عضویت در کانال تلگرام
 امروز دوشنبه 11 اردیبهشت 1396

آموزش و پرورش به بنگاه معاملاتی تبدیل شده است

خرید و فروش مدرسه با دانش‌آموز به صورت یكجا !

بعد از گزارشی در رابطه با انتشار آگهی جذب سرمایه‌گذار برای مدرسه غیردولتی، این روزها رسانه‌ها از آگهی فروش مدرسه غیردولتی فعال در مقطع پیش دبستانی و دبستان با 106 دانش‌آموز گزارش می‌دهند...

زمان ارسال خبر 1395/10/13 ، ساعت 09:20
کد خبر : 3165

به گزارش مجمل ، بعد از گزارش «جوان» در رابطه با انتشار آگهی جذب سرمایه‌گذار برای مدرسه غیردولتی كه بیستم تیرماه گذشته منتشر شد، این روزها رسانه‌ها از آگهی فروش مدرسه غیردولتی فعال در مقطع پیش دبستانی و دبستان با 106 دانش‌آموز گزارش می‌دهند؛ اقدامی كه كارشناسان از آن با عنوان مدل كوچك شده واگذاری مدارس از سوی آموزش و پرورش به مؤسسان مدارس غیردولتی یاد كرده‌اند. 

 
مسئله‌ای كه به دنبال پیگیری رسانه‌ها از سوی رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشاركت‌های مردمی تخلف قانونی محرز و قابل پیگرد خوانده شده است. این در حالی است كه پیشتر اعلام هر نظری در این رابطه از سوی وی برداشت سیاسی و غیركارشناسی دانسته شده است. 
 
فارغ از اینكه انتشار آگهی‌های جذب سرمایه گذار یا فروش مدارس چقدر به تئوری نئولیبرالیست‌ها در كالا دانستن تعلیم و تربیت نزدیك است، خبر از تبدیل آموزش و پرورش از یك مجموعه انسان‌ساز به بنگاه معاملات مدرسه می‌دهد. 
 
البته این موارد جزو پیامدهای قابل پیش‌بینی واگذاری مدارس دولتی، توسعه خصوصی‌سازی و اعمال مفاد بسته حمایتی مدارس غیردولتی بود كه از ابتدای عملیاتی شدن آنها مورد نقد و بررسی كارشناسان و رسانه‌ها قرار گرفت. با این حال همواره از سوی مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش دولت یازدهم تكذیب و انكار شد. تا جایی كه حتی روزنامه «جوان» در رمضان گذشته از سوی مرضیه گرد، رئیس سازمان مدارس غیردولتی به انتشار نظرات شخصی، غیركارشناسی، سیاسی و جناحی در این رابطه متهم شد.  در نهایت نیز مسئله خصوصی‌سازی با عناوین مختلف و حتی در برخی موارد شدیدتر از دوران وزیر قبلی در دستور كار دانش آشتیانی قرار گرفت و این روزها هر جریانی خلاف آن حتی در حوزه جذب بودجه دولتی برای نوسازی و استحكام و تجهیز بنای مدارس در نطفه خفه می‌شود. برخوردهایی كه بر اساس برخی گمانه‌زنی‌ها بی‌ارتباط با انتخابات پیش رو نیست. 
   
آموزش و پرورش یا بنگاه خرید و فروش مدرسه‌؟!
انتشار این اخبار و موضع‌گیری لاجرم آموزش و پرورش در قبال آنها نشان می‌دهد، چندان هم كه آموزش و پرورش سعی دارد مسئله ورود بخش خصوصی به عرصه تعلیم و تربیت را سهل و ممتنع نشان دهد و آن را در جهت رفع موانع مالی در جهت تحقق اهداف آموزشی و پرورشی معرفی كند، به واقع نزدیك نیست و حتی مدیریت تبعات آنها در توان مجموعه دستگاه تعلیم و تربیت نیست. 
خرید و فروش دانش‌آموز، هدایت تحصیلی و اجبار دانش‌آموزان به ادامه تحصیل در مدارس غیردولتی، تلاش برای تصویب لایحه دائمی شدن قانون تأسیس مدارس غیردولتی، كاهش میانگین نمرات امتحانات سراسری در این مدارس و شرایط جذب نیروی انسانی در آنها از جمله آفت‌هایی است كه كماكان هشدارها نسبت به آنها نادیده گرفته می‌شود. حتی با وجود چنین آگهی‌هایی!
در عین حال كه قداست فرآیند تعلیم و تعلم كه ریشه در فرهنگ ما دارد در حد یك بنگاه اقتصادی تنزل پیدا كرده است.  شاید امروز كه خانم گرد بالاخره طی موضعی رسمی تنها یك مورد مدرسه فروشی را كه به مدد رسانه‌ها فاش شده تخلف محرز از قانون دانسته، ایمان بیاورد كه واگذاری مدارس نیز در قالب هیچ قانونی نمی‌گنجد و بستر بسیاری از بی‌قانونی‌ها است؛ چراكه مدرسه فروشی مدل كوچك شده واگذاری مدارس از سوی آموزش و پرورش به مؤسسان مدارس غیردولتی است. 
 
همچنین شاید وزیر آموزش و پرورش با وجود چنین گزارش‌هایی علاقه‌مند شده باشد كه ابهامات بحث خصوصی‌سازی و واگذاری مدارس را پاسخ دهد. ابهاماتی نظیر اینكه « آیا بهتر نیست راه تخلف بسته شود یا به عبارت بهتر باز نشود تا اینكه اداره حقوقی آموزش و پرورش دنبال پیگیری تك‌تك تخلفات باشد؟» «آیا مدیران سازمان توسعه مدارس غیردولتی و آموزش و پرورش باید مورد به مورد از تخلفات در این خصوص آگاه شوند آن هم از سوی رسانه‌ها تا نسبت به این اقدامات واكنش نشان دهند؟» آموزش و پرورش هیچ كاره «آموزش» و «پرورش»‌؟!
سؤال دیگر این است كه «آیا سازمان مدارس غیردولتی و آموزش و پرورش برای بروز تخلفات در حوزه مدرسه‌داری خصوصی آستانه و خط قرمزی در نظر گرفته‌اند تا دست‌كم در ازای رسیدن به آن خط قرمزها از خیر خصوصی‌سازی بگذرند؟» « تا چه زمانی بروز این تخلفات موردی و در دست پیگیری گزارش می‌شود؟» «نظام آموزشی تا چه زمانی زیر این سیاست‌ها تاب می‌آورد و حاكمیت تا چه زمانی این دست تخلفات را نادیده می‌گیرد؟»
 
«آیا برای نظام آموزشی پشتوانه انجام دیدارهای مختلف با مدیران ارشد دستگاه اجرا در حد معاون اول یا هماهنگ شدن با برنامه‌های پولی و مالی سازمان برنامه و بودجه كافی است؟»
گفتنی است طی روزهای گذشته یك مؤسس مدرسه غیردولتی در استان البرز با انتشار آگهی اقدام به فروش یك مدرسه با هفت پایه تحصیلی دانش‌آموز كرده است. این مؤسس مدرسه غیردولتی در آگهی فروش مدرسه خود آورده است: «مدرسه غیرانتفاعی از پایه پیش دبستان تا ششم ابتدایی فعال با هفت سال سابقه و با تمام امكانات و مجوز واگذار می‌شود. مدرسه واقع در فردیس كرج با سوددهی روزافزون.»
 
آگهی‌دهنده در خصوص فروش مدرسه گفته است: «دبستان مورد نظر از دوره پیش دبستانی تا ششم ابتدایی 106 نوآموز و دانش‌آموز دارد. این مدرسه در یك ساختمان استیجاری فعالیت می‌كند و قیمت نهایی تعیین شده برای آن 600 میلیون تومان است. امتیاز آن را نیز از حقیقی به حقوقی تغییر می‌دهیم و آن را به صورت دائمی منتقل می‌كنیم تا هیچ مشكلی پیش نیاید. شهریه پیش دبستانی یك میلیون و 300 هزار تومان و هر پایه ابتدایی 2 میلیون تومان است. ضمن اینكه حاضر هستند تا 300 میلیون تومان دریافت كنند و 50 درصد امتیاز را واگذار كنند.»
اینها نمونه‌هایی از بخش خصوصی هستند كه آموزش و پرورش برای برون‌رفت از مسائل مالی خود دست به دامن آنها شده حتی به قیمت درافتادن با بنیاد تعلیم و تربیت؛ بخش خصوصی‌ای كه با وجود تمام تسهیلات در نظر گرفته شده توان اداره خود را هم در این حوزه ندارد. آیا مدرسه مزبور صلاحیت تأیید حداقل صلاحیت‌های حرفه‌ای و آموزشی و تربیتی متقاضیان خرید این مدرسه را دارد؟ چه تضمینی وجود دارد كه سایر مؤسسان مدارس غیردولتی بعد از بهره‌برداری از تسهیلات و امتیازات دولتی در صورت ناتوانی در اداره مدرسه آن را به فروش نگذارند؟
نظرات
آخرین اخبار
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
. 4 سال زمین‌گیری 7 كاوشگر ایرانی
. آقای وزیر! هیچ‌كس نباید از مرزهای دینی عبور كند
. موضع جالب 2 روزنامه اصلاح‌طلب و اصولگرا درباره فرهادی
. جزئیات تماس تلفنی ابتكار با وزیر بهداشت عراق
. فعالیت‌ كارگروه «مد و لباس» چقدر به كجا رسید؟
. قتل عام خانوادگی به خاطر ارثیه
. فواید مصرف روغن ماهی
. سریال‌هایی كه برای نوروز آماده می‌شوند
. چرا خانواده تلگرامی یك خانواده منزوی است؟
. «قرارگاه انتخابات» تشكیل شد
. استقبال مردم از نمایش آئینی «غبار2»
. آخرین وضعیت امدادرسانی به استان‌های تحت تاثیر برف و كولاك
. تصویربرداری «پایتخت ۵» از یونان آغاز می‌شود
. رئیس كمپ، معتاد عصبانی را كشت
. آخرین وضعیت راه اندازی كمپ ترك اعتیاد دانش آموزی
. جزئیات قیمت بلیت مترو در سال 96
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. كودكانی كه روزی 3 وعده تریاك می خورند
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved