عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

چالش قابل ‌پیشگیری دهه‌های آینده

تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند

در برابر آینه كه قرار می‌گیرد با چشمان فرورفته و چهره‌ای تكیده مواجه می‌شود. خیلی زودتر از آنكه فكرش را بكند به سراغش آمده؛ ‌درست زمانی كه همه اطرافش را خالی كرده‌اند و تنهای تنهاست

زمان ارسال خبر 1396/07/18 ، ساعت 15:41
کد خبر : 3701

به گزارش مجمل ، در برابر آینه كه قرار می‌گیرد با چشمان فرورفته و چهره‌ای تكیده مواجه می‌شود. خیلی زودتر از آنكه فكرش را بكند به سراغش آمده؛ ‌درست زمانی كه همه اطرافش را خالی كرده‌اند و تنهای تنهاست؛ این روایتی است از زندگی زنان سالمند مجردی كه به دلیل ازدواج نكردن یا از دست دادن همسر در دوران پیری و نیاز به همدم و هم‌صحبت تنهای تنها می‌مانند. این تنهایی در ایام پیری و سالمندی، با عنایت به آمار و ارقام درباره زنان به شكلی جدی‌تر مطرح می‌شود و با حركت كلی هرم جمعیت به سمت سالمندی در دهه‌های آینده به یكی از چالش‌های كشور تبدیل خواهد شد.

 
سالمندی هم به خودی خود یكی از دوران زندگی است؛ ‌دورانی با كوله‌باری از تجربه‌های تلخ و شیرین كه بابت هر كدام‌شان سنگ زیرین آسیاب شده‌اند و در كوران زندگی، برف پیری روی یكی از موهای سالمندان نشسته است. بر همین اساس هم هست كه تكیه‌كلام مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها این است «‌موهامو كه تو آسیاب سفید نكرده‌ام». سالمندی باید دوران استراحت و انتقال این تجربیات به جوان‌ترها باشد؛ ‌دورانی كه فرزندان، عروس‌ها و دامادها، نوه‌ها و نتیجه‌ها گرد سالمندان را بگیرند و پدربزرگ‌ها یا مادربزرگ‌ها هزار راه نرفته را نشان‌شان بدهند، اما تغییرات ساختاری جامعه و پیری هرم سنی جمعیت موجب شده چنین فرآیندی كه تا همین چند سال پیش جزو روال عادی حاكم بر جامعه محسوب می‌شد رفته‌رفته تغییراتی جدی داشته باشد. حالا كم‌كم با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی مواجه هستیم كه تنها مانده‌اند و با عنایت به ساختار جمعیتی كشور آمار مادربزرگ‌های تنها بیشتر از پدربزرگ‌هاست. نكته قابل‌تأمل در این بین جاماندگان از قافله ازدواج است؛ جمعیت زنان هرگز ازدواج نكرده‌ای كه طی سال‌های آینده با رسیدن به دوران پیری با چالش‌های متعددی مواجه خواهند بود.

 
پدیده‌ای كه پیش می‌آید

سال 94 بود كه علی ربیعی، وزیر كار، تعاون و رفاه اجتماعی توجه فعالان حوزه آسیب‌های اجتماعی را به پدیده زنان مجرد سالمند جلب كرد. به گفته او با توجه به روند افزایش تجرد و زندگی مجردی، در آینده با زنان سالمند مجرد بیشتری مواجه خواهیم بود كه باید در این خصوص برنامه‌ریزی شود. سال گذشته نیز فرید براتی‌سده، رئیس وقت دبیرخانه شورای ملی سالمندان كشور چالش زنان مجرد سالمند در سال‌های آینده را یك واقعیت دانست. به گفته او در حال حاضر نزدیك به 11 میلیون زن در سن ازدواج مجرد داریم كه اگر ازدواج نكنند با معضل زنان مجرد  سالمند مواجه می‌شویم.

 
  فرصت كمتر ازدواج برای زنان سالمند

در حال حاضر نیز تعداد زنان سالمند از مردان سالمند پیشی گرفته است. بر اساس آمارها 97مردسالمند به ازای هر ۱۰۰ نفر زن سالمند داریم. آن‌طور كه محسن سلمان‌نژاد، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان كشور هم می‌گوید تعداد زنان سالمند تنها بیشتر از مردان سالمند تنهاست. از نگاه وی بحث زنانه‌شدن سالمندی بیشتر در خصوص زنان تنها مطرح است. مسئله حائز اهمیت این است كه شرایط مردان و زنان با هم فرق دارد و بسیاری از مردان در سنین سالمندی می‌توانند ازدواج كنند اما زنان در این زمینه محدودتر هستند. بنابراین، یكی از مشكلات سالمندی زنان این است كه زنان تنها زیاد شده‌اند به ‌طوری‌كه حدود 49 درصد از زنان سالمند، تنها هستند؛ در حالی ‌كه این آمار در مورد مردان سالمند 9 درصد است. همچنین از آنجایی كه زنان نسبت به مردان بیشتر مجرد می‌مانند، نسبت زنان مجرد سالمند بیشتر از مردان مجرد سالمند است.

 
  هیچ وقت برای ازدواج دیر نیست

دكتر شهلا كاظمی‌پور، جمعیت‌شناس و عضو هیئت علمی‌ دانشگاه تهران معتقد است جمعیت ایران رو به سالخوردگی پیش می‌رود. میزان افراد بالای 65 سال به‌تدریج زیاد می‌شود و حدود 20 سال دیگر این آمار به 20 درصد می‌رسد كه از این میان حدود 12 درصد زن و 8 درصد مرد خواهند بود. به گفته او وقتی جمعیت به سنی برسد كه پس از آن دیگر میزان تجرد كاهش پیدا نكند، به آن، سن تجرد قطعی می‌گویند. این سن در ایران برای زنان از حدود 40 تا 44 سال در نظر گرفته می‌شود زیرا سهم ازدواج بعد از این سن به حداقل می‌رسد و دیگر چندان كمتر نمی‌شود. طی تغییرات رخ‌داده در سال‌های اخیر آمار تجرد قطعی زنان در محدوده سنی 45 تا 49 سال به حدود 4 درصد و برای مردان در همین محدوده سنی به حدود 7/2 درصد رسیده است. البته، ممكن است این پدیده ‌15 تا 20 سال دیگر از بین برود. هنوز دیر نشده؛‌ بدیهی است اصلی‌ترین راهكار برای پیشگیری از پدیده سالمندان تنها ترغیب جوانان و حتی میانسالان به ازدواج و فرزند‌آوری است. با چنین رویكردی می‌توان از یك معضل اجتماعی در دهه‌های آینده تا حدود زیادی پیشگیری كرد.

نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved