عضویت در کانال تلگرام
 امروز دوشنبه 11 اردیبهشت 1396

مجموعه «ماه و پلنگ» برای مدیران تلویزیون چالش جدی ایجاد كرد

سریال شتر، گاو، پلنگی روی آنتن

سریال تلویزیونی ماه و پلنگ كه این شب‌ها از شبكه3 تلویزیون پخش می‌شود چند وقتی است دچار حاشیه و چالش جدی شده است.

زمان ارسال خبر 1395/09/30 ، ساعت 15:49
کد خبر : 3106
به گزارش مجمل ، سریال تلویزیونی ماه و پلنگ كه این شب‌ها از شبكه3 تلویزیون پخش می‌شود چند وقتی است دچار حاشیه و چالش جدی شده است. این مجموعه چند روز پیش به واسطه خبر كناره‌گیری عوامل آن از ادامه كار به خاطر آن چیزی كه آنها ممیزی‌های غیرمنطقی خواندند، تیتر رسانه‌ها شد و حالا با انتقاداتی كه از چپ و راست به خاطر محتوای ضداخلاق و ضدخانوادگی‌اش وارد می‌شود، دچار چالش در پخش شده است. واقعیت این است كه سریال ماه و پلنگ تا همین‌جا نیز خیلی از خط قرمزهای صداوسیما را كنار زده است.


مجموعه تلویزیونی ماه و پلنگ نسخه‌ای دیگر از تمركز نویسنده و فیلمساز روی نقاط منفی جامعه و داستان‌پردازی حول كژی‌ها و ناراستی‌های رفتاری انسان‌هاست. خیانت، طلاق، دروغ، نفرت، كینه، بداندیشی و بدخواهی در چرخه‌ای معیوب ادامه دارد و این سؤال مطرح می‌شود كه علاقه نویسنده و كارگردان برای تجمیع این همه ناراستی در قالب یك داستان ریشه در چه تفكر و اندیشه‌ای دارد؟

 نكته كلیدی این است كه صرف نشان دادن نقاط تاریك و منفی رفتارهای یك شخصیت در یك سریال به خودی خود ایرادی ندارد، مشكل از جایی شروع می‌شود كه نویسنده نمی‌تواند هم در شخصیت‌پردازی كاراكترهایش، در قصه‌سازی و فضا‌سازی روابط آدم‌هایش، الهام‌بخش جامعه باشد و همه چیز را در سطحی‌ترین شكل ممكن روایت می‌كند و این وسط مخاطب گیر می‌افتد بین انبوهی از تضاد‌ها و تناقضات رفتاری، دیالوگی و قصه‌ای كه او را میان كوهی از تناقضات گرفتار كرده است.

از آن طرف فیلمساز به لحاظ ساختاری هم تلاشی نكرده است كه این ‌آش شله قلمكار را حداقل در یك ظرف سر و شكل‌دار بریزد.
مرد وكیلی همسرش را كه در قسمت‌های گذشته مدام به او ابراز علاقه می‌كرده و تلاش زیادی برای به دست آوردنش كرده است به واسطه نقشه شیطانی زنی دیگر كه از قبل ماجراهایی با هم داشته‌اند، خیلی راحت و غیرمنطقی ترك و با همان خانم ازدواج می‌كند. رابطه علت و معلولی كه نویسنده برای این مرد به هم بافته نیز در عین اینكه بسیار سطحی است ولی به‌گونه‌ای است كه این رفتار طبیعی جلوه می‌كند.
  
سریال‌هایی كه برای مسئولان ساخته می‌شود
الهام‌بخش بودن و تأثیرپذیری مسئله‌ای است كه ظاهراً برای سفارش‌دهندگان سریال محلی از اعراب ندارد. شیوه سریال‌های تلویزیونی مانند شیوه غالب در سینمای ایران مبتنی بر این گزاره غلط است: «شرارت‌ها را نشان بده تا مخاطب درس بگیرد» و این رویكرد جای این گزاره درست را گرفته است: «خوبی‌ها را نشان بده تا الهام‌بخش باشد.» گزاره اول همان گزاره سینمای شبه‌روشنفكری در ایران است؛ اندیشه‌ای كه مدعی است تمركز بر بدی‌های جامعه به هر شكلی منجر به این می‌شود كه مسئولان امر به فكر فرو روند و چاره‌ای بیندیشند، در حالی كه مخاطب اصلی فیلم و سریال مردم هستند نه مسئولان ولی مشكل اینجاست كه سینماگر و سریال‌ساز ایرانی برای مسئولان فیلم می‌سازد نه مردم.
   
فاصله سریال ستایش تا ماه و پلنگ چقدر است؟
حسین سلطان‌محمدی، منتقد سینما و تلویزیون در گفت‌و‌گو با «جوان» درباره تمركز سریال‌های ایرانی و از جمله سریال ماه و پلنگ بر نقاط منفی جامعه و داستان‌گویی حول محور بدی‌ها گفت: «الگودهی و یكسان‌سازی رفتاری سریال‌های تلویزیونی مسئله‌ای است كه نمی‌توان منكر آن بود. تلویزیون خصوصیات درونی افراد جامعه را جهت‌دهی می‌كند و این سؤال پیش می‌آید كه تأكید بر نقاط منفی چقدر بر سلامت روانی جامعه تأثیرگذار است و این مسئله را خدشه‌دار می‌كند. جواب این است كه اگر نقاط منفی غلبه پیدا كند و داستان‌ها بر محور این نقاط جلو بروند و به عبارت بهتر موتور محرك داستان تمركز بر بدی‌ها باشد و در نهایت این مسئله در سریال‌ها به تكرار بیفتد بی‌شك روی متغیرهای رفتاری جامعه تأثیرگذار خواهد بود.»

این كارشناس رسانه معتقد است: «وقتی نویسنده بر زبان كاراكترهای سطحی آثار رقم‌های میلیاردی می‌گنجاند و منطقی هم پشت آن نیست در واقع درحال ارائه این پیام به جامعه است كه اصل اساسی و بدیهی جامعه را هرج و مرج فكری و رفتاری تعیین می‌كند.»
سلطان‌محمدی با اشاره به اینكه در سریال ماه و پلنگ دختر به‌رغم مخالفت خانواده تن به عروسی می‌دهد و این عروسی سر می‌گیرد و مجلس عروسی نیز با حضور دوستان دختر و پسر برگزار می‌شود، می‌گوید: «حتی اگر نیت نویسنده بر نقد این رفتار باشد، اما چون غلبه این رفتار و تأكید بر آن را در سریال شاهد هستیم و این ندانم‌كاری و روحیه ضدخانواده در حال تكرار شدن است بنابراین نمی‌توان از آن دفاع كرد.

وی از زاویه‌ای دیگر به كاراكتر مسن و مذهبی سریال یعنی حاج‌صنعان اشاره می‌كند و می‌گوید: «پیرمرد در سراسر سریال ناله می‌زند و مدام از اینكه سر پیری آخرتش را باخته، شكایت دارد و مسئله این است كه وزن این كاراكتر مذهبی در فیلم وزن ضعیفی است و در نهایت پیام خوبی درباره عاقبت دینداری افراد در جامعه به مخاطب ارائه نمی‌دهد.»
سلطان‌محمدی در ادامه به این موضوع اشاره می‌كند كه نویسنده سریال ماه و پلنگ همان نویسنده سریال ستایش است و این سؤال پیش می‌آید كه مگر طی فاصله این دو سریال جامعه و تفكر نویسنده ما دچار چه تحولی شده كه از نقش مثبت و محوری و الهام‌بخش كاراكتر اصلی سریال ستایش به انبوه كاراكترهای منفعل، سرگشته و نامتعادل سریال ماه و پلنگ رسیده است.
  
تلویزیون فرهنگ‌سازی می‌كند!
از جنبه دیگری نیز می‌توان به سریال نگاه كرد. سریال‌ساز ایرانی نمی‌داند كه انگشت گذاردن بر خیانت زوجین و نشان دادن این رذیلت اجتماعی در آثار نمایشی و تكرار كردن آن منجر به عادی شدن مسئله و كاهش قبح اجتماعی آن می‌شود. این یك اصل دینی است كه در كلام معصومین(ع) به وفور دیده می‌شود. برای نمونه نقل است از رسول اكرم(ص): «گناه پنهانی تنها به گناهكار ضرر می‌زند، ولی گناه علنی موقعی كه مورد تنفر و سرزنش جامعه قرار نگیرد، ضرر عمومی دارد.» آیا بخش عمده‌ای از ریشه و علت رواج طلاق و خیانت در جامعه را نمی‌توان فرهنگ‌سازی سریال‌های تلویزیونی قلمداد كرد؟

عادی جلوه دادن خیانت یا به تعبیر اجتماعی آن: عشق مثلثی، قبح‌شكنی از طلاق، ترویج روابط آزاد میان دخترها، پسرها، زن‌ها و مردها، تبلیغ سفر به خارج و ترویج اباحه‌گری در روابط خانوادگی از مسائلی است كه سریال ماه و پلنگ در نمایش آنها از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌كند و در بعضی سكانس‌ها، در لحن و دیالوگ میان بازیگران حتی‌‌گوی سبقت را از سریال‌های شبكه‌های ضدخانواده ماهواره‌ای ربوده است با این حال عوامل این سریال مدعی‌اند در صداوسیما سانسور وجود دارد و جای این پرسش باقی است كه كارگردان به غیر از موارد ضداخلاقی كه در این سریال به تصویر كشیده، دقیقاً به دنبال نشان دادن چه چیزهایی بوده كه حالا از پخش نشدن آن ناراحت است؟


منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
. 4 سال زمین‌گیری 7 كاوشگر ایرانی
. آقای وزیر! هیچ‌كس نباید از مرزهای دینی عبور كند
. موضع جالب 2 روزنامه اصلاح‌طلب و اصولگرا درباره فرهادی
. جزئیات تماس تلفنی ابتكار با وزیر بهداشت عراق
. فعالیت‌ كارگروه «مد و لباس» چقدر به كجا رسید؟
. قتل عام خانوادگی به خاطر ارثیه
. فواید مصرف روغن ماهی
. سریال‌هایی كه برای نوروز آماده می‌شوند
. چرا خانواده تلگرامی یك خانواده منزوی است؟
. «قرارگاه انتخابات» تشكیل شد
. استقبال مردم از نمایش آئینی «غبار2»
. آخرین وضعیت امدادرسانی به استان‌های تحت تاثیر برف و كولاك
. تصویربرداری «پایتخت ۵» از یونان آغاز می‌شود
. رئیس كمپ، معتاد عصبانی را كشت
. آخرین وضعیت راه اندازی كمپ ترك اعتیاد دانش آموزی
. جزئیات قیمت بلیت مترو در سال 96
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. كودكانی كه روزی 3 وعده تریاك می خورند
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved