هیولاهایی که «هیولا» می سازند!

مجمل نیوز:‌ حامد طبیعت پور – سریال هیولا یکی از مجموعه‌هایی است که این روزها از شبکه خانگی نمایش منتشر میشود و سروصدای زیادی به پا کرده است.

گرچه در هیولای مدیری با یک کپی از «بریکینگ بد» روبرو هستیم، اما باز هم میتوان ایده داستان را برای مخاطب ایرانی تا حدودی جالب دانست.

سریال هیولا با قالب طنز، می‌خواهد بررسی کند که در شرایط بد اجتماعی و اقتصادی که اخلاقیات کاملا نزول کرده‌اند، چطور حفظ شرافت برای انسان‌ها روز به روز سخت‌تر می‌شود.

اما اگر نقد محتوایی و ساختاری را کنار بگذاریم در یک نگاه کلی باید گفت که مشکل اصلی هیولا سازندگان آن هستند!
اصولا در دنیا یه تئوری وجود دارد که مطمئن‌ترین و سریع‌ترین راه برای پولدار شدن این است که یک نسخه برای مطمئن‌ترین و سریع‌ترین راه پولدار شدن را بنویسی و آن نوشته را به مردم بفروشی.

حالا سازندگان «هیولا» دقیقا همین قصه را دنبال کرده اند! گرچه باورش کمی سخت است اما عده ای به اصطلاح هنرمند با پیروی از تئوری فوق الذکر، با ساخت سریالی بسیار سطحی مشغول درآمدزایی میلیاردی آنهم از جیب مردم هستند.
مهران مدیری در هیولا با سوءاستفاده از موضوعاتی مانند فقر و فاصله طبقاتی، رانت و اختلاس، فقر فرهنگی، عدم آگاهی، ضعف مدیریتی و نظارتی و خیلی ضعف‌های دیگه و همینطور سوءاستفاده از شهرت و جایگاهی که همین مردم ساده و رنج کشیده به او داده اند، با یک مشت دیالوگ‌ها و بازی های تکرای، دارد مردم را با خود همراه می کند تا به سود بیشتری دست پیدا کند.

درواقع امثال پیمان قاسم خانی و مهران مدیری و.. دارند از ناآگاهی مردم نان میخورند. مدیری و امثالهم تبدیل به هیولا‌هایی شدند که شرافت را مستمسک بیزینس خودشان می‌دانند، آنهم با به لجن کشیدن شرافت و صداقت در لفافی از هجو و طنز سخیف.
آخر مگر می‌شود کسی که برای بازی چند دقیقه ای در یک فیلم سینمایی مبالغ نجومی مطالبه کند یا زندگی اش طوری باشد که افتخارش داشتن کلکسیون ساعت‌های گران قیمت باشد در نقد سبک زندگی اشرافی اثری بسازد و باور کرد؟!
طنز ماجرا آنجاست که برخی در هفته های گذشته به مسعود فراستی خرده گرفتند که او آدم صداوسیماست و دارد با نقد هیولا، مدیری را تخریب می‌کند، خب مگر مهران مدیری آدمِ کجاست؟!

البته حتی اگر به نقد محتوایی و ساختاری هم وارد شویم باید بپذیریم که دیگر فاتحه‌ی مهران مدیری را باید خواند! مدیری دیگر آن مدیری سالهای قبل نیست؛ نه ظرافتی، نه لطافتی، نه کوچک‌ترین خلاقیتی، نه نیشِ تازه‌ای و نه نوشِ به‌اندازه‌ای، نه ساختار و فرم دارد و نه درون‌مایه و محتوا. شعارزده و گل‌درشت، شتاب‌زده و سطحی‌نگر و در یک کلمه: بی‌سروته.
البته ما به عنوان مخاطب کارهای او، هرچه زودتر امید داریم که این مرد کمدی ساز سینمای ایران از این هیولای خودساخته بیرون بیاید و دوباره به دوران اوج خود بازگردد.

شاید علاقه داشته باشید :
نظر 1
  1. الهام گفت

    شما هم که دقیقا همون حرفای فاضل ترکمن رو کپی کردی. اون اوایل هیولا یه چیزی در مورد مدیری نوشت و فکر کنم حالا که هیولا خیلی کولاک کرده خودش هم از نوشته ی خودش پشیمونه

ثبت نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.