عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد

در همان دانشگاه‌هایی را كه دیروز با افزایش ظرفیت به روی همه باز كردید، امروز ببندید...

زمان ارسال خبر 1396/07/18 ، ساعت 09:41
کد خبر : 3694

به گزارش مجمل ، بعد از بیان بحران در آموزش‌و‌پرورش در راستای تربیت دیپلمه‌های بدون مهارت، نوبت به وزارت علوم رسید تا آنها نیز به بی‌خاصیت بودن مدارك دانشگاهی اشاره كنند و خود در جایگاه نقد كمیت‌گرایی به جای كیفیت‌گرایی قرار بگیرند. این در حالی است كه رئیس‌جمهور در جایگاه اولین رده تیم اجرایی كشور در سخنرانی آغاز مهرماه از همه افراد دخیل در امور آموزش‌وپرورش خواست تلاش كنند كه شرایطی فراهم شود تا دانش‌آموزان بعد از فراغت از تحصیل، مهارت و توانایی عملی داشته باشند تا در عرصه اشتغال با مشكلات متنوع مواجه نشوند و همچنین به توسعه كشور نیز كمك كنند.

 
این نشان می‌دهد كه همه یكصدا معتقد هستند، كیفیت‌گرایی در راستای خروجی مهارتی از دیپلم تا عالی‌ترین مدارج علمی باید وجود داشته باشد، اما مشخص نیست در این میان چه كسی باید گام صحیح را بردارد و اقدام انقلابی انجام دهد. 
 
روزگاری بود كه تابستان‌های پسران كوچك و نوجوان به مهارت‌آموزی‌های دستی نزد پدر یا سایر بستگان نزدیك خلاصه می‌شد و خانواده‌ها عقیده داشتند در پایان سه ماه باید بتواند حداقل یك تخصص را فراگرفته باشد. همچنین در مورد دختران جوان نیز این مهم صدق می‌كرد تا با فرا‌گرفتن برخی مهارت‌هایی چون خیاطی و فعالیت‌های هنری  یك تخصص نو را فرا‌گرفته باشند. 
با گذشت زمان و سودای دریافت تحصیلات بالاتر، جریان مهارت آموزش از چرخه خانواده‌ها خارج شد و به دست نهادهای تربیتی و آموزشی موكول شد. اینچنین كه حداقل در طول طی كردن تحصیلات تا مقطع دیپلم قادر به انجام یك فعالیت اجتماعی باشند. بعد از این هم كار به تحصیلات تكمیلی در دانشگاه‌ها رسید، اما در مقابل اهداف تعریف شده برای این مهم نتیجه‌ای كه امروز شاهد آن هستیم باعث شده تا جامعه با موجی از جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی روبه‌رو باشد كه هیچگونه مهارتی ندارند و در مقابل دریافت مدرك ساده خود نیز به چیزی كمتر از میز ریاست و مدیریت كه هم‌شأن مدرك تحصیلی‌شان باشد، راضی نمی‌شوند. 
 
بخش دیگری از این كمیت‌گرایی به اوج گرفتن سیر مدرك‌گرایی بر‌می‌گردد كه همزمان با این اوج‌گیری و تب مدرك‌گرایی (نه صرفاً مهارت آموزش و كسب تخصص) از ارزش مدرك‌های تحصیلی كاسته ‌شد و امروزه كار به جایی رسیده است كه دیگر نه لیسانسیه‌ها ارج و قرب سابق را دارند و نه حتی به كمتر از آن راضی می‌‌شوند!
در ادامه تبعات این مدرك‌‌گرایی نیز در جامعه نمود عینی پیدا كرد و باعث شد كمتر جوانی حاضر شود به‌رغم داشتن مدرك تحصیلی بالا كار خدماتی یا حتی با شأن و منزلت متوسط انجام دهد، (البته اگر تخصص و مهارتی را به لطف همت خود و خانواده فراگرفته باشد). نتیجه این شد تا جامعه با جمعیت وسیعی از فارغ‌التحصیلانی مواجه شود كه خواهان میزی هم شأن مدرك تحصیلی‌شان باشند. حالا این سؤال پیش می‌آید كه مگر نیاز كشور در این راستا چه تعداد است؟!
 
جواب وقتی مشخص و البته پررنگ شد كه اكنون همه یكصدا فریاد می‌زنند، در همان دانشگاه‌هایی را  كه با افزایش ظرفیت به روی همه باز كردید ببندید و حداقل مهارت‌آموزی به جوانان را جایگزین كنید. جای تأسف وقتی است كه موج این بی‌تخصصی و بی‌مهارتی حتی به انتقاد نسبت به آموزش‌و‌پرورش هم رسیده است و افراد معتقد هستند آموزش‌و‌پرورش نیز در طول 12 پایه تحصیلی خروجی دیپلمه‌هایی دارد كه هیچ‌گونه تخصصی ندارند. 
  
انتقاد از اصول آموزشی و فقدان مهارت‌آموزی
در حالی كه برخی از متون و محتوای كتب درسی دانش‌آموزان در پایه‌های آموزشی مختلف انتقاد دارند، رئیس‌جمهور نیز در جایگاه اولین رده تیم اجرایی كشور در سخنرانی آغاز مهرماه از همه افراد دخیل در امور آموزش‌وپرورش خواست تلاش كنند كه شرایطی فراهم شود تا دانش‌آموزان بعد از فراغت از تحصیل، مهارت و توانایی عملی داشته باشند تا در عرصه اشتغال با مشكلات متنوع مواجه نشوند و همچنین به توسعه كشور نیز كمك كنند. 
علاوه بر این متأسفانه شرایط انتخاب مسیر برای انتخاب شغل جوانان به‌گونه‌ای شده است كه حتی اگر خود افراد هم تمایلی به ادامه تحصیل نداشته باشند، این بازار كار است كه آنها را مجبور می‌كند به روند ادامه تحصیل‌‌شان و كسب مدارج بالاتر دانشگاهی ادامه دهند و همین یك چرخه معیوبی را درست كرده است كه همگی گرداگرد آن به حركت در‌آمدند و جز حرف خروجی‌ای دیده نمی‌شود. 
  
موج بیكاری فارغ‌التحصیلان و خروجی مدرك‌گرایی از دانشگاه‌ها
همین چند روز پیش بود كه عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با ابراز نگرانی از خالی ماندن چند ماه وزارتخانه مهم علوم و تحقیقات اظهار داشت: در حال حاضر ۲۷ الی ۲۸ درصد بیكاران را دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها تشكیل می‌دهند، در برخی شهرها درصد بیكاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به بالای ۳۰ درصد می‌رسد و در ادامه خواستار پیشنهاد فردی شد تا با صاحب بودن فكر و اندیشه و ایده حداقل این بحران را مدیریت كند.  آماری كه نشان می‌دهد آنچه با افتخار تحت‌عنوان رشد كمی آموزش عالی در سال‌های قبل از سوی مسئولان مطرح می‌شد، تنها منجر به افزایش فارغ‌التحصیلان بیكار دانشگاهی و رسیدن نرخ بیكاری فارغ‌التحصیلان به دو برابر نرخ بیكاری در كشور شده است. اكنون نیز سید‌ضیا هاشمی، سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خود به آسیب بزرگ غلبه كمیت بر كیفیت در دانشگاه‌ها و به ضرورت توجه در راستای كیفیت‌گرایی اشاره كرده است. 
 
وی نیز همچون تمامی افراد دغدغه‌مند معتقد است: امروزه دیگر نمی‌توان بر مدارك دانشگاهی مانور داد و باید با پشتوانه كافی به سمتی حركت كنیم كه اعطای مدرك همراه با مهارت باشد. 
اما باید گفت آنچه مهم بوده عینیت نیافتن تمامی این اظهارات منتقدانه است، چنانچه «دو صد گفته چون نیم كردار نیست»
امروز برای همه و‌اضح و روشن شده است كه مدرك‌گرایی و خروجی كمیت‌گرای دانشگاه‌ها، موجی از بیكاران فارغ‌التحصیل را تشكیل داده كه نه‌تنها مهارت و تخصص حرفه‌ای ندارند، بلكه به دلیل سبك زندگی مدرك‌گرایانه جز به مشاغل مدیریتی راضی نخواهند شد. این خود نكته مهمی است كه فارغ از هر حرفی امروز نیازمند عمل است، البته اگر سیاسی‌كاری و سیاست‌بازی‌ها فرصت دلسوزی بر این بدنه مهم مدیریتی را بدهد. 
نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved