عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 01 بهمن 1396

اظهارنظر عجیب وزیر ارشاد و مرزبندی میان ملت و توهین به رقیب

آقای صالحی شما مثلاً وزیر فرهنگ هستید!

اظهارنظر انتخاباتی روز گذشته وزیر ارشاد دولت یازدهم نه‌تنها از ساده‌اندیشی یك عضو كابینه حكایت دارد، بلكه یكی از صدها تخلف انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری محسوب می‌شود.

زمان ارسال خبر 1396/02/30 ، ساعت 12:13
کد خبر : 3641
وزير ارشاد ، صالحي ، انتخابات ، رئيسي ، روحاني

به گزارش مجمل ، دیروز در كوران رأی‌گیری و در حالی‌كه فضای انتخاباتی آرام گزارش می‌شد، از وزیر فرهنگ دولت یازدهم فیلمی در شبكه‌های مجازی دست به دست می‌شد كه وی در گفت‌و‌گو با یك خبرنگار عنان اندیشه از كف داده و رقیب انتخاباتی دولت را خشونت‌طلب، جزم‌اندیش و حامیان دولت را طرفدار عقلانیت و آزادی می‌خواند. صالحی‌امیری به این هم اكتفا نمی‌كند و در پاسخ به این سؤال خبرنگار كه عنوان می‌كند «در روزهای اخیر خواننده‌ای با آقای رئیسی دیدار داشتند و موجی فضای مجازی را دربر گرفت، نظر شما در این‌باره چیست؟» با اختیار ادبیاتی كوچه‌بازاری می‌گوید: «این یك طنز انتخاباتی است. این یك شوخی است، من به كاندیداهای انتخاباتی از همین‌جا پیام می‌دهم كه اگر هنرمند احتیاج داشتید به من پیغام می‌دادید و من برای شما می‌فرستادم تا دچار مشكل نشوید.»

  
تخلف انتخاباتی محرز

صالحی‌امیری با اتخاذ این مواضع در روز حساسی چون انتخابات ریاست جمهوری به عنوان یكی از اعضای كابینه نه‌تنها اخلاق انتخاباتی را خدشه‌دار می‌كند، بلكه یك تخلف واضح و بی‌سابقه انتخاباتی را نیز رقم می‌زند.

   
نگاه ابزاری به هنرمندان

فیلمی كه از وزیر ارشاد منتشر شده، به خوبی نگاه ابزاری به هنرمندان را نشان می‌دهد؛ نگاهی كه حتماً توهین به هنرمندان تلقی می‌شود. سخنان وزیر در واقع رونمایی از این موضوع است كه دولت مستقر هنرمند را مزدور خود تصور می‌كند. البته از دولت امنیتی‌ها بیش از این هم انتظاری نمی‌رود. اینكه وزیر دولت اینقدر نمی‌فهمد كه نباید در مقابل شعبه رأی‌گیری و در روز انتخابات جناحی صحبت كند، موضوع غم‌انگیزی است. ادبیات وزیر ارشاد هم در نوع خود جالب است. اگر كسی فقط صدای او را بشنود گویی كه نوجوانی خام در قطب‌بندی فضای انتخاباتی جوگیر شده و بدون ذره‌ای فكر كردن هرچه دلش می‌خواهد بر زبان می‌آورد. اینكه وضعیت فرهنگ كشور این می‌شود بدون دلیل نیست. بماند كه اساساً اظهارنظر انتخاباتی از سوی وزیر در صف رأی‌گیری تخلف انتخاباتی محسوب می‌شود. اینجاست كه باید گفت ادب مرد به ز دولت اوست.

  
كدام عقلانیت؟

وزیر ارشاد كه بسیار دوست دارد به عنوان یك چهره‌ علمی شناخته شود و چندین كتاب در حوزه‌ جامعه‌شناسی فرهنگی نوشته، اینگونه عنان از كف می‌دهد و با اتخاذ ادبیاتی غیرفرهنگی رقیب انتخاباتی و حامیانش را مورد تهمت قرار می‌دهد: «مردم امروز بین دو گفتمان جزمیت و خشونت و توهین از یك‌سو و گفتمان آزادی و عقلانیت و كرامت انسانی یكی را انتخاب می‌كنند.» این چه جور عقلانیتی ا‌ست كه مقام بلندپایه دولت بخشی از جامعه را با هر میزان رأی، به‌طور علنی و به صراحت، طرفداران خشونت، توهین، افراط و جزمیت می‌نامد؟ این قطب‌بندی میان ملت آن هم از زبان وزیری كه علی‌القاعده باید به تقویت فرهنگ ملی اقدام كند، چگونه قابل توجیه است؟

  
وزیر از چه چیزی عصبانی است؟

آیا اینچنین برچسب‌زنی به بخش قابل توجهی از جامعه در شأن وزیر فرهنگ است؟ بی‌تردید چنین دسته‌بندی جاهلانه‌ای را فقط از سوی افراطی‌ها می‌شود سراغ گرفت. این دوگانه‌سازی‌های تنفرآمیز كه برای یك مشت رأی دامن زده می‌شود، جز ویرانگری انسجام اجتماعی و همبستگی ملی چه ثمری می‌تواند داشته باشد؟ آقایان عقل‌كل چرا متوجه این مسئله بدیهی نیستند؟  این را احتمالاً خیلی از آدم‌های معمولی هم می‌دانند كه در روز انتخابات و در مقابل شعبه رأی‌گیری تبلیغات از سوی هر شخصی ممنوع است، اما عجیب است كه این موضوع ساده را وزیر دولت یازدهم نمی‌داند. سخن گفتن جناحی و حزبی از سوی وزیر دولت مستقر حتماً تخلف انتخاباتی محسوب می‌شود. چرا صالحی‌امیری متوجه زمان و مكانی كه در آن قرار دارد، نیست؟ چرا عصبانیت خود را نمی‌تواند پنهان كند. اگر به قول خودش اختیار هنرمندان زیادی را در دست دارد، پس چرا تا این حد به خاطر دیدار رقیب انتخاباتی با یك خواننده عصبانی است؟

   
انتخابات است یا جنگ
آیا مسئولیت وزیر در روز حساسی چون انتخابات ریاست جمهوری دامن زدن به دوقطبی و شكاف كاذب میان ملت است؟ آیا صالحی‌امیری انتخابات را با صحنه جنگ اشتباه گرفته است؟ وزیر فرهنگ در حالی نیمی از ملت را به خشونت‌طلبی و جزم‌اندیشی متهم می‌كند كه از لحن و كلام او خشونت فوران می‌كند. همین خشونت كلامی است كه تبدیل به خشونت‌های دیگر می‌شود. اسم این عقلانیت است؟ آرام كردن فضای انتخاباتی با اختیار واژه‌هایی كه رویكرد ملی دارد، عاقلانه است یا توهین به نیمی از ملت ایران در موسمی حساس چون انتخابات؟
 
 

 اساساً این گزاره را هر آدم مسئولی می‌داند كه انتخابات باید صحنه‌ای ملی قلمداد شود. این را مردم عادی هم می‌دانند، ولی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هنوز نمی‌داند. صالحی‌امیری در بخشی از سخنان خود جمله عجیب دیگری هم بر زبان می‌آورد: «من می‌خواستم امروز بروم در جنوب شهر رأی بدهم، اما به خودم گفتم بگذار با مردم صادق باشم و آمدم در جماران رأی بدهم.» رأی دادن در جنوب شهر البته برای برادر رئیس‌جمهور تجربه جالبی دربر نداشت و احتمالاً وزیر ارشاد در این‌باره هوشمندی بیشتری از حسین فریدون به خرج داده و قید حضور در میان مردم جنوب شهر را زده است. صالحی‌امیری بی‌تردید در جنوب شهر به جای اتخاذ مواضع تفرقه‌افكنانه باید به اعتراضات و گلایه‌های مردم این مناطق از دولت یازدهم پاسخ می‌گفت.

نظرات
آخرین اخبار
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved