عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

ناتوانی در خلق شخصیت‌های جذاب برای كودكان به‌رغم میراث غنی دینی و ملی

كودكان ایرانی قهرمان ندارند!

نشناختن زبان و دنیای كودكان و اینكه تخیل چقدر می‌تواند به آموزش كودك كمك كند، مسئله‌ای است كه...

زمان ارسال خبر 1396/07/17 ، ساعت 14:40
کد خبر : 3680

به گزارش مجمل ، نشناختن زبان و دنیای كودكان و اینكه تخیل چقدر می‌تواند به آموزش كودك كمك كند، مسئله‌ای است كه هنوز بخش عمده‌ای از فعالان عرصه كودك در حوزه‌های مختلف چون داستان‌نویسی، انیمیشن‌سازی و بخش‌های دیگر را ناتوان از خلق آثاری كرده‌است كه در ارتباط‌گیری با كودك و نوجوان موفق نشان بدهند. 

چندی پیش در قالب گزارشی در «جوان» به این مسئله اشاره كردیم كه یك پژوهش میدانی نشان می‌دهد در ایران 10 كاراكتر محبوب كودكان از بین انیمیشن‌های خارجی انتخاب شده است و «باب اسفنجی» بیشترین محبوبیت را در میان كودكان تهرانی دارد و به این موضوع اشاره كردیم كه دست دستگاه‌ها و مراكز آموزشی در خلق كاراكترهای جذاب ایرانی تقریباً خالی است. 
 
همین موضوع باعث‌شده كودكان ایرانی از داشتن قهرمانانی كه با آنها همذات‌پنداری كنند، محروم باشند، این در حالی است كه در ادبیات و متون دینی ما می‌توان به كاراكترهای زیادی برخورد كه اگر به درستی دستمایه كار فعالان فرهنگی شامل انیمیشن‌سازان و نویسندگان كتاب قرار بگیرند به طور قطع ظرفیت‌های زیادی می‌توان از دل آنها بیرون كشید و به كودكان ارائه داد. 
البته در كنار ضعف در خلق كاراكترهای جذاب برای كودكان می‌توان گفت ناتوانی شدیدی در معرفی شخصیت‌ها و قهرمانان دینی به كودكان با وجود ظرفیت‌های زیادی كه در شخصیت این بزرگان وجود دارد، به چشم می‌خورد. این ناتوانی درحالی رقم می‌خورد كه خیل عظیمی از داستان‌های دینی از رشادت‌ها و حماسه‌های شگرفی برخوردار است و می‌توان با الهام از این میراث به خلق شخصیت‌های تازه‌ای نائل آمد و الگوهای جذاب زیادی ارائه داد. 
   
زبان كودك را نمی‌شناسیم
یكی از ضعف‌هایی كه در این رابطه همواره دیده می‌شود، این است كه در برگرداندن زبان داستان‌های دینی به زبان بچه‌ها به گونه‌ای كه برای آنها جذابیت داشته باشد، ناتوانی زیادی وجود دارد. در واقع اگر انیمیشنی درباره شخصیت‌های دینی ساخته می‌شود، تقریباً هیچ كوششی برای نزدیك كردن ادبیات و زبان آن برای بچه صورت نمی‌گیرد. جالب است كه برخی از انیمیشن‌ها حتی برای ارتباط با بزرگسالان هم جذابیت‌های لازم را ندارد. در واقع اگر یك انیمیشن بتواند با كودكان ارتباط برقرار كند، حتماً قادر خواهد بود بزرگسالان را هم درگیر كند و در این زمینه می‌توان تفاوت زیادی قائل نبود كما اینكه در هالیوود طی یكی دو دهه اخیر به گونه‌ای روی انیمیشن‌ها كار می‌كنند كه همزمان قادر باشند والدین و بچه‌ها را با هم درگیر كنند؛ چراكه معمولاً بچه‌ها با والدین‌شان به سینما می‌روند. 
 
طی سال‌های اخیر انیمیشن‌سازان ایرانی پیشرفت‌های زیادی در عرصه گرافیك و نرم‌افزار داشته‌اند، ولی متأسفانه تمركز صرف بر طراحی و گرافیك انیمیشن‌ها كار روی فیلمنامه و قصه و نیز خلق شخصیت را مغفول نگه داشته است و می‌توان گفت به جز انیمیشن شاهزاده روم كار محمدیان، انیمیشن‌های دیگری كه به طور انبوه طی سال‌های اخیر ساخته‌شده چنگی به دل نمی‌زند و در ارتباط‌گیری با مخاطب كودك دچار ضعف‌های عمده‌ای است. با وجود اینكه در بخش انیمیشن طی یك دهه اخیر شاهد موجی از تولیدات داخلی بوده‌ایم، ولی هنوز حتی یك انیمیشن ایرانی نتوانسته كاراكتری خلق كند كه برای كودكان ایرانی در میان 10 كاراكتر محبوب جای بگیرد. 
   
نشست كودك و قهرمان دینی
كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان جزو مراكزی است كه اساساً متولی این موضوع است. این مركز روز گذشته نشستی تخصصی با عنوان «كودك و قهرمانان دینی» با سخنرانی حجت‌الاسلام سیدجواد بهشتی، مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور قرآنی برگزار كرد. در واقع دومین نشست تخصصی هفته ملی كودك در حالی برگزار شد كه مربیان و علاقه‌مندان با انواع قصه‌های قرآنی و شیوه‌ ارائه‌ آن آشنا شدند. بر همین اساس، سخنران این نشست به آموزش مربیان شركت‌كننده و آگاه‌سازی آنها در حوزه‌ ظرفیت‌های داستانی قرآن كریم پرداخت. اینكه فقط قرآن چه ظرفیت داستانی عظیمی دارد، موضوعی است كه داستان‌نویسان و فعالان كودك باید از آن اطلاع داشته باشند. 
مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور قرآنی سخنان خود را با این مقدمه آغاز كرد: «خداوند فرموده است كه همه‌ جهان برای انسان و در خدمت انسان است. پس ظرفیت والایی در انسان وجود دارد. شما حاضران این جلسه مربیان فرزندان این موجود شگرف هستید.»
 
3 هزار قصه فقط در قرآن
حجت‌الاسلام بهشتی ادامه داد: «پیامبر دو چیز را نزد ما به امانت گذاشت؛ یكی قرآن و دیگری اهل بیت. در قرآن كریم ۶هزار آیه وجود دارد. از این ۶هزار آیه، ‌۳هزار تای آن در قالب قصه است. خداوندی كه ما، نقاط ضعف و تمایلات ما را می‌شناسد، نیمی از حرف‌های خود را در قالب قصه مطرح كرده است. با این حال هیچ نهاد و مركزی نیست تا این اتفاق مهم و پرمعنا را نشان دهد.»
سخنران نشست تخصصی «كودك و قهرمانان دینی» تأكید كرد: «توجه به ۳هزار آیه‌ قرآنی كه در قالب قصه است از وظایف نهادی همچون كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان است، چراكه وقتی یاد قصه و قصه‌گویی می‌افتیم، تنها نام كانون در ذهن ما حك می‌شود.»
وی با تأكید بر سخنان خود عنوان كرد: « خداوند آیات قرآن را در هفت قالب نازل كرده است. آیات قرآن در قالب امرها، نهی‌ها، ‌تشویق‌ها، هشدارها، قصه‌ها، مثل‌ها و گفت‌وگوهاست. چهار قالب مستقیم است و سه قالب غیرمستقیم. هزارو۴۰۰ امر در قرآن آمده است و ۴۰۰ نهی. به همین ترتیب میزان تشویق‌ها از هشدارها بیشتر است كه البته تعداد آیات دقیق آن مشخص نیست، اما آنچه در بحث ما مهم است، وجود نزدیك به ۲۶۸ قصه در قرآن است كه می‌تواند منبعی برای مربیان و معلمان باشد. منبع بیان این تعداد مرحوم صدر بلاغی است كه با مطالعات خود به این آمار رسیده است. حال باید دید این داستان‌ها چیست و چطور می‌شود با آنها آشنا شد.»
 
بهشتی با اعلام نام كتاب‌های راهنما در این راستا ادامه داد: «علاوه بر داستان‌های مستقیم قرآن كه می‌توان در كتاب‌هایی همچون «داستان‌های قرآن از تفسیر المیزان» نوشته‌ حسین فعال، «داستان‌های نمونه» نوشته‌ سیدحسین حسینی و «داستان‌های انبیا» نوشته‌ دكتر موسوی‌گرمارودی اطلاعاتی از آنها دریافت كرد، نوع دیگری از داستان قرآنی وجود دارد كه همزمان با دوره پیامبر رخ داده است. این داستان‌ها در واقع همان شأن نزولند و قصه‌های ناپیدا. در این مورد نیز می‌توانید به كتاب‌هایی همچون «نشان نزول» اثر علیرضا بذرافشان و «شأن نزول» نوشته‌ جواد محقق مراجعه كنید، اما نوع سوم قصه‌ها، ‌قصه‌ كسانی است كه آیاتی از قرآن را شنیده‌اند و تحولی در زندگی آنان ایجاد شده است.»
 
وی همچنین به تفصیل درباره گفت‌وگوها و مثل‌های قرآنی سخن گفت و در این باره به سؤال‌های مخاطبان نشست پاسخ داد و در بخش دوم سخنان خود درباره‌ قهرمان‌های كودك و نوجوان قرآنی صحبت كرد. او داستان یوسف و آسیه را مطرح و مفصل درباره‌ آنها بحث كرد و توضیح داد: «میراث دوم پیامبر، اهل‌بیت است و از زوایای مختلف به این قهرمان‌ها نگاه نشده‌است. زاویه‌ نخست شخصیت علمی این افراد است. همچنین به شخصیت ادبی این قهرمان‌ها توجهی نداشته‌ایم. كودكی اهل‌بیت ویژگی‌های لازم را برای مطرح شدن دارد. این قهرمان‌ها می‌توانند الگوی مناسبی برای كودكان باشند تا با كار و تلاش آشنا شوند. ضمن اینكه هیچ‌گاه از ابعاد اجتماعی و سیاسی این افراد، نگاه فلسفی را به فرزندان‌مان نیاموخته‌ایم و همه‌ این ویژگی‌ها می‌تواند برای كودكان مطرح شود.»
كودكان آینده‌سازان هر كشوری هستند و اگر نتوان این رده سنی را با استفاده از محصولات هنری و فرهنگی مطابق با فرهنگ خودی پرورش داد، بی‌تردید نباید انتظار داشت این نسل در آینده از هویت ملی مناسبی برخوردار باشند؛ چراكه غذای فرهنگی آنان از جای دیگری تغذیه شده است. 
نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved