عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

علی‌عسكری در پاسخ به شایعه رفتنش: فعلاً تشریف داریم

صحبتی از رفتن عسكری نیست

رفتن یا ماندن علی‌عسكری، مدیری كه حكم انتصابش به ریاست رسانه ملی تاریخ ندارد، شایعه جدی این روزهای صداوسیماست و برخی از جناح‌های سیاسی تلاش می‌‌كنند به این شایعه دامن بزنند.

زمان ارسال خبر 1396/03/15 ، ساعت 14:23
کد خبر : 3659

به گزارش مجمل ، آینده رئیس سازمان صداوسیما باز هم در فضای مه‌آلودی فرو رفته است، درست مانند زمانی كه شایعه رفتن سرافراز سر زبان‌ها افتاده بود. آن موقع هیچ منبع رسمی درباره آن اظهارنظر نمی‌كرد تا اینكه در یك روز بهاری سرافراز رفت و علی‌عسكری آمد. این بار نیز علی‌عسكری در پاسخ به سؤالی درباره رفتن یا ماندش، می‌گوید: «فعلاً» هست و این «فعلاً» در زبان محاوره به معنای زمان كوتاه تعبیر می‌شود. آیا علی‌عسكری رفتنی است؟! آنچه از امور مشخص است این است كه رفتنی در كار علی‌عسكری نیست.

  
انتخابات و شروع شایعات

شایعه رفتن عبدالعلی علی‌عسكری، رئیس سازمان صداوسیما بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری منتشر شد و طبق معمول این شبكه‌های اجتماعی بودند كه خبر را منتشر كردند. بعضی‌ها می‌گویند هواداران دولت پشت پرده انتشار این شایعه هستند چون آنها دل‌خوشی از عملكرد علی‌عسكری در دوره انتخابات ندارند و دوست دارند با فضاسازی زمینه رفتن وی را فراهم كنند، اما گروه دیگری هستند كه معتقد‌ند شایعه رفتن علی‌عسكری در جایی شكل گرفته است كه قدرت تغییر را دارد وگرنه دولت هر چقدر هم از عملكرد صداوسیما ناراضی باشد، قدرت مستقیمی برای ایجاد تغییر ندارد. اما چرا شایعه رفتن علی‌عسكری می‌تواند مهم باشد؟ ابتدا اینكه آمدن علی‌عسكری و رفتن محمد سرافراز از صداوسیما نیز دقیقاً در چنین فضایی شكل گرفت و یك بار تجربه صحت شایعات در اذهان باقی مانده است.
 سرافراز نیز در روزهای نخست كه شایعه رفتنش بر سر زبان‌ها افتاده بود صرفاً تصویری از یك لبخند ساده از وی در رسانه‌ها ثبت می‌شد، مانند لبخندی كه این روزها علی‌عسكری دارد.

  
علی‌عسكری در مقام رئیس موقتی!

عامل دیگری كه به این شایعه دامن می‌زند این است كه وی در طول مدت زمان ریاستش بر سازمان صداوسیما نتوانسته آنطور كه از یك رئیس تأثیرگذار و پیش‌رو انتظار می‌رود روی اوضاع سازمان مسلط شود. از زمان حضور رئیس جدید هنوز خبری از تغییر در شرایط بد مالی صداوسیما نشده است، در حالی كه سرافراز تلاش كرده بود با نوشتن فرمول‌های جدید محاسبه نرخ آگهی‌های رادیو و تلویزیونی و ارائه طرح‌های جدید برای برنامه‌های مشاركتی حداقل روی كاغذ راهی برای خروج صداوسیما از اوضاع بد اقتصادی پیدا كند.

 سرافراز حتی تا قدم نهایی واگذاری كلی آگهی‌های رادیو و تلویزیونی پیش رفت و اگر كارشكنی دقیقه 90 دولت نبود اوضاع مالی سازمان به نحو دیگری رقم می‌خورد.
 
 

 رئیس وقت رسانه ملی سراغ ساختار اداری به هم ریخته صداوسیما رفت و با كاهش پست‌های اداری و چابك‌سازی سازمانی تلاش كرد بهره‌وری نیروی انسانی را بالا ببرد و بخشی از نیروهای رسمی سازمان را كه حاضر به بازنشستگی نبودند یا بازنشسته بودند، ولی دوباره مشغول به كار شده بودند، تعدیل كرد. با آنكه عمر ریاست سرافراز بر صداوسیما مانند آفتاب دم غروب پاییزی مستعجل بود و زود به غروب رسید، ولی در تلاش و تكاپو برای سامان دادن به آنچه از رئیس پیش از خودش ارث برده بود، كم كاری نكرد. علی‌عسكری ولی از زمانی كه بر صندلی ریاست بر صداوسیما تكیه زد به جای آنكه طرحی برای بهتر شدن سازمان متبوعش ارائه دهد، شروع به بازگرداندن همه تغییرات به شكل قبلی‌اش كرد. رئیس جدید مدیرهای بازنشسته را بعد از سال‌ها دوباره به كار دعوت كرد و برعكس مسیر جوانگرایی كه سرافراز آغاز كرده بود، صداوسیما را به مدیرانی سپرد كه سال‌ها پیش در رسانه ملی سمت داشتند. وی آنقدر روی این كار اصرار كرد تا اعتراض‌ها نسبت به این كار بالا گرفت. برای نمونه محمد حمزه‌زاده، فعال فرهنگی و قائم‌مقام حوزه هنری در اینستاگرامش عكس سیاه و سفیدی از علی‌عسكری و ضرغامی منتشر كرد و نوشت: «تلویزیون سیاه و سفید/ با این انتصاب‌های جدید فقط مانده رنگ هم از سیما حذف شود و به دوران تلویزیون سیاه و سفید برگردیم.»

  
حرف و حدیث‌های حكمی كه مدت ندارد!

اما دلیل سوم به حكم انتصاب علی‌عسكری باز‌می‌گردد. مقام معظم رهبری در متن حكم انتصاب علی‌عسكری به ریاست سازمان صداوسیما برخلاف رؤسای قبلی كه در آن زمان پنج ساله حكم انتصاب ذكر شده بود، مدت زمانی را برای ریاست رئیس جدید رسانه ملی تعیین نكردند.
این عدم اعلام زمان از همان ابتدا گمانه‌زنی‌ها درباره موقتی بودن مدیری كه سابقه حضورش در صداوسیما منحصر به مسائل فنی می‌شده و سابقه مدیریت در مسائل سیاسی و فرهنگی نداشته است را در پی داشت. بر اساس این دیدگاه كه علی‌عسكری از ابتدا موقتی بوده، وی صرفاً برای كنترل نسبی اوضاع رسانه ملی تا به سرانجام رسیدن دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مأموریت داشته تا سكاندار صداوسیما باشد و كسانی را بر مسند امور بگمارد كه بتوانند اوضاع را حفظ كنند.

  
رابطه رسانه ملی و رسانه‌ها!

 در كنار همه عواملی كه می‌تواند به شایعه ماندنی نبودن علی‌عسكری دامن بزند باید این را هم اضافه كرد كه اطلاع‌رسانی نامناسب صداوسیما زمینه گسترش شایعات شده است. علی‌عسكری از زمان انتصابش به عنوان رئیس سازمان صداوسیما حتی یك بار هم با اصحاب رسانه نشست خبری نداشته است.
این در حالی است كه رؤسای قوای مجریه و مقننه كه از علی‌عسكری جایگاه سازمانی و اداری بالاتر و از نظر حجم كاری نیز برنامه فشرده‌تری دارند، تنها در همین مدتی كه علی‌عسكری، رئیس سازمان صداوسیما شده است، چند بار با اصحاب رسانه دیدار داشته‌اند. این قضیه وقتی بغرنج‌تر می‌شود كه حتی معاونان او هم از اینكه پاسخگوی رسانه‌ها باشند، طفره می‌روند، به نحوی كه مرتضی میرباقری، معاون سیما تنها یك نشست خبری برگزار كرده است. در قیاس با صداوسیما برخی از وزارتخانه‌ها به صورت منظم با اصحاب رسانه نشست‌های خبری دارند و از این راه ضمن پاسخگویی مستقیم به سؤالات رسانه‌ها زمینه رشد شایعات را از بین می‌برند.

   
اگر همه چیز شایعه باشد

اكنون زمان مشخص كردن این است كه آیا «فعلاً» گفتن رئیس صداوسیما خبر از رفتن و جایگزین شدن دارد یا صرفاً برخاسته از یك شكسته نفسی ذاتی است كه رئیس محترم رسانه ملی در میان همكارانش به داشتن آن مشهور است.
با فرض اینكه همه شایعات صرفاً برای فضاسازی سیاسی باشد و علی‌عسكری بر مبنای حكم مقام معظم‌رهبری همچنان بر مسند ریاست سازمان صداو سیما باقی بماند باید فكری برای برخورد با جریان‌های شایعه‌ساز انجام دهد، ازسوی دیگر وی باید سریع‌تر نشانه‌های مدیر موقتی بودن را از بین ببرد، یعنی راهكاری‌های مشخصی برای بالا بردن میزان مخاطبان رادیو و تلویزیون ارائه دهد، بحث مدیریت بحران مالی سازمان صداوسیما را با طرح‌های اجرایی تا رسیدن به وضعیت مطلوب ادامه دهد و در نهایت نشان دهد كه در قبال دولت قرار نیست تا همیشه انعطاف و عطوفت بیش از حد داشته باشد و از اصل استقلال رسانه ملی از دولت‌ها دفاع كند.

نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved