بازار کاشت دندان از ۲ تا ۵۸ میلیون تومان!

مجمل نیوز: حالا ماجرای اختلاف قیمت چند ۱۰ برابری قیمت این خدمت درمانی و دندانپزشکان بالاشهری که ویزیتشان را به دلار می‌گیرند، پای سازمان تعزیرات حکومتی را هم به ماجرای کاشت دندان و هزینه ویزیت پزشکان باز کرده و گزارش‌های مردمی رسیده به این سازمان از طریق شماره تلفن ۱۳۵ حکایت از اختلاف چندین برابری قیمت کاشت دندان در مطب‌های دندانپزشکی گوناگون دارد. جالب اینجاست چه پزشکانی که ایمپلنت ۲ میلیونی در دهان و چه آن‌هایی که ایمپلنت ۵۸ میلیونی به کار می‌برند هر دو ادعا دارند، از بهترین نوع ماه موجود در بازار استفاده می‌کنند. با تمام این‌ها سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی ریشه این اختلاف قیمت و دریافت ویزیت به دلار را در یک چیز می‌داند، فقدان نظارت از سوی نهاد‌های مسئول یعنی وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی.
گرانی هزینه‌های دندانپزشکی حتی پیش از اینکه برخی پزشکان در مناطق بالای شهر تهران ویزیتشان را به دلار بگیرند نیز آنچنان سرسام‌آور بود که خیلی وقت‌ها افراد هنگامی که به پزشک مراجعه می‌کردند، دیگر راهی جز کشیدن دندان نداشتند، اما این آخرین راه‌حل موجب می‌شود تا افراد با چالش‌های متعددی مواجه شوند و به همین خاطر به دنبال کاشت دندان بروند؛ خدمتی که طیفی از قیمت‌های متعدد برای آن وجود دارد که از ۲ میلیون تا ۵۸ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود. در برابر این همه تفاوت قیمت این سؤال پیش می‌آید که آیا کیفیت ایمپلنت‌هایی که در این مراکز به کار می‌رود هم این همه با هم تفاوت دارد؟
همین مسئله هم پای سازمان تعزیرات را به ماجرای ایمپلنت باز کرده است.
اختلاف ۳۰ برابری قیمت کاشت دندان
سیدیاسر رایگانی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با وجود شکایت فراوان مردم از تعرفه‌های دندانپزشکان آیا تعزیرات ورود می‌کند، می‌گوید: «گزارش‌های متعددی در خصوص اختلاف قیمت تا ۳۰ برابری ایمپلنت در شهر تهران به سامانه ۱۳۵ تعزیرات رسیده و گزارش‌هایی داریم که بابت ایمپلنت یک دندان از ۲ میلیون تا ۵۸ میلیون تومان گرفته‌اند.»
وی درباره منطق این همه تفاوت قیمت تصریح می‌کند: «ادعای مراکز کاشت دندان، برای دریافت چنین مبالغی این است که مثلاً فلان جنس کره‌ای، امریکایی یا ایتالیایی است یا اینکه خودمان واردکننده مستقیم هستیم، اما این‌ها نشان می‌دهد که هیچ نظارتی بر خدمات و تعرفه‌های دندانپزشکی وجود ندارد.»
سخنگوی سازمان تعزیرات از متولیان امر خواست حتماً خدمات دندانپزشکان را قیمتگذاری کنند تا تعزیرات بتواند ورود و نظارت کند.
به گفته وی قطعاً کیفیت ارائه خدمات، نشان تجاری ایمپلنت و تولیدکننده و واردکننده مشخص است و می‌توان قیمت‌گذاری کرد.
دندانت را بکش ایمپلنت بکار!
ماجرای ایمپلنت‌هایی با قیمت نجومی همه واقعیت و پشت پرده کمپانی‌های تجاری واردات ایمپلنت، تبلیغات گسترده آن‌ها برای اصلاح خط لبخند و درست کردن لبخند هالیوودی نیست. تحقیقات میدانی خبرنگار «جوان» حکایت از آن دارد که برخی دندانپزشکان عمومی هم افراد را به کشیدن دندان و گذاشتن ایمپلنت تشویق می‌کنند! اما پشت پرده این ماجرا چیست؟
اصغر میرعمادی، رئیس گروه علمی، آموزشی بین‌المللی ایمپلنتولوژی در ایران و رئیس آموزشی، پژوهشی ITI ایران درباره این ماجرا به «جوان» می‌گوید: «دوره‌های آموزشی کاشت ایمپلنت در حال حاضر در دانشگاه‌های کشور وجود ندارد بلکه کمپانی‌های تولیدکننده و واردکننده دوره‌هایی را برای دندانپزشکان عمومی می‌گذارند و در برابر خرید تعداد زیادی ایمپلنت، این دندانپزشکان را به سفر‌های خارجی رایگان می‌برند، اما این ایمپلنت‌های خریداری شده باید در جایی مصرف شوند.»
بنا به تأکید وی متخصصان بیماری لثه، جراحان دهان، فک و صورت و متخصصان پروتز از جمله کسانی هستند که می‌توانند به طور تخصصی ایمپلنت را انجام دهند، اما دندانپزشکان عمومی تخصص لازم را برای این کار ندارند مگر آنکه با گذراندن دوره‌هایی این تخصص را یاد بگیرند. بنا به اظهار میرعمادی این دوره‌ها اغلب از سوی همان کمپانی‌های واردکننده ایمپلنت گذاشته می‌شود، اما دندانپزشکان با گذراندن همین دوره‌ها هم از سوی وزارت بهداشت اجازه فعالیت دارند. این پزشک متخصص دلیل تفاوت در قیمت ایمپلنت‌ها را هم کیفیت‌های متفاوت آن‌ها می‌داند و معتقد است: «ایمپلنت‌های ارزان قابل اعتماد نیستند.»
ویزیت‌های دلاری!
اینکه ایمپلنت‌های ارزان قابل اعتماد نباشند قابل پذیرش است، اما اینکه پزشکان و دندانپزشکان در مناطق بالای شهر تهران به دلار ویزیت بگیرند دیگر امر قابل پذیرشی نیست!
آنطور که سخنگوی سازمان تعزیرات می‌گوید، گزارش‌هایی وجود دارد که در مطب‌های مناطق شمال شهر تهران، تعرفه‌ها را با دلار دریافت می‌کنند. از نگاه وی این اتفاق بسیار تلخی است آن هم برای خدمات دندانپزشکی که بیمه‌های تکمیلی و اصلی آن را پوشش نمی‌دهند و هزینه‌های سرسام‌آوری به همین علت به مردم تحمیل می‌شود. رایگانی تأکید می‌کند: «اینکه یک دندانپزشک به خودش اجازه می‌دهد به قیمت دلار خدماتش را ارائه کند، نشان می‌دهد هیچ نظارتی بر این صنف وجود ندارد.»

شاید علاقه داشته باشید :

ثبت نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.