عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

برخورد‌های دوگانه والدین در تربیت بچه‌ها

توقع تلاش از فرزندانی كه لای پنبه بزرگ شده‌اند!

اهمال‌كاری یا سهل‌انگاری یا عدم پذیرش مسئولیت؛ مسئله‌ای بسط‌یافته در بطن زندگی نوجوانان و جوانان امروز است.

زمان ارسال خبر 1396/07/17 ، ساعت 14:46
کد خبر : 3687

به گزارش مجمل ، اهمال‌كاری یا سهل‌انگاری یا عدم پذیرش مسئولیت؛ مسئله‌ای بسط‌یافته در بطن زندگی نوجوانان و جوانان امروز است. در واقع والدین سختی‌كشیده نسل قبلی نسل فعلی را با تعارض مواجه كرده‌اند. از طرفی سختی‌هایی كه خود متحمل شده بودند را به صورت افراطی از دوش فرزندان خود كم كردند، دوم اینكه به صورت دوسوگرایی متعارضی رفتار كردند كه از یك طرف فرزندان خود را به سمت افراط در رفتار و كنترل و نصیحت و به رخ كشیدن تجارب سخت زندگی خود و مقایسه مواجه  كرده‌اند، از طرفی به دلیل تجارب سخت زندگی و مشكلات و تحمل رنجی كه خود داشته‌اند رفاهی بیش از اندازه برای فرزندان خود فراهم و عقده‌های مبتنی بر نیاز خود را در فرزندان خود با بیش بها دادن فرافكن كرده و در نتیجه آنها را در زمینه رشد فردی با احساس دوگانه گناه و خشم به دلیل به رخ كشیدن سختی‌ها و تجارب منفی، برای فرزندان خود و از طرفی تزریق باور و احساس بی‌مسئولیتی مواجه كرده‌اند. در واقع والدین بچه‌ها را لای پنبه بزرگ می‌كنند و در عین حال از آنان توقع تلاش و سختكوشی دارند. این تنها نمونه‌ای از برخورد پارادوكسی (متضاد) با فرزندان است و بی‌شك مشابه این برخوردها موجب سردرگمی فرزندان و شكل‌گیری شخصیت‌های دوگانه با تبعات جبران‌ناپذیر در آنان می‌شود.


   والدین یا فرزندان، متهم كیست؟
اهمال‌كاری، افراط، طغیان، خشم مهارنشده و آسیب‌رسانی عاطفی، محصول تعارضات والدینی است كه در این زمینه به پروژه تلخ و شیرین قدرت و حقارت خود روی فرزندان خروجی داده‌اند. از طرفی زمانی كه فرزند اهمال‌كار رشد می‌یابد، سرزنش‌هایی از سوی والدین صورت می‌گیرد كه خشم و بی‌كفایتی را در فرزندان پرورش می‌دهد، از طرف دیگر اطمینان به سرویس‌دهی به فرزند داده می‌شود كه او را از انجام تلاش منجر به شكوفایی بازمی‌دارد. در واقع نوعی تقسیم كردن در فرزند رخ می‌دهد كه خشم شدید و عشق و وابستگی شدید نسبت به والدین را تجربه می‌كند. نكته‌ای دیگر درباره نگاه والدین یا سیستم انتظاری از فرزندان و نسل جدید به نوعی جای تأمل دارد. پدری كه تمام وقت خود را صرف كار و تلاش شبانه‌روزی كرده و معتقد به كار فیزیكی است ممكن است در دنیای پست‌مدرنیته با فرزند خود كه كارآمدی فعالیت‌های بدنی پدر را در زمان كوتاهی از طریق فضای مجازی انجام می‌دهد و وقت آزاد بیشتری دارد و بیشتر به رفاه خود می‌پردازد مورد سرزنش و اتهام اهمال‌كاری قرار گیرد. در واقع اینجا نقش پدر از دو زاویه دارای اشكال است. در نگاه اول، سبك زندگی فردی والدین كه مبتنی بر رنج، درد، تلاش، كار و كوشش بدنی سنگین بوده است و از طرف دیگر دفاع در برابر تحولات تكنولوژیك كه همان خروجی فعالیت‌ها را در بردارند و در زمان كوتاه‌تر و دقیق‌تر انجام خواهد شد. خروجی چنین وضعی اتهام فرزندان و سرزنش آنها بابت اهمال كاری است در حالی كه اینجا اشكالی متوجه عملكرد فرزند نیست. بلكه عدم سازگاری والدین با تحولات تكنولوژی است كه منجر به بروز نوعی تنش بین فردی در رابطه والدین با فرزندان می‌شود.

 
  نقش پیام‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی

بدون شك پارادوكس‌های رفتاری والدین از عوامل  اصلی تنش‌های فرزندان و اهمال‌كاری ‌آنان  است اما در این میان نقش رسانه‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت. در واقع صنعت تبلیغاتی یا انفجار اطلاعات موجب نوعی گسستگی نتیجه‌گرا و اختلال در مسیریابی هدفمند منجر به شكوفایی در نسل نوجوان و جوانان شده است. هر منبع خبری و انتشار اطلاعات اعم از فیلم، موسیقی، بازی، متن و... حاوی پیامی است كه دو پارامتر را در بر دارد. پارامتر اول، برون‌داد بافت ذهنی و شناختی نشر‌دهنده است. پارامتر دوم كه دارای اهمیت بیشتری است هدف از انتشار است كه در عمده داده‌ها و اطلاعات منتشرشده با هدف خاصی در جهت سوق دادن تفكر مخاطب به سمت و سویی از پیش تعریف شده، انجام می‌شود. در چنین فضایی طبعاً یكی از پارامترهای رقابت در دهكده جهانی سیطره بر باورها و افكار توده‌هاست كه تعیین‌كننده مسیر جوامع است. این مسیر می‌تواند سمت و سوی اهداف سیاسی یا سیطره اقتصادی و فكری بر جوامع را به دنبال داشته باشد.
زمانی اقتصاد آلمان، چین، امریكا و... می‌توانند موفق باشند كه علاوه بر توسعه صنعتی، باور تبلیغاتی را نیز در انحصار خود داشته باشند. این مهم در فرآیند تحولی دنیای تكنولوژی با بازی‌های رایانه‌ای به سرعت در حال بسط یافتن است و اساسی‌ترین پارامتر آن سوق‌یافتگی افكار نوجوانان به صورت آرام و در سكوتی مبهم اما بسیار كاربردی است كه در حال بسط پیشرفت است. در واقع اعتیاد به اینترنت، خارج از نوع استفاده‌ای كه از آن در بین جوانان و نوجوانان صورت می‌گیرد اولین برون‌داد آن صرف وقت بسیار زیاد است كه در یك بعد اقتصاد مخابراتی را فربه‌تر می‌كند و در بعد دیگر فعال و اكتیو بودن را از نوجوانان می‌گیرد. در این برهه ما با یك بحران جدی مواجه و نیازمند یك برنامه استراتژیك و دوراندیشانه هستیم.
نكته‌ای دیگر كه منتج از فرآیند تحول اجتماعی كشور و همچنین منتج از انفجار اطلاعات و مدیریت ذهن است، پرورش تفكر راه‌های میان‌بر بدون تلاش و زحمت برای رفاه‌طلبی است كه پارامترهای آن شامل اختلاف طبقاتی و مقایسه‌ای و دستیابی نابهنگام طیفی خاص از جامعه به ثروت‌های كلان بدون تلاش و شایستگی كافی است كه به نوعی باز در نگاهی واقع‌گرایانه تداعی‌گر آسیب‌های بین نسلی است. این تفكر در نوجوانان بسیار بسط یافته است كه از طریق وب می‌توانند به ثروت‌های كلان دست پیدا كنند؛ بی‌خبر از اینكه اولاً این اتفاق برای همه فعالان این حوزه رخ نمی‌دهد و ثانیاً این شیوه كسب ثروت به خودی خود یك دانش اقتصادی كلان و تخصصی و نیازمند كسب دانش حرفه‌ای است. بنابراین در این مسیر اكثراً شكست و آسیب متوجه نوجوانان فعال در این حوزه می‌شود.
  دور تسلسلی كه همچنان ادامه دارد
پارادایم آخری كه در این فرآیند جای پردازش دارد عدم رشد فردیت و اتكای به خود است. این آسیب دامنگیر نسل كنونی است. نسلی كه همیشه راه گریزی برای جبران عدم شایستگی حضور در دانشگاه را نداشته است دانشگاه‌های دارای سطح علمی پایین آنها را پذیرفته‌اند؛ زمانی كه شایستگی فعالیت در یك شركت تخصصی را نداشته‌اند فرآیند پارتی‌بازی آنها را در موقعیت‌های خاصی قرار داده است؛ زمانی كه دارای مشكل تأمین هزینه‌های شخصی بوده‌اند پدر و مادر با افزایش ساعت كاری خود، به جبران نقض‌های آنها پرداخته‌اند و...
این دور تسلسلی است كه همچنان ادامه دارد تا حدی كه مسئولیت زندگی را بعد از ازدواج نیز به دوش خود احساس نمی‌كنند و به راحتی وارد فرآیند طلاق و سپردن مسئولیت فرزندان خود به پدربزرگ و مادربزرگ می‌شوند. در واقع والدین نسل‌های گذشته در فرآیند تحولی سنت به پست‌مدرنیته، مسئولیت‌پذیری را در برنامه پرورشی و تربیتی فرزندان خود قرار نداده‌اند و بیشتر فرزندان محصول آسیب‌ها و پاتولوژی‌های ناكام شده والدینی آسیب دیده‌اند كه با تحول تكنولوژی عجین شده است.

نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved