عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 11 فروردین 1396

شركت فرانسوی فروشنده خون‌های‌آلوده در ایران نمایندگی زد

با وجود محكومیت قضایی، سازمان انتقال خون از خانواده قربانیان عذرخواهی هم نكرد/ حتی عراق هم در زمان جنگ از شركت فرانسوی غرامت گرفت، مسئولان ایرانی نگرفتند...

زمان ارسال خبر 1395/10/10 ، ساعت 11:25
کد خبر : 3150

به گزارش مجمل ، هر چند سال‌ها از ماجرای پرونده خون‌های آلوده فرانسوی می‌گذرد، اما انگار هنوز پرونده این ماجرا مختومه نشده است. رئیس سازمان انتقال خون در این باره می‌گوید، این پرونده بسته شده اما وكیل پرونده خون‌های آلوده معتقد است پرونده خون‌های آلوده همچنان باز است. رئیس كانون بیماران هموفیلی با تأكید بر ادامه رسیدگی به این پرونده‌ها از مسئولانی كه در این حادثه قصور كرده‌اند یك انتظار بیشتر ندارد؛ ‌یك عذرخواهی برای قوت قلب بیماران. 

 
همیشه اولین‌ها در خاطر باقی می‌مانند؛ ‌نخستین مورد ابتلا به ایدز در ایران هم كودك شش ساله مبتلا به بیماری هموفیلی است كه در سال 1365 بر اثر استفاده از فاكتور انعقادی آلوده‌ای كه از شركت سنوفی‌اونتیس وارد كشور شده بود به ویروس ایدز مبتلا شد. سال گذشته با رسانه‌ای شدن سفر لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه به تهران، كسی كه ماجرای صادرات خون‌ها و فرآورده‌های خونی آلوده در زمان نخست وزیری وی صورت گرفته بود، قرار شد تا مجلس شورای اسلامی به پرونده غرامت فرآورده‌های خونی آلوده ورود كند. فابیوس یكی از مطلعان و مسببان صادرات فرآورده‌های خون‌های آلوده به ایران و برخی دیگر از كشورهای جهان بوده است. با وجود این همچنان این پرونده در ابهام قرار دارد و در حالی كه رئیس سازمان انتقال خون از بسته‌شدن آن صحبت می‌كند، وكیل این پرونده تأكید می‌كند: پرونده خون‌های آلوده هنوز بسته نشده و برخلاف گذشته كه پرونده‌ها به صورت دسته‌جمعی پیگیری می‌شد، اكنون این پرونده‌ها به صورت موردی بررسی می‌شود. 
   
باز شدن دوباره یك پرونده قدیمی در رسانه‌ها
چند روز پیش بود كه سخنان رئیس سازمان انتقال خون درباره بسته‌شدن پرونده خون‌های آلوده، دوباره این پرونده را در رسانه‌ها باز كرد. پور‌فتح‌الله گفته بود «رسیدگی به پرونده خون‌های آلوده به اتمام رسیده است و در این خصوص موضوعی وجود ندارد. این موضوع در سایر كشورهای جهان هم به وجود آمده است، ولی نمی‌دانم چرا در ایران هر چند سال یك‌بار این موضوع مطرح می‌شود. در سایر كشورها این پرونده بسته شده است، ولی در ایران همچنان در این خصوص سؤال می‌شود.» در برابر این اظهارات متبخترانه علی‌اكبر پورفتح‌الله، علی صابری وكیل پرونده خون‌های آلوده می‌گوید: پرونده خون‌های آلوده هنوز بسته نشده و برخلاف گذشته كه پرونده‌ها به صورت دسته‌جمعی پیگیری می‌شد، اكنون این پرونده‌ها به صورت موردی بررسی می‌شود. باید توجه داشت كه سازمان انتقال خون مسئول بررسی پرونده خون‌های آلوده نیست و قوه قضائیه باید به این موضوع رسیدگی كند. هنوز پرونده‌های خون‌های آلوده در خصوص بعضی افراد باز است و در برخی از پرونده‌ها دادگاه بدوی رأی خود را صادر كرده است. صابری می‌افزاید:   اكنون این پرونده‌ها به صورت تك‌تك بررسی می‌شود. در مورد برخی از رأی‌های صادر شده اعتراضاتی وجود دارد كه به دادگاه تجدیدنظر ارسال شده و هنوز جواب آنها نیامده است. 
   
چشم انتظار یك عذرخواهی 
مدیر عامل كانون هموفیلی‌‌ ایران هم در خصوص آخرین وضعیت پرونده‌ خون‌های آلوده می‌گوید: در این خصوص پرونده جدیدی نداریم و پیگیری پرونده‌های گذشته همچنان ادامه دارد و در حال رسیدگی است. یكی از مشكلاتی كه در این زمینه وجود دارد در خصوص كارشناسی اختصاص خسارت است كه متأسفانه در مورد این بیماران، كارشناسی‌های دقیقی صورت نگرفته است و در برخی موارد بسیار مبلغ پایینی در نظر گرفته‌اند كه اگر بخواهیم با صدمه‌دیدگان حادثه‌های رانندگی مقایسه كنیم به نتایجی می‌رسیم كه نشان می‌دهد این بیمارانی كه با مبتلا شدن به ویروس و بیماری جدید مسیر زندگی‌اش تغییر كرده نادیده گرفته شده‌اند. 
 
وی تصریح می‌كند: این موضوع كماكان جزو اعتراضات ما است و در مورد بسیاری از كارشناسی‌ها ناراضی هستیم. ما در این زمینه حكم قضایی عذرخواهی را كسب كردیم، ولی تاكنون هیچ عذرخواهی از سوی مسئولان انجام نشده‌است تا برای بیماران كمی قوت قلب ایجاد شود. 
نكته قابل تأمل در پرونده خون‌های آلوده فرانسوی اینجاست كه برای كسانی كه از طریق شركت فرانسوی بیمار شده بودند، امكان گرفتن غرامت وجود داشت اما جالب است كه دولت ایران به جای اینكه مشكل را از شركت فرانسوی پیگیری كند تمام مسئولیت را به گردن خودش گرفت و گفت:  به این بیماران غرامت می‌دهد در حالی كه مبلغ این غرامت بسیار زیاد است. حالا هم این شركت به ایران برگشته، ‌در ایران نمایندگی زده و مشغول فعالیت است. جالب اینجاست كه حتی عراق در شرایطی كه بی‌ثبات بود، توانست یكی دو سال پیش غرامت بگیرد، اما ایران همچنان نتوانسته است در این‌باره اقدامی انجام دهد. 

منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
. 4 سال زمین‌گیری 7 كاوشگر ایرانی
. آقای وزیر! هیچ‌كس نباید از مرزهای دینی عبور كند
. موضع جالب 2 روزنامه اصلاح‌طلب و اصولگرا درباره فرهادی
. جزئیات تماس تلفنی ابتكار با وزیر بهداشت عراق
. فعالیت‌ كارگروه «مد و لباس» چقدر به كجا رسید؟
. قتل عام خانوادگی به خاطر ارثیه
. فواید مصرف روغن ماهی
. سریال‌هایی كه برای نوروز آماده می‌شوند
. چرا خانواده تلگرامی یك خانواده منزوی است؟
. «قرارگاه انتخابات» تشكیل شد
. استقبال مردم از نمایش آئینی «غبار2»
. آخرین وضعیت امدادرسانی به استان‌های تحت تاثیر برف و كولاك
. تصویربرداری «پایتخت ۵» از یونان آغاز می‌شود
. رئیس كمپ، معتاد عصبانی را كشت
. آخرین وضعیت راه اندازی كمپ ترك اعتیاد دانش آموزی
. جزئیات قیمت بلیت مترو در سال 96
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. كودكانی كه روزی 3 وعده تریاك می خورند
. فروتن: از رویای موسیقی وارد سینما شدم
. آخرین وضعیت جوی و ترافیكی جاده‌های كشور
. اجحاف به اولین فیلم با موضوع مدافعان حرم
. اتمام حجت رئیس كمیته امداد با كاركنان
. چرا جشنواره فیلم فجر در تراز انقلاب اسلامی نیست؟!
. اسامی نمك‌های خوراكی غیرمجاز
. محورهای هراز و كندوان باز شد
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved