عضویت در کانال تلگرام
 امروز چهارشنبه 04 اسفند 1395

پاسخ دانشجویان شریف به نامه اصغر فرهادی

آقای كارگردان تشریف بیاورید اردوی جهادی!

ما از شما رسماً دعوت می‌كنیم تا با حضور در اردوهای جهادی، جهت تسری امید و انگیزه و نه سیاه نمایی، روایتگر تلاش بی منت دانشجویان و اقشار گوناگون مردم در این اردوها برای دوستان ایرانی و غیرایرانی خود باشید

زمان ارسال خبر 1395/10/13 ، ساعت 09:32
کد خبر : 3168

به گزارش مجمل ، انتشار نامه اصغر فرهادی به حسن روحانی رئیس جمهور كشورمان و گلایه‌های او از بی‌توجهی به گورخواب‌های قبرستان نصیرآباد از جمله خبرهایی بود كه در هفته گذشته بحث‌های بسیاری را در فضای سیاسی و فرهنگی كشور به راه انداخت.

 
اولین واكنش رسمی به این نامه درست یك روز بعد توسط شخصی كه این نامه خطاب به او نوشته شده بود، یعنی حسن روحانی صورت گرفت. روحانی در سخنرانی خود در نشست تخصصی جامعه نظارت و بازرسی دولت گفت: «من دیروز از یكی از هنرمندان نامه‌ای را خواندم كه بسیار دردناك بود. شنیده بودیم بعضی‌ها از فقر كارتن خواب می‌شوند یا زیر پل‌ها می‌خوابند اما قبر خواب را كمتر شنیده بودیم. این هنرمند در نامه نوشته بود وقتی این موضوع را دیدیم بغض در گلویم و شرمساری در سیمایم ایجاد شد. چه كسی می‌تواند در جامعه بزرگی مثل ایران به این عظمت، دین فرهنگ و با عشق به خاندان رسالت ببیند عده‌ای از هم نوعانش آسیب اجتماعی دیدند و به خاطر بی‌پناهی به قبر پناه برده اند... .»
 
اما این اظهارنظر در ادامه با واكنش‌های دیگری نیز روبرو شد و شخصیت‌های سیاسی مختلفی همچون محمدباقر قالیباف و محسن رضایی نیز از جمله چهره‌هایی بودند كه به این نامه واكنش نشان دادند. البته این واكنش‌ها به چهره‌های سیاسی محدود نشد و چهره‌ها، گروه‌‌ها و رسانه‌های مختلفی فرهنگی و هنری كشور نیز نسبت به این نامه بی توجه نبودند. واكنش‌هایی كه برخی منطقی و درست بودند و برخی دیگر صرفا بهانه‌ای برای پرداختن به مسائلی دیگر شده بودند.
 
در این میان متفاوت ترین واكنش صورت گرفته به این نامه تند و تیز، توسط جمعی دانشجویی صورت گرفت. جمعی كه به دور از جنجال‌ها و متلك‌اندازی‌های سیاسی با استدلال و منطق به نامه فرهادی پاسخ داده و در قبال نامه او پیشنهاد هوشمندانه‌ای را مطرح كرده اند. پیشنهادی كه رد یا قبول آن از سوی اصغر فرهادی در هر صورت می‌تواند نشان دهد كه این كارگردان پرآوازه سینمای ایران تا چه اندازه به نقدهایی كه كرده اعتقاد دارد و تا كجا برای نمایش و رفع محرومیت‌های موجود در جامعه و تلاش برای رفع آن حاضر به تلاش است.
 
 
در این نامه كه از سوی جمعی از دانشجویان بسیج و جهادی دانشگاه صنعتی شریف خاطب به اصغر فرهادی نوشته شده، آمده است: 
 
«جناب آقای فرهادی
سلام
نامه‌ی هوشمندانه و جالب‌توجه شما خطاب به رئیس جمهور درباره پدیده شوم «گورخوابی» حاوی نكاتی مهم بود كه لازم دیدیم در تكمیل آن‌ها، مسائلی را خدمت جنابعالی متذكر شویم. شما فرموده‌اید «امروز سراسر وجودم شرم است و بعض». امروز سراسر وجود همه ما شرم و بغض است. ما شرمگینیم از اینكه چرا برخلاف تاكیدات صریح امام خمینی و رهبر انقلاب، فكری به حال این محرومین و دردمندان نكرده ایم و چرا مسئولین امر را بابت اهمال نسبت به مقوله «فقر» مورد پرسش جدی قرار نداده ایم.
آقای فرهادی شما به رئیس جمهور نامه می نویسید و از حاكمان می خواهید با لباس مبدل به میان مردم رفته و از وضع زندگی آنها آگاه شوند. چیزی كه شما طلب كرده اید  در دولت فعلی عملاً بی سابقه است اما در جمهوری اسلامی كم سابقه نیست. آنچه كم سابقه است، همت و تلاش ِ واقعی، و نه نمایشی هنرمندان برای رفع محرومیت از مستضعفین است.
 
ما دانشجویان، سالهاست بخش قابل توجهی از تابستان و بعضاً نوروز و زمستان خود را صرف خدمت به محرومین می كنیم و با شركت در اردوهای جهادی، می كوشیم باری هرچند كوچك را از روی دوش مردم رنج‌دیده برداریم. این اردو ها در قالب های  درون شهری و برون شهری و در زمینه های عمرانی، فرهنگی، آموزشی و پزشكی تشكیل می شوند و منشا خیرات و بركات زیادی در كشور گشته اند. 
 
به اعتقاد ما، این گونه پویشها و كوشش های جهادی است كه راه علاج كشور از بحران فقر و آفت استضعاف است. بنابراین از شما، كه با نامه خود نشان دادید دغدغه رفع محرومیت پیدا كرده اید، رسماً دعوت می كنیم تا با حضور در اردوهای جهادی، جهت تسری امید و انگیزه و نه سیاه نمایی، روایتگر تلاش بی منت دانشجویان و اقشار گوناگون مردم در این اردوها برای دوستان ایرانی و غیرایرانی خود باشید و سهمی در رفع محرومیت از این سرزمین داشته باشید.
 
ماجرای «گورخواب ها» با نامه شما تا چند روز در صدر اخبار و زبان مسئولین جریان خواهد داشت، اما به زودی توسط همان ها كه نامه شما را «لایك» كرده اند فراموش خواهد شد. آقای فرهادی این شهر، شهر نوید داده شده و سرزمین آرمان ها نیست. اما یقیناً رسیدن به شهر آرمان ها، با همت و تلاش جمعی ما و انجام فعالیت هایی فراتر از نامه نگاری با مقصرین اصلی این رنج و محرومیت محقق خواهد شد. به امید دیدار شما و همه هنرمندان كشور در اردوهای جهادی.»
 
اما نكته قابل توجه در این نامه علاوه بر پیشنهاد حضور فرهادی در یك اردوی جهادی و تجربه زندگی كوتاه مدت در كنار مردم مناطق محروم كشور تعیین تاریخی‌های پیشنهادی از سوی این جمع برای حضور فرهادی است. پیشنهادی كه نشان می‌دهد این نامه یك شو تبلیغاتی در جهت باندبازی‌های سیاسی نیست بلكه خواسته گروهی از دانشجویان این كشور است كه از یكی از كارگردانان مطرح خود درخواست كردند تا به جای نامه‌نگاری و ایجاد فضای احساسی در شبكه‌های مجازی، آستین‌ها را بالا بزند و وارد میدان شود تا این بار به جای پرداختن به برخی از نادرترین مسائل اجتماعی كه مورد توجه بخش بسیار محدودی از جامعه است؛ روایتگر قصه مردمانی باشد كه این روزها در اوضاع و شرایط سختی زندگی می‌كنند و دغدغه‌هایی همچون مهاجرت از كشور و درگیری در خیانت‌های عاشقانه جایی در زندگی آن‌ها ندارد.
نظرات
آخرین اخبار
. جزئیات تماس تلفنی ابتكار با وزیر بهداشت عراق
. فعالیت‌ كارگروه «مد و لباس» چقدر به كجا رسید؟
. قتل عام خانوادگی به خاطر ارثیه
. فواید مصرف روغن ماهی
. سریال‌هایی كه برای نوروز آماده می‌شوند
. چرا خانواده تلگرامی یك خانواده منزوی است؟
. «قرارگاه انتخابات» تشكیل شد
. استقبال مردم از نمایش آئینی «غبار2»
. آخرین وضعیت امدادرسانی به استان‌های تحت تاثیر برف و كولاك
. تصویربرداری «پایتخت ۵» از یونان آغاز می‌شود
. رئیس كمپ، معتاد عصبانی را كشت
. آخرین وضعیت راه اندازی كمپ ترك اعتیاد دانش آموزی
. جزئیات قیمت بلیت مترو در سال 96
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. كودكانی كه روزی 3 وعده تریاك می خورند
. فروتن: از رویای موسیقی وارد سینما شدم
. آخرین وضعیت جوی و ترافیكی جاده‌های كشور
. اجحاف به اولین فیلم با موضوع مدافعان حرم
. اتمام حجت رئیس كمیته امداد با كاركنان
. چرا جشنواره فیلم فجر در تراز انقلاب اسلامی نیست؟!
. اسامی نمك‌های خوراكی غیرمجاز
. محورهای هراز و كندوان باز شد
. تعطیلی نوبت عصر تمام مدارس 6 منطقه شهرستان‌های تهران
. راز قتل مرد میانسال در سینه وكیل جوان
. ۵ هزار میلیارد تومان پاداش پایان خدمت فرهنگیان از بودجه ۹۶ جا افتاد
. كارت «منزلت» بازنشستگان، «بازنشسته» شد
. رئیس ثبت احوال كهنوج به رگبار بسته شد
. ماجرای گورخرهایی كه وزیر صنعت را عصبانی كرده‌اند
. افزایش 20 میلیاردتومانی بودجه شهرداری
. اسیدپاشی كه با قربانی خود ازدواج كرد
. فعالیت 24 ساعته كانكس‌های تعزیرات در ایام نوروز
. جر و بحث دو عضو اصلاح طلب شورا
. همه آنچه باید درباره آزمون دكتری بدانید
. دستگیری آدم‌ربایان 10 میلیارد تومانی در تهران
. وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان بعد از اختلاس
. جاده چالوس بازگشایی شد
. بوی گاز منتشر شده در آبادان كاملاً بی‌خطر است
. شاكری: به جای استیضاح های نمایشی ،‌اول خود را استیضاح كنیم
. جزئیات تلاش دختران پسرنما برای ورود به استادیوم در دربی
. تصادف مرگبار پراید و پژو در بزرگراه باكری
. خبر خوش آقای وزیر برای حق التدریسی‌ها
. مدارسی كه روز چهارشنبه تعطیل است
. این گوشی را حتما در هواپیما خاموش كنید
. وضعیت اعتبارات و چگونگی توزیع «شیر رایگان» در مدارس
. آغاز رسمی «جشنواره فیلم‌فجر» با جانبازان دفاع‌مقدس
. كشف 22 تن گردو قاچاق در استان تهران +عكس
. آخرین مهلت ثبت‌نام كنكور سراسری اعلام شد
. آخرین وضعیت ترافیكی جاده‌های كشور
. آیت‌الله مكارم شیرازی: مسئولان فضای مجازی را سالم كنند
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved