عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

فرار جنین‌ها!

همراه با برخی آسیایی‌ها به‌ویژه چینی‌ها، برخی از ثروتمندان ایرانی و نیز عده‌ای از مسئولان به‌خاطر دریافت تابعیت كشورهای غربی، برای تولد فرزندانشان به كشورهایی نظیر امریكا و كانادا، استرالیا می‌روند...

زمان ارسال خبر 1396/07/17 ، ساعت 14:44
کد خبر : 3685
به گزارش مجمل ، خبر دیگر تازگی ندارد؛ ‌اینكه چهره‌های مشهور هنری، ورزشی یا فرزندان دولتمردان و چهره‌های سیاسی برای به دنیا آوردن فرزند یا نوه خود به امریكا یا یكی از كشورهایی كه قانون ارائه تابعیتشان براساس خاك و تولد در سرزمین‌شان اعطا می‌شود، سفر كرده است. هر از ‌چند‌گاهی اخباری از این دست را می‌شنویم و تصاویر به اشتراك گذاشته شده از این دو‌تابعیتی‌های كوچك كه مزایایی را برای تابعیت پدر و مادرانشان هم فراهم می‌كنند، در شبكه‌های اجتماعی می‌بینیم؛ ‌تلاش سلبریتی‌ها وثروتمندان برای گرفتن تابعیت دوم از طریق تولد فرزند، اگرچه قابل‌تأمل، اما با معیارهای خود آنان قابل توجیه است. تلاش دولتمردان برای دریافت تابعیت دوم فرزندانشان با تولد در خاك كشورهایی كه بر‌اساس اصل خاك تابعیت می‌دهند، حكایت از آن دارد كه به‌رغم تمام مزایای ژن خوب و آقازادگی برای فرزندان مسئولان، برخی از آنها آنچنان به عملكرد خود اطمینان دارند كه می‌كوشند با گرفتن تابعیت كشورهایی همچون كانادا و امریكا‌، در‌صورت نیاز از آینده‌ای كه برای ایران ساخته‌اند فرار كنند! 
 
ضربه مسئولان دو‌تابعیتی به كشور و ماجرای اختلاس‌ها و فرارها منجر به تلاش‌هایی برای شناسایی و حساسیت بیشتر درباره سپردن مسئولیت به این افراد شد. یكی، دو ماه پیش بود كه جواد كریمی قدوسی، رئیس هیئت تحقیق و تفحص افراد دو‌تابعیتی مجلس با اشاره به حضور برخی افراد دو تابعیتی و دارای گرین‌كارت در ادارات دولتی و در سطح معاونان رئیس‌جمهور، وزرا و رده‌های مهم دولت و ریاست‌جمهوری گفت: بر‌اساس تحقیق و تفحصی كه انجام شده تا‌كنون ۸۰ مقام مسئول دولتی دارای دوتابعیتی، گرین‌كارت یا اقامت در كشورهای بیگانه از جمله امریكا محرز شده است. برخی از این مسئولان علاوه بر آنكه خود دارای گرین‌كارت هستند، همسر یا فرزندان آنها هم دارای گرین‌كارت امریكا هستند و حتی در این كشور اقامت دارند. به گفته وی،  معصومه ابتكار، مسعود سلطانی‌فر و جمشید انصاری از جمله چهره‌های دولتی دارای گرین‌كارت امریكا هستند.  حكایت دو‌تابعیتی‌ها قرار نیست با شناسایی، معرفی و احتمالاً بركناری آنها خاتمه یابد. این ماجرا انگار از آنچه فكر می‌كنیم دنباله‌دارتر است و حكایت دریافت تابعیت با تولد در كشورهای دارای تابعیت با اصل خاك، ‌پرونده فرار جنین‌ها برای دریافت تابعیت این كشورها را باز كرده است؛ ‌پرونده‌ای كه بخش مهمی از آن به فرزندان و نوه نتیجه‌های مسئولان وقت اختصاص می‌یابد. 
   
تلاش برای تابعیت از طریق تولد 
تلاش برای دریافت تابعیت كشورهای پیشرفته‌تر موضوعی است كه در اغلب كشورهای دنیا وجود دارد و مختص ایرانی‌ها نیست به طور نمونه چینی‌ها هم تلاش می‌كنند تا بتوانند با تولد فرزندشان در كشورهایی مانند امریكا یا كانادا كه از اصل خاك برای ارائه تابعیت پیروی می‌كنند، تابعیت این كشورها را به دست آورند. این مسئله به خصوص در سال‌های اخیر در كشور ما هم به یكی از موضوعات لوكس خانواده‌های ثروتمند تبدیل شده است؛ خانواده‌هایی كه به كمك شركت‌های مهاجرتی برای تولد فرزندشان به كشورهای دارای چنین امكانی می‌روند تا ضمن دوتابعیتی شدن فرزندشان خودشان هم از مزایای این مسئله استفاده كنند. 
 
در كشورهایی كه تابعیت را بر‌اساس اصل خاك ارائه می‌كنند، فرد در قلمرو و خاك هر كشوری كه متولد شود، تابعیت یا شهروندی آن كشور را اخذ می‌كند. اصل خاك به افرادی كه در كشتی، هواپیما یا محدوده هوایی آن كشور متولد شده باشند، حق تابعیت را اعطا می‌كند و حقوقی كه فرد به واسطه این تابعیت دریافت می‌كند ربطی به نوع اقامت والدین وی ندارد. كانادا، ایالات‌متحده امریكا، آرژانتین، برزیل، شیلی، كلمبیا، كاستاریكا، دومینیكا، اكوادور، هندوراس، جامائیكا، مكزیك، پاناما، پاكستان، پاراگوئه، پرو، اروگوئه، ونزوئلا، سنت لوسیا، كامبوج، بولیوی و گواتمالا از جمله كشورهایی هستند كه از اصل خاك تبعیت می‌كنند. در سیستم تولد فرزند در امریكا، كودك به دنیا آمده در ایالات متحده امریكا یك شهروند امریكایی(citizen) محسوب می‌شود، حتی اگر از پدر و مادری غیر‌امریكایی متولد شود. نكته حائز اهمیت در این میان آن است كه وقتی فردی به عنوان شهروند ایالات‌متحده امریكا محسوب شد،  راحت‌تر و سریع‌تر می‌تواند جهت مهاجرت اعضای خانواده خود، برای ورود به خاك این كشور اقدام كند. 
   
دور زدن ترامپ
 این مزایا شامل كشورهای دیگر دارای سیستم تابعیت خاك هم می‌شود، به خصوص اینكه با قوانین مهاجرتی تازه‌ای كه ترامپ وضع كرده دیگر ورود به امریكا و برخورداری از این مزایا به این سادگی‌ها امكانپذیر نیست، اما چهره‌ها و فرزندان مسئولانی كه به دنبال بهره‌گیری از مزایای دوتابعیتی هستند هم می‌دانند چگونه می‌توان قانون ترامپ را دور زد. 
داشتن پاسپورت برخی كشورهای دیگری دارای قانون تابعیت از طریق خاك همچون كانادا این امكان را به فرد می‌دهد كه به راحتی و بدون نیاز به ویزا به كشورهای دیگری همچون امریكا و انگلیس سفر كند و در این كشورها به كار و تحصیل بپردازد. همین مسئله هم موجب شده تا اگرچه ورود به امریكا و تولد فرزند در این كشور با قوانین جدید ترامپ سخت شود، اما با دریافت تابعیت كانادا و چند كشور مشابه دیگر این قوانین دور زده شود. 
حالا برویم سر ماجرای برنامه‌ریزی سلبریتی‌ها و فرزندان برخی مسئولان برای دریافت تابعیت دیگر كشورها از طریق تولد. 
   
دلشان با مردم و نظام نیست
هر‌از چند‌گاهی اخبار تولد فرزند دختر فلان مسئول و عروس آن یكی مسئول در یكی از بیمارستان‌های كشورهایی همچون انگلیس، كانادا، ‌استرالیا و امریكا به گوش می‌رسد. 
تلاش این افراد و چهره‌ها برای دریافت تابعیت دیگر كشورها در حالی است كه هیچ كدام از چالش‌هایی كه در حوزه تحصیل، ‌اشتغال و ازدواج برای افراد عادی جامعه، طبقات و اقشار متوسط و پایین جامعه وجود دارد شامل آنها نمی‌شود و داشتن ژن خوب و بهره‌مندی از مزایای آقازادگی موجب می‌شود تا فرزندان مسئولان حتی در صورت نداشتن شایستگی‌های لازم بر صندلی‌های مدیریتی تكیه بزنند و بدون طی كردن مراحل معمول مسئول بودن را تجربه كنند. هر چند در این میان هستند آقازاده‌هایی كه شایستگی نشستن بر كرسی‌های مدیریتی را هم دارند، اما نمی‌توان از پشتوانه ژن خوبشان برای رسیدن به این جایگاه شایسته چشم‌پوشی كرد. با تمام اینها انگار برخی مسئولان به این مسئله باور دارند كه نباید همه تخم‌مرغ‌ها را در یك سبد گذاشت. شاهد این ادعا هم تلاش برنامه‌ریزی شده برخی چهره‌ها برای اخذ تابعیت كشورهایی همچون امریكا، ‌كانادا یا استرالیا با بهره‌گیری از قانون تابعیت از طریق تولد است؛ ‌موضوعی كه نشان می‌دهد انگار این افراد چندان تعلق خاطری به كشور ندارند آن هم در شرایطی كه نخستین شرط برای نقش‌آفرینی مناسب یك مسئول دلبستگی تامه‌اش به میهن و تلاش برای ساخت آینده‌ای بهتر برای همه هموطنان است. تدبیر برخی مسئولان و چهره‌های شناخته شده برای دریافت تابعیت كشورهای اروپایی و امریكا و تلاش برای دو‌تابعیتی شدن و برنامه‌ریزی برای ترك ایران در آینده در حالی رخ می‌دهد كه وضعیت حال و آینده كشور درست در دست همین مسئولانی است كه انگار خودشان هم آنچنان از عملكرد خودشان نامطمئن هستند كه به جای برنامه‌ریزی برای ساختن ایرانی بهتر برای همه در تلاشند تا آینده خود را به واسطه ارتباط خونی و گرفتن تابعیت كشورهای اروپایی یا امریكایی بر‌اساس تابعیت خاك در آن سوی آب‌ها ترسیم كنند و ماحصل عملكرد خود را برای مردمی كه پای این خاك ایستاده‌اند، بگذارند و بروند.
نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved