عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 24 آذر 1396

پاسخ دانشجویان شریف به نامه اصغر فرهادی

آقای كارگردان تشریف بیاورید اردوی جهادی!

ما از شما رسماً دعوت می‌كنیم تا با حضور در اردوهای جهادی، جهت تسری امید و انگیزه و نه سیاه نمایی، روایتگر تلاش بی منت دانشجویان و اقشار گوناگون مردم در این اردوها برای دوستان ایرانی و غیرایرانی خود باشید

زمان ارسال خبر 1395/10/13 ، ساعت 09:32
کد خبر : 3168

به گزارش مجمل ، انتشار نامه اصغر فرهادی به حسن روحانی رئیس جمهور كشورمان و گلایه‌های او از بی‌توجهی به گورخواب‌های قبرستان نصیرآباد از جمله خبرهایی بود كه در هفته گذشته بحث‌های بسیاری را در فضای سیاسی و فرهنگی كشور به راه انداخت.

 
اولین واكنش رسمی به این نامه درست یك روز بعد توسط شخصی كه این نامه خطاب به او نوشته شده بود، یعنی حسن روحانی صورت گرفت. روحانی در سخنرانی خود در نشست تخصصی جامعه نظارت و بازرسی دولت گفت: «من دیروز از یكی از هنرمندان نامه‌ای را خواندم كه بسیار دردناك بود. شنیده بودیم بعضی‌ها از فقر كارتن خواب می‌شوند یا زیر پل‌ها می‌خوابند اما قبر خواب را كمتر شنیده بودیم. این هنرمند در نامه نوشته بود وقتی این موضوع را دیدیم بغض در گلویم و شرمساری در سیمایم ایجاد شد. چه كسی می‌تواند در جامعه بزرگی مثل ایران به این عظمت، دین فرهنگ و با عشق به خاندان رسالت ببیند عده‌ای از هم نوعانش آسیب اجتماعی دیدند و به خاطر بی‌پناهی به قبر پناه برده اند... .»
 
اما این اظهارنظر در ادامه با واكنش‌های دیگری نیز روبرو شد و شخصیت‌های سیاسی مختلفی همچون محمدباقر قالیباف و محسن رضایی نیز از جمله چهره‌هایی بودند كه به این نامه واكنش نشان دادند. البته این واكنش‌ها به چهره‌های سیاسی محدود نشد و چهره‌ها، گروه‌‌ها و رسانه‌های مختلفی فرهنگی و هنری كشور نیز نسبت به این نامه بی توجه نبودند. واكنش‌هایی كه برخی منطقی و درست بودند و برخی دیگر صرفا بهانه‌ای برای پرداختن به مسائلی دیگر شده بودند.
 
در این میان متفاوت ترین واكنش صورت گرفته به این نامه تند و تیز، توسط جمعی دانشجویی صورت گرفت. جمعی كه به دور از جنجال‌ها و متلك‌اندازی‌های سیاسی با استدلال و منطق به نامه فرهادی پاسخ داده و در قبال نامه او پیشنهاد هوشمندانه‌ای را مطرح كرده اند. پیشنهادی كه رد یا قبول آن از سوی اصغر فرهادی در هر صورت می‌تواند نشان دهد كه این كارگردان پرآوازه سینمای ایران تا چه اندازه به نقدهایی كه كرده اعتقاد دارد و تا كجا برای نمایش و رفع محرومیت‌های موجود در جامعه و تلاش برای رفع آن حاضر به تلاش است.
 
 
در این نامه كه از سوی جمعی از دانشجویان بسیج و جهادی دانشگاه صنعتی شریف خاطب به اصغر فرهادی نوشته شده، آمده است: 
 
«جناب آقای فرهادی
سلام
نامه‌ی هوشمندانه و جالب‌توجه شما خطاب به رئیس جمهور درباره پدیده شوم «گورخوابی» حاوی نكاتی مهم بود كه لازم دیدیم در تكمیل آن‌ها، مسائلی را خدمت جنابعالی متذكر شویم. شما فرموده‌اید «امروز سراسر وجودم شرم است و بعض». امروز سراسر وجود همه ما شرم و بغض است. ما شرمگینیم از اینكه چرا برخلاف تاكیدات صریح امام خمینی و رهبر انقلاب، فكری به حال این محرومین و دردمندان نكرده ایم و چرا مسئولین امر را بابت اهمال نسبت به مقوله «فقر» مورد پرسش جدی قرار نداده ایم.
آقای فرهادی شما به رئیس جمهور نامه می نویسید و از حاكمان می خواهید با لباس مبدل به میان مردم رفته و از وضع زندگی آنها آگاه شوند. چیزی كه شما طلب كرده اید  در دولت فعلی عملاً بی سابقه است اما در جمهوری اسلامی كم سابقه نیست. آنچه كم سابقه است، همت و تلاش ِ واقعی، و نه نمایشی هنرمندان برای رفع محرومیت از مستضعفین است.
 
ما دانشجویان، سالهاست بخش قابل توجهی از تابستان و بعضاً نوروز و زمستان خود را صرف خدمت به محرومین می كنیم و با شركت در اردوهای جهادی، می كوشیم باری هرچند كوچك را از روی دوش مردم رنج‌دیده برداریم. این اردو ها در قالب های  درون شهری و برون شهری و در زمینه های عمرانی، فرهنگی، آموزشی و پزشكی تشكیل می شوند و منشا خیرات و بركات زیادی در كشور گشته اند. 
 
به اعتقاد ما، این گونه پویشها و كوشش های جهادی است كه راه علاج كشور از بحران فقر و آفت استضعاف است. بنابراین از شما، كه با نامه خود نشان دادید دغدغه رفع محرومیت پیدا كرده اید، رسماً دعوت می كنیم تا با حضور در اردوهای جهادی، جهت تسری امید و انگیزه و نه سیاه نمایی، روایتگر تلاش بی منت دانشجویان و اقشار گوناگون مردم در این اردوها برای دوستان ایرانی و غیرایرانی خود باشید و سهمی در رفع محرومیت از این سرزمین داشته باشید.
 
ماجرای «گورخواب ها» با نامه شما تا چند روز در صدر اخبار و زبان مسئولین جریان خواهد داشت، اما به زودی توسط همان ها كه نامه شما را «لایك» كرده اند فراموش خواهد شد. آقای فرهادی این شهر، شهر نوید داده شده و سرزمین آرمان ها نیست. اما یقیناً رسیدن به شهر آرمان ها، با همت و تلاش جمعی ما و انجام فعالیت هایی فراتر از نامه نگاری با مقصرین اصلی این رنج و محرومیت محقق خواهد شد. به امید دیدار شما و همه هنرمندان كشور در اردوهای جهادی.»
 
اما نكته قابل توجه در این نامه علاوه بر پیشنهاد حضور فرهادی در یك اردوی جهادی و تجربه زندگی كوتاه مدت در كنار مردم مناطق محروم كشور تعیین تاریخی‌های پیشنهادی از سوی این جمع برای حضور فرهادی است. پیشنهادی كه نشان می‌دهد این نامه یك شو تبلیغاتی در جهت باندبازی‌های سیاسی نیست بلكه خواسته گروهی از دانشجویان این كشور است كه از یكی از كارگردانان مطرح خود درخواست كردند تا به جای نامه‌نگاری و ایجاد فضای احساسی در شبكه‌های مجازی، آستین‌ها را بالا بزند و وارد میدان شود تا این بار به جای پرداختن به برخی از نادرترین مسائل اجتماعی كه مورد توجه بخش بسیار محدودی از جامعه است؛ روایتگر قصه مردمانی باشد كه این روزها در اوضاع و شرایط سختی زندگی می‌كنند و دغدغه‌هایی همچون مهاجرت از كشور و درگیری در خیانت‌های عاشقانه جایی در زندگی آن‌ها ندارد.
نظرات
آخرین اخبار
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved