عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

اطلاعیه بنیاد سینمایی فارابی درباره فیلم «رستاخیز»

ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟

اطلاعیه تازه فارابی درباره فیلم «رستاخیز» نشان می‌دهد كه به جای رفع توقیف ظاهراً قرار است فیلم رستاخیز با ارائه پول به صاحبان اثر برای همیشه بایگانی شود.

زمان ارسال خبر 1396/04/06 ، ساعت 11:44
کد خبر : 3674

به گزارش مجمل ، اطلاعیه تازه فارابی درباره فیلم «رستاخیز» نشان می‌دهد كه به جای رفع توقیف ظاهراً قرار است فیلم رستاخیز با ارائه پول به صاحبان اثر برای همیشه بایگانی شود. قاعدتاً فارابی برای این منظور باید بودجه دهها فیلم را هزینه كند.

وزارت ارشاد دولت یازدهم در زمان علی جنتی فیلم رستاخیز را به بهانه پیشگیری در اختلال آنچه از آن به عنوان جشن هسته‌ای نام برده بود توقیف كرد. از زمان توقیف فیلم تا الان كه بیش از دو سال می‌گذرد وزارت ارشاد بارها وعده حل مشكل را داده است ولی این وعده‌ها تا به حال عملی نشده است.
 در حالی كه در همه این سال‌ها دست‌اندركاران «رستاخیز» از تولید آن در بخش خصوصی سخن می‌گفتند به تازگی بنیاد سینمایی فارابی وابسته به سازمان سینمایی از مشاركت ۴۵ درصدی در تولید این فیلم خبر داده است. این ادعا در حالی طرح شده كه عوامل تولید فیلم «رستاخیز» پیش و پس از تولید مدام بر سرمایه‌گذاری صد درصدی بخش خصوصی- از سوی یك سرمایه‌گذار كویتی- در این فیلم تأكید می‌كردند ولی حالا فارابی از قراردادی مربوط به سال ۸۵ خبر داده كه برمبنای آن فارابی مشاركت ۴۵ درصدی در فیلم داشته است.
معلوم نیست پس از این فعل و انفعالات بالاخره فیلم رنگ اكران را ببیند یا نه؟ به جای اینكه با گذر زمان از پیچیدگی ماجرای فیلم رستاخیز كاسته شود هر قدر كه زمان پیش می‌رود برخلاف انتظار به پیچیدگی‌ها و مشكلات این فیلم افزوده می‌شود. سال پیش شكایت عوامل فیلم سینمایی «رستاخیز» از وزارت ارشاد به دیوان عدالت اداری به خاطر توقیف فیلم مجوزدارشان سبب ساز آن شد كه دیوان با درنظرگرفتن زیرپا گذاشته شدن مجوز نمایش «رستاخیز» از دست‌اندركاران تولید فیلم بخواهد با شكایت بردن به قوه قضائیه ماجرا را پی گیرند.
آن حكم موجب شد سازمان سینمایی از در تعامل با دست اندركاران «رستاخیز» درآید و بكوشد با شكل دادن یك هیئت كارشناسی كه تهیه‌كننده فیلم هم از اعضای آن بود راهی برای حل مشكل فیلم پیدا كند؛ راهی كه با بازپرداخت بخشی از هزینه تولید فیلم همراه شد.
در این شرایط بنیاد سینمایی فارابی بدون اشاره به ماجرای دیوان از این گفته كه بنا به تصمیم همان هیئت كارشناسی كه تهیه‌كننده فیلم هم در آن عضویت داشت فارابی به خاطر در اختیار داشتن حق مالكیت و تمامی حقوق فیلم باید ۴۵ درصد سرمایه را به صاحبان فیلم دهد. فارابی البته به این اشاره نكرده است كه این مشاركت ۴۵درصد شامل چند میلیارد می‌شود و آیا اگر هزینه تولید را حدود ۳۰ میلیارد درنظر بگیریم 5/13 میلیارد آن را باید فارابی بدهد و در صورت اكران این فیلم در گیشه چقدر می‌توانست فروش داشته باشد؟!
جالب‌تر اینكه فارابی مدعی شده اعتبارات این فیلم خارج از بودجه سازمان سینمایی و فارابی است. یعنی بودجه فیلمی كه قرار نیست هیچ وقت به نمایش درآید از بیت‌المال پرداخت خواهد شد.
در متن منتشر شده از سوی بنیاد سینمایی فارابی درباره فیلم رستاخیز آمده است: «در فرآیند تولید فیلم سینمایی «رستاخیز» كه در دهه 80 و در بخش خصوصی آغاز شد، بنیاد سینمایی فارابی طی توافقنامه‌اى در سال ١٣٨٥ با تهیه‌كننده فیلم، متعهد به مشاركت در تولید این فیلم بود كه متأسفانه در آن سال و سال‌های پس از آن به درستی به مفاد این قرارداد عمل نشد.»
فارابی در اطلاعیه خود آورده است: «بدیهی است این بنیاد همچون گذشته با تمام توان در سایر زمینه‌ها، من جمله فراهم نمودن زمینه شایسته توزیع بین‌المللی این اثر در كنار دست‌اندركاران و سایر سهامداران محترم فیلم، حضور خواهد داشت و امید است زمینه رفع كامل مشكل این فیلم ارزشمند فراهم گردد. از آنجا كه متأسفانه برخی اخبار و گمانه زنی نادرست و جهت‌دار، كه به نظر می‌رسد منشأ اغراض شخصی و غیر صنفی دارد، درصدد وارونه جلوه دادن اصل موضوع می‌باشند؛ مجدداً تأكید می‌شود كه وظیفه همه نهادهای سینمایی حمایت از این نوع آثار سینمایی با مضمون تاریخ اسلام و واقعه عظیم عاشورا خواهد بود و بنیاد سینمایی فارابی نیز تلاش خواهد كرد از تولید، معرفی و عرضه آنها به مخاطبان جهانی حمایت نماید.»
رستاخیز در سی‌و‌دومین دوره جشنواره فیلم فجر در ۱۱ بخش نامزد دریافت سیمرغ بلورین بود و در نهایت در هشت بخش از جمله بهترین فیلم و بهترین كارگردانی برنده سیمرغ بلورین شد. برخی از این فیلم به عنوان پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران یاد می‌كنند، اثری كه پس از نزدیك به یك دهه از كلید خوردن آن در بخش تولید هنوز به نمایش عمومی در نیامده است.
پس از فروكش كردن تب جشنواره وقتی در فضایی معقول‌تر فیلم توسط كارشناسان سینمایی مورد بررسی قرار گرفت مشخص شد كه این اثر در اندازه استانداردهای سینمایی و داستانی ساخته نشده است و در بسیاری از سكانس‌ها به ضد آنچه قرار بوده مطرح شود تبدیل شده است. اثری كه نمونه ضعیفی از فیلم‌هایی است كه درباره عاشورا ساخته شده است. بسیاری از كارشناسان، سریال مختارنامه را موفق‌تر از این اثر ارزیابی كرده‌اند. ظاهراً فارابی قرار است با خرید رستاخیز برای همیشه این اثر را بایگانی كند.

نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved