عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

ماه رمضان در تلویزیون چه خبر بود؟!

تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد

با پایان یافتن ماه مبارك رمضان، ویژه‌برنامه‌های مناسبتی این ماه نیز به پایان رسید و از بعد از پایان تعطیلات عید سعید فطر، برنامه‌های رسانه ملی به حالت عادی خود باز خواهد گشت و اكنون می‌شود نگاه دقیق‌تری به برنامه‌های تلویزیون در طول ماه خدا داشت.

زمان ارسال خبر 1396/04/06 ، ساعت 11:34
کد خبر : 3670

به گزارش مجمل ، به مناسبت پایان یافتن ویژه‌برنامه‌های ماه رمضانی تلویزیون، «جوان» در گفت‌وگو با منتقدان نظرات آنها را درباره كم و كیف سریال‌های ماه رمضان جویا شده است.

   
ماهی كه خدا به تلویزیون پاس گل می‌دهد
سیدمحمد حسینی، منتقد و كارشناس رسانه در گفت‌وگو با «جوان» درباره شرایط خاص تلویزیون در طول ماه رمضان می‌گوید: تلویزیون ما تنها رسانه‌ای است كه خداوند در ماه رمضان به آن پاس گل می‌دهد، آن هم درست در منطقه شش قدم! این در حالی است كه بقیه شبكه‌های تلویزیونی دنیا در حالت آچمز به سر می‌برند.
این منتقد می‌افزاید: ما دو نوع نظم در زندگی داریم یكی نظم مسلكی و دومی نظم رسانه‌ای، كه این دو نظم با هم منطبق نیستند، به نحوی كه مثلاً نظم مسلكی ما می‌گوید شب‌ها زودتر بخوابیم و صبح زودتر بیدار شویم، ضمن استفاده از فضیلت صبح كه در دین به آن اشاره شده اعمال مذهبی را به موقع انجام دهیم، اما نظم رسانه‌ای ما می‌گوید شب تا دیر وقت پای تلویزیون باشیم و فیلم و سریال ببینیم.
 
 
در طول ماه رمضان این شانس برای تلویزیون ما پیش می‌آید كه سبك زندگی مردم بر اساس نظم مسلكی می‌شود و مردم حتی اوقات شرعی را بر اساس اعلام تلویزیون جویا می‌شوند.
این پاس گل را خدا به تلویزیون ما داده در حالی كه باقی شبكه‌های تلویزیونی ماهواره كه بیش از 100 شبكه فارسی زبان است، چنین شرایطی را ندارند.
حسینی با انتقاد از عملكرد صداوسیما در ماه رمضان می‌گوید: به‌رغم اینكه در این ماه فرصت طلایی برای تلویزیون پیش می‌آید كه مخاطبانش را بالا ببرد، در عمل می‌بینیم كه چنین اتفاقی نمی‌افتد.
 
تبلیغ زندگی زرد هنرمندان در تلویزیون
این منتقد با اشاره به برنامه‌های اجتماعی تلویزیون در ماه رمضان امسال گفت: تاك‌شو‌های تلویزیونی یكی از بی‌خودترین و بی‌ربط‌ترین برنامه‌هایی است كه در ماه رمضان از تلویزیون پخش شد؛ برنامه‌هایی كه پر بود از بازیگران مهمان و دیگر چهره‌هایی كه سبك زندگی شان زرد است.
وی تأكید می‌كند: در تمام دنیا سبك زندگی افرادی مانند بازیگران سینما و تلویزیون «زرد» به شمار می‌رود و این زرد بودن به شخص هنرمند بازنمی‌گردد، اصلاً شخصیت یك هنرمند بسیار محترم، اما چه چیز آموزنده‌ای در زندگی آنها وجود دارد كه مردم با دیدن آن آموزش ببینند؟ تاك‌شو‌هایی كه از چنین مهمانانی استفاده می‌كنند نیز فقط برای كسانی خوب است كه زندگی‌شان را بر اساس «خوش‌باشی» و «لذت‌های دنیایی» پیش می‌برند.
 
 
حسینی تصریح می‌كند: باید به رسانه ملی گفت«فاین تذهبون؟» به كدام سمت می‌روید؟ وقتی برنامه‌های ماه رمضانی تلویزیون بیشتر جنبه رفع تكلیف دارد و عجله‌ای بودن‌شان مشخص است، آیا مدیران صداوسیما نمی‌دانند ماه رمضان چه وقتی از سال است؟ اینكه در همه تقویم‌ها است از قبل می‌شود برایش برنامه ریخت، پس چرا برنامه‌ها سرسری است؟
این منتقد بر لزوم توجه به اقشار مختلف جامعه از جمله كسانی كه برای اولین بار مكلف شده و روزه می‌گیرند، می‌گوید: تلویزیون هر سال می‌داند كه عده‌ای نوجوان تازه به سن تكلیف رسیده‌اند و نیازمند فضای معنوی هستند و قطعاً در جریان هستند كه بزرگان معنوی و شخصیت‌های دینی نیز در طول ماه رمضان توجه ویژه‌ای به تلویزیون پیدا می‌كنند ولی می‌بینیم كه این فرصت به راحتی از دست می‌رود.
 
 
حسینی می‌گوید: در طول سال دو گاه و موقع است كه تلویزیون می‌تواند نقش اصلی‌ترین رسانه را برای مردم بازی كند كه هر دو مناسبت مذهبی‌اند. گاه اول كه مهم‌ترین است ماه رمضان است و گاه دوم دهه اول ماه محرم است كه مردم كمتر به تماشای برنامه‌های ماهواره‌ای می‌نشینند و بیشتر به سمت برنامه‌های دینی تلویزیون گرایش پیدا می‌كنند، با وجود این می‌بینیم كه تلویزیون به جای بهره‌گیری از این نظم مسلكی كاری می‌كند كه مردم به استفاده از گوشی‌های موبایل رو بیاروند و حتی اوقات شرعی را بر اساس اذانی كه برنامه موبایلی پخش می‌كند، دنبال كنند.
  
این مدیریت تلویزیون است كه می‌گوید چه چیز ساخته شود
طهماسب صلح‌جو، منتقد پیشكسوت سینما و تلویزیون نیز درباره افت كیفیت برنامه‌های تلویزیون در ماه مبارك رمضان و به خصوص سریال‌های مناسبتی این ماه به «جوان» می‌گوید: تلویزیون دارای سلسله مراتب مدیریتی است و هر شبكه برای خودش مدیرانی دارد كه درباره ساخت سریال و مجموعه‌های داستانی در شبكه تصمیم می‌گیرند. اینكه چه چیز ساخته شود و با چه كسانی ساخته شود در اختیار این مدیریت است. پس اگر در ماه رمضان برنامه‌های صداوسیما دچار افت می‌شود دلیل و ریشه آن را باید در مدیریت هر شبكه جست‌وجو كرد نه اینكه آن را به گردن عوامل ساخت برنامه انداخت. اینكه چه برنامه‌ای ساخته شود و چه حال و هوایی داشته باشد نیز با نظر مدیران تلویزیون مشخص می‌شود. آنها هستند كه طرح‌ها و فیلمنامه‌های پیشنهادی را برای ساخت مصوب می‌كنند و بودجه می‌دهند. آنها باید حواس‌شان به برنامه‌سازان جوان با‌استعدادی كه در تلویزیون داریم باشد و به جذابیت برنامه‌ها دقت كنند.
 
 
صلح‌جو ادامه می‌دهد: بیننده تلویزیون به دنبال دیدن مباحث فلسفه و منطق در برنامه‌های تلویزیونی نیست، اولویت اول برای آنها جذابیت برنامه و سرگرم‌كننده بودن آن است و بعد از آن می‌شود مباحث دیگری از جمله مباحث فلسفی را بیان كرد. برای همین است كه می‌بینیم در طول ماه رمضان به جای آنكه سریال‌های مناسبتی جذابیت داشته باشد مردم بیشتر پای تماشای مسابقات و تماشای لیگ جهانی والیبال و مسابقه تیم ملی فوتبال نشستند! چون این مسابقات در عین جذابیت هیجان را به بینندگانش تزریق می‌كند. با توجه به اظهارات دو منتقد سیما، می‌توان گفت كه در ماه مبارك رمضان، برنامه‌های رسانه ملی نتوانسته است آن طور كه انتظار می‌رفت موفق باشد و حداقل در ماهی كه می‌شد دیگر رقبا را كنار زد، شاهد عملكرد مناسبی از سوی صداوسیما نبودیم.
 
نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved