عضویت در کانال تلگرام
 امروز دوشنبه 11 اردیبهشت 1396

كاهش رونق یك مجموعه هنری در پایتخت

تئاتر شهر دیگر تئاتر شهر نیست!

تئاتر شهر روزگاری قلب هنر نمایش در پایتخت و از رونق خاصی برخوردار بود، اما مدتی است كه این مركز هنری از آن شور و حال سابق تنزل كرده است.

زمان ارسال خبر 1395/10/22 ، ساعت 10:02
کد خبر : 3181

به گزارش مجمل ، مجموعه تئاتر شهر در بهمن ۱۳۵۱ با روی صحنه رفتن نمایش باغ آلبالو نوشته آنتوان چخوف و به كارگردانی آربی به عنوان مدرن‌ترین سالن تئاتر تهران افتتاح شد. موقعیت مركزی این مجموعه در جغرافیای پایتخت و انطباق معماری آن با مفاهیم هنر تئاتر و نیز مدرن بودن این مجموعه باعث شد به سرعت به قطب اصلی هنر تئاتر در كشور تبدیل شود. تئاتر شهر ابتدا تنها برای اجرا در تالار اصلی ساخته شده بود ولی بعدها سالن‌های دیگری نیز در كنار آن تعبیه شد و در كل با پنج سالن به كار خود ادامه داد. سالن‌های فرعی تئاتر شهر بارها به دلیل بازسازی و حتی ملاحظات امنیتی به لحاظ استحكام آن تعطیل و مجدد بازگشایی شد و در حال حاضر هم اجرای نمایش در سالن‌های فرعی این مجموعه سروشكل كاملاً منظمی ندارد.  ساخت و توسعه سالن‌های تئاتر در مكان‌های دیگری از شهر باعث شده با مراجعه به این سالن‌ها تا حدودی عطش تماشای تئاتر در بین بخشی از مخاطبان این هنر فروكش كند. به خصوص كه بسیاری از كارگردان‌های اسم و رسم‌دار تئاتر نیز از روی صحنه بردن كارهای‌شان در مجموعه‌های جدید‌التأسیس استقبال می‌كنند و از اینكه انحصار سالن‌های تئاتر از سلطه مدیریت دولتی این مجموعه درآمده و بشكند، استقبال می‌كنند.


البته موضوع نظارت وزارت ارشاد همچنان بر همه سالن‌ها ادامه دارد و تغییری در این‌باره رخ نداده است، اما همین كه تیم‌های تئاتری، دیگر مانند سال‌های نه‌چندان دور ماه‌ها معطل ارائه سالن از سوی مركز هنرهای نمایشی نمی‌مانند و نیاز خود را از طریق سالن‌های تازه‌تأسیس تأمین می‌كنند، موضوعی است كه برای تئاتری‌ها مثبت تلقی می‌شود. اعتراض به رعایت نكردن عدالت در ارائه سالن‌های تئاتر جزو اتفاقات تكراری سال‌های اخیر است كه از سوی بخش عمده‌ای از اهالی تئاتر همواره انجام شده است و همزمان با توسعه سالن‌های تئاتر خصوصی در شهر تا حدودی این مطالبات فروكش كرده است. یكی از سالن‌های تئاتر خصوصی كه در سال‌های اخیر تأسیس و با استقبال خوبی هم مواجه شده و تا حدودی توانسته جای خالی سالن‌های تعطیل شده تئاتر شهر را پر كند، مجموعه تئاتر باران است كه از فرصت پیش آمده به خوبی استفاده كرد و با توجه به نزدیكی به این مجموعه، بخشی از مخاطبان هنر تئاتر را جذب كرد.  البته ساخت و توسعه سالن تئاتر موضوعی است كه شهرداری‌ها نیز به آن ورود كرده‌اند و در این‌باره شهرداری تهران اقدام به ساخت مجموعه تئاتری خاوران كرد؛ مجموعه‌ای كه بخشی از اهالی تئاتر موقعیت مكانی آن را مناسب ندانستند و استقبال گرمی از آن نكردند.

اگر این گزاره را كه تئاتر هنری با مخاطب خاص است، بپذیریم لاجرم باید قبول كنیم كه مخاطب عمده این هنر در بخش‌های مرفه‌نشین شهر بیشتر بوده و با وضع اقتصادی فعلی نباید از مردمان پایین شهر انتظار داشت برای هنر تئاتر هزینه كنند.  رونق مجموعه تئاتری ایرانشهر طی یك دهه اخیر را نیز باید از دلایل كم‌رونق شدن تئاتر شهر دانست. مجموعه ایرانشهر به لحاظ موقعیت جغرافیایی كه در قلب یك مجموعه فضای سبز شهری قرار گرفته، علی‌القاعده جایگاه جذاب‌تری برای مخاطبان تئاتر قلمداد می‌شود. هرچند تئاتر شهر نیز در حاشیه پارك دانشجو قرار دارد، اما ایرانشهر از موقعیتی دنج‌تر و خلوت‌تر برخوردار است و سازگاری بیشتری با روحیه افرادی دارد كه مخاطب هنر محسوب می‌شوند.   تأثیر مدیریت ضعیف مجموعه تئاتر شهر در سال‌های اخیر به عنوان یكی از دلایل كاهش رونق این مركز هنری نباید از نظر دور بماند. اقدام به بازسازی و تعمیر تئاتر شهر داستان جنجالی سال‌های اخیر بوده و هنوز هم این تعمیرات تكمیل نشده است. متأسفانه كار بازسازی این مجموعه در هر دو باری كه اتفاق افتاد زیر نظر افراد و كارشناسانی كه اشراف كامل بر موضوع معماری هنر دارند، انجام نشد و در این مسئله سیاسی‌كاری‌ها و ملاحظات غیركارشناسانه نیز دخالت كرد و باعث شد به‌رغم هزینه‌های سنگین نتیجه مطلوبی حاصل نشود.  در كل همانطور كه مجموعه سنگلج پس از ساخت مجموعه تئاتر شهر در اوایل دهه 50 تقریباً به محاق رفت، به نظر می‌رسد رونق مجموعه ایرانشهر و سالن‌های خصوصی و دولتی در جای‌جای شهر تهران تا حدودی جایگاه مجموعه تئاترشهر را از قطب تئاتر پایتخت تنزل داده است .
 

منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
. 4 سال زمین‌گیری 7 كاوشگر ایرانی
. آقای وزیر! هیچ‌كس نباید از مرزهای دینی عبور كند
. موضع جالب 2 روزنامه اصلاح‌طلب و اصولگرا درباره فرهادی
. جزئیات تماس تلفنی ابتكار با وزیر بهداشت عراق
. فعالیت‌ كارگروه «مد و لباس» چقدر به كجا رسید؟
. قتل عام خانوادگی به خاطر ارثیه
. فواید مصرف روغن ماهی
. سریال‌هایی كه برای نوروز آماده می‌شوند
. چرا خانواده تلگرامی یك خانواده منزوی است؟
. «قرارگاه انتخابات» تشكیل شد
. استقبال مردم از نمایش آئینی «غبار2»
. آخرین وضعیت امدادرسانی به استان‌های تحت تاثیر برف و كولاك
. تصویربرداری «پایتخت ۵» از یونان آغاز می‌شود
. رئیس كمپ، معتاد عصبانی را كشت
. آخرین وضعیت راه اندازی كمپ ترك اعتیاد دانش آموزی
. جزئیات قیمت بلیت مترو در سال 96
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. كودكانی كه روزی 3 وعده تریاك می خورند
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved