عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 01 بهمن 1396

مظلومیت فرهنگ با سكانداری مردان سیاست خارجه و امنیتی

فرهنگ همچنان در ایستگاه دولت یازدهم متوقف مانده است

اینكه برخلاف تأكیدات مكرر رهبرانقلاب و دلسوزان انقلاب فرهنگ هیچ گاه به عنوان اولویت دولت یازدهم مطرح نشد، موضوعی است كه زیاد بیان شده است ولی مظلومیت فرهنگ در دولت یازدهم واقعیت تلخی است

زمان ارسال خبر 1396/02/26 ، ساعت 09:34
کد خبر : 3635

به گزارش مجمل ، اینكه برخلاف تأكیدات مكرر رهبر معظم انقلاب و دلسوزان انقلاب اسلامی فرهنگ هیچ گاه به عنوان اولویت دولت یازدهم مطرح نشد، موضوعی است كه زیاد بیان شده است ولی مظلومیت فرهنگ در دولت یازدهم واقعیت تلخی است كه بیان آن فقط به مخالفان و منتقدان دولت خلاصه نمی‌شود بلكه حامیان دولت هم همواره به آن اشاره كرده و از آن نالیده‌اند.
دولت یازدهم كه اصلی‌ترین شعار انتخاباتی خود را حل مسئله هسته‌ای عنوان كرده و مجرای حل مشكلات معیشتی و اقتصادی مردم را همین موضوع قرار داده بود اكنون و درحالی كه تنها چند روز به انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری باقی مانده است همچنان در بلاتكلیفی فرهنگی به سر می‌برد.
   رویكرد تدافعی در فرهنگ
نگاه افراطی دولت یازدهم به موضوع سیاست خارجی چنان غلبه‌ای پیدا كرده بود كه حتی وزارتخانه‌ای چون فرهنگ و ارشاد نیز با مردان سیاست خارجی بسته شد.
 بماند كه عملكرد دیپلماتیك علی جنتی و حجت‌الله ایوبی در طول فعالیت در این عرصه چقدر قابل دفاع بوده است. وقتی آرایش سیاست خارجی دولت یازدهم تدافعی چیده می‌شود معلوم است كه همان آرایش در عرصه فرهنگ هم ساری و جاری خواهد بود.
تعبیر ولنگاری فرهنگی از سوی رهبر معظم انقلاب كه در انتقاد به عملكرد وزارت فرهنگ علی جنتی مطرح شد از دل چنین رویكردی به فرهنگ خود را نشان داد.
البته فرهنگ در همه دولت‌ها با مظلومیت مواجه بوده است اما آژیر قرمز بی‌فرهنگی با صدارت سه سال و نیمه مردان سیاست خارجه‌ای دولت یازدهم به صدا درآمد، چراكه راهبرد و برنامه ساختارمندی برای تقویت فرهنگ نه دیده و نه شنیده شد.
مرد وزارت خارجه‌ای وزارت فرهنگ دولت روحانی كه بالاجبار عزل شد جایش را به مردی با سابقه امنیتی داد. سابقه طولانی فعالیت امنیتی بزرگ‌ترین انتقاد مخالفان صالحی امیری در روز رأی اعتماد به وی در مجلس بود اما حامیان پرشمار علی لاریجانی طبق معمول آنچه دولت خواسته بود را عملی كردند و سكان فرهنگی دولت را به صالحی امیری سپردند.
وزیر ارشاد تازه نفس همانطور كه پیش‌بینی می‌شد تا به حال و در این چند ماه هنر خود را در آرام كردن ظاهری اوضاع نشان داده و فعلاً در حال آزمون و خطاست. او آمده تا بیاموزد نه اینكه برنامه‌ای را اجرا كند.
بنابراین فرهنگ همچنان بر ریل مظلومیت قرار دارد و در ایستگاه دولت یازدهم متوقف مانده است؛ وضعیتی كه می‌توان از آن به عنوان سردرگمی فرهنگی یاد كرد. به احتمال بسیار زیاد مدیران فرهنگی دولت یازدهم هنوز نمی‌دانند كه فرهنگ با حرف تقویت نمی‌شود، فرهنگ باید تولید شود اما دست این مدیران در تولیدات فرهنگی با وجود بودجه‌های كلان خالی است.
در اینباره نظر بسیاری از حامیان دولت یازدهم هم همین است. آنها گرچه می‌دانند كه فرهنگ در دولت یازدهم اصلاً حال و روز خوبی نداشته ولی با استدلال‌هایی كه در بزرگنمایی موضوعی چون برجام برای آنها شده حاضر شده‌اند تا بار دیگر از دولت حمایت كنند. آنها قانع شده‌اند كه برجام سایه جنگ را از سر كشور دور كرده است، تحریم‌ها رفع شده و می‌توان به گشایش‌ها در دولت دوازدهم امیدوار بود.
   آدرس غلط فرهنگی
فریدون جیرانی یكی از این حامیان است كه اگرچه معتقد است اوضاع فرهنگ در این دولت زیاد خوب نبوده ولی بازهم در انتقاد از دولت محافظه‌كارانه سخن می‌گوید. «انتظارات ما اهالی سینما از مسئولان اجرایی كشور در قالب واژه «آزادی» در یكی از شعارهای مغفول مانده انقلاب اسلامی خلاصه می‌شود.»
جیرانی در حالی از آزادی به عنوان حلقه مفقوده هنرمندان یاد می‌كند كه اساساً ضعف فرهنگ و هنر در كشور به هیچ عنوان ارتباطی با نبود آزادی پیدا نمی‌كند. البته این دستاویزی برای بی‌عملی است و ظاهراً تا ابد هم خواهد بود.
جیرانی درحالی كه جامعه از مشكلات عدیده معیشتی و اقتصادی رنج می‌برد می‌گوید: «آزادی سیاسی، آزادی اجتماعی و... جزو نكات مهمی است كه در عرصه هنر به شدت به آن نیاز داریم تا هنرمندان بتوانند بدون محدودیت‌هایی كه ناشی از سلیقه‌ها، ناشی از ذهنیت‌های بسته و همینطور ناشی از سلیقه‌های شخصی است كارشان را انجام دهند. هنرمندان باید بتوانند در فضای آزاد رشد و فعالیت كنند و هر آنچه را كه مایل هستند بسازند و به جامعه ارائه دهند.»
وی ادامه می‌دهد: «مدیران فرهنگی باید بدانند در فضای آزادی معمولاً انسان‌ها رشد بهتری پیدا می‌كنند و در این فضا شرایطی ایجاد می‌شود كه خود سینما آدم‌های ناخالص را كنار می‌زند. البته وقتی ما می‌گوییم آزادی نباید آن را با «بی بند و باری» یكی بدانند. قطعاً میان واژه‌های آزادی و بی‌بند و باری مرزی وجود دارد و هنرمندان همگی قائل به این مرز هستند. ما در آزادی سیاسی به مرزهای منافع ملی و در آزادی اجتماعی به مرزهای ملی و مذهبی اعتقاد داریم. ما در حال حاضر هیچ یك از این مرزها را نمی‌شناسیم و اگر این مرزها شناخته شود و ما به سمت یك نگرش درست و اصولی و سینمای طبیعی برویم خواسته اصلی سینماگران است.»
جیرانی می‌گوید ما به مرزهای ملی و مذهبی معتقدیم اما تأكید هم می‌كند كه مرزها تعریف نشده و قابل شناخت نیست. او با تأكید بر اینكه هنرمندان همیشه مطالبه داشتن آزادی را داشته‌اند تأكید می‌كند: «ما دورانی با دفاع مقدس و جنگ روبه‌رو بودیم و می‌دانستیم كه باید به حرمت جنگ شرایطی را رعایت كنیم؛ بعد از دوران جنگ نیز اختلافات فرهنگی در جامعه زیاد شد و منجر به تغییر وزیر ارشاد در سال ۷۱ شد و بعد از سال ۷۶ به بعد فضا تغییرات اساسی كرد كه تا به امروز به همان صورت مانده است.» جالب است كه خود جیرانی نیز در تعریف دقیق آزادی با مشكل و شاید هم رودربایستی مواجه است.
او در پاسخ به این سؤال كه آیا قائل هستید كه آقای روحانی طی چهار سال دوران ریاست جمهوری‌اش هیچ توجهی به حوزه فرهنگ و هنر و به خصوص سینما نداشت و هیچ گاه حتی در صحبت‌هایش اشاره‌ای به سینما نكرد و حتی شورای عالی سینما در دوران ریاست جمهوری ایشان منحل شد و این در حالی است كه رهبری تأكید ویژه‌ای برای توجه به عرصه فرهنگ و هنر داشته‌اند، بیان می‌كند: «آقای روحانی با شعار حل مسائل هسته‌ای وارد میدان شد و به طور كلی همین شعار هم طبقات پایین را به انتخابات كشاند و همه تصور می‌كردند كه حل مسائل هسته‌ای و برجام می‌تواند مشكلات اقتصادی را حل كند. دولت روحانی دولت وزارت خارجه بود و قطعاً وزیر ارشادی كه انتخاب شد در قد و قامت وزیر امور خارجه نبود و ما از همان دوران فهمیدیم كه دولت مایل است مسائل سیاسی و اقتصادی را دنبال كند و توجهی به حوزه فرهنگ و هنر ندارد.»
    دولت مجری كدام فرهنگ است؟
به گزارش «جوان» فعالان فرهنگی و هنری حامی دولت یازدهم همچنان در انتظار معجزات برجام هستند و به آنها القا شده كه برجام می‌تواند تحولات عظیمی ایجاد كند. تحولاتی كه به زعم حامیان دولت می‌تواند عرصه فرهنگ را هم دربرگیرد اما واقعیت مسئله این است كه دولت یازدهم برای هیچ موضوعی راهبرد مطابق با اهداف كلان انقلاب اسلامی ندارد.
نمونه آن امضای تعهدنامه 2030 است كه توسط عالی‌ترین مقام اجرایی كشور به امضا رسیده و تعهداتی را دربرمی گیرد كه در تزاحم جدی با روح اسلام و انقلاب قرار دارد. در واقع این دولت نیست كه برای فرهنگ برنامه می‌نویسد بلكه برنامه‌های دولت از جایی بیرون از كشور نوشته می‌شود و دولت روحانی تنها آن را امضا كرده و اگر با سد رهبری انقلاب مواجه نشود به مرحله اجرا درمی‌آورد.

نظرات
آخرین اخبار
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved