عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 01 بهمن 1396

برنامه ثریا همچنان در بلاتكلیفی پخش به سر می‌برد

تلویزیون جرئت نقد كردن دولت را از دست داده است!

به‌رغم پایان انتخابات ریاست جمهوری و ابقای رئیس‌جمهور مستقر، تلویزیون هنوز هم از بازگشت برنامه‌های انتقادی‌اش جلوگیری می‌كند...

زمان ارسال خبر 1396/03/10 ، ساعت 18:00
کد خبر : 3654

به گزارش مجمل ، به‌رغم پایان انتخابات ریاست جمهوری و ابقای رئیس‌جمهور مستقر، تلویزیون هنوز هم از بازگشت برنامه‌های انتقادی‌اش جلوگیری می‌كند، به نحوی كه برنامه ثریا كه از جمله برنامه‌های پیشرو سیما در بحث تولید علم و البته انتقاد از كم‌كاری‌های دولت‌ها بود، هنوز اجازه حضور مجدد در تلویزیون را پیدا نكرده است.

 
 

سیاست یك بام و دوهوای صداوسیما نسبت به دولت باعث شده است برنامه‌های انتقادی مانند «ثریا» از جدول پخش كنار گذاشته شوند و به جایش در برنامه اجتماعی و سرگرم‌كننده‌ای مانند «دورهمی» مجری برنامه باید جور همه عقب‌نشینی‌ها و كاستی‌های رسانه ملی را بكشد و هرازچندگاهی با زبان كنایه و الفاظی غیرمستقیم به وعده‌های محقق نشده دولت و كم‌ و كاستی‌هایی كه منشأ آنها بخش دولتی است، بپردازد.

  
دورهمی به جای تعطیل شده‌ها

بخش خبری 20:30 شبكه2 سیما هنوز هم جزو پربیننده‌ترین بخش‌های خبری تلویزیون است، ولی دیگر مانند زمانی كه بخش‌های انتقادی‌اش به راحتی از دولت انتقاد می‌كردند، بیننده ندارد. پیش از آنكه مجری‌های بخش «صرفاً جهت اطلاع» به مأموریت‌های خارج از كشور اعزام شوند و از دور گزارش‌های انتقادی بیرون بروند، هر روز این بخش از اخبار شاهد نقد‌های تندی بود كه اغلب با زبان كنایه‌آمیزی بیان می‌شد.
 حالا كسانی كه روزی عاشق تكه انداختن‌های تلویزیون به دولت بودند باید شب‌ها منتظر باشند كه در انتهای برنامه دورهمی، مجری برنامه در تك‌گویی‌هایش سراغی از مشكلات مردم بگیرد و با زبان‌ طنازانه به دولت انتقادی را وارد كند. اگرچه دولتی هم نشان داده‌اند كه هر چقدر مهران مدیری محبوب باشد آنها راه را برای حمله به وی بلد هستند و می‌دانند چطور با منتقدان تلویزیونی برخورد كنند.

  
قرار نیست تلویزیون بلندگوی دولت باشد!

علی‌اصغر پورمحمدی، معاون وقت سیما زمانی كه صداوسیما به شدت تحت فشار مالی قرار داشت، در مصاحبه‌ای مطبوعاتی به صراحت گفت: «قرار نیست تلویزیون بلندگوی دولت باشد» و از تولید برنامه‌های انتقادی نسبت به عملكرد دولت دفاع كرد. آن زمان این‌گونه مطرح شده بود كه چالش بودجه میان صداوسیما و دولت باعث شده رسانه ملی نسبت به بی‌مهری دولت دست به عمل متقابل بزند و شمشیر نقد را برای دولت از رو ببندد؛ عملكردی كه با رفتن سرافراز از رسانه ملی بی‌سرانجام ماند و عبدالعلی علی‌عسگری از همان روز نخست تصدی پست ریاست صداوسیما به جای رویكرد نقادانه، عملكرد تعامل‌گرا با دولت را در پیش گرفت. امیدواری رئیس جدید رسانه ملی این بود كه به جای دعوا می‌شود با همكای متقابل دولت را به رفتار عطوفت‌آمیز با رسانه ملی مجاب كرد و از این طریق هزینه‌های گزاف نگهداری صداوسیما را تأمین كرد.
در عوض دولت به تلافی همه روزهایی كه صداوسیما آشكارا از عملكردش انتقاد می‌كرد، شروع به از میدان به در كردن برنامه‌های انتقادی صداوسیما كرد؛ كاری كه وظیفه دنبال كردن آن بر عهده نمایندگان دولت در شورای نظارت بر صداوسیما بود.

  
دولت نقد را بر‌نمی‌تابد؟!

برنامه تلویزیونی ثریا پرچمدار برنامه‌های انتقادی نسبت به عملكرد دولت در تلویزیون بود؛ برنامه‌ای‌ كه در یكی از آخرین بارهایی كه روی آنتن رفت چالشی بزرگ را با وزیر بهداشت دولت یازدهم داشت و از سوی وزیر به دروغگویی متهم شد. برخورد تند وزیر با این برنامه تلویزیونی باعث شد دیری نپاید كه «ثریا» از گردونه پخش تلویزیون حذف شود. محسن مقصودی، مجری این برنامه در مصاحبه‌ای درباره نوع برخورد دولت با برنامه‌های انتقادی صداوسیما، زبان به انتقاد می‌گشاید و می‌گوید: «گلایه‌های ما بسیار است، اما شاید بیانش به مصلحت نباشد، ما به این شرایط واقفیم و بیشتر از اینكه برای ثریا نگران باشیم، نگران این فضای نقدناپذیری و عدم تحمل منتقدین هستیم. این فضا قطعاً به ضرر دولت‌هاست. هر دولتی اگر بخواهد پیشرفت كند باید از منتقدان حمایت كند. این از شعارهای دولت یازدهم و دوازدهم هم بوده است، اما ما منتظریم در عمل هم تحقق این شعارها را ببینیم. جالب است كه به‌رغم همه مساعدت‌های تلویزیون با دولت محترم، هنوز هم مسئولان دولتی راضی نیستند و بیشترین اهانت‌ها به صداوسیما در همین ایام انتخابات از سوی برخی می‌شود و هیچ‌كس هم از صداوسیما پاسخ نمی‌دهد و از حیثیت رسانه ملی در مقابل این تخریب‌ها دفاع نمی‌كند! دولت‌ها نباید تخصیص بودجه صداوسیما را گروگان بگیرند، این مشكلات ساختاری هم باید حل شود.»

 
ثریا بعد از ماه رمضان آفتابی می‌شود؟
اكنون برنامه ثریا به نماد برنامه‌های انتقادی تلویزیون تبدیل شده است و در فقدان دیگر برنامه‌های تعطیل شده، نقش آخرین سنگر بقای نگاه‌های نقادانه به دولت در رسانه ملی را بازی می‌كند كه چند ماهی است در بلاتكلیفی كامل به سر می‌برد. تهیه‌كننده برنامه ثریا درباره احتمال بازگشت این برنامه می‌گوید: «ان‌شاءالله ثریا بعد از ماه مبارك رمضان به آنتن برمی‌گردد. البته وضعیت برای ما مبهم است و منتظر جلسه با مدیران محترم هستیم. امیدوارم كه آن محدودیت‌های موضوعی برداشته شود و همه ظرفیت تیم ثریا بتواند در خدمت مردم و رسانه ملی باشد و ثریا بتواند در همه حوزه‌ها دیده‌بان پیشرفت ایران باشد. برای پخش مستندها هم بیش از هشت ماه است كه برخی از مستندهای ثریا به سازمان ارسال شده، اما هنوز امكان پخش نیافته است. امیدوارم این مشكل هم با مساعدت مدیران محترم رسانه ملی به زودی حل شود.»
 
 

اینكه برنامه ثریا در تلویزیون باشد یا نباشد بسته به رویكردی دارد كه مدیران ارشد سازمان صداوسیما در قبال دولت اتخاذ خواهند كرد و جامعه مخاطب برنامه «ثریا» از برنامه محبوب‌شان انتظاراتی دارند كه قطعاً تیم تولید برنامه نیز به آن پایبند خواهد بود وگرنه پخش برنامه «ثریا» فارغ از نگاه‌های انتقادی‌اش باعث اضمحلال این برنامه شده و از آن اثری بی‌رنگ و بو خواهد ساخت.
مدیران صداوسیما اكنون باید میان ادامه رفتار‌های چند ماه اخیر كه باعث شد صرفاً توهین‌های دولت به رسانه ملی علنی‌تر شود یا رویكرد مخاطب محور كه بر اساس آن بیننده‌های برنامه‌های رادیو و تلویزیون از اینكه خواسته‌های‌شان از دولت از زبان رسانه ملی‌شان مطرح شود، یكی را انتخاب كنند. در صورت ادامه رویكرد اول تلویزیون باید به بنگاه خبری دولت تبدیل شود و در نهایت با ریزش بیش از پیش بیننده‌های تلویزیون كار ادامه پیدا كند یا اینكه تلویزیون با مدنظر قرار دادن انتظارات مخاطبانش، نظرات و انتقادات آنها را نسبت به دولت و عملكرد آن بیان كند.

نظرات
آخرین اخبار
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved