عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

قبح‌زدایی اجتماعی از تابوها، در برنامه‌های یك سایت اشتراك ویدئو برای تضمین درآمد

آپارات از مرحله پرت است!

بازداشت عوامل یك سایت مشهور دانلود فیلم و تعطیلی آن سایت، بار دیگر توجه‌ها را به سمت سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات دانلود فیلم و ویدئو معطوف كرد.

زمان ارسال خبر 1396/07/18 ، ساعت 15:39
کد خبر : 3700
به گزارش مجمل ، بازداشت عوامل یك سایت مشهور دانلود فیلم و تعطیلی آن سایت، بار دیگر توجه‌ها را به سمت سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات دانلود فیلم و ویدئو معطوف كرد؛ سایت‌هایی كه بیشترین بهره را از حذف رقبای غیرمجاز خود می‌برند؛ مجموعه‌هایی كه ادعا دارند طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت دارند و از انواع رانت‌ها برای ادامه فعالیت‌شان بهره می‌برند.  اما تا چه حد ادعای این سایت‌ها را می‌توان قبول كرد. برای روشن‌شدن صحت این ادعا می‌توان سری به محتوای برخی VOD‌ها زد. 
  
یوتیوب ایرانی!
سرشناس‌ترین VOD ایرانی سایت«آپارات» است؛ سایتی كه از زمان فیلتر شدن «یوتیوب» در ایران، به عنوان «یوتیوب ایرانی» شناخته می‌شود. خبرگزاری آلمان چند ماه بعد از راه‌اندازی «آپارات» در گزارشی به این وب‌سایت ایرانی می‌پردازد و می‌نویسد: در وب‌سایت «آپارات» نیز همچون «یوتیوب» كاربران می‌توانند بدون نیاز به دعوتنامه به عضویت سایت درآیند و ویدئو به اشتراك گذارند. «آپارات» هم باز مثل «یوتیوب» امكان دانلود ویدئو ندارد و كاربران تنها می‌توانند  ویدئوها را با ورود به وب‌سایت تماشا كنند. «آپارات» برای دسترسی آسان‌تر كاربران به  ویدئوها، گروه‌های مختلف موضوعی تعریف كرده است كه كاربر می‌تواند  ویدئوها را در یكی از این گروه‌های مرتبط به اشتراك گذارد. دیگر كاربران نیز با مراجعه به گروه‌های موضوعی، می‌توانند سریع‌تر و آسان‌تر  ویدئوی موردنظر خود را پیدا كنند. این گروه‌های موضوعی عناوینی چون طنز، شخصی، خبری، حیوانات، تبلیغات، هنری، ورزشی، فیلم و تفریحی را شامل می‌شود. نكته مهم در گزارش DW پرداختن به بارگذاری ویدئو‌هایی با «رعایت شئونات اسلامی» است. 
این گزارش می‌افزاید: گردانندگان «آپارات» همچنین تأكید دارند كه «به اشتراك گذاشتن  ویدئوهایی كه مغایر با قوانین و مقررات جاری كشور و مصداق توهین به نظام، شخصیت‌های مذهبی، كشوری و لشكری باشد، ممنوع است.‌» این وب‌سایت به صراحت اعلام كرده است كه همه فیلم‌های به اشتراك گذاشته در «آپارات» بازبینی می‌شوند و اگر محتوا مغایر با شئونات اسلامی و قوانین كشور باشد، به سرعت حذف خواهد شد. «آپارات» نیز همچون «یوتیوب» كه به تقلید از آن ساخته شده است، پربیننده‌ترین  ویدئوهای هفته را معرفی می‌كند. نگاهی به پربیننده‌های این وب‌سایت حاكی از آن است كه بیشتر  ویدئوهای با موضوع طنز، سرگرمی و مذهبی برای كاربران این وب‌سایت جذاب است. 
  
یوتیوب ایرانی، اسلامی هم هست؟!
با این اوصاف، تصور اولیه این است كه در «آپارات» قرار است با فضایی روبه‌رو شویم كه در آن «رعایت اصول اسلامی» شده باشد، اما كافی است نگاهی به محتوای برخی از ویدئو‌های بارگذاری‌شده در این سایت بیندازیم تا مسئله شكل بهتری پیدا كند. 
ابتدا باید تأكید كرد كه «آپارات» چند سالی است از یك سایت به اشتراك گذارنده ویدئو فاصله گرفته و با مشاركت بخش خصوصی و تولیدكنندگان غیر دولتی آثار ویدئویی اقدام به تولید برنامه‌های اینترنتی می‌كند. «آپارات» همچنین «فیلیمو» را دارد كه مدعی ارائه هزاران عنوان فیلم و سریال ایرانی و خارجی است. 
 
طبق آمار ارائه شده توسط«آپارات» تولیدات اختصاصی این سایت شامل 62 عنوان برنامه می‌شود كه در زمینه‌های مختلفی تولید می‌شود. از برنامه‌های گفت‌و‌گو‌محور گرفته تا برنامه‌های گزارشی و فان و توجه ویژه‌ای كه در این میان به حوزه‌هایی مانند سینما و موسیقی می‌شود. «آپاراتچی»، «تاپ‌تن»، «شیش و چهای»، «ویدئوگرام»، «آبان»، «رزم آور»، «جعبه‌سیاه»، «ورود ممنوع»، «فصل زندگی» و «دیش و میش» برخی از عناوین تولیدات این سایت است. 
  
پوشش‌های ناهنجار با شعار رفتار قانونی
به طور كل حجاب و نوع پوشش اسلامی بانوانی كه در این برنامه‌ها حضور دارند، با آنچه در عرف جامعه به عنوان پوشش مناسب یاد می‌شود، فاصله زیادی دارد چه آن زن به عنوان مجری در برنامه حضور داشته باشد و چه به عنوان مهمان یا مصاحبه‌شونده مردمی! وسعت این موضوع تا حدی است كه این تصور را به وجود می‌آورد كه «آپارات» عامدانه به این سمت حركت كرده‌است تا فضایی را شكل دهد كه با ایجاد جاذبه‌های زنانه و نگاه‌های جنسیتی، بیننده‌های ویدئوها را بالا ببرد، افزایش كلیك‌ها برای تماشای ویدئوهای اینچنینی می‌تواند تضمین‌كننده رنكینگ مناسب سایت و ادامه درآمدزایی برای گردانندگان این سایت باشد. این سیاست نه‌تنها در ویدئو‌ها بلكه در محتوای برنامه‌ها هم دیده می‌شود. قبح‌زدایی از برخی مسائل اجتماعی شاید دومین راهكاری باشد كه برنامه‌سازان «آپارات» برای ایجاد جاذبه سراغ آن رفته‌اند. برای نمونه كافی است نگاهی بیندازیم به بخش از برنامه «كوچه به كوچه» كه در آپارات منتشر شد. ویدئویی از این برنامه اخیراً در شبكه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود كه در آن از افرادی در خیابان «لاله‌زار» تهران درباره «عرق‌خوری» و نوع مشروباتی كه در گذشته مصرف می‌كرده‌اند، سؤال می‌شود! علاوه بر این در ویدئو‌های آپلود شده در این سایت، تصاویر مجالس عرق‌خوری، نیز وجود دارد كه مشخص نیست بر چه مبنایی این ویدئو‌ها در سایتی كه مدعی فعالیت بر اساس موازین اسلامی است، آپلود شده‌است. 
 
در برنامه دیگر این سایت یعنی «شبكه صفر»، گزارش میدانی «صفر درجه» پخش می‌شود. در یكی از قسمت‌های این برنامه كه با عنوان«با نیاز جنسی‌مون باید چی‌كار كنیم؟» از مردم سؤال می شود كه چطور نیاز جنسی‌شان را برآورده می‌كنند؟ در نهایت نیز بحث به ازدواج موقت یا رابطه جنسی با یك دوست كشیده‌می‌شود و جالب است كه اكثراً در جواب‌های منتشر‌شده معتقدند رابطه جنسی با یك دوست بهتر از ازدواج موقت است.
ترویج سبك خاصی از زندگی در ویدئو‌های اجتماعی آپارات كاملاً به چشم می‌آید. از جمله ویدئوهایی كه در آن از مخاطبان پرسیده می‌شود«آیا با دوست دخترت ازدواج می‌كنی؟»، یا از مردم پرسیده می‌شود حاضرند با یك روحانی ازدواج كنند؟ برنامه «آبان» این سایت نیز بر اساس دیدگاه‌های فمینیستی تولید می‌شود كه از نظر فرهنگ اسلامی مذموم شمرده می‌شود. 
 
ویدئوهای آپلود‌شده توسط كاربران این سایت نیز قابل‌توجه است، از دابسمش‌ها و كلیپ‌های تولید‌شده كه در آنها دختر‌ها‌ی بدون حجاب و با پوشش نامناسب حضور دارند گرفته تا مجریانش  كه كاملاً كشف حجاب كرده‌اند مانند برنامه «قانون به زبان ساده» كه در آن نرگس توسلیان دختر شیرین عبادی، به همراه سپیده عبدی به بررسی برخی مسائل حقوقی می‌پردازند و در آن آشكارا برخی از مسائل حقوقی اسلامی زیر سؤال برده می‌شود یا مورد تشكیك قرار می‌گیرد؛ مانند بیان اینكه مردها بعد از دستگیری برای فرار از اتهام رابطه نامشروع یا زنا به دروغ می‌گویند كه صیغه كرده‌اند یا در برخی از این ویدئو‌ها توسلیان درباره شهادت زن در محاكم می‌گوید شهادت چهار مرد برای حكم زنا و تأثیر نداشتن شهادت زنان در اینباره جزو «احكام تبعیض‌آمیز» است. این موارد تنها بخشی از ایرادات متعددی است كه به فعالیت «آپارات» وارد است. این سایت همچنین زمانی با بارگذاری و انتشار ویدئوهایی درباره «عرفان حلقه» به تبلیغ تفكرات انحرافی متهم بوده است. 
  
چیدمان هدفمند سایت توسط چه كسی صورت می‌گیرد؟‌
شاید گفته شود سایت تنها محل برای انتشار اینگونه آثار است، اما چه كسی غیر از مدیران «آپارات» این نوع ویدئو‌ها را در صفحه اصلی سایت فیچر می‌كنند و آیا می‌توان پذیرفت یك ویدئو بدون اینكه محتوایش بازبینی شده‌باشد، در سایت آپلود شده و سر از صفحه اصلی سایت در بیاورد؟ 
 نظارت بر محتوای سایت‌هایی مانند «آپارات» كه به واسطه فعالیت قانونی، از نظر خانواده‌ها سایت پاك به شمار می‌رود، خواسته‌ای است كه باید بیش از گذشته از سوی متولیان نظارت بر محتوای فضای مجازی بر آن تأكید شود.  قطعاً در این بین نگاه به اصالت فیلم‌های سینمایی خارجی بارگذاری‌شده در «آپارات» و «فیلیمو» می‌تواند نكات خوبی را درباره میزان رعایت حقوق مؤلفان در سایت‌های ایرانی مدعی قانون‌گرایی به نمایش بگذارد.

منبع: جوان

نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved