عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

"اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟

جنجال بر سر كاهش تعرفه‌های برخی گروه‌های پزشكی از جمله متخصصان بیهوشی همچنان ادامه دارد، دعوایی كه چند ماهی است دامن‌گیر نظام سلامت كشور شده و مقوله "درمان" را به خطر انداخته است.

زمان ارسال خبر 1396/07/18 ، ساعت 15:35
کد خبر : 3697

به گزارش مجمل ، تعیین تعرفه‌های پزشكی همواره دغدغه‌ای مناقشه‌برانگیز در بهداشت و درمان كشور بوده و در دوره‌های مختلف هر نوع تغییر در آن مخالفان و موافقان خاص خود را داشته است. بر این اساس هرچند كه در سال 93  و در گام سوم طرح تحول نظام سلامت، كتاب ارزشگذاری نسبی خدمات بازنگری شد و تعرفه‌های گروه‌های مختلف پزشكی رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه كردند، اما این رشد هم نتوانست رضایت همه گروه‌های پزشكی را به دنبال داشته باشد و قرار بر آن شد كه این كتاب سالانه مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد.

این درحالی بود كه با گذشت یكسال از اجرای تعرفه‌های جدید، طرح تحول نظام سلامت با چالش اعتبارات مالی مواجه شد و به تعبیر وزیر بهداشت شركای این طرح، این وزارتخانه را در نیمه راه "تحول سلامت" تنها گذاشتند و مشكل كمبود منابع در این حوزه هر روز بیشتر شد، تا جایی كه حتی پرداخت مطالبات ارایه دهندگان خدمات با مشكل مواجه شد و طبق آخرین اعلام رسمی وزارت بهداشتی‌ها، مجموعه بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها و مراكز ارایه خدمات در وزارت بهداشت، 18 هزار میلیارد تومان از خریداران خدمات‌شان طلبكارند.

بر این اساس "بی‌پولی سلامت" باعث شد تا در خرداد ماه امسال، شورای‌عالی بیمه در تعیین تعرفه‌های پزشكی دست به عصاتر حركت كند و تعرفه‌های پزشكی با رشد پنج درصدی گلوبال روبرو شوند. البته در این میان تصویب ویرایش سوم كتاب تعرفه‌ها در شورای‌عالی بیمه بود كه منجر به اعتراضات زیادی در برخی گروه‌های پزشكی، بویژه متخصصان بیهوشی و رادیولوژی شد. این اعتراضات ابتدا با ایجاد پویش‌هایی مانند "نه به كاهش تبعیض‌آمیز تعرفه‌های بیهوشی" خودنمایی كرد و تا جایی پیش رفت كه منجر به توقف ارائه خدمات به بیماران الكتیو (جراحی‌های غیراورژانس) در بیمارستان‌های برخی استان‌ها شد و حتی پای این اعتراضات به خانه ملت نیز رسید.

متخصصان بیهوشی چه می‌خواهند؟

متخصصان بیهوشی درخواست توقف مصوبه كاهش تعرفه‌های بیهوشی تا زمان بررسی‌های كارشناسی را دارند و البته منتقد بومی‌سازی كتاب ارزشگذاری نسبی خدمات سلامت هستند، معتقدند این كتاب سلیقه‌ای ترجمه شده و خواستار اجرای "كتاب كالیفرنیا" هستند.

اخلال در درمان مردم پذیرفتنی نیست

البته مسوولان سلامت كشور در مقابل چنین اقداماتی تاكید كردند كه غاطبه جامعه پزشكی، پیراپزشكی و پرستاری با اخلال در درمان برای اعتراض به تعرفه‌ها موافق نیستند و البته تاكید دارند كه تعیین تعرفه‌ها مكانیزم خاص خود را دارد و وزارت بهداشت در شورای عالی بیمه تنها یك رای دارد.

در این باره دكتر ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به تجمع اعتراض‌آمیز پزشكان بیهوشی روبروی مجلس شورای اسلامی، گفت: تعرفه‌ها ابتدا در دبیرخانه شورای‌عالی‌بیمه مشخص شده، سپس برای رای‌گیری به شورای‌عالی‌بیمه می‌روند كه وزارت بهداشت در اینجا تنها یك رای دارد و بعد هم در هیات دولت تصویب می‌شود. بنابراین اینكه همه موضوعات را به وزارت بهداشت یا یك شخص خاص نسبت دهیم یا شخصی‌سازی كنیم، اشتباه است.

حریرچی با تاكید بر اینكه اخلال در درمان بیماران مورد پذیرش نیست، گفت: تعرفه چند رشته‌ای كه امروز محل بحث است، ۱۲ ماه مورد كار كارشناسی قرار گرفته و هشت ماه درباره آن مذاكره شده است. باید توجه كرد كه ادامه این مسائل به ضرر مردم، بیماران و كسانی است كه این اقدامات را انجام می‌دهند و پیگیری‌ها باید از مسیر قانونی صورت گیرد.

و اما وساطت وزارت بهداشت

وی با بیان اینكه بیش از ۹۹ درصد جامعه پزشكی، پیراپزشكی و پرستاری با اخلال در درمان برای اعتراض به تعرفه‌ها موافق نیستند، اظهار كرد: ما در برخی استان‌ها واسطه شدیم تا با كسانی كه در درمان مردم اخلال ایجاد كرده‌اند، برخورد قانونی نشود. اگر این موضوع تكرار شود اول ما را مجازات می‌كنند و بعد خود این افراد را.

معاون كل وزارت بهداشت همچنین تاكید كرد: تاكنون توانستیم طوری وضعیت را اداره كنیم كه خدشه‌ای به خدمات وارد نشود. در شان جامعه پزشكی نیست كه تجمع كند. اگر در درمان كسی حتی یك روز نیز تاخیر ایجاد شود، قابل پذیرش نیست.

تجمع در شان جامعه پزشكی نیست، با گفت‌وگو پیش رویم

از سوی دیگر، دكتر ایرج فاضل، رییس كل سازمان نظام پزشكی كشور نیز پیش ازین با اشاره به اعتراضات تعرفه‌ای برخی گروه‌های پزشكی، گفت‌و گو و تعامل را تنها راه رسیدن به نتیجه دانست و گفت: اینكه عده‌ای بروند و جلوی مجلس تجمع كنند در شان جامعه پزشكی نیست. باید بدانیم هیچ مساله‌ای نیست كه با گفت‌وگو حل نشود. بنابراین این خود ما هستیم كه باید تلاش كنیم تا شان جامعه پزشكی را حفظ كنیم و اگر مسئله و مشكلی هم وجود دارد، باید دور یك میز نشسته و به یك راه حل جامع برسیم و اختلافات را كنار بگذاریم.

فاضل تاكید كرد كه مشكل ارزش‌گذاری‌ها باید در خود حرفه‌ها حل شود. البته در وهله نخست نباید انتظار تغییرات سریع را داشته باشیم، بلكه باید در نخستین اقدام سعی كنیم تا جایگاه جامعه پزشكی و حرمت آن حفظ شود.

عده‌ای قبیله‌ای فكر می‌كنند

دكتر سیدحسن هاشمی - وزیر بهداشت نیز در به صورت تلویحی نسبت به مشكلات و اعتراضات تعرفه‌ای ایجاد شده واكنش نشان داد و گفت: متاسفانه ما در داخل خودمان هم بی مساله نیستیم؛ چراكه عده‌ای قبیله‌ای فكر می‌كنند و می‌گویند فقط رشته ما.

وی تاكید كرد: ما رشته‌ای داریم كه در این دوره درآمدش ۴ برابر شده، اما در حال حاضر كشور پول ندارد و ۲۵ درصد از تعرفه این رشته را كاهش داده است. حال ببینید چه قشقرقی راه انداخته‌اند. باید به آنها گفت كه ما در این كشور امثال شهید حججی را داریم كه سرشان را برای كشور می‌دهند. باید پرسید شما برای كشور چه می‌كنید و چرا همیشه می‌گویید من؟ باید بگویید كه درد مردم در كشور چیست؟.

فارغ از مطالبات صنفی و راهكارهای تحقق آن‌ها به دور از دعوا و جنجال، باید پرسید اگر در كشاكش این دعواهای صنفی ،جان بیمار دچار آسیب شود، تكلیف چیست و چه كسی پاسخگو خواهد بود؟.


منبع: ايسنا

نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved