عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 01 بهمن 1396

گزارشی از جنجال‌آفرینی‌هایی كه به نام فرهنگ و به كام سیاست انجام می‌شود

جوهر «ربنا»خوانی شما اصلاح‌طلبان سیاسی است نه موسیقیایی!

محمدرضا شجریان چقدر برای آنها كه این روزها سنگش را به سینه می‌زنند مهم است؟ این سؤال بااهمیتی است، هنرمندی كه با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌كند و علی‌القاعده باید از آرامش برخوردار باشد...

زمان ارسال خبر 1396/03/10 ، ساعت 18:02
کد خبر : 3656

به گزارش مجمل ، محمدرضا شجریان چقدر برای آنها كه این روزها سنگش را به سینه می‌زنند مهم است؟ این سؤال بااهمیتی است، هنرمندی كه با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌كند و علی‌القاعده باید از آرامش برخوردار باشد، این روزها به دستاویزی تبدیل شده برای یك جناح سیاسی تا به خیال خود رقیب را دچار چالش كند. اینكه ربنای شجریان از صداوسیما پخش شود، واقعاً چقدر برای شخص شجریان اهمیت دارد. آنها كه از نام محمدرضا شجریان برای مقاصد سیاسی و جناحی‌شان سوءاستفاده كرده و می‌كنند، آنقدر برای او احترام قائل نیستند تا او را در دوران دست و پنجه نرم كردن با بیماری سرطان راحت بگذارند. شجریان احتمالاً خودش این روزها از جنجال‌هایی كه به نام او به راه انداخته‌اند، بی‌خبر است. او حالا دیگر در ایران زندگی می‌كند و قاعدتاً بی‌بی‌سی سراغ او نمی‌تواند برود و نزدیكانش هم آنقدر متوجه هستند كه او را در شرایط فعلی از گزند رسانه‌های خودخواه دور نگه دارند. واقعیت این است كه موضوع ربنای شجریان نه برای مردم، نه برای شخص وی و خانواده‌اش اهمیت چندانی ندارد ولی یك جناح سیاسی نمی‌خواهد دست از سیاسی‌بازی و سوءاستفاده از هنرمندان بردارد و به این قائل است كه تا پایان راه ادامه بدهد. با ادامه این مسیر كسی كه بیش از همه لطمه می‌بیند، ساحت هنر و هنرمند است.

 
ربنای شجریان چقدر مسئله است

این روزها برخی از مدیران دولتی و رسانه‌های حامی دولت در حالی مصرانه پیگیر پخش ربنای شجریان از صداوسیما هستند كه گویی دغدغه اصلی همه مردم پخش شدن مناجات شجریان از تلویزیون است، نه مشكلاتی همچون گران شدن اقلام مصرفی مردم در ماه رمضان!

ماجرای پخش ربنای استاد شجریان از تلویزیون در ماه مبارك رمضان تقریباً چند سالی است كه تبدیل به یكی از موضوعات جذاب برای اصلاح‌طلبان شده است؛ موضوعی غیرسیاسی كه دولت یازدهم به بهترین شكل ممكن با سیاسی كردن آن، هر بار ذهن مردم را از موضوعات اساسی جامعه دور می‌كند.
 
 
صالحی‌امیری وزیر ارشادی است كه نشان داده خیلی دوست دارد از هنرمندان استفاده ابزاری بنماید، گاف تاریخی او در روز برگزاری انتخابات كه با توهین به هنرمندان و نیز رقیب انتخاباتی همراه بود، هرگز از سابقه او پاك نخواهد شد؛ موضعی كه نگاه امنیتی و غیرفرهنگی او را نیز برخلاف ژست فرهنگ‌مآبانه‌ای كه می‌گیرد برملا كرد و ماهیت رفتارهای او را نشان داد. وزیر ارشاد اخیراً در نامه‌ای به رئیس صداو سیما پخش ربنای شجریان را مطالبه كرده بود؛ درخواستی كه اساساً انتظار می‌رود از سوی شخصی هنرمند اتخاذ شود نه از سوی یك سیاستمدار به اصطلاح فرهنگی، اما ماجرا این است كه صالحی‌امیری به تن رنجور و بیمار استاد هم رحم نمی‌كند و او را دستمایه‌ای برای كنش‌های سیاسی قرار می‌دهد؛ رفتاری كه از یك شخصیت فرهنگی انتظار نمی‌رود.
 
 
محمدجواد لاریجانی، عضو شورای سیاستگذاری صداوسیما البته جواب صالحی‌امیری را به شیوه‌های علمی داد. او در پاسخ نامه وزیر ارشاد نوشت: «از آنجا كه موضوع دفاع از ایشان یك مناقشه سیاسی شده است، لذا در تلاوت مذكور توجه به آیات تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و این امر خلاف موازین شرعی تلاوت است. لذا خواهشمند است كه سایر قطعات آوازی آن هنرمند را مطرح فرمایید كه اتفاقاً دارای ساختار موسیقیایی مهم‌تری هم هستند. حتماً می‌دانید كه تحت‌الشعاع قرار گرفتن توجه به آیات باهرات نسبت به مقارنات آنقدر مهم بوده كه برخی از فقهای بزرگ تلاوت ملحون را مورد شبهه قرار داده‌اند. البته این حساسیت در میان موسیقیدانان بزرگ و حرفه‌ای هم مطرح است و آنان غالباً ابا دارند كه قطعات مهم تركیبی آنان همراه با آواز پخش شود، زیرا معتقدند توجه به الحان و معانی (و گاه حركات متناظر بدنی) توجه به رموز و ظرافت‌های نهفته در تناسب‌های ایقاعی را كه جوهر اصلی هنر موسیقی است، تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.»
 
 
لاریجانی در نامه خود تلویحاً به دو نكته اشاره كرده؛ اول اینكه دولت از موضوع ربنای شجریان بیش از این سوءاستفاده سیاسی نكند و نكته بعدی اینكه تحت‌الشعاع قرار گرفتن آیه قرآن به صوت و موسیقی موضوعی فقهی است كه بهتر است نسبت به آن با تساهل رفتار نشود. لاریجانی البته دلیلی ندید تا به اینكه پخش نشدن ربنای شجریان با درخواست كتبی شخص وی متوقف شده، اشاره‌ای كند و تشخیص داد همان دو نكته كفایت می‌كند.
 
 

هشت سال پیش بود كه در جریان فتنه 88 و حمایت تمام‌قد محمدرضا شجریان از رهبران فتنه، این خواننده موسیقی سنتی كشورمان با نگارش نامه‌ای خطاب به عزت‌الله ضرغامی، مدیر وقت سازمان صداوسیما رسماً اعلام كرد كه راضی به پخش آثارش از تلویزیون نیست.

شجریان در آن نامه نوشت: «همانطور كه اطلاع دارید صداوسیما در شرایط فعلی مستمراً اقدام به پخش سرودهای میهنی اینجانب به ویژه سرود «ای ایران‌ای سرای امید» می‌كند. جنابعالی مستحضرید این سرود و دیگر سرودهای خوانده شده متعلق به سال‌های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ است و هیچ ارتباطی به شرایط كنونی ندارد. اینجانب در سال ۱۳۷۴ نیز اعلام كردم راضی به پخش آثار خود از صداوسیما نیستم. مجدداً تقاضای خود را تكرار كرده و تأكید می‌كنم آن سازمان هیچ نقشی در تهیه این آثار نداشته و شایسته است به حكم شرع و قانون سریعاً كلیه واحدهای آن سازمان از پخش صدا و آثار من خودداری كنند.»
 
 

پس از این اتفاق بود كه با دستور مدیران رسانه ملی، پخش همه آثار شجریان از تلویزیون و رادیو متوقف شد. دستوری كه بنابر خواسته شخص شجریان و نامه صریحی كه برای مدیران رسانه ملی نوشته بود، داده شد.

  
ورود كاسه‌های داغ‌تر از‌ آش به میدان!

شجریان كه در آن سال‌ها به عنوان مدافع رهبران فتنه، به گفت‌وگو با شبكه‌های فارسی زبان خارج از كشور پرداخت، در صحبت‌های خود به مسائلی اشاره كرد كه تقریباً ادامه فعالیت حرفه‌ای او را در داخل كشور با مشكلاتی جدی روبه‌رو كرد، از جمله آنكه او در مصاحبه با شبكه تلویزیونی صدای امریكا (ارگان رسمی دولت امریكا كه وظیفه عملیات روانی علیه سایر كشورها را دارد) به مقابله 1400 ساله اسلام با هنر پرداخت و دیدگاه واقعی خود را در ارتباط با این موضوع بیان كرد.
اما در همه این سال‌ها باز هم گروهی از سیاسیون و البته اهالی هنر بودند كه هر بار در فرصت‌های مختلف با طرح بحث ادامه فعالیت شجریان در داخل كشور سعی در نادیده گرفتن نظرات این هنرمند درباره اسلام و نظام جمهوری اسلامی كردند.

 
یك تاكتیك نخ‌نما برای به حاشیه بردن مطالبات مردم
 نكته مهم در ارتباط با این موضوع، استفاده ابزاری دولتی‌ها از این موضوع در مواقع خاص است؛ حربه‌ای تكراری كه دولتی‌ها چند وقت پیش و در اوج تنش‌های مربوط به تصویب برجام در ارتباط با مسئله لغو كنسرت‌ها نیز اجرا كردند و جوی را در كشور به راه انداختند كه موضوع ملی و مهمی همچون برجام و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی به حاشیه رفت و ذهن گروه زیادی از مردم درگیر موضوعی شده بود كه در عین اهمیت، اصولاً در حدواندازه یك مسئله ملی همچون برجام نبود.
 
 

این تاكتیك عملیات روانی این بار نیز در ارتباط با ربنای شجریان تكرار شد تا باز هم مطالبات اصلی مردم به حاشیه رانده شود و با پوشش رسانه‌ای گسترده موضوعاتی فرعی جای آنها را بگیرد. به نظر می‌رسد در این شرایط طرح چنین موضوعاتی باعث فراموشی اصل موضوع می‌شود و فرصتی را برای فرصت‌طلبان ایجاد می‌كند تا با هجمه رسانه‌ای بر چنین نظراتی، مانع طرح بحث اصلی كه همان عدم رضایت صاحب اثر از پخش آثارش از تلویزیون است، شود.

نظرات
آخرین اخبار
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved