عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

وقتی پیاده‌رو پاركینگ اختصاصی می‌شود

رقابت دستگاه‌ها برای تعرض به معابر حاشیه‌ای پایتخت

«پاركینگ اختصاصی» و تصرف عدوانی معابر حاشیه‌ای توسط برخی وزارتخانه‌ها، دستگاه‌ها و ادارات دولتی به معضل حل نشده شهری تبدیل شده است...

زمان ارسال خبر 1396/07/17 ، ساعت 14:43
کد خبر : 3684
به گزارش مجمل ، «پاركینگ اختصاصی» و تصرف عدوانی معابر حاشیه‌ای توسط برخی وزارتخانه‌ها، دستگاه‌ها و ادارات دولتی به معضل حل نشده شهری تبدیل شده است كه به دلیل چشم‌ و هم‌چشمی به سایر كسبه نیز تسری پیدا كرده است. متأسفانه به دلیل برخورد نكردن با متخلفان به حقوق شهر و شهروندان این پدیده علاوه بر تبعات ترافیكی، چهره معابر شهری را نیز نازیبا كرده است و در این بین نه دستگاه‌های متصرف پاسخگو هستند و نه دستگاه‌های متولی با این اقدامات خلاف قانون برخورد می‌كنند.
  
سد معبر تعرض به حقوق شهروندی و توهین به شهروندان
افزایش جمعیت شهرها از یكسو و متراكم شدن شهرها و افزایش خودروها در شهرها از سوی دیگر سبب شده است تا دیگر پارك‌های حاشیه‌ای معابر جوابگوی نیاز توقف خودروها نباشد. در بسیاری از موارد ادارات و دستگاه‌های دولتی و حتی عمومی وزارتخانه‌ها با قرار دادن مانع‌ها یا تابلوهای هشدار، بخشی از معابر عمومی را به پاركینگ اختصاصی یا فضای اختصاصی تبدیل كرده‌اند. در حقیقت این دستگاه‌ها با تخطی از قانون به فضاهای عمومی كه متعلق به شهر و شهروندان است عملاً كار غیرقانونی انجام داده و معبر را كه در لغت نیز معنی محل عبور است به تصرف موقت دستگاه خود درآورده‌اند. در حقیقت اینگونه اقدامات از سوی برخی دستگاه‌های دولتی و عمومی به نوعی سد معبر به حساب می‌آید كه سد معبر در واقع انسداد معابر عمومی است. این رفتارها در پایتخت كه بیشتر دستگاه‌ها و ادارات دولتی و عمومی را در خود جای داده است به یك فرهنگ غلط تبدیل شده است كه به دلیل برخورد نكردن شهرداری و نیروی انتظامی با اینگونه تخلفات دستگاه‌ها هم‌اكنون برخی از مغازه‌داران و به خصوص نمایشگاه‌های اتومبیل نیز در حاشیه‌ معابر فضاهای عمومی را به اشغال خود در آورده‌اند و مانع استفاده سایر شهروندان از این فضاها شده‌اند. به هر صورت اشغال و مسدود كردن معابر و آنچه به عنوان سد معبر مطرح می‌شود، به لحاظ قانونی عملی خلاف بوده است كه باید با سد معبركنندگان برخورد قانونی صورت گیرد.
  
نازیبا كردن معابر شهری
 اینكه برخی ادارات، دستگاه‌ها و كسبه به نوعی اقدام به تصرف فضاهای عمومی شهر می‌كنند جای تعجب دارد.
این دستگاه‌ها با قرار دادن موانع فلزی، طناب‌كشی، قرار دادن گلدان یا علائم ترافیكی و یا گماردن افرادی از كاركنان دستگاه خود ضمن سد معبر مانع استفاده شهروندان از فضاهای عمومی و معابر شهری می‌شوند.
این اقدام ضمن زشت كردن سیمای شهری به نوعی در برخی معابر سبب ایجاد گره ترافیكی نیز می‌شود. گاهی‌ افرادی كه از معابر عبور می‌كنند مجبور هستند این موانع را دور زده و به ناچار به حریم تردد خودروها وارد شوند كه حوادث رانندگی نیز جان عابران را تهدید می‌كند. به هر حال در بسیاری از موارد سد معبر به اشكال مختلف كه در این متن به آن اشاره شده سبب می‌شود تا نظم شهری بر هم بخورد و برخی افراد و دستگاه‌ها هر كاری كه می‌خواهند انجام دهند و در مقابل اعتراض شهروندان هم پاسخگو نباشند.
  
برداشتن سدمعبر طبق قانون وظیفه كدام سازمان یا نهاد است؟
طبق ماده 55 قانون شهرداری ایجاد خیابان‌ها،كوچه‌ها،میدان‌ها و همچنین گسترش و توسعه معابر از وظایف شهرداری است و مطابق تبصره یك بند2همین ماده جلوگیری از ایجاد سد معبر توسط بازاریان وغیره هم برعهده شهرداری گذاشته شده است، زیرا بند ۲۰ ماده ۵۵ اصلاحی قانون شهرداری: سد معابر عمومی ‌و اشغال پیاده‌روها و استفاده غیرمجاز از آنها، میدان‌ها، پارك‌ها و باغ‌های عمومی ‌برای كسب و سكونت را ممنوع اعلام كرده است.  حال شاید این سؤال پیش آید چرا این وظیفه برعهده اداره یا نهاد دیگری گذاشته نشده است؟ در پاسخ می‌توان به ماده 101 قانون شهرداری اشاره كرد كه بیان می‌كند طبق ماده ۱۰۱ و تبصره ۶ ماده: معابر و شوارع عمومی‌كه در اثر تفكیك اراضی احداث می‌شود، متعلق به شهرداری است و شهرداری در قبال آن به هیچ عنوان، وجهی به صاحب آن پرداخت نخواهد كرد. شهرداری‌ موظف است از معابر به عنوان ملك عمومی حفاظت كند و آن را برای استفاده عموم آماده نگه دارد و از تجاوز به میدان‌ها، پارك‌ها و باغ‌های عمومی كه حق طبیعی هر شهروندی است جلوگیری نماید. 
 
همچنین مطابق تبصره ۶ ماده ۹۶ قانون شهرداری‌ها «اراضی كوچه‌های عمومی، میدان‌ها، پیاده‌روها، خیابان‌ها و به طوركلی معابر، مسیر رودخانه‌ها، نهرها، مجاری فاضلاب شهرها و باغ‌های عمومی ‌و گورستان‌های عمومی‌ و درخت‌های معابر عمومی ‌واقع در محدوده هر شهر كه مورد استفاده عموم است، ملك عمومی ‌محسوب می‌شود و در مالكیت شهرداری است.» پس بر اساس تعاریف و مواد قانونی ذكر شده، شهرداری‌ها موظفند از معابر به عنوان یك ملك عمومی ‌حفاظت كنند و همواره آن را برای استفاده عموم آماده نگه دارند و از تجاوز اشخاص به آنها جلوگیری كنند. این موضوع در حالی است كه استفاده از این مكان‌ها ‌حق طبیعی مردم به شمار می‌رود و هیچ كس چه حقوقی و حقیقی نمی‌تواند مانع استفاده مشروع مردم از این مكان‌ها شود.
  
ساماندهی صنوف مزاحم 
مدیرعامل شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران در خصوص برخی صنوف مزاحم گفت: برخی از مشاغل نیز مانند خدمات خودرویی كه بیشترین مزاحمت را برای تهران ایجاد كرده است، با یكسری تمهیدات همچنان در داخل شهر فعالیت می‌كنند. كامران زنگیشه افزود: خدمات خودرویی ‌باید به اندازه وسعت مغازه‌شان پذیرش خودرو داشته باشند كه متأسفانه این اتفاق صورت نمی‌گیرد، بنابراین رسیدگی به این شغل را در اولویت قرار داد‌ه‌ایم. زنگیشه با تأكید بر اینكه رسیدگی به این شغل مزاحم را در دستور كار قرار داده‌ایم، خاطرنشان كرد: در حال ساخت مجتمع‌های خدماتی هستیم كه بتوانیم بخش خصوصی را نیز به این مسئله وارد كنیم تا هرچه سریع‌تر ساماندهی این بخش صورت گیرد. 
وی موضوع دوم مزاحمت مشاغل تهران را رستوران‌ها و فست‌فودها دانست و گفت: شلوغی و جای پارك رستوران‌ها نیز بیشترین مزاحمت ‌را برای شهروندان تهرانی دارند كه باید در اسرع وقت ساماندهی شوند. مدیرعامل شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران یكی دیگر از مشاغل مهم را نمایشگاه‌های اتومبیل برشمرد و تأكید كرد: با همكاری كه با پلیس راهور داشتیم، به تعداد زیادی از این نمایشگاه‌ها تذكر داده و آنها را ساماندهی كرده‌ایم. 
 
نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved