عضویت در کانال تلگرام
 امروز دوشنبه 11 اردیبهشت 1396

پرونده عباس كیارستمی مختومه شد

بهمن كیارستمی در پی اظهارات اخیر وزیر بهداشت درباره‌ پرونده عباس كیارستمی، متنی را منتشر كرد.

زمان ارسال خبر 1395/10/06 ، ساعت 10:28
کد خبر : 3133
کیارستمی ، پرونده پزشكي

به گزارش مجمل ، در متن بهمن كیارستمی - فرزند عباس كیارستمی - كه در پی اظهارات اخیر وزیر بهداشت در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: «سرانجام نتیجه كمیسیون پزشكی قانونی هم صادر شد، این گزارش به دادسرای جرائم پزشكی ارائه خواهد شد و رای نهایی توسط این دادسر صادر می‌شود. اما یك جمله از متن این گزارش برایم تامل برانگیز است: «پس از جراحی اول و بروز خونریزی، عمل جراحی دوم با تاخیر صورت گرفته است. هرچند این تاخیر صورت گرفته در درمان عوارض، تاثیری در فوت بیمار نداشته، اما در تشدید و بروز مشكلات بعدی از جمله عفونت‌های مكرر و طولانی شدن مدت بستری موثر بوده است.»

در عین حال به تازگی دكتر هاشمی وزیر بهداشت چنین گفته‌اند: «متاسفیم كه شخصیت ارزشمندی چون كیارستمی را از دست دادیم و می‌توانست این اتفاق نیفتد. درباره پرونده آقای كیارستمی هم اینكه آیا واقعلا تخلف انجام شده یا خیر را قانون باید تعیین كند و این موضوع هم كه آیا نسبت جرم با مجازاتی كه در نظر گرفته شده، متناسب است یا خیر را هم قانون باید در موردش اظهار نظر كند.»

اگر اظهار نظر قانون را به اظهار نظر وزیر اضافه كنیم به چنین عبارتی می‌رسیم: «این اتفاق می‌توانست نیفتد هرچند قصور پزشك معالج در فوت بیمار بی‌تاثیر بوده است.» حالا پرسش این است كه این اتفاق چگونه می‌توانست نیفتد اگر قصور پزشك معالج در فوت بیمار بی‌تاثیر بوده.

جواب این سوال را دكتر حاجی میر اسماعیل رییس دانشگاه علوم پزشكی ایران در شانزدهم تیرماه یعنی ده روز بعد از مرگ كیارستمی و پیش از آغاز بررسی پرونده توسط نظام پزشكی یا پزشكی قانونی به بنده داده‌ است و حالا نزدیك به ۶ ماه بعد از بررسی علت مرگ كیارستمی توسط این دو سازمان، وزیر بهداشت نیز با تشخیص اولیه ایشان هم‌نظر است كه نوشته‌ بودند: «به یقین دیدارتان با وزیر بهداشت را در دفتر ایشان به خاطر دارید. همان موقع كه درخواست حضور پزشكی از فرانسه را بر بالین پدر داشتید و دكتر هاشمی شخصا این موضوع را پیگیری كردند و برای بار دوم با سفر استاد به فرانسه مخالفت كردند. ما همچنان باور داریم اگر مرحوم كیارستمی در ایران می ‌ماندند، مانند بسیاری از بیمارانی كه چنین سیر درمانی را طی می‌كنند و گاهی اوقات هم عارضه‌ای برایشان پیش می‌آید و رفع می‌گردد، به سلامت از بیمارستان مرخص می‌شدند. شما اما تصمیم متفاوتی گرفتید، پس تبعاتش را نیز بپذیرید و انگشت اتهام را به سوی دیگران نگیرید.»

با اظهار نظر سازمان پزشكی قانونی و البته با اشاره وزیر بهداشت، علت اصلی مرگ كیارستمی مشخص شد، این پرونده مختوم شد و این فیلم به سكانس پایانی رسید. برای خطوط پایانی این یادداشت هم از بخش‌هایی از همان نامه دكتر حاجی میر اسماعیل استفاده می‌كنم: «در هر صورت خوب است بدانید موضوع درمان مردم كشور نه یك فیلم است؛ نه پایانی دارد و نه تماشاچی می‌خواهد اما ملت شریف ایران، بهترین قاضی این عرصه هستند.»

هاشمی وزیر بهداشت به تازگی درباره ناگفته‌ها از درگذشت كیارستمی، گفته است: «درباره آقای كیارستمی نكته جدیدی وجود ندارد و هرچه كه بوده، گفته شده است. البته ترجیح می‌دهم در این زمینه خانواده‌شان صحبت كنند. در عین حال همه ما به قانون تمكین می‌كنیم.

ما از اولین روزهایی كه مشكل برای مرحوم كیارستمی پیش آمد تا كنون، در كنار خانواده آقای كیارستمی بودیم و فكر می‌كنم این كار وظیفه‌مان بوده است. البته متاسفیم كه شخصیت ارزشمندی چون "كیارستمی" را از دست دادیم و می‌توانست این اتفاق نیفتد.»

وی درباره خطای پزشكی نیز معتقد است:« البته نمی‌توان گفت كه در حوزه سلامت تخلف یا خطایی صورت نمی‌گیرد، بلكه خطا یا تخلف از هر كسی و در هر لباسی به هر دلیلی ممكن است اتفاق افتد؛ چرا كه هیچكس معصوم نیست و هركسی در هر حرفه‌ای اعم از مهندس، پزشك و مدیر ممكن است خطا كند، اما مهم این است كه از تخلف حمایت نكنیم و اگر كسی واقعا تخلفی انجام داد، او را به دست قانون بسپاریم.

درباره پرونده آقای كیارستمی هم اینكه آیا واقعلا تخلف انجام شده یا خیر را قانون باید تعیین كند و این موضوع هم كه آیا نسبت جرم با مجازاتی كه در نظر گرفته شده، متناسب است یا خیر را هم قانون باید در موردش اظهار نظر كند.»

عباس كیارستمی كارگردان سرشناس سینمای ایران و هنرمند عكاس كه از اسفند سال ۹۴ تا اوایل اردیبهشت ۹۵ به دلیل انجام چند عمل جراحی در ناحیه روده در بیمارستان بستری شده بود، سرانجام 8 تیر ماه برای تكمیل مراحل درمان به پاریس رفت و 14 تیر ماه از دنیا رفت.


منبع: ايسنا

نظرات
آخرین اخبار
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
. 4 سال زمین‌گیری 7 كاوشگر ایرانی
. آقای وزیر! هیچ‌كس نباید از مرزهای دینی عبور كند
. موضع جالب 2 روزنامه اصلاح‌طلب و اصولگرا درباره فرهادی
. جزئیات تماس تلفنی ابتكار با وزیر بهداشت عراق
. فعالیت‌ كارگروه «مد و لباس» چقدر به كجا رسید؟
. قتل عام خانوادگی به خاطر ارثیه
. فواید مصرف روغن ماهی
. سریال‌هایی كه برای نوروز آماده می‌شوند
. چرا خانواده تلگرامی یك خانواده منزوی است؟
. «قرارگاه انتخابات» تشكیل شد
. استقبال مردم از نمایش آئینی «غبار2»
. آخرین وضعیت امدادرسانی به استان‌های تحت تاثیر برف و كولاك
. تصویربرداری «پایتخت ۵» از یونان آغاز می‌شود
. رئیس كمپ، معتاد عصبانی را كشت
. آخرین وضعیت راه اندازی كمپ ترك اعتیاد دانش آموزی
. جزئیات قیمت بلیت مترو در سال 96
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. كودكانی كه روزی 3 وعده تریاك می خورند
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved