عضویت در کانال تلگرام
 امروز سه‌شنبه 05 بهمن 1395

پافشاری بر عقیم كردن قربانیان اجتماعی

معاون اجتماعی استاندار تهران: باید عقیم‌سازی گسترده زنان معتاد و كارتن‌خواب كه مثل ماشین جوجه‌كشی بچه تولید می‌كنند، اجرا شود...

زمان ارسال خبر 1395/10/13 ، ساعت 09:19
کد خبر : 3164

به گزارش مجمل ، در حالی كه كشتن تعدادی از سگ‌های ولگرد سال گذشته خون عده‌ای را به جوش آورده بود و تظاهراتی با پلاكاردهای «من همان سگ هستم» در محكوم كردن سگ‌كشی و حمایت از سگ‌های ولگرد به راه انداختند و  رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست نیز برای همراهی و همدردی با این افراد در میانشان حاضر شد و یا پروژه‌ عقیم‌سازی گربه‌های پایتخت شورشی در میان طرفداران حیوانات به راه انداخت،  ‌حالا و با بالا گرفتن ماجرای نوزاد فروشی به جای مواجهه درست و اصولی با این ماجرا و از بین بردن ریشه‌های شكل‌دهنده این پدیده، بحث عقیم‌كردن زنان كارتن‌خواب مطرح می‌شود تا با پاك كردن صورت مسئله به جای ارائه راه‌حل آسیب‌های اجتماعی مؤثر در شكل‌گیری پدیده‌هایی همچون اعتیاد، ‌كارتن‌خوابی و خرید و فروش نوزاد انسان به فراموشی سپرده شود. 

 
بحث عقیم كردن زنان كارتن‌خواب در شرایطی كه برخی افراد برای تكمیل ژست روشنفكری و اپوزیسیونی خود برای عقیم كردن یا كشتن سگ و گربه‌های ولگرد پیراهن چاك می‌كنند، یك بار دیگر مدعیان تفكرات روشنفكری و فعالان این حوزه را در برابر افكار عمومی رسوا می‌كند.  عقیم‌سازی زنان كارتن‌خواب موضوعی است كه روزهای اخیر و بعد از ماجرای رسانه‌ای‌شدن گورخوابی تعدادی از كارتن‌خواب‌ها در یكی از گورستان‌های اطراف تهران دوباره رسانه‌ای شده است. 
   
مقطوع النسل شدن فقرا به نفع نوكیسه‌ها
ظاهر ماجرا هم به اندازه كافی تكان‌دهنده است. محرومیت یكی از آسیب‌دیده‌ترین اقشار جامعه از حق داشتن فرزند! افرادی كه اصل حضورشان محصول عملكرد نادرست و بی‌قانونی نهادهای مسئول در حوزه‌های مختلف است و حالا مدیریت اشرافی‌گری جامعه برای مواجهه با این افراد به جای جبران كاستی‌هایی كه این آسیب‌دیدگان اجتماعی را به جامعه تحمیل كرده‌اند، می‌خواهد با مقطوع النسل كردن اقشار ضعیف جامعه صورت مسئله را پاك كند. این در حالی است كه آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد و فساد اخلاقی با سبك و سیاق دیگری در طبقه فرادست جامعه نیز وجود دارد؛‌طبقه‌ای كه بی‌تردید نمی‌توان به این سادگی به آنها ورود یافت و آنها را از حقوق انسانی‌شان محروم كرد. 
 
بخش مهمی از بروز و ظهور تجمع پدیده فقر در میان بخشی از اقشار جامعه محصول بی‌قانونی‌هایی است كه همین طبقات نوكیسه در سایه سیاست‌های لیبرالی كه در دوران بعد از جنگ بر كشور حاكم شد، انجام دادند. در حالی كه قوانین و اسناد بالا‌دستی كشورمان بر حقوق همه ملت و از بین بردن شكاف طبقاتی و نابرابری‌های اجتماعی تأكید دارد. 
عقیم‌سازی زنان كارتن‌خواب نخستین‌بار اوایل امسال بود كه با پرسش خبرنگاری از شهیندخت مولاوردی معاونت زنان و خانواده رئیس‌جمهور به تیتر رسانه‌ها راه یافت. وی در پاسخ به این سؤال اینگونه اظهار نظر كرده بود «هنوز دولت برنامه مشخصی در رابطه با عقیم كردن زنان كارتن‌خواب ارائه نكرده است. قطعاً این برنامه باید از سوی وزارت بهداشت بررسی و ارائه شود». وی به ضرورت بررسی تخصصی و كارشناسی این طرح، برخورد ریشه‌ای با پدیده تولد نوزادان معتاد و مبتلا به بیماری ایدز و نیز ارائه راه‌حل‌هایی كه از میزان هزینه‌ها و خطرات احتمالی برای این زنان بكاهد، تأكید كرد. احمد حاجبی، رئیس اداره اعتیاد وزارت بهداشت نیز در این باره می‌گوید: با اینكه هیچ اقدامی در این زمینه از طرف وزارت بهداشت انجام نگرفته، اما این به این معنا نیست كه ما برنامه‌ای در این باره نداریم. 
  
نگاه غیرانسانی به انسان
در این بین اما اظهار نظر جدید مدیر كل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران درباره این پدیده و تشبیه زنان كارتن‌خواب به ماشین جوجه كشی قابل تأمل و شرم‌بار است. سیاوش شهریور در این باره با لحنی وقیحانه می‌گوید: این زنان علاوه بر توزیع مواد مخدر، خودشان هم مصرف می‌كنند و به سكس وركری هم مشغول هستند، بالای ۲۰ درصد این زنان ایدز دارند و انواع و اقسام بیماری را گسترش می‌دهند. برخی از این زنان علاوه بر اعتیاد و كارتن‌خوابی و توسعه فحشا، عین ماشین جوجه‌كشی بچه تولید می‌كنند و چون بچه‌ها سرپرست ندارند، به فروش می‌رسند. شهریور در خاتمه تأكید می‌كند: باید با پروژه قانع كردن زنان كارتن‌خواب، عقیم‌سازی صورت گیرد تا جلوی بسیاری از آسیب‌های اجتماعی گرفته شود. 
 
در برابر این اظهارات، نخستین سؤالی كه به ذهن مخاطب متبادر می‌شود، این است كه پروژه قانع‌سازی و عقیم‌سازی زنان كارتن‌خواب با رضایت خودشان قرار است چگونه و بر طبق چه مؤلفه‌هایی صورت بگیرد؟ آیا قانع كردن زنی كه حتی جایی برای خوابیدن ندارد و برای چند بار نشئگی حاضر است فرزندش را بفروشد، كار سختی است ؟ چند درصد از نوزادانی كه در حال حاضر خرید و فروش می‌شوند مربوط به كارگران جنسی هستند و چند درصد مربوط به زنان معتادی است كه زندگی خانوادگی دارند و چند درصد به افرادی كه به دلایلی غیر از اعتیاد فرزندشان را می‌فروشند؟ 
   
آسیب‌دیدگان كم كاری دستگاه‌ها
طبق آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر در حال حاضر یك میلیون و 325 هزار معتاد در كشور داریم. اگر تعداد معتادان زن را 10درصد از كل جمعیت معتادان در نظر بگیریم، یك حساب سرانگشتی نشان می‌دهد 130هزار معتاد زن در كشور وجود دارد كه عمده مواد مصرفی شان آمفتامین‌ها هستند. 
از سوی دیگر با افزایش حدود دو برابری تعداد زنان معتاد در مقایسه آماری بین سال‌های 80 و 90 مواجهیم كه از 5 درصد در سال 80 به بیش از 9 درصد در سال 90 افزایش یافته است. جدیدترین آمارهای ستاد مبارزه با مواد مخدر نشان می‌دهد از بین معتادان جمع‌آوری شده تهران، یك هزار نفر معتاد زن بوده‌اند و از بین آنها هم 700نفر بدون خانواده‌اند. همه اینها آسیب‌دیدگانی هستند كه به دلیل كم‌كاری و انفعال دستگاه‌های ذی‌ربطی همچون بهزیستی، وزارت ورزش و جوانان، معاونت زنان و خانواده، ‌ستاد مبارزه با مواد مخدر، نیروی انتظامی، ‌آموزش و پرورش و آموزش عالی، ‌وزارت بهداشت به چنین شرایطی دچار شده‌اند. از سوی دیگر آمار نشان از این دارد كه به دلیل برطرف نشدن ریشه‌های مولد این آسیب‌ها شاهد باز تولید آنها در چرخه‌ای غیر قابل توقف هستیم. پس اگر بنا باشد با پاك كردن صورت مسئله عقیم كردن زنان كارتن‌خواب را به عنوان راه‌حل در نظر بگیریم، این كار برای نسل‌های متوالی ادامه می‌یابد و هر سال با آمار گسترده‌تری از افرادی كه باید مقطوع‌النسل بشوند، مواجه خواهیم بود. 
نظرات
آخرین اخبار
. توضیحات مداح مشهور درباره یك سوء تفاهم
. درس‌هایی كه باید از پلاسكو بگیریم
. 194 مصدوم و 7 جانباخته پس از 5روز !
. همه تصمیم‌گیری‌های یك بلیت‌فروش!
. دانشگاه آزاد آماده تغییر می‌شود
. آیا از این بدتر هم می‌شود جشنواره‌ای را برگزار كرد
. عكس/ سامی یوسف هم برای پلاسكو نوشت
. شش نقطه‌ بحرانی تهران پس از پلاسكو
. این هنرمندان اعضای بدن خود را اهدا كرده اند
. خاطره سینمایی فریدون جیرانی از پلاسكو
. پیغام خصوصی آتش‌نشانان به رهبر انقلاب
. جدال با آتشفشان پلاسكو در روز چهارم
. نگاهی به فیلم در حال اكران «هفت ماهگی»
. مواردی كه باید برای خرید بلیت فیلم فجر بدانید
. حضور شبانه یك بازیگر در محل حادثه پلاسكو
. عكس/ واكنش دایی به سلفی بگیران فاجعه پلاسكو
. خرید سربازی در سال آینده هم انجام می شود
. خاموشی سینما در برابر قهرمان‌های آتش خاموش‌كن
. حجاب این دختر آمریكائی خبرساز شد
. هشدار پلیس فتا در مورد خطرات عكس‌های یهویی
. رازگشایی از جسد زن جوان در هاله ابهام
. نبرد خونین سگ‌ها به خاطر یك مشت اسكناس
. چهارمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی برگزار می‌شود
. مصلای تهران مكان اقامه نماز یا درآمدزایی!
. معمای سرُم هندی در ایران +عكس
. پای «فروشنده» هم به شبكه‌های ماهواره‌‌ای باز شد!
. بازیگر زن جنجالی آمریكا مسلمان شد+عكس
. بانجی جامپینگ سحر قریشی در یك سریال
. مرحوم دولابی: از جوانی شروع كن
. تلویزیون به دنبال بسته نگه داشتن دروازه
. «امپراطور جهنم» در مسلخ
. تسلیت حاتمی كیا در پی درگذشت آیت الله هاشمی
. 5 فیلم به سودای سیمرغ اضافه شدند
. كلاه‌گیس عیاری بر سر سینمای ایران
. تئاتر شهر دیگر تئاتر شهر نیست!
. شرایط معافیت كفالت سربازی چیست؟
. تجمع بدون شناسنامه‌ها مقابل مجلس+ تصاویر
. ارسطوی پایتخت به حاشیه ها واكنش نشان داد
. یك بازیگر زن دیگر به شبكه جم رفت+عكس
. چند هزار نفر در مطبوعات بیمه هستند؟
. احسنت رهبر انقلاب به سازندگان «قندپهلو»
. «آنكه» گرا می‌دهد چه چیزی بساز
. «نه» به غائله عقیم‌سازی كارتن‌خواب‌ها
. آغاز دور جدید ثبت‌نام‌های عتبات از هفته آینده
. سهم سینمای دفاع مقدس فقط 6 فیلم
. آلودگی حرف اول را می‌زند مسئولان حرفی برای گفتن ندارند
. پافشاری بر عقیم كردن قربانیان اجتماعی
. روش عجیب ماساژ در ژاپن+تصاویر
. فیلم‌اولی‌ها در راه جشنواره
. عاملان قتل طلافروشان محاكمه شدند
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved