عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

با وجود گردش مالی 40 هزار میلیاردی خیریه‌ها 11 میلیون فقیر داریم

پولشویی، رانت و بالا‌كشیدن پول‌ها در خیریه‌ها!

حرف كار خیر كه به میان می‌آید، خیلی‌ها پای كار می‌آیند تا در این مسیر قدمی بردارند، اما كمی موشكافانه‌تر كه وارد ماجرا بشوید، متوجه خواهید شد هدف برخی از مؤسساتی كه در قالب خیریه فعالیت می‌كنند، واقعاً كار خیر نیست.

زمان ارسال خبر 1396/04/06 ، ساعت 11:45
کد خبر : 3675

به گزارش مجمل ، حرف كار خیر كه به میان می‌آید، خیلی‌ها پای كار می‌آیند تا در این مسیر قدمی بردارند، اما كمی موشكافانه‌تر كه وارد ماجرا بشوید، متوجه خواهید شد هدف برخی از مؤسساتی كه در قالب خیریه فعالیت می‌كنند، واقعاً كار خیر نیست. اینجا نیز آمار درست و درمانی وجود ندارد، اما گفته می‌شود حدود 15 هزار مؤسسه خیریه در كشورمان فعالند و آن‌طور كه الهام امین‌زاده، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور شهروندی گفته، گردش مالی خیریه‌ها در كشورمان 30 تا 40 هزار میلیارد تومان است. با وجود این گردش مالی قابل توجه، اما رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس از حدود ١٥‌هزار مؤسسه خیریه دركشور خبر داده كه حدود نیمی از آنها غیرشفاف هستند. در اقتصاد ایران ٧‌ هزار خیریه وجود دارد كه هیچ‌كدام از آنها صورت‌های مالی خود را منتشر نمی‌كنند. سوی دیگر این ماجرا آمار 11 میلیون نفری است كه به گفته رئیس كمیته امداد زیر خط فقر زندگی می‌كنند؛‌ آماری كه نشان می‌دهد یك جای كار می‌لنگد كه با وجود 15 هزار خیریه و گردش مالی 40 هزار میلیارد تومانی اوضاع فقر در كشور اینگونه نابسامان است.

 
 

فقر ریشه در یك ساختار اقتصادی بیمار دارد و می‌تواند تمامی ساختارهای یك جامعه را تحت‌تأثیر قرار دهد و نخستین بذر رویش آسیب‌های اجتماعی است. پس نخستین گام هم برای مقابله با این آسیب‌ها فقرزدایی از جامعه است؛‌ امری كه اگرچه نیازمند مشاركت عمومی است اما باید تحت نظارت نهادهای حاكمیتی انجام پذیرد تا از بروز فساد در این فرآیند پیشگیری شود. واقعیت اما نشان از آن دارد كه ساختار خیریه‌هایی كه ظاهراً برای كمك به افراد فقیر و ناتوان تشكیل شده‌اند سر و سامان مناسبی ندارند و نظارتی بر فعالیت‌هایشان نیست.

  
خیریه‌ها در مجاورت پولشویی

خیریه‌ها یكی از محیط‌های حساس مالی است. طبق قانون مبارزه با پولشویی، بعضی از كسب و كارها و فعالیت‌ها در مجاورت پولشویی قرار دارند. اتهام پولشویی ندارند، اما در مجاورت آن هستند، یعنی كسانی كه می‌خواهند پولشویی كنند از این حوزه‌ها استفاده می‌كنند. مثلاً كسانی كه می‌خواهند پولشویی كنند ناچار باید به سراغ سیستم بانكی بیایند. مؤسسات خیریه نیز یكی از جاهایی است كه در مجاورت پول‌شویی قرار دارد. زیرا وقتی نام خیریه به میان می‌آید یعنی این مؤسسات با اهداف خیر تشكیل شده‌اند و بنا است كه كمك‌های عام‌المنفعه بكنند. ورودی منابع مؤسسات خیریه كمك‌هایی است كه مردم می‌كنند. شاید در ثبت این كمك‌ها حساب و كتاب دقیقی وجود نداشته باشد. در قانون مالیات‌ها هم اشاره شده كه تحت شرایطی كمك به برخی مؤسسات خیریه جزو هزینه‌های قابل قبول محسوب می‌شود و به كاهش مالیات شركت‌ها منجر می‌شود. از سوی دیگر شاهد بی‌سر و سامانی در صدور مجوز برای خیریه‌ها هستیم به‌گونه‌ای كه شش سازمان اعم از وزارت علوم، وزارت كشور، سازمان بهزیستی، وزارت ارشاد، سازمان ملی جوانان و نیروی انتظامی متولی صدور مجوز برای تأسیس خیریه‌ها در كشور هستند كه هر كدام بر اساس اهداف خود وظایف مشخصی را برای مؤسسات زیرمجموعه خود تعریف می‌كنند كه بیشتر آنها را مؤسسات خیریه تشكیل می‌دهند.  

  
فعالیت‌های اقتصادی در پوشش خیریه

چند روز پیش بود كه الهام امین‌زاده دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور شهروندی با اشاره به گردش مالی 30- 40 هزار میلیاردی خیریه‌ها از بیرون ماندن عده‌ای از محرومان و خانواده‌های آنها از چرخه حمایتی ابراز تأسف كرد. پیش از این پرویز فتاح، رئیس كمیته امداد هم از كلاهبرداری تعدادی از خیریه‌ها و مؤسسه‌های عام‌المنفعه خبر داده بود و از فقدان نظارت برمؤسسه‌های خیریه ابراز نگرانی كرده بود. غلامحسین دوانی، عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران هم معتقد است مؤسسات خیریه غیرشفاف حتی در كارهایی مانند واردات و ساختمان‌سازی ورود كرده‌اند. همان‌طور كه در دوران جنگ تحمیلی یكی از مؤسسه‌های خیریه ٣٠‌ میلیون دلار واردات انجام داده بود. پولشویی یا انجام فعالیت‌های اقتصادی در قالب خیریه تنها بخشی از سوء‌استفاده‌هایی است كه در قالب خیریه‌ها رخ می‌دهد این ماجرا یك روی دیگر هم دارد.

  
مجریان پروژه نفوذ

تأثیر‌گذاری بر مطالبات اجتماعی با مدیریت منابع انسانی یك جامعه اعم از كودكان، زنان، پدران، مادران، جوانان، مسلمانان، مسیحیان، اقلیت‌های قومی و ناراضیان و فقرا و ثروتمندان و... هنری است كه هنوز در دانشگاه‌های ما كرسی علمی ندارد، اما در دانشگاه سوآس لندن، كلمبیا امریكا و اندیشكده‌هایی همچون بنیاد برادران راكفلر، جست‌وجوی زمینه‌های مشترك، فورد، نایاك، وودرو ویلسون، پاگواش و رهپویان صلح و انواع دفاتر زیرمجموعه سازمان ملل تدریس می‌شود.  

بسیاری از ما دقیقاً نمی‌دانیم كه باقر نمازی چگونه خیریه‌های سنتی شكل گرفته در كنار صندوق قرض‌الحسنه مساجد را به شكل امروزی تبدیل كرد یا چطور در دولت خاتمی «جهاد سازندگی» به رغم مخالفت رهبر انقلاب منحل شد و دفاتر سازمان ملل به نام تلاش برای عمران و آبادانی در روستاها و شهرستان‌های ما لنگر انداختند.
 
 

حقیقت این است كه امروز «بنیاد كودك»، تشكیلات خیریه وابسته به كالیفرنیای امریكا، با تبلیغات وسیع میان هنرمندان و طبقات مؤثر جامعه، رقابتی آشكار با «كمیته امداد امام خمینی»، به عنوان بستر سنتی ارائه خدمات عام‌المنفعه به جامعه به راه انداخته است! تنها تفاوت ماجرا در این است كه اغلب هنرمندان و حامیان این نهاد از سابقه محكومیت مالی بنیاد كودك در دادگاه‌های امریكا به جرم «پولشویی» و «سوءاستفاده از معافیت‌های بنیادهای خیریه به نفع خود» مطلع نیستند و نمی‌دانند كل كمپین نمایشی این مركز و «شركت دنون سحر» كه با تبلیغات گسترده شهری برای رفع گرسنگی كودكان ایرانی صورت گرفت، 75 میلیون تومان آورده برای كودكان مستمند و صدها میلیون تومان سود برای شركت فرانسوی به همراه آورد! این تنها نمونه‌ای از رقابت تبلیغاتی گسترده یك تشكل وابسته به بیگانه و نهاد وابسته به بستر سنتی داخلی است.  كل تشكیلات حمایت از كودكان كار ایران كه از ارتباطات گسترده‌ای با نهادهای امریكایی و اروپایی برخوردار است، با هدایت و حمایت خاص همیاران غذا در سال 1382 ایجاد شده است. تشكیلاتی كه به‌رغم هدف‌گذاری اجتماعی مثبت و مطالبه‌گری در حوزه‌ای مغفول مانده، به واسطه شیطنت بخش‌هایی از زیرمجموعه در همكاری با گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در ایران به پرونده‌سازی بر ضد كشورمان در نهادهای بین‌المللی، ارتباطات گسترده با بهائیان و اجرای پروژه نفوذ شهرت دارد. با وجود تمامی ابهام‌های موجود اما همچنان خیریه‌ها بدون هیچ ضابطه و نظارتی فعالند تا برخی مجری پروژه نفوذ باشند و به نام كار خیر پروژه‌های اقتصادی‌شان را پیش ببرند و پولشویی كنند.


منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved