عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 05 تیر 1398

اظهارات ساده‌انگارانه بازیگران سینما درباره شرعیات از كجا می‌آید؟

سلبریتی‌ها با سواد حبابی خود فتوا می‌دهند!

یك بازیگر زن درباره بغل‌كردن شوهرخواهر فوتبالیستش، اظهاراتی را در یك جمع سینمایی بیان می‌كند كه با مسائل فقهی در این باره در تعارض است.

زمان ارسال خبر 1396/07/18 ، ساعت 09:40
کد خبر : 3693
به گزارش مجمل ، یك بازیگر زن درباره بغل‌كردن شوهرخواهر فوتبالیستش، اظهاراتی را در یك جمع سینمایی بیان می‌كند كه با مسائل فقهی در این باره در تعارض است. این صحبت‌ها در كنار دیگر موضع‌گیری‌های بازیگران در مورد شرعیات نشانه‌ای از فقدان آگاهی و شناخت از ساده‌ترین مفاهیم انسان‌شناسی، دین‌شناسی و شناخت سطحی از مسائل جهان هستی است. 
 
سگ نجس نیست، نباید قصاص كرد، شوهر‌خواهر محرم است، با ناخن مصنوعی می‌شود نماز خواند، تساوی حقوق زن و مرد و حق زن برای سقط جنین، همگی جزو اظهار‌نظرهای چهره‌های زن سینمایی است كه به خاطر فهم و برداشت سطحی از مسائل دینی بیان شده و ناشی از پیروی از «دین عامیانه» در میان چهره‌های شاخص هنری است؛ كسانی كه در رشته فعالیت خود جزو شناخته‌شده‌ترین هنرمندان هستند، اما با چنین سخنانی نشان می‌دهند شناخت‌شان از دین چقدر سطحی است. متأسفانه این اظهارات در شبكه‌های اجتماعی و رسانه‌های مجازی بازتاب‌های زیادی پیدا می‌كند و طرفدارانی را نیز دارد. 
   
دین عامیانه و سلبریتی‌های روشنفكر 
اظهارنظرهای شبه‌فقهی برخی از بازیگران سینما را می‌توان متأثر از جریانی دانست كه پیروی از «دین عامیانه» و «دین با سلیقه شخصی» را سرلوحه كار خود قرار داده است. 
شاید اصطلاح «دین عامیانه» چندان در ادبیات اجتماعی ما استفاده نشود، اما اصل آن كاركردی گسترده دارد؛ مانند آنچه بعضاً دیده می‌شود كه عده‌ای حاضر به انجام شعائر دینی نیستند و معتقدند صرفاً داشتن «دل پاك» برای اثبات دینداری كافی است و با این ادعا دل‌های خود را هم پاك می‌دانند!
در ماجرای اخیر بعد از انتشار عكسی از ساره بیات و رضا قوچان‌نژاد، این بازیگر زن در مراسم اكران مردمی فیلم زرد می‌گوید: «عكسی كه من با رضا داشتم و در آن دست دور گردن هم انداخته بودیم با واكنش‌های مردم روبه‌رو شد و گفتند شماها به هم محرم نیستید. من همین‌جا باید بگویم كه من با رضا احساس محرمیت می‌كنم، چون دست‌هایش شبیه دستان پدرم است و امشب به احترام شما او را بغل نكردم!» این نگاه هم جزئی از باورهای غلط عامیانه و عوامانه از دین است. 
 
دانشنامه جهان اسلام در توضیح واژه «دین عامیانه» می‌نویسد: «صورتى از دیندارى با مجموعه‌اى از باورها و رفتارهایى كه در رفتار دینى معنا مى‌یابند، ولى تحت‌سلطه و نظارت و تجویز نهادها و مراجع رسمى دینى نیستند.»
باورهایی كه گاهی خود را در باورهای ساده‌انگارانه یك شخص از دین نیز بروز می‌دهد. شخصی كه می‌تواند فردی عادی یا اینكه هنرمندی شناخته شده باشد و بازتاب‌های این نوع نگرش از یك زندگی شخصی تا سطح وسیعی از جامعه را تحت‌تأثیر قرار دهد؛ اظهاراتی از جنس اینكه نماز خواندن با ناخن مصنوعی كاشته‌شده درست است، در صورتی كه مراجع تقلید وضو گرفتن با ناخن كاشته شده را هم صحیح نمی‌دانند. 
در فیلم «كسی از گربه‌های ایرانی خبر ندارد» سكانسی وجود دارد كه یك مأمور می‌خواهد سگ دختری را از وی بگیرد، دختر فریاد می‌زند و می‌گوید: «این سگ نجس نیست، چون سگ را شسته است!» این نوع برداشت غلط از نجاست سگ، در شبكه‌های اجتماعی نیز دیده می‌شود. در دیدگاهی تقریباً مشابه «پریوش نظریه» بازیگر سینما از رئیس‌جمهور خواسته است، حكم به عدم نجاست سگ بدهد!
بازتاب‌های ساده‌انگارانه از دین باعث می‌شود حتی برخی از دستورات دینی نیز در این نگاه زیر سؤال برود. در جلسه نقد و بررسی فیلم «لانتوری»، باران كوثری بازیگر این فیلم به شدت به حكم «قصاص» حمله  و آن را «توحش» عنوان می‌كند. فهم او با این سن و سال و مطالعات و تحصیلات كه شاید برای اظهار‌نظر در «هیچ زمینه‌ای» در یك حد قابل قبول آكادمیك نباشد، همین است كه از هنرپیشه‌بودن خود بهره ببرد و حرفی را به زبان بیاورد كه حتی نتواند پنج دقیقه درباره آن استدلال علمی بكند. 
   
ادامه روش دهه 40 روشنفكر‌ها برای دهه 90 
در نگاه جامعه، هنرمندان بخشی از قشر روشنفكر هستند. اولین نگاه انتقادی به این روشنفكر‌مآبی را جلال آل احمد در كتاب «در خدمت و خیانت روشنفكران» بیان می‌كند. رهبر معظم انقلاب سه دهه بعد از نگارش این كتاب در سال 1377، سخنرانی‌ای داشتند كه بعدها با عنوان «ارتجاع روشنفكری» شناخته می‌شود. ایشان با اشاره به نگاه آل احمد، جریان روشنفكری را دارای سه خصوصیت معرفی می‌كنند كه اولین آن مخالفت با مذهب و دین است؛‌ روشی كه در دوره پهلوی از سوی چهره‌های هنرمند به شدت دنبال می‌شد، اما به نظر نمی‌رسد كه هنرمندان ایرانی در دهه 90 بخواهند با استمرار روش‌های كهنه‌ای كه امثال احمد شاملو یا صادق چوبك بر آن اصرار داشتند، وجه روشنفكری خود را حفظ كنند. با این وجود هنوز برخی از اظهارات درباره شرعیات از سوی چهره‌های سینمایی، رنگ و بوی روشنفكری در دهه 40 را دارد. 
   
آموزش و مشاوره برای پیشگیری 
زمانی نیروی انتظامی به این نتیجه رسید كه برای نشان دادن خدمات پلیس و جلوگیری از نشان دادن چهره‌ای غیر واقعی از پلیس، مؤسسه «ناجی هنر» را راه‌اندازی كند و پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی از خدمات «مشاور انتظامی» بهره گیرند. با این اقدام، حداقل بخشی از نگاه‌های غیر‌واقعی به فعالیت‌های پلیس در مجموعه‌های تلویزیونی و آثار سینمایی كه دارای ایرادات حقوقی و انتظامی بود، تصحیح شد. سال‌ها است درباره نحوه رابطه میان مراكز دینی از جمله حوزه علمیه قم و سینما، بحث و تبادل نظر صورت می‌گیرد، اما هنوز به نتیجه ملموسی نرسیده است. سعید مستغاثی، منتقد سینما در مصاحبه‌ای با انتقاد از حوزه‌های علمیه می‌گوید: تا بزرگان دین و حوزه علمیه به صورت جدی و مستقیم وارد تولید آثار سینمایی ارزشمند در خصوص وقایع دینی نشوند، ما شاهد تولید آثاری ضعیف و حتی تحریف‌شده راجع به دین و وقایع دینی در سینما و تلویزیون خواهیم بود. 
 
حضور مشاور قوی مذهبی در كنار مجموعه‌های سینمایی و تلویزیونی باعث خواهد شد، تعامل و تبادل نظر میان سینماگران و كارشناسان مذهبی بیشتر و حداقل در این میان مسائل شرعی پرسیده شود و دیگر یك بازیگر زن در یك محفل عمومی از اینكه شوهر خواهرش را «نامحرم» نمی‌داند، دفاع نكند!
از سوی دیگر نیز باید جامعه به سمتی برود كه اظهار‌نظر‌های بی‌پایه و اساس درباره موضوعات و مفاهیم دینی نه نشانه تشخص، بلكه نمادی از بی‌سوادی شود تا حداقل برخی از چهره‌های هنری آن را ابزاری برای جلوه‌گری در رسانه‌ها نكنند.
نظرات
آخرین اخبار
. رونق «بازار فیلم فجر» زیر سایه تحریم/ تبلیغاتی كه نتیجه عكس داشت
. پشت پرده گرانی ۱۰ برابری پیاز/ دلالان پیاز ۱۵ هزار تومانی امروز را ۱۵۰۰ تومان از كشاورز خریده اند
. ملخ‌های صحرایی اگر كنترل نشوند امنیت غذایی كشور را تهدید می‌كنند
. سی‌ان‌جی از اول خرداد گران می‌شود/ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
. پوستر انگلیسی فیلم «۲۳ نفر» رونمایی شد
. كپی كاری بازیگر مطرح سینما در اینستاگرام
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved