواهد لطف انتخاباتی هنرمندان را با كمك به رفع توقیف برخی از فیلم‌ها جبران كنند؟!

   
یك خواسته جدی نادیده گرفته شده
درخواست برای توجه به بدنه سینمای ایران، طی چند نامه از سوی هنرمندان سینما به رئیس‌جمهور مطرح شد؛ نامه‌هایی كه پاسخ روشنی به آنها داده نشد. در یكی از این نامه‌ها، خطاب به رئیس‌جمهور نوشته شده است: «جناب دكتر روحانی، به خوبی می‌دانید كه هنرمندان چه نقش تعیین‌كننده‌ای در جهت رشد فكری و فرهنگی هر جامعه‌ای دارند، ولی متأسفانه به دلیل شرایط وحشتناك اقتصادی و انواع و اقسام بی‌عدالتی‌ها و بی‌توجهی‌ها این قشر مظلوم و افتخارآفرین از حداقل امكانات اولیه زندگی هم محروم و جالب است كه در این شرایط وحشتناك، هیچ مقام و نهاد مسئولی در این مرزو بوم هیچ اقدامی در جهت حل مشكلات سینماگران نجیب كشور از خود نشان نمی‌دهد تا جایی كه به تعبیر حضرت رسول مكرم اسلام به وضوح دیده می‌شود كه فقر از در وارد شده و ایمان از پنجره خارج می‌شود.»
 
 

 مشكل بیمه هنرمندان سینما و تأمین حداقل‌های معاش از سوی چند هزار عضو خانه سینما، در حالی مطرح شده كه صالحی‌امیری از واگذاری فرهنگی و هنری به صنوف هنری از جمله سینما خبر داده است. در طرح وزیر ارشاد خانه سینما نقش محوری در مدیریت امور سینمایی خواهد داشت. اگر دولت می‌خواهد كمكی به بهبود وضعیت سینما داشته باشد در مرحله اول و پیش از جواب دادن به درخواست‌های رانتی، سراغی از هنرمندانی بگیرد كه بار اصلی سینما را به دوش می‌كشند و از درآمد‌های میلیاردی برخی از ستاره‌ها بی‌بهره‌اند. عمل به خواسته‌های مطرح شده در نامه اهالی سینما برای رسیدن به حقوق اولیه‌ای مانند بیمه درمان و بازنشستگی است.


منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved