عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

از خرید و فروش سؤالات تا دوبار امتحان دادن برای یك درس

امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان

هر ساله همزمان با شروع ماه خرداد و ورود به فصل امتحانات، با حجمی از حاشیه‌ها و اعتراضات در زمینه برگزاری نحوه امتحانات نهایی دانش‌آموزان مواجه می‌شویم.

زمان ارسال خبر 1396/03/10 ، ساعت 18:03
کد خبر : 3657

به گزارش مجمل ، هر ساله همزمان با شروع ماه خرداد و ورود به فصل امتحانات، با حجمی از حاشیه‌ها و اعتراضات در زمینه برگزاری نحوه امتحانات نهایی دانش‌آموزان مواجه می‌شویم. حاشیه‌هایی كه عمدتاً با هدف سلب مسئولیت و پاسخگویی به رد و تكذیب‌های آموزش و پرورش خلاصه می‌شود. یكی از حاشیه‌های پررنگی كه همه ساله مورد تكرار قرار گرفته، لو رفتن سؤالات امتحان نهایی و خرید و فروش آنها است؛ امسال پای این خرید و فروش به فضای مجازی هم كشیده شد.

 
 
امتحانات نهایی و هماهنگ سال ۹۵ در حالی به پایان رسید كه حاشیه‌های زیادی همانند لو رفتن سؤالات و تجمع و اعتراضات دانش‌آموزان نسبت به سختی امتحانات را به همراه داشت.

نخستین حاشیه، ‌اعتراضات سراسری دانش‌آموزان كشور به دشواری سؤالات طراحی شده بود‌، در شرایطی كه دانش‌آموزان معتقد بودند سؤالات در دروس مختلف از جمله شیمی، ‌ریاضی، ‌دینی و فارسی بسیار دشوار و حتی خارج از كتاب‌های درسی طراحی شده است، مسئولان آموزش وپرورش این اعتراضات را نپذیرفتند و توپ را به زمین دانش‌آموزان حواله كردند و گفتند آنها كتاب‌های درسی را به خوبی مطالعه نمی‌كنند.

 
خرید و فروش سؤالات امتحان نهایی روی دور تكرار

حاشیه مهم‌تری كه هر ساله تكرار می‌شود، مربوط به خرید و فروش سؤالات است. امتحانات خرداد ماه 95 دانش‌آموزان نیز در شرایطی به پایان رسید كه اخبار متعددی در خصوص لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی مطرح شد.
بر مبنای گزارش‌های سال گذشته نیز سؤالات امتحانات نهایی در برخی دروس مانند شیمی، فیزیك و جغرافی از طریق فضای مجازی در اختیار دانش‌آموزان قرار گرفت به گونه‌ای كه شیادان با اعلام شماره حساب به دانش‌آموزان و دریافت مبلغ 200 هزار تومان سؤالات امتحانات نهایی را صبح روز امتحان و در فاصله 20 دقیقه مانده به برگزاری امتحانات در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دادند.
در این صفحات پیام‌هایی همچون «تنها پخش‌كننده اصلی خودمان هستیم و كسانی كه سؤالات را از كانال دیگری می‌خرند عواقبش با خودشان هست»، «دوباره خبر بدی به دستم رسید كه نشان می‌دهد احتمال آمدن سؤالات به ۳۰ درصد رسیده كه غیرقابل تحمل است و به تك‌تك شماها حق می‌دهم ناراحت شوید.» «گول پیج‌های دیگر را نخورید، صبح بین ساعت ۶ تا۷:۳۰ اگر خبری شد در كانال گفته می‌شود»، «واسطه اول چهارم ما را سر كار گذاشته ولی الان در حال صحبت كردن با واسطه دوم حوزه هستم، ان‌شاءالله كه بتونه فوقش تا فردا سؤال‌ها را تحویل دهد»، «قیمت سؤال‌ها هنوز مشخص نیست و این مسئله وابسته به واسطه ما در حوزه است ولی چیزی در حدود ۲۰۰ هزار تومان می‌باشد» «‌فقط سؤال داریم و پاسخنامه موجود نیست»، «طبق آخرین صحبت من با واسطه حوزه احتمال آمدن سؤال۹۰ درصد است‌.» «دوستان دیدید سؤالات ادبیات همونی بود كه بهتون دادم و درست بود» آمده است.

 
دیوار حاشا بلند است

در حالی كه رسانه‌ها بارها نسبت به لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی در فضای مجازی هشدار داده‌اند، اما از آنجایی كه دیوار حاشا بلند است، آموزش و پرورش هر بار این موضوع را تكذیب كرد و مسئولان مربوطه كانال‌ها و صفحات مجازی در زمینه فروش سؤالات را شیادی توصیف كردند و با تأكید بر اینكه امتحانات از ضریب امنیت بالایی برخوردار هستند، احتمال لو رفتن سؤالات صفر را دانستند.

اما در نهایت مهدی نوید ادهمی، دبیر كل شورای عالی آموزش و پرورش اظهار داشت: لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی به دلیل خطا در عملكرد نیروی انسانی اتفاق می‌افتد و مركز سنجش وزارت آموزش و پرورش مأموریت یافته تا بحث لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی را به طور ویژه بررسی كند.
 
 

با این تفاسیر انتظار بود كه وزارت آموزش وپرورش و پلیس فتا جدی‌تر به این موضوع وارد شوند؛ چراكه تمام اطلاعات افراد با شماره كارت و حساب‌هایی كه در شبكه‌های اجتماعی بازنشر شد، به راحتی قابل دسترس بود و امكان برخورد و پیگیری وجود داشت، اما از آنجایی كه حاشیه‌های وزارتخانه‌ای از قبیل جابه‌جایی وزرا، اختلاس‌های میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان و حتی تجارت‌های چمدانی و میدانی آقای وزیر و خانواده امكان و فرصت رسیدگی را به چنین موضوعاتی فراهم نمی‌كند، بنابراین امسال نیز برگزاری امتحانات نهایی با حاشیه‌های تكراری آغاز شد.

 
وقتی دانش‌آموزان دوبار امتحان دینی دادند

در همان روز اول هنگام برگزاری امتحان دینی پایه نهم در یكی از مدارس جنوب شهر تهران، اتفاقی قابل تأمل رخ داد و دانش‌آموزان دوبار امتحان دینی می‌دهند.

ماجرا هم از این قرار است كه برگه‌های سؤالات امتحانی درس دینی میان دانش‌آموزان توزیع می‌شود. پس از نیم ساعت هر دانش‌آموزی كه برگه امتحان دینی را تحویل مراقب امتحان می‌دهد و به بیرون از كلاس می‌آید با این جمله رو به رو می‌شود «دانش‌آموزان پایه نهم از مدرسه خارج نشوند.»
 
 

تمام دانش‌آموزان برگه امتحان را می‌دهند و برخی از دانش‌آموزان از ساعت 8:30 در حیاط مدرسه منتظر هستند. نزدیك ساعت 9:30 می‌شود، مدیر مدرسه دانش‌آموزان را به صف می‌كشد و به آنان می‌گوید: «برگه‌های امتحانی اشتباه توزیع شده   و این سؤالات برای سال گذشته است.»
اینچنین است كه دوباره دانش‌آموزان به كلاس بر می‌گردند و برای بار دوم امتحان دینی می‌دهند.

 
خرید و فروش سؤالات در فضای مجازی جزو جدا ناشدنی امتحانات نهایی
علاوه بر موضوع فوق، خرید و فروش سؤالات امتحان نهایی در فضای مجازی نیز ظاهراً جزو جدا ناشدنی امتحانات نهایی شده است.
 
 

در حالی كه رئیس مركز سنجش وزارت آموزش و پرورش در خصوص حفظ و حراست از سؤالات امسال گفته بود: امسال سی دی سؤالات و سی دی رمز سؤال در اختیار مدارس قرار می‌گیرد و تا دو ساعت قبل از برگزاری امتحانات امكان دسترسی به سؤالات از سوی مدارس فراهم نیست و این امر باعث شده تا امنیت سؤالات بالا باشد، اما بر اساس تماس‌های والدین و اطلاعات به دست آمده، باز هم عده‌ای سود‌جو در تلاش هستند تا هر طور شده از این فضای امتحانات استفاده كنند و در ازای ارائه سؤالات امتحان نهایی كه صحت آن مشخص نیست، مبالغی را از مردم طلب كنند. هرچند كه طبق گفته برخی دانش‌آموزان بعد از بازگشت از امتحان، برخی دانش‌آموزان سؤالات را داشته‌اند و همین باز هم به صورت فرضی ادعای خرید و فروش را تأیید می‌كند.
این نكته هم درخور توجه است كه اگر طبق گفته‌های مسئولان آموزش و پرورش به توجیهات خطا در عملكرد نیروی انسانی هم بسنده كنیم باید گفت همین امر زنگ خطری در خصوص كیفیت آموزش در مدارس كشور بوده كه هر ساله رنگ تكرار به خود گرفته است.

نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved