عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟

زمانی در هر خانه یك حیاط وجود داشت. كودكان و نوجوانان برای بازی، یا در حیاط خانه‌ی همسایه یا در كوچه جمع می‌شدند و بازی می‌كردند اما حالا آپارتمان‌ها چنان قد علم كرده‌اند كه فضای بازی كودكان به خانه‌های كودك، مهد كودك‌ها یا در نهایت اگر پدر و مادر فرصت و حوصله داشته باشند، به پارك ختم می‌شود.

زمان ارسال خبر 1396/07/18 ، ساعت 15:38
کد خبر : 3699

به گزارش مجمل ، در زمانی نه چندان دور در كنار اینكه بازی‌ها تنوع بسیاری داشتند، برخی از آنها با سر و صدای زیادی نیز همراه بودند. بخشی از بازی‌ها در فضای باز و بخشی دیگر در فضای بسته انجام می‌شد و هر كدام بخشی از حواس كودك را تقویت می‌كرد. با اینكه روش زندگی‌ها تفاوت پیدا كرده و كودكان و نوجوانان به جای ابزار بازی با تبلت، گوشی تلفن همراه سرگرم می‌شوند اما هنوز هم  كودكانی كه بازی‌های دوران پدر و مادر خود را یاد گرفته‌اند به انجام آن تمایل نشان می‌دهند.

برخی از بازی‌های قدیمی ازجمله «لی لی حوضك»، «عمو زنجیر باف»، «دستمال»، «گانیه»، «گرگم و گله می‌برم»، «یك قل دوقل» و غیره به تقویت حواس، دقت و تخیل كودكان و برخی دیگر به رشد اجتماعی كودك، پرورش ماهیچه‌ها، افزایش نیروی استقامت، تامل در گروه و فعالیت‌های گروهی كمك می‌كند. در ادامه این مطلب برخی از بازی‌های قدیمی یادآوری می‌شوند.

«لی لی حوضك» یك بازی دسته جمعی است و از نوع بازی‌های آرام و كم تحرك محسوب می‌شود. این بازی حداقل دو و حداكثر ۶ نفره در گروه سنی ۳ تا ۵ سال برگزار می‌شود. این بازی نه تنها كودكان را سرگرم، بلكه به تقویت قوه تخیل و آموزش شعر خوانی نیز كمك می‌كند.

این روزها هر كسی این شعر را به سبك خودش تعریف و اجرا می‌كند و موقع معرفی انگشتان دست، از داستان دزدی گرفته تا خوردن گنجشكی كه در حوض آب افتاده است یاد می‌شود در حالی كه در اجرای اصلی این بازی نجات گنجشكی كه در حوض آب افتاده آموزش داده می‌شود.

لی لی حوضك

در اجرای اصلی این بازی آمده است: لی لی حوضك، جوجو اومد آب بخوره، افتاد تو حوضك. منظور از جوجو، انگشت كوچك بچه است و حوضك هم كف دست اوست. با خم كردن انگشت كوچك كودك به طرف كف دست، تصاویر شعری برای كودك تجسم می‌شود و راوی می‌گوید: «این درش آورد» منظور انگشت دوم است كه آن را به طرف كف دست كودك خم می‌كند. در هنگام اشاره به انگشت سوم كودك گفته می‌شود «این خشكش كرد»، وقتی نوبت به انگشت اشاره كودك می‌رسد، گفته می‌شود «این نازش كرد». در مرحله آخر تمام انگشت‌ها به طرف كف دست خم می‌شوند به جز انگشت شصت و از كودك پرسیده می‌شود «كی پرواز داد؟» كه در نهایت به «من من كله گنده» ختم می‌شود.   

همه كودكان از گذشته گرفته تا امروز با «عمو زنجیر باف» خاطره دارند. این بازی گروهی مناسب كودكان ۱۰ تا ۱۲ سال است كه در فضای باز انجام می‌شود. این بازی به مشاركت در فعالیت گروهی و آشنایی و تمرین ضرباهنگ (ریتم) كمك می‌كند.

گفته می‌شود «دستمال» بازی كه تنها ابزار آن یك دستمال است، بازی بومی منطقه تهران بوده است و در فضای باز انجام می‌شود. همه رده‌های سنی می‌توانند در این بازی گروهی شركت كنند. دستمال بازی به ایجاد روحیه همكاری و تعاون و تسریع در انجام عمل‌ها و عكس العمل‌ها و تقویت عضلات پا كمك می‌كند.

برای انجام این بازی، بازیكنان به دو گروه مساوی تقسیم می‌شوند. آن گاه مقابل هم و به فاصله ده قدم از یكدیگر در دو صف قرار می‌گیرند. سرگروه بازی یك دستمال بین دو صف می‌گذارد، طوری كه فاصله‌ی آن از دو دسته به یك اندازه باشد. با فرمان سرگروه، نفر اول هر دو صف باید به سرعت دویده و دستمال را بر دارند. بازیكنی كه زودتر دستمال را برداشته و به جای خود برگردد، برنده بازی است. البته به شرطی كه طرف مقابل او نتواند دستش را به بدن او بزند. پس از پایان بازی دو نفر اول، نوبت به دو نفر دوم صف می‌رسد و به همین ترتیب بازی ادامه پیدا می‌كند تا همه نفرات دو صف به پایان برسد. در پایان گروهی كه تعداد برنده‌هایش بیش‌تر باشد، برنده اصلی شناخته می‌شود.

  «گانیه» یكی دیگر از بازی‌هایی است كه به حفظ تعادل، تقویت عضلات پا، ایجاد هماهنگی بین دست، پا و چشم كمك می‌كند. این بازی در محدوده زمین مربع یا مستطیل شكل انجام می‌شود. قبل از بازی، بازیكنان در دو تیم یاركشی می‌كنند. اعضای یك تیم در سراسر زمین بازی پراكنده می‌شوند، اما اعضای تیم دیگر به صورت تك نفری و لی لی وارد زمین بازی می‌شوند و سعی می‌كنند دست خود را به بازیكنان تیم مقابل بزنند. بازیكنی كه از حالت لی لی خارج شود، از بازی حذف می‌شود. در صورتی كه پای هر كدام از بازیكنان دو تیم نیز از زمین بازی خارج شود، او نیز سوخته است و باید از زمین بیرون برود. بازی تا زدن آخرین نفر باقی مانده در زمین ادامه خواهد داشت. بعد از آن جای دو تیم با هم عوض می‌شود.

«گرگم و گله می‌برم» نیز یكی دیگر از بازی‌های دسته جمعی است كه معمولا كودكان ۷ تا ۱۳ سال آن را در فضای باز، زمین صاف و هموار برگزار می‌شود. تعداد بازیكنان حداقل پنج نفر است اما هرچه تعداد بچه‌ها بیش‌تر باشد، بازی شیرین‌تر و سرگرم كننده‌تر است. این بازی به چابكی، سرعت عمل، تقویت عضلات دست و پا، آموزش وحدت و همدلی استقامت و دفاع از یاران در هنگام خطر كمك می‌كند.  

گرگم و گله می‌برم

«یك قل دوقل» دو تا چهار نفره و در فضای بسته و به وسیله ۱۰ سنگ برای هر نفر برگزار می‌شود و معمولا رده سنی ۱۰ تا ۱۵ سال آن را انجام می‌دهند. بازیكنان سنگ‌های خود را روی هم می‌ریزند. یكی از آن‌ها همه‌ی سنگ‌ها را در مشت خود می‌گیرد و به هوا پرتاب می‌كند. در این فاصله دست خود را زیر سنگ نگه می‌دارد و هنگامی كه سنگ‌ها روی دست او قرار گرفتند، دوباره آن را به هوا می‌اندازد اما این بار هنگام فرود آمدن سنگ‌ها، آن‌ها را در مشت خود می‌گیرد و سعی می‌كند تا جایی كه ممكن است تعداد كم تری سنگ روی زمین بریزد، سپس سنگ‌های مشت خود را می‌شمارد. اگر تعداد آنها فرد باشد، بازنده و در غیر این صورت برنده است و به عنوان جایزه نصف سنگ‌های مشت خود را برای خود كنار می‌گذارد  و بقیه را برای دور بعدی بازی می‌گذارد.

«هفت سنگ» هم بازی گروهی است كه در فضای باز انجام می‌شود. این بازی به وسیله هفت تكه سنگ و یك عدد توپ انجام می‌شود كه به ایجاد روحیه همكاری، تقویت و مهارت در نشانه گیری، بهبود سرعت و تمركز حواس كمك می‌كند. در این بازی از بین بازیكنان دو نفر به عنوان استاد انتخاب می‌شوند. این دو استاد یاران گروه خود را انتخاب می‌كنند. آن گاه سنگ‌ها را از بزرگ به كوچك روی هم می‌چینند و گروه اول (شروع كننده بازی) در مقابل سنگ‌ها و به فاصله حدودا پنج متر از آن‌ها می‌ایستد. افراد گروه دوم هم پشت سنگ‌ها قرار می‌گیرند. سپس یكی از افراد گروه اول، توپ را به طرف سنگ‌ها پرتاپ می‌كند. اگر توپ به سنگ‌ها اصابت كند، گروه دوم توپ را بر می‌دارد و به قصد زدن گروه اول، آنها را دنبال می‌كند. گروه اول هم سعی می‌كند در موقعیتی مناسب، دوباره سنگ‌ها را روی هم بچیند به طوری كه توسط یاران حریف هم زده نشود. این گروه در صورت موفقیت برنده شده و دوباره شروع كننده بازی خواهد بود. اما اگر هنگام پرتاپ، توپ به سنگ‌ها اصابت نكند، گروه اول بازنده است و جای دو گروه عوض می‌شود.     

بازی هفت سنگ

انتهای پیام

نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved