عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

یتیم اینترنتی!

از میان این تعداد خط موبایل واگذار شده، تنها ۸۲ میلیون و ۹۸۶ هزار و ۳۰۴ خط موبایل فعال است.

زمان ارسال خبر 1396/07/17 ، ساعت 14:42
کد خبر : 3683

به گزارش مجمل ، هر‌گاه درباره اوضاع نابسامان كودكان صحبت می‌شود، ناخودآگاه تصویر كودكان گلفروش و فال‌فروشی كه در سر چهارراه‌ها یا در نزدیكی آرامستان‌ها حضور دارند در ذهنمان تداعی می‌شود؛ ‌كودكانی كه بعضی‌هایشان پدر، مادر و خانواده دارند و خیلی‌هایشان هم یتیم هستند در این میان هیچ‌كس حواسش به كودكانی نیست كه ممكن است در اوج امكانات رفاهی و در كنار خانواده و زیر‌سایه پدر و مادر آنچنان به حال خود رها شده باشند كه جامعه‌ای را با معضل تازه‌ای از چالش‌های فضای مجازی روبه‌رو كنند و آن چیزی نیست به جز گسترش پدیده «یتیم اینترنتی!»

 
فراگیر شدن تكنولوژی و گسترش استفاده از فضای مجازی به دلیل تأخیر فرهنگ استفاده از این ابزارها نسبت به خود ابزارهای تكنولوژی و فضای مجازی همچون تلفن‌های هوشمند و شبكه‌های اجتماعی منجر به بروز عقبگرد در برخی از حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی شده است. بر‌همین اساس است كه بیش از بهره‌گیری از بركات فضای مجازی با چالش در این حوزه مواجه شده‌ایم. پدیده «یتیم اینترنتی» هم یكی از چالش‌هایی است كه از نگاه سید‌علیرضا آل‌داوود، پژوهشگر فضای مجازی در سایه فقدان سواد مجازی در بین مردم و مسئولان در حال شكل‌گیری است و موجب شده تا برخی والدین آنچنان در فضای مجازی غرق شوند كه فرصت جزئی‌ترین تعامل با كودكان خود را ندارند؛ كودكانی كه به‌رغم حضور در محیط خانواده به‌شدت احساس تنهایی و طرد شدن می‌كنند و با وجود داشتن پدر و مادر به واسطه فضای مجازی یتیم شده‌اند. 
 
ضریب نفوذ 104 درصدی موبایل 
دفتر بررسی‌های اقتصادی وزارت ارتباطات، آخرین آمار شاخص‌های مهم این بخش را منتشر كرد كه برمبنای آن، ضریب نفوذ موبایل در كشور ۱۰۴ درصد است و ۳۳ میلیون نفر با موبایل به اینترنت وصل می‌شوند. برآوردها نشان می‌دهد كه تا پایان سال گذشته، ۱۵۴ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۷۸۸ سیمكارت توسط اپراتورهای موبایل واگذار شده است.
از میان این تعداد خط موبایل واگذار شده، تنها ۸۲ میلیون و ۹۸۶ هزار و ۳۰۴ خط موبایل فعال است. این در حالی است كه ضریب نفوذ مشتركان فعال موبایل در سال ۸۶ حدود 39/5 درصد بوده و در سال ۹۴ این ضریب نفوذ به 46/96 درصد رسیده است و نشان از شتاب رشد نفوذ تلفن همراه و استفاده از اینترنت در كشور دارد. نكته قابل‌تأمل اینجاست كه به گفته سید‌علیرضا آل‌داوود استفاده از فضای مجازی مانند مصرف غذا است كه اگر درست و مبتنی بر یك برنامه‌ریزی دقیق نباشد در بلند‌مدت می‌تواند عوارض منفی بسیاری را برای فرد به ارمغان بیاورد.  این كارشناس فضای مجازی تصریح می‌كند: امروز مردم ما به‌صورت افسارگسیخته و نگران‌كننده از رسانه‌ها استفاده می‌كنند. نتیجه تحقیق مؤسسه پژوهشی بریتانیایی GlobalWebIndex از 5 هزار كاربر سراسر جهان درباره رفتار آنلاین آنها نشان می‌دهد كه كاربران اینترنت در جهان به‌طور متوسط روزانه 109 دقیقه را در شبكه‌های اجتماعی سپری می‌كنند. 
   
از 9 ساعت ایرانی‌ها تا 19 دقیقه ژاپنی‌ها 
به گفته آل‌داوود تا پایان سال 2016 میلادی كاربران اینترنت در ژاپن به حدود 75 میلیون نفر رسیده است، اما آنها روزانه به طور متوسط 19 دقیقه در شبكه‌های اجتماعی وقت می‌گذرانند كه كمترین میزان حضور در جهان است، اما طبق آخرین پژوهش‌ها و اعلام مسئولان مرتبط در سطح كشور، مردم ایران روزانه بین 5 تا 9 ساعت در شبكه‌های اجتماعی حضور دارند كه این حضور بی‌هدف در فضای ناامن و در حیطه مدیریتی رمز شده توسط دشمن بسیار خطرناك است. به گفته وی از نخستین تبعات این حضور بیمارگونه در فضای مجازی اعتیاد اینترنتی است كه عواقب بسیار خطرناكی را به‌خصوص برای نوجوانان و جوانان به دنبال دارد. 
   
عقبگرد فرهنگی 
بنا به تأكید آل‌داوود فضای روانی این روزهای كشور متأثر از اخبار منفی و شوك‌برانگیز فراوان است و همین موضوع جامعه را به سمت بی‌اعتمادی افراد نسبت به یكدیگر، استرس و اضطراب فراوان سوق می‌دهد در حالی كه اخبار اجتماعی منفی نظیر قتل‌ها و كودك‌آزاری‌ها  را برای گروه‌های تخصصی و به‌صورت خاص منتشر كنیم تا با فعالیت‌های علمی و قضایی  تا حد ممكن از تكرار این مشكلات و حوادث جلوگیری كنیم. 
این كارشناس معتقد است به دلیل فقر دانش شدید میان مسئولان و مردم در حوزه فضای مجازی و رسانه یك عقبگرد خطرناك در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی داشته‌ایم و متأسفانه تشتت گفتمان و نفوذ دشمن در داخل كشور هم به این موضوع كمك بسیاری كرده است. ماحصل این رها‌شدگی هم شیوع پدیده‌هایی همچون یتیم اینترنتی است. 
 
حكایت یتیمان اینترنتی به پدر و مادرهایی كه با سرگرم شدن در فضای مجازی فرزندانشان را فراموش می‌كنند محدود نمی‌شود؛ كم نیستند پدر و مادرهایی كه از گوشی تلفن همراه و تبلت به عنوان وسیله‌ای برای ساكت كردن فرزندانشان استفاده می‌كنند و بدون توجه به فضای نا‌امن اینترنت برای كودكان و نوجوانان آنها را در این فضا رها می‌كنند. دكتر‌محمدجعفر نعناكار، از فعالان حوزه كودكان می‌گوید: پرداختن به موضوع چالش‌برانگیز اینترنت و كودكان در عصر حاضر، كه ما آن را عصر اطلاعات و خدمات می‌دانیم، بسیار پر‌اهمیت است، زیرا در جهان كنونی حجم وسیعی از اطلاعات و خدمات گوناگون برای مصرف‌كنندگان تولید و عرضه می‌شود و بخش اعظمی از مصرف‌كنندگان را نیز كودكان و نوجوانان تشكیل می‌دهند. وی معتقد است: كودكان را باید در مقابل اینترنت مصون داشت، اما دولت‌ها و حاكمیت‌ها نگرش‌های متفاوتی به این مسئله دارند؛ به عنوان مثال اینترنت پاك با لحاظ كردن لیست سفید یا لیست سیاه است. 
نعناكار در این‌باره توضیح می‌دهد: لیست سیاه به لیستی گفته می‌شود كه توسط رگولاتوری دولتی ایجاد و سایت‌ها و خدمات نامرتبط با حوزه كودك در آن جمع‌آوری می‌شود و دسترسی به آن امكانپذیر نیست، آدرس سایت‌های خبری، حوادث خشونت‌آمیز، اخبار نا‌امید‌كننده، محتواهای غیر‌اخلاقی، خدمات مالی بانكی، دسترسی به خدمات مخصوص بزرگسالان و مانند آن آدرس‌هایی است كه برای كودكان از دسترس خارج می‌شود و به‌غیر از آن كودك به تمامی محتواها و خدمات دسترسی كامل دارد، البته گاهی نیز محتواهای ملی تنها در دسترس كودك قرار گرفته و دیگر سایت‌ها و خدمات خارج از مرزهای جغرافیایی برای استفاده محدود می‌شوند، اما از نگاه وی در خصوص صیانت از كودكان با دستاورد ویژه‌ای همراه نبوده‌ایم.  «یتیمان اینترنتی» شاید پدیده‌ای جدید باشد، اما انتهای این حكایت و چالش‌های پیش‌رو در این حوزه هنوز آشكار نیست. این یتیمان هم به توجه نیاز دارند. 
نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved