عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 01 بهمن 1396

وزرا و مسئولان دولتی درگیر اجرای سند امضا شده 2030

رسمی شدن آموزش مسائل جنسی به اطفال در هیاهوی انتخابات

دولت دغدغه مؤمنین و فضای اسلامی جامعه را در اجرای برنامه‌های آموزشی در نظر داشته باشد...

زمان ارسال خبر 1396/02/30 ، ساعت 12:16
کد خبر : 3642
به گزارش مجمل ، چند روزی است كه در حاشیه جنجال تناقض‌های بنیادی سند 2030 با مفاهیم اسلامی به خصوص در بحث برابری جنسیتی كه جایگزین عدالت جنسیتی در اسلام شده، كتابی با «آموزش تصویری روابط جنسی برای كودكان» موجب حیرت و انتقاد قرار گرفته و در این میان مسئولان دولت عنوان می‌كنند كه كتاب عرضه شده در سی‌امین نمایشگاه كتاب تهران فاقد مجوز بوده است. در حالی كه تناقض در این زمینه خود حیرتی مضاعف می‌سازد، اما جالب‌تر وقتی است كه تصاویر منتشر شده گویای تدریس این كتاب برای كودكان چهار تا هشت سال در برخی مؤسسات است.
 
آذرماه سال ۹۵ بود سندی موسوم به 2030 رونمایی شد. فارغ از بی‌توجهی به اصل 77 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در تصویب این سند كه با ضد و نقیض‌های دولت و كماكان تكذیب روبه روشد، اما ادعاهای موجود در حمایت از این سند به گونه‌ای بود كه با ترسیم مناسب از وضعیت حوزه آموزش و فرهنگ در كشور، بر طبل موفقیت در اجرایی كردن این سند كوبیده شد.
در حالی كه اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی و نمایندگان مجلس به امضای این سند اعتراض كردند و معتقد بودند مغایرت‌هایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی دارد، اما وزیر محترم آموزش و پرورش به عنوان یكی از متعهدان در رابطه با سند مذكور تصریح كرد: در «سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» به خوبی موضوع نظام آموزش مهارت مورد توجه قرار گرفته است و همه باید تمام توان خود را بر اجرای این سند مهم متمركز كنند.
 
 

سرانجام فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار معلمان و فرهنگیان كشور در اینباره بود كه مهر پایان بر ادعاهای موجود زد و حالت تدافعی دولت از مزیت‌های سند مذكور به تكذیب امضا و سلب مسئولیت از تعهدات تغییر پیدا كرد.
همان‌گونه كه در دیگر اسناد بین‌المللی سخن از صلح جهانی گفته شده، اما نتیجه آن اسناد، جنگ و خونریزی و خشونت در اقصی نقاط جهان است، سند 2030 نیز هرچند كه در ظاهر عبارت‌های خوبی مانند آموزش و توسعه پایدار را در خود جای داده، اما به گفته كسانی كه با دقت سند را مورد واكاوی قرار دادند، تغییر باورهای مردم و هماهنگ كردن نسل آینده با سیاست‌های نظام سلطه سرمایه‌داری تحت عنوان نظم جهانی تنها خروجی حاصل از این سند خواهد بود.
مباحث مربوط به برابری جنسیتی، تربیت شهروند جهانی و ترویج توسعه پایدار در سند آموزش 2030 جزو مباحثی هستند كه با اما و اگرها و نگرانی‌های بسیاری همراه شده‌اند به‌گونه‌ای كه برخی كارشناسان بر این باورند «این سند تضادهای بسیاری با اسناد بالادستی كشور دارد و این در حالی است كه در دولت، اجرایی شدن آن تصویب شده و الزام‌آور است. هدف این سند تقویت و شكل‌دهی ذهن كودكان و نوجوانان ما به‌سمتی است كه نظام جهانی و امپریالیسم جهانی خواهان آن هستند.»

 
مغایرت با دین و فرهنگ ایرانیان در سند 2030
طبق بخش‌هایی از این سند برخورداری همگان از سیستم نظام آموزشی درج شده كه قابل دفاع و البته چشمنواز است اما در بخش‌هایی دارای برنامه‌هایی است كه با دین و فرهنگ ایرانیان مغایرت بسیاری دارد و در پوشش سواد و افزایش كیفیت آموزش، به ترویج سبك زندگی غربی می‌پردازد و در واقع اصل موضوع مهم در این سند، مبهم بودن نحوه آموزش و روح حاكم بر آن بوده است كه به شدت مورد اعتراض جامعه انقلابی در كشور قرار گرفته است.
 
 
به گفته كسانی این سند را مورد بررسی قرار داده‌اند، چارچوب عمل ملی آموزشی كه برای این سند نگاشته شده، در برخی صفحات به آموزش جامع جنسی پرداخته است كمااینكه برخی دیگر معتقد هستند فارغ از جزئیات درج شده كه چوب خط زده شده است، برخی سرفصل‌های این سند به برابری‌های جنسیتی اشاره كرده كه با تعهد نسبت به قبول آنها، دیگر نیازی به جزئیات نبوده است، چه بسا كه همین تعهدات كلی بسیار بد‌تر و الزام‌آور‌تر از تعهدات جزئی باشند و به نوعی معامله بر سر حیثیت و شرافت انجام شده است.
 
 

هرچند كه مسئولان ادعا می‌كنند این سند جنبه تعهد و الزام برای اجرایی شدن ندارد، اما اسناد موجود خلاف این امر را نشان می‌دهد چنانچه سال 2000 سازمان ملل اهداف توسعه هزاره را اعلام كرده بود كه بیشتر جنبه بیانیه داشت، ولی اهداف توسعه پایدار (سال 2015) متنی به شدت تعهدآور است كه رؤسای دولت‌ها را ملزم به اقدام عملی در كشور خویش می‌كند.

 
آیا سند 2030 تعهد‌آور است؟
حال آنكه طبق تصویب نامه هیئت وزیران كه به امضای معاون اول ریاست جمهوری (اسحاق جهانگیری)رسیده است، در جلسه 21/6/95 هماهنگی و ارائه راهكارهای تحقق اهداف و تعهدات آموزش 2030 همسو با اهداف و تعهدات برنامه اهداف توسعه پایدار، كارگروه ملی 2030 با حضور بیش از 20 نفر از مسئولان دستگاه‌های اجرایی (معاونین وزرای علوم، بهداشت، آموزش و پرورش، كشور، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، دبیر مرجع ملی كنوانسیون حقوق كودك از جانب وزیر دادگستری، معاون صداوسیما، رئیس بهزیستی، رئیس دانشگاه فرهنگیان و...) تشكیل شده است.
 
 

حال با این ادله باید گفت در چارچوب عمل 2030 به واژه‌هایی همچون شهروند جهانی و برابری جنسیتی اشاره شده است كه این مباحث از سوی برخی صاحب‌نظران و كارشناسان به ویژه در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد نقد قرار گرفته است و حتی برخی معتقدند كه تصویب و اجرای این سند دگرگونی‌های بسیاری را در آموزش كشور ایجاد خواهد كرد كه از جمله آن می‌توان به حذف كلیشه‌های جنسی و ارائه آموزش‌های جنسی به كودكان و حذف برخی مفاهیم قرآنی و ارزشی از كتاب‌های درسی به بهانه ترویج صلح و نبود خشونت اشاره كرد.

 
تناقض‌های بنیادی سند 2030 با مفاهیم اسلامی
در این سند نگاه لیبرال و نئولیبرال به حقوق كودك، آموزش و پرورش و زن و خانواده وجود دارد گرچه اشتراكاتی با مفاهیم اسلامی دیده می‌شود، اما تناقض‌های بنیادی هم وجود دارد. این سند صریحاً می‌گوید هر نوع تربیت دینی، الهی، خلاف حقوق بشر است، ولی آموزش جنسی تحت عنوان بهداشت را برای كودكان جزو حقوق كودكانی می‌داند كه حتی به بلوغ جنسی نرسیده است.
 
 
یكی از حاشیه‌هایی كه به تجمع اعتراضی جمعی از كسبه‌های بازار بزرگ قم نیز ختم شده، انتشار كتابی با درج «آموزش تصویری روابط جنسی برای كودكان» است. كتابی كه نه قصه‌های كودكانه دارد و نه آموزش مسائل دینی بلكه یك مجموعه تهیه شده جهت آموزش و ترویج «آموزش جنسی»، «افزایش روابط آزاد» و «ظهور بلوغ زودرس» است و به رغم ادعای عدم اعطای مجوز از سوی معاون فرهنگی وزیر ارشاد و مسئولان نهادهای آموزشی تربیتی پای آن به نمایشگاه كتاب هم باز شد و در نهایت با پخش نسخه پی دی اف در فضای مجازی به دست فرد فرد آحاد جامعه حتی دورترین نقاط كشور هم رسید.
 
 

این كتاب به دور از رعایت مناسبات رفتاری جامعه ایرانی كه فرهنگ حیا و تبعیت از هنجارهای عرفی سرلوحه رفتاری‌اش است، درصدد تشریح مواردی جزئی در ارتباطات جنسی است تا همچون رویه در پیش گرفته در كشورهای غربی درصدد ایجاد بنیان تفكری غریبی در نزد نسل تازه كشور باشد. همان موضوعی كه پیش‌تر از این در سند 2030 مورد نقد واقع شده بود.
جالب‌تر این است كه پیش‌تر از این رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش آموزش این كتاب در مدارس و مهدهای كودك را رد كرده بود، تصویری در فضای مجازی منتشر شده است كه حاكی از آموزش این كتاب به كودكان چهار تا هشت است.

نظرات
آخرین اخبار
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved