عضویت در کانال تلگرام
 امروز سه‌شنبه 05 بهمن 1395

مجموعه «ماه و پلنگ» برای مدیران تلویزیون چالش جدی ایجاد كرد

سریال شتر، گاو، پلنگی روی آنتن

سریال تلویزیونی ماه و پلنگ كه این شب‌ها از شبكه3 تلویزیون پخش می‌شود چند وقتی است دچار حاشیه و چالش جدی شده است.

زمان ارسال خبر 1395/09/30 ، ساعت 15:49
کد خبر : 3106
به گزارش مجمل ، سریال تلویزیونی ماه و پلنگ كه این شب‌ها از شبكه3 تلویزیون پخش می‌شود چند وقتی است دچار حاشیه و چالش جدی شده است. این مجموعه چند روز پیش به واسطه خبر كناره‌گیری عوامل آن از ادامه كار به خاطر آن چیزی كه آنها ممیزی‌های غیرمنطقی خواندند، تیتر رسانه‌ها شد و حالا با انتقاداتی كه از چپ و راست به خاطر محتوای ضداخلاق و ضدخانوادگی‌اش وارد می‌شود، دچار چالش در پخش شده است. واقعیت این است كه سریال ماه و پلنگ تا همین‌جا نیز خیلی از خط قرمزهای صداوسیما را كنار زده است.


مجموعه تلویزیونی ماه و پلنگ نسخه‌ای دیگر از تمركز نویسنده و فیلمساز روی نقاط منفی جامعه و داستان‌پردازی حول كژی‌ها و ناراستی‌های رفتاری انسان‌هاست. خیانت، طلاق، دروغ، نفرت، كینه، بداندیشی و بدخواهی در چرخه‌ای معیوب ادامه دارد و این سؤال مطرح می‌شود كه علاقه نویسنده و كارگردان برای تجمیع این همه ناراستی در قالب یك داستان ریشه در چه تفكر و اندیشه‌ای دارد؟

 نكته كلیدی این است كه صرف نشان دادن نقاط تاریك و منفی رفتارهای یك شخصیت در یك سریال به خودی خود ایرادی ندارد، مشكل از جایی شروع می‌شود كه نویسنده نمی‌تواند هم در شخصیت‌پردازی كاراكترهایش، در قصه‌سازی و فضا‌سازی روابط آدم‌هایش، الهام‌بخش جامعه باشد و همه چیز را در سطحی‌ترین شكل ممكن روایت می‌كند و این وسط مخاطب گیر می‌افتد بین انبوهی از تضاد‌ها و تناقضات رفتاری، دیالوگی و قصه‌ای كه او را میان كوهی از تناقضات گرفتار كرده است.

از آن طرف فیلمساز به لحاظ ساختاری هم تلاشی نكرده است كه این ‌آش شله قلمكار را حداقل در یك ظرف سر و شكل‌دار بریزد.
مرد وكیلی همسرش را كه در قسمت‌های گذشته مدام به او ابراز علاقه می‌كرده و تلاش زیادی برای به دست آوردنش كرده است به واسطه نقشه شیطانی زنی دیگر كه از قبل ماجراهایی با هم داشته‌اند، خیلی راحت و غیرمنطقی ترك و با همان خانم ازدواج می‌كند. رابطه علت و معلولی كه نویسنده برای این مرد به هم بافته نیز در عین اینكه بسیار سطحی است ولی به‌گونه‌ای است كه این رفتار طبیعی جلوه می‌كند.
  
سریال‌هایی كه برای مسئولان ساخته می‌شود
الهام‌بخش بودن و تأثیرپذیری مسئله‌ای است كه ظاهراً برای سفارش‌دهندگان سریال محلی از اعراب ندارد. شیوه سریال‌های تلویزیونی مانند شیوه غالب در سینمای ایران مبتنی بر این گزاره غلط است: «شرارت‌ها را نشان بده تا مخاطب درس بگیرد» و این رویكرد جای این گزاره درست را گرفته است: «خوبی‌ها را نشان بده تا الهام‌بخش باشد.» گزاره اول همان گزاره سینمای شبه‌روشنفكری در ایران است؛ اندیشه‌ای كه مدعی است تمركز بر بدی‌های جامعه به هر شكلی منجر به این می‌شود كه مسئولان امر به فكر فرو روند و چاره‌ای بیندیشند، در حالی كه مخاطب اصلی فیلم و سریال مردم هستند نه مسئولان ولی مشكل اینجاست كه سینماگر و سریال‌ساز ایرانی برای مسئولان فیلم می‌سازد نه مردم.
   
فاصله سریال ستایش تا ماه و پلنگ چقدر است؟
حسین سلطان‌محمدی، منتقد سینما و تلویزیون در گفت‌و‌گو با «جوان» درباره تمركز سریال‌های ایرانی و از جمله سریال ماه و پلنگ بر نقاط منفی جامعه و داستان‌گویی حول محور بدی‌ها گفت: «الگودهی و یكسان‌سازی رفتاری سریال‌های تلویزیونی مسئله‌ای است كه نمی‌توان منكر آن بود. تلویزیون خصوصیات درونی افراد جامعه را جهت‌دهی می‌كند و این سؤال پیش می‌آید كه تأكید بر نقاط منفی چقدر بر سلامت روانی جامعه تأثیرگذار است و این مسئله را خدشه‌دار می‌كند. جواب این است كه اگر نقاط منفی غلبه پیدا كند و داستان‌ها بر محور این نقاط جلو بروند و به عبارت بهتر موتور محرك داستان تمركز بر بدی‌ها باشد و در نهایت این مسئله در سریال‌ها به تكرار بیفتد بی‌شك روی متغیرهای رفتاری جامعه تأثیرگذار خواهد بود.»

این كارشناس رسانه معتقد است: «وقتی نویسنده بر زبان كاراكترهای سطحی آثار رقم‌های میلیاردی می‌گنجاند و منطقی هم پشت آن نیست در واقع درحال ارائه این پیام به جامعه است كه اصل اساسی و بدیهی جامعه را هرج و مرج فكری و رفتاری تعیین می‌كند.»
سلطان‌محمدی با اشاره به اینكه در سریال ماه و پلنگ دختر به‌رغم مخالفت خانواده تن به عروسی می‌دهد و این عروسی سر می‌گیرد و مجلس عروسی نیز با حضور دوستان دختر و پسر برگزار می‌شود، می‌گوید: «حتی اگر نیت نویسنده بر نقد این رفتار باشد، اما چون غلبه این رفتار و تأكید بر آن را در سریال شاهد هستیم و این ندانم‌كاری و روحیه ضدخانواده در حال تكرار شدن است بنابراین نمی‌توان از آن دفاع كرد.

وی از زاویه‌ای دیگر به كاراكتر مسن و مذهبی سریال یعنی حاج‌صنعان اشاره می‌كند و می‌گوید: «پیرمرد در سراسر سریال ناله می‌زند و مدام از اینكه سر پیری آخرتش را باخته، شكایت دارد و مسئله این است كه وزن این كاراكتر مذهبی در فیلم وزن ضعیفی است و در نهایت پیام خوبی درباره عاقبت دینداری افراد در جامعه به مخاطب ارائه نمی‌دهد.»
سلطان‌محمدی در ادامه به این موضوع اشاره می‌كند كه نویسنده سریال ماه و پلنگ همان نویسنده سریال ستایش است و این سؤال پیش می‌آید كه مگر طی فاصله این دو سریال جامعه و تفكر نویسنده ما دچار چه تحولی شده كه از نقش مثبت و محوری و الهام‌بخش كاراكتر اصلی سریال ستایش به انبوه كاراكترهای منفعل، سرگشته و نامتعادل سریال ماه و پلنگ رسیده است.
  
تلویزیون فرهنگ‌سازی می‌كند!
از جنبه دیگری نیز می‌توان به سریال نگاه كرد. سریال‌ساز ایرانی نمی‌داند كه انگشت گذاردن بر خیانت زوجین و نشان دادن این رذیلت اجتماعی در آثار نمایشی و تكرار كردن آن منجر به عادی شدن مسئله و كاهش قبح اجتماعی آن می‌شود. این یك اصل دینی است كه در كلام معصومین(ع) به وفور دیده می‌شود. برای نمونه نقل است از رسول اكرم(ص): «گناه پنهانی تنها به گناهكار ضرر می‌زند، ولی گناه علنی موقعی كه مورد تنفر و سرزنش جامعه قرار نگیرد، ضرر عمومی دارد.» آیا بخش عمده‌ای از ریشه و علت رواج طلاق و خیانت در جامعه را نمی‌توان فرهنگ‌سازی سریال‌های تلویزیونی قلمداد كرد؟

عادی جلوه دادن خیانت یا به تعبیر اجتماعی آن: عشق مثلثی، قبح‌شكنی از طلاق، ترویج روابط آزاد میان دخترها، پسرها، زن‌ها و مردها، تبلیغ سفر به خارج و ترویج اباحه‌گری در روابط خانوادگی از مسائلی است كه سریال ماه و پلنگ در نمایش آنها از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌كند و در بعضی سكانس‌ها، در لحن و دیالوگ میان بازیگران حتی‌‌گوی سبقت را از سریال‌های شبكه‌های ضدخانواده ماهواره‌ای ربوده است با این حال عوامل این سریال مدعی‌اند در صداوسیما سانسور وجود دارد و جای این پرسش باقی است كه كارگردان به غیر از موارد ضداخلاقی كه در این سریال به تصویر كشیده، دقیقاً به دنبال نشان دادن چه چیزهایی بوده كه حالا از پخش نشدن آن ناراحت است؟


منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. 194 مصدوم و 7 جانباخته پس از 5روز !
. همه تصمیم‌گیری‌های یك بلیت‌فروش!
. دانشگاه آزاد آماده تغییر می‌شود
. آیا از این بدتر هم می‌شود جشنواره‌ای را برگزار كرد
. عكس/ سامی یوسف هم برای پلاسكو نوشت
. شش نقطه‌ بحرانی تهران پس از پلاسكو
. این هنرمندان اعضای بدن خود را اهدا كرده اند
. خاطره سینمایی فریدون جیرانی از پلاسكو
. پیغام خصوصی آتش‌نشانان به رهبر انقلاب
. جدال با آتشفشان پلاسكو در روز چهارم
. نگاهی به فیلم در حال اكران «هفت ماهگی»
. مواردی كه باید برای خرید بلیت فیلم فجر بدانید
. حضور شبانه یك بازیگر در محل حادثه پلاسكو
. عكس/ واكنش دایی به سلفی بگیران فاجعه پلاسكو
. خرید سربازی در سال آینده هم انجام می شود
. خاموشی سینما در برابر قهرمان‌های آتش خاموش‌كن
. حجاب این دختر آمریكائی خبرساز شد
. هشدار پلیس فتا در مورد خطرات عكس‌های یهویی
. رازگشایی از جسد زن جوان در هاله ابهام
. نبرد خونین سگ‌ها به خاطر یك مشت اسكناس
. چهارمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی برگزار می‌شود
. مصلای تهران مكان اقامه نماز یا درآمدزایی!
. معمای سرُم هندی در ایران +عكس
. پای «فروشنده» هم به شبكه‌های ماهواره‌‌ای باز شد!
. بازیگر زن جنجالی آمریكا مسلمان شد+عكس
. بانجی جامپینگ سحر قریشی در یك سریال
. مرحوم دولابی: از جوانی شروع كن
. تلویزیون به دنبال بسته نگه داشتن دروازه
. «امپراطور جهنم» در مسلخ
. تسلیت حاتمی كیا در پی درگذشت آیت الله هاشمی
. 5 فیلم به سودای سیمرغ اضافه شدند
. كلاه‌گیس عیاری بر سر سینمای ایران
. تئاتر شهر دیگر تئاتر شهر نیست!
. شرایط معافیت كفالت سربازی چیست؟
. تجمع بدون شناسنامه‌ها مقابل مجلس+ تصاویر
. ارسطوی پایتخت به حاشیه ها واكنش نشان داد
. یك بازیگر زن دیگر به شبكه جم رفت+عكس
. چند هزار نفر در مطبوعات بیمه هستند؟
. احسنت رهبر انقلاب به سازندگان «قندپهلو»
. «آنكه» گرا می‌دهد چه چیزی بساز
. «نه» به غائله عقیم‌سازی كارتن‌خواب‌ها
. آغاز دور جدید ثبت‌نام‌های عتبات از هفته آینده
. سهم سینمای دفاع مقدس فقط 6 فیلم
. آلودگی حرف اول را می‌زند مسئولان حرفی برای گفتن ندارند
. پافشاری بر عقیم كردن قربانیان اجتماعی
. روش عجیب ماساژ در ژاپن+تصاویر
. فیلم‌اولی‌ها در راه جشنواره
. عاملان قتل طلافروشان محاكمه شدند
. عكس/ تبریك سال نوی میلادی به سبك رامبد جوان
. اقدام به خودكشی كودك 12 ساله در شوش
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved