عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 11 فروردین 1396

دادستان تهران خبر داد:

تفهیم اتهام محاربه به سارقان مسلح / برگزاری پارتی مختلط با حضور برخی هنرمندان

دادستان تهران به دستگیری اعضای یك باند سرقت مسلحانه در چند روز اخیر اشاره كرد و گفت: از آنجا كه سرقت‌ها به نحو مسلحانه و با ایجاد رعب و وحشت میان مردم و مغازه‌دارها و سلب امنیت عمومی همراه بوده، اقدام آنان مصداق محاربه است.

زمان ارسال خبر 1395/10/08 ، ساعت 10:06
کد خبر : 3147
دادستان ، دولت آبادي ، پارتي مختلط

به گزارش مجمل به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، بیست و دومین نشست شورای معاونان دادستانی تهران با موضوع اجرای احكام، روز دوشنبه ششم دی‌ماه سال جاری با حضور معاونان دادستان، سرپرستان نواحی دادسرای تهران، سرپرستان دوایر نظارت زندان‌ها و قضات اجرای احكام چند ناحیه از دادسرای تهران، به ریاست عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران برگزار گردید.

تفهیم اتهام محاربه به سارقان مسلح

جعفری دولت‌آبادی به منظور اطلاع‌رسانی پیرامون پرونده‌های مفتوح طی هفته گذشته در دادسرای تهران، به دستگیری اعضای یك باند سرقت مسلحانه در چند روز اخیر اشاره كرد و با اعلام این‌كه اعضای باند طی ده روز سرقت مسلحانه از مغازه‌ها انجام دادند كه 9 فقره سرقت در روز 22 آذر ارتكاب یافته بود، در خصوص شگرد سارقان اظهار داشت: اعضای این باند كه در قرچك ورامین ساكن بودند، شب‌ها با همراه داشتن سلاح گرم به شهر تهران وارد شده و به ویژه در ساعات پایانی شب با ورود به مغازه‌ها و صنوف مختلف، مرتكب سرقت می‌شدند.

وی با اشاره به نحوه ارتكاب سرقت‌ها كه به نحو مسلحانه و با ایجاد رعب و وحشت میان مردم و مغازه‌دارها و سلب امنیت عموم همراه بوده، اقدام آنان را مصداق محاربه دانست و افزود: در این نوع پرونده‌ها كه مشتمل بر جرایم خشن و مهم است، سرعت رسیدگی از اهمیت زیادی برخوردار است و در خصوص این پرونده، سرعت عمل و تلاش پلیس و سرپرست دادسرای ویژه سرقت قابل تقدیر است.

دادستان تهران ضمن اعلام كشف چندین سلاح كمری و فشنگ از دستگیرشدگان، از ارجاع این پرونده به شعبه اول بازپرسی دادسرای ویژه سرقت و تفهیم اتهام محاربه به متهمان خبر داد.

برخی بانك‌ها در اعطای تسهیلات مطابق مقررات عمل نمی‌كنند

جعفری دولت‌آبادی به موضوع مفاسد اقتصادی پرداخت و در این راستا به چند اقدام مهم دادسرای تهران طی هفته گذشته اشاره كرد كه از جمله بدهكاران كلان بانكی بود.

وی با اظهار این‌كه عده‌ای با توجیه و ادعای مشاركت در تولید و ساخت كارخانه، منابع عظیمی را از بانك‌ها خارج كرده و مسترد نمی‌نمایند و برخی با ادعای ورشكستگی و یا با زد و بند و استفاده از رانت، استرداد وجوه را به تأخیر انداخته و تسهیلات دریافتی را در محلی غیر از موضوع تسهیلات هزینه كرده‌اند، در خصوص علت بالا بودن بدهی‌های بانكی گفت: برخی بانك‌ها در اعطای تسهیلات مطابق قانون و به طور واقعی عمل نمی‌كنند و به عنوان مثال ملكی را به چند برابر قیمت و یا كارخانه‌ای را كه هنوز تأسیس نشده با ارزیابی به قیمت آتی به عنوان وثیقه دین می‌پذیرند.

دادستان تهران ارتكاب چنین تخلفاتی را از سوی برخی مسوولان بانك‌ها، زمینه‌ساز ظهور ابر بدهكاران بانكی دانست و هشدار داد كه با ادامه چنین وضعیتی، تعقیب برخی مسوولان بانكی به عنوان معاونین جرم قابل توجیه خواهد بود به ویژه در مواردی كه اقدامات آن‌ها در فرایند اعطای تسهیلات غیرمتعارف باشد.

الزام بانك‌ها به پذیرش اموال بدهكاران كلان به جای بدهی

جعفری دولت‌آبادی به اقدامات دادسرای تهران در مقابله با مفاسد اقتصادی و پیشگیری از تشكیل چنین پرونده‌هایی طی هفته اخیر اشاره كرد و با اظهار این‌كه اخیراً دو اقدام در مورد جرایم اقتصادی انجام شده است، اظهار داشت: در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی پیشنهاد دادستانی تهران دائر بر الزام بانك‌ها به پذیرش اموال بدهكاران كلان به جای بدهی پس از ارزیابی كارشناسی، مورد پذیرش قرار گرفت و مصوب گردید. اقدام دیگر دادستانی تهران تعقیب قضایی بدهكاران كلان بانكی در دادسرای پولی-بانكی است كه امیدواریم با همكاری بانك مركزی و مدیران بانك‌ها در استرداد وجوه بانك گام‌های جدی‌تری برداشته شود.

انتقال اموال گروه رستمی صفا به بانك پارسیان

وی ارائه این پیشنهاد از سوی دادستانی را مسبوق به امتناع برخی بانك‌ها از پذیرش اموال بدهكاران بانكی دانست و به عنوان نمونه، به اقدامات اخیر دادستانی در پرونده گروه رستمی صفا اشاره كرد و افزود: نامبرده شش تا هفت هزار میلیارد بدهی بانكی با احتساب خسارت تأخیر تادیه داشته و پس از دستگیری و بازداشت اولیه، قول همكاری داد و در این راستا اموالی را به بانك منتقل نمود، اما با آزادی از طریق تودیع قرار وثیقه، در مقابل استرداد وجوه بانك مقاومت نمود كه پس از بازداشت مجدد با اعطای وكالت رسمی، تا كنون 5 هزار و 100 میلیارد تومان از اموال خود را به بانك پارسیان منتقل نموده است.

دادستان تهران با احصاء برخی از اموال منتقل شده به شاكی در پرونده گروه رستمی صفا شامل كارخانه‌های ذوب نورد البرز تاكستان، صفا طوس، گالوانیزه سروش ری، گروه صنعتی آمل و شركت صنعتی تولیدی استاد جمعاً به مبلغ 710 میلیارد تومان، از انتقال كارخانجات نورد و لوله صفا، نورد و پروفیل ساوه، سازه‌های فلزی صفا و ساختمان دفتر مركزی واقع در بلوار كشاورز در مجموع به مبلغ 2 هزار و 950 میلیارد تومان به بانك پارسیان خبر داد.

جعفری دولت‌آبادی هم‌چنین به توافق میان بانك و متهم در خصوص انتقال شركت نورد و پروفیل ادبیكو واقع در ابوظبی، زمین متعلق به شركت كارون واقع در استان خوزستان و شركت كشت و صنعت صفا واقع در محمودآباد در مجموع به ارزش یك هزار و 450 میلیارد تومان اشاره كرد و افزود: وكالت‌نامه‌های مربوط به این اموال و شركت‌ها از جانب مالكان امضا شده و حسب توافق، اموال مذكور به صورت قطعی به بانك‌ واگذار ‌گردید كه جمع این اموال پنج هزار و یك‌صد میلیارد تومان است. وی افزود انتقال اموال نامبرده به بانك از طریق اعطای وكالت و در قالب عقد صلح یا اجاره به شرط تملیك انجام شده است.

جعفری دولت‌آبادی بر عزم دادستانی تهران برای ادامه این شیوه به منظور استرداد بدهی‌های بدهكاران كلان بانكی تأكید نمود و ضمن توصیه به بانك‌ها در جهت همكاری با دادستانی و پذیرش اموال بدهكاران، این راهكار را مناسب‌تر از مواجه شدن بانك‌ها با احكام ورشكستگی بدهكاران و یا انتقال اموال از سوی آن‌ها به خارج از كشور به شمار آورد. وی تأكید كرد در صورت عدم همكاری بدهكاران بانك از طریق تعقیب قضایی اقدام خواهد شد.

طرح شكایت بانك سرمایه از بدهكاران بانكی

دادستان تهران بر ضرورت اعلام شكایت از سوی بانك‌ها علیه بدهكاران كلان بانكی تأكید نمود و از طرح شكایت بانك سرمایه در پی اعتراض دادستانی تهران طی هفته گذشته خبر داد و افزود: در بانك سرمایه، ده نفر قریب به 4 هزار میلیارد تومان تسهیلات اخذ كردند و آقای م.ج كه روز دوشنبه (6/10/1395) بازداشت شد و 1200 میلیارد تومان بدهی دارد، با فرزندان برخی مسوولان ارتباط برقرار كرده بود، اما این گونه اقدامات مانع از تعقیب قضایی وی نشده است.

دادستان تهران خطاب به بدهكاران كلان بانكی هشدار داد كه: «هر جا بروید و به هر كس وصل شوید، چنان‌چه پول‌های مردم را مسترد نكنید، تحت تعقیب قرار خواهید گرفت» و در ادامه خطاب به بانك‌ها افزود: وام‌های غیرواقعی ندهید، شكایت كنید، در میدان مبارزه بمانید و پیگیری كنید.

جعفری دولت‌آبادی با تأكید بر این‌كه، دادستانی با اعطای تسهیلات برای شكوفایی تولید مخالف نیست، اظهار داشت: واقعیت این است كه تسهیلات كلان دریافتی نه در جهت تولید، بلكه در ساختمان‌سازی و خرید و فروش طلا و ارز و مانند آن به كار گرفته شده است.

وی این اقدامات را سرآغاز مبارزه جدی با مفاسد اقتصادی خواند و با اعلام این‌كه ما عهد كرده‌ایم وجوه و سپرده‌های مردم در بانك‌ها را برگردانیم، از بانك مركزی و مدیران خواست این مبارزه را جدی بگیرند.

مقابله با باندهای فساد و فحشا

دادستان تهران به نقل از گزارش سرپرست دادسرای ارشاد به برخی آمارها در حوزه مفاسد اخلاقی مربوط به شهر تهران و در مقطع زمانی ده ماهه اول سال جاری اشاره كرد كه از آن جمله، مقابله با 133 باند فساد و فحشا، 65 پارتی، كشف 200/186 لیتر مشروب الكلی ساخت داخل و 29800 بطری مشروب خارجی، جمع‌آوری ۹۲۶ هزار عدد تجهیزات دریافت از ماهواره و 2 میلیون و 370 هزار محصولات ضد فرهنگی بود.

دادستان تهران از مقابله با 48 باند مرتبط با محصولات ضد فرهنگی خبر داد و با اعلام این‌كه آمار پیش گفته صرفاً مربوط به شهر تهران است كه موید سرمایه‌گذاری دشمن در جهت استحاله فرهنگی نسل جوان به سمت فساد و فحشا است، افزود: این آمار تا حدی نشان دهنده تلاش برای تغییر فرهنگ و رفتار مردم و جوانان است و اگرچه در برابر قدرت و عظمت انقلاب اسلامی ناچیز است، اما هشداری به مسوولان است تا در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی ورود جدی‌تری داشته باشند.

برگزاری پارتی مختلط با حضور برخی ورزشكاران و هنرمندان

جعفری دولت‌آبادی به دو پرونده فساد اخلاقی كه طی دو هفته اخیر در دادسرای تهران مفتوح شده اشاره كرد كه اولی مربوط به برگزاری مراسم مختلط و مشروب‌خواری در یك كافی شاپ واقع در مركز شهر تهران بود و موضوع پرونده دوم كه طی هفته گذشته مفتوح گردیده، برگزاری پارتی مختلط با حضور برخی هنرمندان بود.

وی از ورزشكاران و هنرمندان خواست در چنین جلساتی حضور نیابند و افزود: شما به عنوان الگوی جوانان باید مراقب رفتارهایتان باشید و بیشترین اثر سوء چنی اتفاقاتی، بدآموزی برای جوانان است.

جعفری دولت‌آبادی خویشتن داری دادستانی در عدم اعلام اسامی دستگیرشدگان را ناشی از محدودیت‌های موجود در قوانین دانست و ضمن اشاره مجدد به مقاصد سوء دشمن در ایجاد ولنگاری و استحاله فرهنگی، علت دیگر ارتكاب چنین جرایمی را، پایین بودن هزینه‌های مجازات دانست و به نقل از یكی از متهمان پرونده‌های اقتصادی گفت: این متهم مدعی بود مجازاتی كه دادگاه برای اتهامات مقرر می‌كند چند سال حبس است اما آن‌هایی كه مرا را به ارتكاب جرم هدایت كردند، هزینه‌های من و خانواده‌ام را تامین می‌كنند و لذا اشكال كار جای دیگر است.

محاكم نباید اقدامات دادستانی را خنثی كنند

دادستان تهران با تأكید بر ضرورت افزایش هزینه‌ها برای مجرمان اقتصادی و باندهای فساد و فحشا به گونه‌ای كه در ارزیابی سود حاصل از جرم و زیان ناشی از مجازات، ترك جرم را انتخاب نمایند، به عنوان راهكار اظهار داشت: محاكم نباید اقدامات دادستانی را خنثی كنند مانند اقدام اخیر یكی از شعب دادگاه در رفع توقیف از رستورانی در تهران كه چندی پیش توسط دادستانی بسته شده بود.

درخواست مجازات تكمیلی برای متهمان

وی از سرپرستان نواحی دادسرا خواست در كیفرخواست‌های صادره برای چنین پرونده‌هایی، درخواست تعیین مجازات تكمیلی علاوه بر مجازات اصلی را بنمایند و دادگاه‌ها را به پیش‌بینی محرومیت‌های اجتماعی مانند محرومیت از دریافت كارت بازرگانی یا نظایر آن توصیه نمود.

علل ورود قوه قضاییه به حقوق‌های نجومی

جعفری دولت‌آبادی در خصوص پرونده حقوق‌های نجومی اطلاع‌رسانی نمود و با انتقاد از برخی مسوولان كه اعلام داشته‌اند موضوع حقوق‌های نجومی مربوط به دیوان محاسبات می‌باشد، اظهار داشت: قوه قضاییه این توجه را دارد كه به جای دولت عمل نكند، اما وقتی جامعه با طرح یك سؤال و مساله بزرگ، با شوك مواجه شود و موجب سلب اعتماد مردم فراهم ‌گردد، قوه قضاییه و دادستانی مكلف به ورود است.

وی با خاطر نشان نمودن این‌كه مردم به نظام اسلامی اعتماد دارند و ما نباید به این اعتماد لطمه وارد كنیم، از تغییر رویكرد مسوولان دولتی در موضوع حقوق‌های نجومی انتقاد كرد و در توضیح اقدامات دادستانی نسبت به این پرونده اظهار داشت: رسیدگی در مراجع قضایی دارای فرایندی است و وقتی موضوعی به بازپرس ارجاع می‌شود، باید مطابق قانون رسیدگی نموده و اتخاذ تصمیم نهایی نماید. لذا نمی‌توان از یك طرف با طرح موضوع حقوق‌های نجومی جامعه را با پرسش مواجه نمود و پس از ورود قوه قضاییه و دادستانی تهران به موضوع، اقدامات قضایی را دخالت در دستگاه دیگری به شمار آورد.

وی با اشاره به این‌كه جمهوری اسلامی بر اساس عدالت و ارزش‌های علوی تشكیل شده است اظهار داشت: نباید با بیان برخی اظهارات برخورد با این گونه مسائل به سخره گرفته شود. دادستان تهران تأكید كرد: قوه قضائیه فارغ از جوسازی‌های سیاسی اقدام خواهد كرد و در مواردی كه جرم ارتكاب یافته باشد، مرجع قضایی متهم را تعقیب می‌كند؛ چراكه وظیفه مراجع قضایی برخورد با جرایم است. قوه قضاییه دستگاه سیاسی نیست كه امروز حرفی بزند و فردا حرفی دیگر، بلكه مرجع قضایی با بررسی اظهارات و مستندات جرم یا جرم نبودن موضوع اعلامی را مشخص می‌كند، بنابراین مناسب است همه مسئولان اجازه دهند كه دستگاه قضایی وظیفه خود را انجام دهد.

نظرات
آخرین اخبار
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
. 4 سال زمین‌گیری 7 كاوشگر ایرانی
. آقای وزیر! هیچ‌كس نباید از مرزهای دینی عبور كند
. موضع جالب 2 روزنامه اصلاح‌طلب و اصولگرا درباره فرهادی
. جزئیات تماس تلفنی ابتكار با وزیر بهداشت عراق
. فعالیت‌ كارگروه «مد و لباس» چقدر به كجا رسید؟
. قتل عام خانوادگی به خاطر ارثیه
. فواید مصرف روغن ماهی
. سریال‌هایی كه برای نوروز آماده می‌شوند
. چرا خانواده تلگرامی یك خانواده منزوی است؟
. «قرارگاه انتخابات» تشكیل شد
. استقبال مردم از نمایش آئینی «غبار2»
. آخرین وضعیت امدادرسانی به استان‌های تحت تاثیر برف و كولاك
. تصویربرداری «پایتخت ۵» از یونان آغاز می‌شود
. رئیس كمپ، معتاد عصبانی را كشت
. آخرین وضعیت راه اندازی كمپ ترك اعتیاد دانش آموزی
. جزئیات قیمت بلیت مترو در سال 96
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. كودكانی كه روزی 3 وعده تریاك می خورند
. فروتن: از رویای موسیقی وارد سینما شدم
. آخرین وضعیت جوی و ترافیكی جاده‌های كشور
. اجحاف به اولین فیلم با موضوع مدافعان حرم
. اتمام حجت رئیس كمیته امداد با كاركنان
. چرا جشنواره فیلم فجر در تراز انقلاب اسلامی نیست؟!
. اسامی نمك‌های خوراكی غیرمجاز
. محورهای هراز و كندوان باز شد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved