عضویت در کانال تلگرام
 امروز دوشنبه 11 اردیبهشت 1396

عقیم‌سازی با ژست نفی خشونت علیه زنان

تبعیض جنسیتی در دستور كار معاونت زنان ریاست جمهوری قرار گرفته است

مراجع عقیم‌سازی را حرام اعلام كردند / در حالی كه این روزها بحث رفع خشونت علیه زنان و تبعیض‌های جنسیتی به عنوان یكی از شعارهای پوپولیستی در دستور كار دولت و معاونت زنان رئیس‌جمهور قرار گرفته است...

زمان ارسال خبر 1395/10/22 ، ساعت 10:04
کد خبر : 3182
تبعيض جنسيتي ، عقيم سازي ، خشونت ، زنان

به گزارش مجمل ، در حالی كه این روزها بحث رفع خشونت علیه زنان و تبعیض‌های جنسیتی به عنوان یكی از شعارهای پوپولیستی در دستور كار دولت و معاونت زنان رئیس‌جمهور قرار گرفته است، كمی آن سوتر وقتی با پدیده زنان كارتن‌خواب یا نوزاد‌فروشی مواجه می‌شویم به جای حمایت از این آسیب‌دیدگان و بهبود زندگی سراسر خشونت و تبعیض آنان، موضوع دیگری مطرح می‌شود؛‌ عقیم‌سازی زنان كارتن‌خواب! این در حالی است كه مراجع تقلید در پاسخ به استفتایی درباره مجوز عقیم‌سازی زنان كارتن‌خواب این كار را جایز ندانستند.


هر چند كار ویژه دولت برای انتخابات ریاست جمهوری آینده از مدت‌ها قبل با تمركز روی برنامه‌های زنان و جوانان آغاز شده و تلاش می‌شود با شعارهای پوپولیستی سبد رأی ریاست جمهوری آینده را از رأی این دو گروه پر كنند، اما انگار با تمام این تلاش‌ها هنوز هم سایه سیاست‌های لیبرالیستی بر سر برخی مسئولان سنگینی می‌كند و برای پاك كردن صورت مسئله آسیب‌هایی همچون زنان معتاد و كارتن‌خواب و خرید و فروش نوزاد، موضوع عقیم‌سازی آنان را مطرح كردند.
  
عقیم‌سازی، خشونت‌آمیزترین رفتار علیه زنان
همین چند روز پیش بود كه معاونت زنان و خانواده رئیس‌جمهور در كنفرانس ملی «نفی خشونت علیه زنان»‌ در این‌باره گفت:«‌با توجه به تأثیرات و آسیب‌های كوتاه و بلند‌مدت و مادام‌العمری كه خشونت علیه زنان می‌تواند در ارتقای شاخص‌های عدالت اجتماعی و به تبع آن تحقق امنیت انسانی و در نتیجه تأمین شاخص‌های توسعه پایدار داشته باشد، این موضوع در دستور كار برنامه توسعه جهانی از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ قرار گرفته و آرمان پنجم از آرمان‌های هفده گانه این برنامه به موضوع ایجاد عدالت جنسیتی و توانمندسازی زنان برای كاهش و پایان دادن به اشكال مختلف خشونت علیه زنان و دختران اختصاص یافته است.» ‌در بین صحبت‌های شهیندخت مولاوردی، تعریفی از خشونت علیه زنان ارائه نشد همچنانكه در كنفرانس ملی نفی خشونت علیه زنان جای موضوع مهمی همچون عقیم‌سازی زنان كارتن‌خواب به عنوان یكی از اساسی‌ترین مصادیق خشونت علیه زنان و تبعیض‌های جنسیتی خالی بود. همچنانكه تاكنون این معاونت برای توانمند‌سازی و بازگشت به زندگی زنان كارتن‌خواب و معتاد كاری نكرده و افزایش جدی خرید و فروش نوزادان در دولت یازدهم به حدی بود كه این موضوع به تیتر رسانه‌ها تبدیل شود.
  
عقیم‌سازی جایز نیست
حالا آیت‌الله مكارم شیرازی و آیت الله نوری همدانی در پاسخ به استفتایی درباره عقیم‌سازی زنان كارتن‌خواب این كار را جایز ندانستند، آن هم با وجودی كه سؤال استفتا هم به شدت جهت‌دار مطرح شده و فرزند‌آوری و فروش فرزند به عنوان شغلی برای این زنان معرفی شده است؛ درست مانند اظهار‌نظر مدیر كل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران درباره این پدیده و تشبیه زنان كارتن‌خواب به ماشین جوجه‌كشی. سیاوش شهریور در این باره گفته بود: «این زنان علاوه بر توزیع مواد مخدر، خودشان هم مصرف می‌كنند و به سكس وركری هم مشغول هستند، بالای ۲۰ درصد این زنان ایدز دارند و انواع و اقسام بیماری را گسترش می‌دهند. برخی از این زنان علاوه بر اعتیاد و كارتن‌خوابی و توسعه فحشا، عین ماشین جوجه‌كشی بچه تولید می‌كنند و چون بچه‌ها سرپرست ندارند، به فروش می‌رسند. باید با پروژه قانع كردن زنان كارتن‌خواب، عقیم‌سازی صورت گیرد تا جلوی بسیاری از آسیب‌های اجتماعی گرفته شود.‌»

در متن این استفتا آمده است:«‌در روزهای اخیر برخی از مسئولان مبارزه با مفاسد اجتماعی اعلام كرده‌اند كه در میان هزاران كارتن‌خواب در تهران، برخی زنان بی‌سرپرست وجود دارند كه كارشان، فرزندآوری و فروش آنها است. وجود این افراد علاوه بر ایجاد مشكلات اجتماعی و بهداشتی متعدد، موجب رواج اعتیاد و فحشا می‌شود.
مسئولان برای حل این معضل، به‌جای برخورد عقلانی، جامع و مبنایی، طرح «عقیم‌سازی زنان و مردان معتاد كارتن‌خواب» را مطرح كرده‌اند.

حضرت آیت الله مكارم شیرازی در پاسخ به این سؤال فرمود: «‌این سخن باطل است و باید به جای این كار با برنامه‌ریزی مشكلات را حل كرد و باید برای جلوگیری از خطرات راه‌های دیگری اندیشید زیرا راه منحصر به آنچه نوشته‌اید، نیست.» همچنین حضرت آیت الله نوری همدانی نیز در پاسخ به استفتای صورت گرفته تأكید كرد: «در فرض سؤال، جواب همه سؤال‌ها، عقیم‌سازی جایز نیست و باید جداً از آن جلوگیری شود.»
  
مصداق تبعیض جنسیتی
مدیرعامل بنیاد پیشگیری و ارتقای سلامت دنیای آینده بحث عقیم‌سازی زنان كارتن‌خواب را رفتاری به شدت ساده‌انگارانه می‌داند، مانند اینكه برای طرح كاهش فقر در جامعه دستور دهیم تا فقرا را بكشند، یا مانند اینكه برای كاهش بیماری دستور بدهیم بیماران را بكشند. ابراهیم‌نیك آیین تصریح می‌كند: فراموش نكنیم كه همه نوزادان متولد شده از مادر معتاد، فرزند زنان كارتن‌خواب نیستند. همچنین عقیم‌سازی نه‌تنها به كاهش بیماری ایدز كمك نمی‌كند، بلكه با حذف یك عامل باز‌دارنده در این گروه ( ترس از بارداری ) موجب افزایش رفتارهای محافظت نشده جنسی آنان شده و احتمال ابتلا و انتقال انواع بیماری‌های عفونی و به ویژه ایدز از طریق این گروه در جامعه را بسیار افزایش می‌دهد. نیك آیین درباره عقیم‌سازی با رضایت هم می‌گوید: انتخاب این افراد برای انجام عقیم‌سازی، با توجه با اینكه عموماً به دلیل مصرف مواد مخدر دارای اختلالات شناختی هستند، انتخاب عالمانه و آگاهانه‌ای نخواهد بود و به همین سبب قابل دفاع و اعتنا نیست.

حمید‌رضا شاعری، رئیس انجمن ایدز ایران هم در این باره معتقد است: عقیم‌سازی زنان روسپی موجب پنهان‌تر شدن پدیده روسپی‌گری می‌شود. ضمن اینكه عقیم‌سازی زنان روسپی نیز نوعی تبعیض جنسی است زیرا برای باروری هر دو جنس مرد و زن دخیل هستند و چرا باید فقط زنان روسپی مد نظر قرار گیرند.
 

منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
. 4 سال زمین‌گیری 7 كاوشگر ایرانی
. آقای وزیر! هیچ‌كس نباید از مرزهای دینی عبور كند
. موضع جالب 2 روزنامه اصلاح‌طلب و اصولگرا درباره فرهادی
. جزئیات تماس تلفنی ابتكار با وزیر بهداشت عراق
. فعالیت‌ كارگروه «مد و لباس» چقدر به كجا رسید؟
. قتل عام خانوادگی به خاطر ارثیه
. فواید مصرف روغن ماهی
. سریال‌هایی كه برای نوروز آماده می‌شوند
. چرا خانواده تلگرامی یك خانواده منزوی است؟
. «قرارگاه انتخابات» تشكیل شد
. استقبال مردم از نمایش آئینی «غبار2»
. آخرین وضعیت امدادرسانی به استان‌های تحت تاثیر برف و كولاك
. تصویربرداری «پایتخت ۵» از یونان آغاز می‌شود
. رئیس كمپ، معتاد عصبانی را كشت
. آخرین وضعیت راه اندازی كمپ ترك اعتیاد دانش آموزی
. جزئیات قیمت بلیت مترو در سال 96
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. كودكانی كه روزی 3 وعده تریاك می خورند
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved