عضویت در کانال تلگرام
 امروز سه‌شنبه 26 دی 1396

مجموعه «ماه و پلنگ» برای مدیران تلویزیون چالش جدی ایجاد كرد

سریال شتر، گاو، پلنگی روی آنتن

سریال تلویزیونی ماه و پلنگ كه این شب‌ها از شبكه3 تلویزیون پخش می‌شود چند وقتی است دچار حاشیه و چالش جدی شده است.

زمان ارسال خبر 1395/09/30 ، ساعت 15:49
کد خبر : 3106
به گزارش مجمل ، سریال تلویزیونی ماه و پلنگ كه این شب‌ها از شبكه3 تلویزیون پخش می‌شود چند وقتی است دچار حاشیه و چالش جدی شده است. این مجموعه چند روز پیش به واسطه خبر كناره‌گیری عوامل آن از ادامه كار به خاطر آن چیزی كه آنها ممیزی‌های غیرمنطقی خواندند، تیتر رسانه‌ها شد و حالا با انتقاداتی كه از چپ و راست به خاطر محتوای ضداخلاق و ضدخانوادگی‌اش وارد می‌شود، دچار چالش در پخش شده است. واقعیت این است كه سریال ماه و پلنگ تا همین‌جا نیز خیلی از خط قرمزهای صداوسیما را كنار زده است.


مجموعه تلویزیونی ماه و پلنگ نسخه‌ای دیگر از تمركز نویسنده و فیلمساز روی نقاط منفی جامعه و داستان‌پردازی حول كژی‌ها و ناراستی‌های رفتاری انسان‌هاست. خیانت، طلاق، دروغ، نفرت، كینه، بداندیشی و بدخواهی در چرخه‌ای معیوب ادامه دارد و این سؤال مطرح می‌شود كه علاقه نویسنده و كارگردان برای تجمیع این همه ناراستی در قالب یك داستان ریشه در چه تفكر و اندیشه‌ای دارد؟

 نكته كلیدی این است كه صرف نشان دادن نقاط تاریك و منفی رفتارهای یك شخصیت در یك سریال به خودی خود ایرادی ندارد، مشكل از جایی شروع می‌شود كه نویسنده نمی‌تواند هم در شخصیت‌پردازی كاراكترهایش، در قصه‌سازی و فضا‌سازی روابط آدم‌هایش، الهام‌بخش جامعه باشد و همه چیز را در سطحی‌ترین شكل ممكن روایت می‌كند و این وسط مخاطب گیر می‌افتد بین انبوهی از تضاد‌ها و تناقضات رفتاری، دیالوگی و قصه‌ای كه او را میان كوهی از تناقضات گرفتار كرده است.

از آن طرف فیلمساز به لحاظ ساختاری هم تلاشی نكرده است كه این ‌آش شله قلمكار را حداقل در یك ظرف سر و شكل‌دار بریزد.
مرد وكیلی همسرش را كه در قسمت‌های گذشته مدام به او ابراز علاقه می‌كرده و تلاش زیادی برای به دست آوردنش كرده است به واسطه نقشه شیطانی زنی دیگر كه از قبل ماجراهایی با هم داشته‌اند، خیلی راحت و غیرمنطقی ترك و با همان خانم ازدواج می‌كند. رابطه علت و معلولی كه نویسنده برای این مرد به هم بافته نیز در عین اینكه بسیار سطحی است ولی به‌گونه‌ای است كه این رفتار طبیعی جلوه می‌كند.
  
سریال‌هایی كه برای مسئولان ساخته می‌شود
الهام‌بخش بودن و تأثیرپذیری مسئله‌ای است كه ظاهراً برای سفارش‌دهندگان سریال محلی از اعراب ندارد. شیوه سریال‌های تلویزیونی مانند شیوه غالب در سینمای ایران مبتنی بر این گزاره غلط است: «شرارت‌ها را نشان بده تا مخاطب درس بگیرد» و این رویكرد جای این گزاره درست را گرفته است: «خوبی‌ها را نشان بده تا الهام‌بخش باشد.» گزاره اول همان گزاره سینمای شبه‌روشنفكری در ایران است؛ اندیشه‌ای كه مدعی است تمركز بر بدی‌های جامعه به هر شكلی منجر به این می‌شود كه مسئولان امر به فكر فرو روند و چاره‌ای بیندیشند، در حالی كه مخاطب اصلی فیلم و سریال مردم هستند نه مسئولان ولی مشكل اینجاست كه سینماگر و سریال‌ساز ایرانی برای مسئولان فیلم می‌سازد نه مردم.
   
فاصله سریال ستایش تا ماه و پلنگ چقدر است؟
حسین سلطان‌محمدی، منتقد سینما و تلویزیون در گفت‌و‌گو با «جوان» درباره تمركز سریال‌های ایرانی و از جمله سریال ماه و پلنگ بر نقاط منفی جامعه و داستان‌گویی حول محور بدی‌ها گفت: «الگودهی و یكسان‌سازی رفتاری سریال‌های تلویزیونی مسئله‌ای است كه نمی‌توان منكر آن بود. تلویزیون خصوصیات درونی افراد جامعه را جهت‌دهی می‌كند و این سؤال پیش می‌آید كه تأكید بر نقاط منفی چقدر بر سلامت روانی جامعه تأثیرگذار است و این مسئله را خدشه‌دار می‌كند. جواب این است كه اگر نقاط منفی غلبه پیدا كند و داستان‌ها بر محور این نقاط جلو بروند و به عبارت بهتر موتور محرك داستان تمركز بر بدی‌ها باشد و در نهایت این مسئله در سریال‌ها به تكرار بیفتد بی‌شك روی متغیرهای رفتاری جامعه تأثیرگذار خواهد بود.»

این كارشناس رسانه معتقد است: «وقتی نویسنده بر زبان كاراكترهای سطحی آثار رقم‌های میلیاردی می‌گنجاند و منطقی هم پشت آن نیست در واقع درحال ارائه این پیام به جامعه است كه اصل اساسی و بدیهی جامعه را هرج و مرج فكری و رفتاری تعیین می‌كند.»
سلطان‌محمدی با اشاره به اینكه در سریال ماه و پلنگ دختر به‌رغم مخالفت خانواده تن به عروسی می‌دهد و این عروسی سر می‌گیرد و مجلس عروسی نیز با حضور دوستان دختر و پسر برگزار می‌شود، می‌گوید: «حتی اگر نیت نویسنده بر نقد این رفتار باشد، اما چون غلبه این رفتار و تأكید بر آن را در سریال شاهد هستیم و این ندانم‌كاری و روحیه ضدخانواده در حال تكرار شدن است بنابراین نمی‌توان از آن دفاع كرد.

وی از زاویه‌ای دیگر به كاراكتر مسن و مذهبی سریال یعنی حاج‌صنعان اشاره می‌كند و می‌گوید: «پیرمرد در سراسر سریال ناله می‌زند و مدام از اینكه سر پیری آخرتش را باخته، شكایت دارد و مسئله این است كه وزن این كاراكتر مذهبی در فیلم وزن ضعیفی است و در نهایت پیام خوبی درباره عاقبت دینداری افراد در جامعه به مخاطب ارائه نمی‌دهد.»
سلطان‌محمدی در ادامه به این موضوع اشاره می‌كند كه نویسنده سریال ماه و پلنگ همان نویسنده سریال ستایش است و این سؤال پیش می‌آید كه مگر طی فاصله این دو سریال جامعه و تفكر نویسنده ما دچار چه تحولی شده كه از نقش مثبت و محوری و الهام‌بخش كاراكتر اصلی سریال ستایش به انبوه كاراكترهای منفعل، سرگشته و نامتعادل سریال ماه و پلنگ رسیده است.
  
تلویزیون فرهنگ‌سازی می‌كند!
از جنبه دیگری نیز می‌توان به سریال نگاه كرد. سریال‌ساز ایرانی نمی‌داند كه انگشت گذاردن بر خیانت زوجین و نشان دادن این رذیلت اجتماعی در آثار نمایشی و تكرار كردن آن منجر به عادی شدن مسئله و كاهش قبح اجتماعی آن می‌شود. این یك اصل دینی است كه در كلام معصومین(ع) به وفور دیده می‌شود. برای نمونه نقل است از رسول اكرم(ص): «گناه پنهانی تنها به گناهكار ضرر می‌زند، ولی گناه علنی موقعی كه مورد تنفر و سرزنش جامعه قرار نگیرد، ضرر عمومی دارد.» آیا بخش عمده‌ای از ریشه و علت رواج طلاق و خیانت در جامعه را نمی‌توان فرهنگ‌سازی سریال‌های تلویزیونی قلمداد كرد؟

عادی جلوه دادن خیانت یا به تعبیر اجتماعی آن: عشق مثلثی، قبح‌شكنی از طلاق، ترویج روابط آزاد میان دخترها، پسرها، زن‌ها و مردها، تبلیغ سفر به خارج و ترویج اباحه‌گری در روابط خانوادگی از مسائلی است كه سریال ماه و پلنگ در نمایش آنها از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌كند و در بعضی سكانس‌ها، در لحن و دیالوگ میان بازیگران حتی‌‌گوی سبقت را از سریال‌های شبكه‌های ضدخانواده ماهواره‌ای ربوده است با این حال عوامل این سریال مدعی‌اند در صداوسیما سانسور وجود دارد و جای این پرسش باقی است كه كارگردان به غیر از موارد ضداخلاقی كه در این سریال به تصویر كشیده، دقیقاً به دنبال نشان دادن چه چیزهایی بوده كه حالا از پخش نشدن آن ناراحت است؟


منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. تنهایی، همدم زنان مجرد سالمند
. آپارات از مرحله پرت است!
. كودكان شما این بازی‌ها را می‌دانند؟
. طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد
. "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟
. سال گذشته مردم چند بار به كلانتری ها مراجعه كرده اند؟
. آخرین جزئیات قتل سولماز و سوگند به دست پدرشان
. بحران مدرك‌گرایی صدای وزارت علوم را هم درآورد
. قماربازان ورزشی كه حال و هوای خوشی ندارند
. خانواده‌ای با 5 رزمنده مدافع حرم
. یا غیبت می‌كنیم یا تهمت می‌زنیم
. قاتل: در افغانستان خودم را به پلیس معرفی كردم
. یتیم اینترنتی!
. تقدیر مشاور دبیر ستاد از برنامه اختصاصی شبكه سه سیما با موضوع امر معروف و نهی از منكر
. علی طهرانی مقدم به عنوان مدیر كل روابط عمومی و امور بین‌المل ستاد منصوب شد
. ارشاد فیلم توقیفی‌اش را بایگانی می‌كند؟
. «نفس» ضعیف جلیل سامان
. تلویزیون پاس گل رمضانی خدا را گل نكرد
. در نكوهش حركت جنجالی یك بازیگر
. آیا تهیه‌كننده «شهرزاد» از كشور فرار كرده است؟
. تب كنگو قابل پیشگیری و درمان است
. صحبتی از رفتن عسكری نیست
. خالكوبی دیوید بكهام به جای ایثار و شهادت !
. امتحانات نهایی و سردرگمی بی‌پایان دانش‌آموزان
. اعتراض و سردرگمی مسافران به بی‌برنامگی مسوولان پرواز 7429 كیش‌ایر
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved